پلی استیشن 5 در مقابل ایکس باکس 2: پیش بینی آینده
پلی استیشن 5 در مقابل ایکس باکس 2: پیش بینی آینده

پلی استیشن ۵ در مقابل ایکس باکس ۲؛ پیش بینی آینده

بعد از نمایشگاه E3 2018 رسماً اعلام شد که شرکت Microsoft  در حال کار بر روی کنسول Xbox Two  است. شرکت Sony  نیز برای عقب نماندن از این قافله چاره‌ای ندارد دیر یا زود کنسول پلی استیشن ۵ را معرفی کند.

به جز اینکه می‌دانیم کنسول‌های نسل بعد به طور حتم عرضه خواهند شد، اطلاعات دیگری درباره‌ی آن‌ها در دست نیست. می‌دانیم چند بازی هم برای کنسول‌های نسل بعد معرفی شده است اما از توانایی‌ها و قدرت این کنسول‌ها هنوز حرفی زده نشده است و حدس‌ها و گمانه زنی‌ها در این باره بسیار است.

این موضوع باعث خیال‌پردازی گیمرها شده است و هر یک از آنان درباره‌ی احتمالاتی که ممکن است در آینده اتفاق بیفتد افکاری در ذهن خود می‌پرورانند. این کنسول‌ها چه ظاهری خواهند داشت؟ ویژگی‌های سخت افزاری آن‌ها چگونه است؟ بل بهبود سخت افزار کنسول‌ها، امکان ساخت چه بازی‌هایی فراهم خواهد شد؟ آیا سونی دست بالاتر را خواهد داشت یا مایکروسافت؟

ما مستقیماً جواب این سؤال‌ها را نمی‌دانیم اما برای یافتن پاسخ آن‌ها تصمیم گرفته‌ایم با سنجش و تحلیل عملکرد سونی و مایکروسافت در گذشته، آینده را پیش‌بینی کنیم. مطمئناً نتایج این بررسی کاملاً از نوع حدس و گمان بوده و هیچ‌گونه قابلیت استناد ندارد اما می‌تواند تحلیل جالبی درباره‌ی آینده‌ی دو کنسول برتر جهان ارائه دهد.

پلی استیشن 5 در مقابل ایکس باکس 2: پیش بینی آینده

حقایق و انتظارات

خب تا کنون چه حقایقی را درباره‌ی نسل بعد می‌دانیم؟

همان‌طور که فیل اسپنسر در رویداد E3 2018 بیان کرد، می‌دانیم  Xbox Two هم اکنون در دست ساخت است. حتی به لطف گزارش‌های درز شده، می‌دانیم نام رمزی این کنسول Scarlett است. هنوز مطمئن نیستیم این دستگاه کنسولی تنها خواهد بود یا در قالب خانواده‌ای از کنسول‌ها عرضه خواهد شد اما گزارش‌های منتشر شده خبر از ارائه‌ی خانواده‌ای از کنسول‌ها می‌دهد.

درباره‌ی تاریخ عرضه‌ی این کنسول‌ها نیز حدس زده می‌شود که در سال ۲۰۲۰ یا ۲۰۲۱ میلادی شاهد انتشار آن‌ها باشیم اما باز هم اطلاعات رسمی‌ای در باب این موضوع منتشر نشده است. با این وجود به نظر نمی‌رسد مایکروسافت بتواند زودتر از سونی کنسول خود را عرضه کند و به تنهایی و بدون رقیب، پیش از سونی وارد این بازار شود.

حتی با وجود اینکه مایکروسافت اعلام کرده است که کنسول ایکس باکس از واقعیت مجازی و واقعیت ترکیبی پشتیبانی نخواهد کرد، با نگاه به جایگاه کنونی بازی‌های رایانه‌ای، واقعیت مجازی احتمالاً بزرگ‌ترین زمین مبارزه‌ی کنسول‌های نسل آینده خواهد بود.

پلی استیشن 5 در مقابل ایکس باکس 2: پیش بینی آینده

هنوز به صورت رسمی نمی‌دانیم که کنسول بعدی مایکروسافت از واقعیت مجاری پشتیبانی خواهد کرد یا خیر اما احتمال پشتیبانی از آن بسیار زیاد است. در واقع با توجه به قدرت کنسول‌های نسل بعد به نظر می‌رسد واقعیت مجازی یکی از ضروریاتی باشد که هر دوی کنسول سازان باید آن را در نظر بگیرند.

علاوه بر واقعیت مجازی ما انتظار پشتیبانی دو کنسول از native 4K را داریم. این قابلیت هم اکنون یکی از ویژگی‌های کلیدی ایکس باکس وان اکس می‌باشد. اگر این کنسول‌ها از تکنولوژی Navi  شرکت AMD  (که هنوز در رایانه‌های شخصی هم به کار گرفته نشده است) به علاوه‌ی تکنولوژی پردازنده‌ی مرکزی  Ryzen استفاده کنند، شاهد قدرت فوق‌العاده‌ای از آن‌ها خواهیم بود.

بیشتر بخوانید :  معرفی بازی Project DT ؛ هنر چینی‌ها در اکشن

به علت استفاده‌ی کنسول پلی استیشن ۳ از پردازنده‌ی Cell ، تقریباً بهره‌مندی از قابلیت اجرای بازی‌های نسل قبل بر روی پلی استیشن ۴ برای این کنسول را غیر ممکن کرده بود. در حالی که ایکس باکس وان از طریق شبیه سازی بازی‌ها، راهی برای رفع این مشکل پیدا کرد. قاعدتاً پلی استیشن ۵ و ایکس باکس تو بهانه‌ای برای بهره‌مندی از این قابلیت در زمان عرضه نخواهند داشت. تقریباً برای پیاده سازی این قابلیت نیاز به هیچ تلاش و کار اضافه‌ای نیست.

ویژگی‌های سخت افزاری احتمالی پلی استیشن ۵ و ایکس باکس تو

اینجاست که وارد سردرگمی و تیرگی می‌شویم. ما نظری مختصر درباره‌ی سخت افزار احتمالی این کنسول‌ها داریم اما پیش‌بینی درست آن تقریباً غیر ممکن است. البته با این وجود، با توجه به اینکه هر دو شرکت سونی و مایکروسافت از سخت افزارهای اختصاصی که در پلی استیشن ۳ و ایکس باکس ۳۶۰ به کار رفته بود، فاصله گرفتند و تصمیم گرفتند از سخت افزارهایی با معماری رایانه‌های شخصی استفاده کنند، دلیلی وجود ندارد که برای پلی استیشن ۵ و ایکس باکس تو نیز این کار صورت نگیرد.

پلی استیشن ۴ و ایکس باکس وان هر دو از کارت گرافیک‌های AMD GCN و پردازنده‌های مرکزی Jaguar استفاده می‌کردند و احتمال می‌رود که نسل بعد نیز این شرکت ها دوباره سراغ سخت افزارهای AMD  بروند. اگرچه بهترین پردازنده‌های مرکزی و کارت‌های گرافیک در این ۵-۶ سال گذشته راه درازی طی کرده‌اند بنابراین احتمالاً مشاهده‌ی جهشی بزرگ در عملکرد کنسول‌ها نسبت به نسل قبل، بسیار محتمل است.

بنا بر گزارشی که سایت Wccftech منتشر کرد، شاید نسل آینده از تراشه‌های کم مصرف Ryzen  یا تراشه‌های ۷nm جدید Navi  که برای پردازنده‌های نسل آینده ساخته خواهند شد، استفاده کند. یکی از نکات مهم قابل تذکر درباره‌ی تراشه‌های Navi  این است که آن‌ها توسط رویه‌ی ۷nm ساخته می‌شوند که به معنی افزایش قدرت و کارایی آن‌ها می‌باشد؛ با این تراشه‌ها دستیابی به ۴K native نباید مشکل خاصی باشد.

پلی استیشن 5 در مقابل ایکس باکس 2: پیش بینی آینده

حال بحث حافظه مطرح می‌شود. هر دو کنسول پلی استیشن ۴ و ایکس باکس وان، ۸ گیگابایت حافظه داشتند. البته پلی استیشن ۴ از حافظه‌ای GDDR5 با پهنای باند بالا بهره می‌برد. در مقابل ایکس باکس وان حافظه‌ی DDR3  داشت. این یکی از عواملی بود که در ابتدا باعث شد در زمان عرضه پلی استیشن ۴ نسبت به رقیبش برتری نسبی داشته باشد. بعد از آن ایکس باکس وان اکس با حافظه‌ی ۱۲ گیگابایتی GDDR5 به بازار آمد و از لحاظ قدرت پلی استیشن ۴ پرو را نابود کرد.

در نسل آینده نیز احتمالاً یکی از این دو اتفاق رخ خواهد داد: ممکن است کنسول‌های نسل آینده از همان حافظه‌ی رم ۱۲ گیگابایتی استفاده کنند و رم GDDR6  نسل بعدی را انتخاب کنند یا اینکه گزینه‌ی با ریسک کمتر را انتخاب کنند یعنی از ۱۶ گیگ حافظه‌ی رم DDR4  استفاده کنند. می‌دانیم برای اینکه پلی استیشن ۵ و ایکس باکس تو بخواهند به native 4K دسترسی پیدا کنند استفاده از ۸ گیگ رم برای آن‌ها کفایت نخواهد کرد زیرا تکسچرهای ۴K به فضای زیادی از  VRAM نیاز دارند.

بیشتر بخوانید :  Assassin's Creed Valhalla - ده نکته که آن را بهتر از Odyssey خواهد کرد

بازی‌های ۴K همچنین به فضای ذخیره سازی زیادی نیاز دارند بنابراین به نظر نمی‌رسد در نسل بعد شاهد هاردهای SSD باشیم. هزینه‌ی این هارد ها هنوز بسیار بالاست و نمی‌توان برای کنسولی که کمتر از ۵۰۰ دلار قیمت دارد از این نوع هاردها استفاده کرد. در عوض انتظار می‌رود که هارد درایوهای ۱ ترابایتی به عنوان نقطه‌ی شروعی برای نسل بعد باشد چرا که برخی بازی‌ها هم اکنون بیش از ۱۰۰ گیگابایت فضا در هارد اشغال می‌کنند. شاید مدل‌های ۴ و ۸ ترابایتی نیز از کنسول‌های نسل بعد ارائه شود.

پلی استیشن 5 در مقابل ایکس باکس 2: پیش بینی آینده

چه بازی‌هایی برای آن‌ها عرضه می‌شود؟

می‌توانیم کل مقاله را به صحبت درباره‌ی تکنولوژی‌های کنسول‌های نسل آینده اختصاص دهیم اما چیزی که بیشتر از همه اهمیت دارد و باعث موفقیت یا شکست یک کنسول می‌شود، بازی‌های آن است.

نسل گذشته شامل خیل عظیمی از بازی‌های جهان باز و تجربه‌های چندنفره‌ی F2P بود (که البته زیاد هم بازی کردنشان کم هزینه نبود) که خریدهای درون بازی در آن‌ها موج می‌زد. احتمال از بین رفتن این رویه در سیستم‌های نسل بعدی نیز بسیار اندک است مخصوصاً با وجود بازی‌های مانند The Elder Scrolls 6 که برای نسل آینده معرفی شده است.

اگر همین مسئله اتفاق بیفتند، قدرت پردازنده‌های Ryzen ، کارت‌های گرافیک Navi  و حافظه‌ی رم زیاد به سازندگان این اجازه را خواهد داد که جهان‌های بسیار بزرگ برای بازی‌هایشان بسازند و نیازی به صفحه‌های بارگذاری طولانی و آزاردهنده نباشد. تصور کنید یک بازی جهان باز بزرگ‌تر از The Witcher 3 با جلوه‌های بصری و گرافیک God of War (یا حتی بهتر از آن) ساخته شود.

اگرچه بازی‌های خدماتی نیز که در نسل جاری به شهرت زیادی دست یافتند، به این زودی‌ها از میدان خارج نخواهند شد. حتی بعد از مناقشه‌ای که بر سر بدهی Star Wars Battlefront II رخ داد، این روش سود زیادی را عاید سازندگان بازی می‌کند. بنا بر گزارشی از وب‌سایت Gamespot، شرکت‌های Activision و Blizzard به تنهایی در سال گذشته موفق شدند از خریدهای درون بازی بیش از ۴ میلیارد دلار به دست آورند.

ممکن است ناشران بزرگ از loot box ها دست بکشند و هم اکنون نیز شاهد چنین اتفاقی هستیم اما هنوز انگیزه‌ی زیادی برای خالی کردن جیب گیمرها وجود خواهد داشت. چنین اتفاقی با تبدیل شدن سرویس‌های  Xbox Game Pass و PlayStation Now به بخش بزرگی از کنسول‌های نسل بعد، مشهودتر خواهد بود و فکر می‌کنیم این اتفاق رخ دهد.

اگر بخواهیم فهرست بازی‌های زمان عرضه‌ی کنسول‌های نسل بعد را پیش بینی کنیم این لیست حتماً شامل بازی‌های ۲ The Elder Scrolls 6، Beyond Good & Evil Cyberpunk 2077 و Halo Infinite بر روی ایکس باکس تو خواهد بود. اگر دنباله‌ای برای Horizon Zero Dawn بر روی پلی استیشن ۵ منتشر شود نیز آرزوی بسیاری از گیمرها برآورده می‌شود.

بیشتر بخوانید :  ‌زامبی‌ها از آنچه که فکر می‌کنید به شما نزدیکترند | پیش‌نمایش Resident Evil 2 Remake

پلی استیشن 5 در مقابل ایکس باکس 2: پیش بینی آینده

پلی استیشن ۵ بخریم یا ایکس باکس تو؟

با نزدیک شدن به هر نسل جدید کنسول‌ها، انگیزه‌ی رقابتی غیرقابل پیشگیری میان دو شرکت سونی و مایکروسافت و همچنین طرفداران این دو شرکت رخ می‌دهد و نسل بعدی نیز از این قاعده مستثنی نخواهد بود.

سؤال اصلی اینجاست که کدام‌یک دست بالاتر را در این رقابت خواهند داشت؟ عده‌ای ممکن است تصور کنند سونی برنده‌ی این رقابت است چراکه در نسل گذشته با پلی استیشن ۴ توانست پیروز میدان شود، اما زیاد مطمئن نباشید.

اگر به پلی استیشن ۲ که موفقیت‌آمیزترین کنسول ساخته شده تا کنون است، نگاه کنید متوجه خواهید شد که سونی به علت پیروزی پلی استیشن ۲ مغرور شد و در نسل بعدی کنسولی با قیمت ۶۰۰ دلار و پردازنده‌ی اختصاصی ساخت. این حرکت سونی باعث شد کنسول ایکس باکس ۳۶۰ وارد رقابت با پلی استیشن ۳ شده و بسیار موفق‌تر از آن عمل کند.

فکر نمی‌کنیم لزوماً شرکت سونی همان اشتباهاتی که در پلی استیشن ۳ مرتکب شد را دوباره تکرار کند اما پیروزی مجدد آن نیز تضمین شده نیست.

اگرچه مایکروسافت هم نقطه شروع جالبی دارد. در چند سال اخیر این شرکت از الگوی رایج بازی‌های انحصاری اندکی فاصله گرفته است و عناوین انحصاری خود را برای  Windows 10 نیز عرضه می‌کند. اگر مایکروسافت به این رویه‌ی خود ادامه دهد به این معنی است که ایکس باکس تو تنها یک وسیله‌ی بازی خواهد بود و لازم نیست برای برخی از بازی‌های خاص، این کنسول را تهیه کنید.

سونی و مایکروسافت هر دو دارای سرویس‌های خدماتی بازی هستند که باید برای آن پول پرداخت کنید مانند PS Now و Xbox Game Pass اما تا اینجای کار مایکروسافت در این سرویس پشتیبانی بهتری ارائه داده است. PS Now از بازی‌ها در هنگام عرضه پشتیبانی نمی‌کند اما Xbox Game Pass  این‌طور نیست. با شروع نسل جدید این رقابت مجددا از سر گرفته می‌شود. تا زمانی که مایکروسافت این سرویس را جایگزین نسخه‌های فیزیکی نکند، شاهد رقابت تنگاتنگی بین این دو شرکت در نسل جدید خواهیم بود.

آرام باشید و ادامه دهید

هرچند ما گمانه‌زنی‌های زیادی درباره‌ی ویژگی‌های سخت افزاری، بازی‌ها و چیزهای دیگر کردیم اما هنوز هیچ یک از آن‌ها به طور یقین مشخص نیست. ممکن است در فضای اینترنت تیزرهای تقلبی، اسکرین شات ها و تصاویر لو رفته‌ی زیادی ببینید اما تا زمانی که شرکت‌های مایکروسافت و سونی به طور رسمی سری جدید کنسول‌های بازی نسل بعدشان را معرفی نکنند، هیجان زده نشوید.

مشخصاً بازی‌های رایانه‌ای دچار تغییرات زیادی خواهند شد، از جلوه‌های بصری گرفته تا گیمپلی و حتی شیوه‌ی خرید آن‌ها. در نسل فعلی شاهد بازی‌هایی بودیم که به سرعت رشد کردند و شهرت یافتند و دوست داریم ببینیم در چند سال آینده چه سرنوشتی در انتظار آن‌ها خواهد بود.

صرف نظر از شکل ظاهری کنسول‌ها و زمان عرضه‌شان، همگی برای دیدن کنسول‌های نسل بعدی منتظر هستیم. می‌توانید تا آن زمان خود را با Red Dead Redemption 2 سرگرم کنید.

دیدگاه کاربران

0 دیدگاه

اولین نفری باشید که نظر میدهد...

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

`