ایکس باکس وان xbox one
ایکس باکس وان xbox one

۵ سال با ایکس باکس وان | بزرگترین لحظات تاریخ این کنسول تاکنون

کنسول ایکس باکس وان پنج سال پر فراز و نشیب را پشت سر گذاشته است. در این مقاله قصد داریم نگاهی دوباره به مهم‌ترین لحظات تاریخ این کنسول بیندازیم تا ببینیم این کنسول از کجا به جایگاه قعلی خود رسیده است. در ادامه مطلب با سایت نوین اسپات همراه باشید.

چندی پیش سالگرد پنجم انتشار کنسول ایکس باکس وان بود. این ۵ سال برای مایکروسافت و طرفداران آن واقعاً بسیار جالب و گاهی دیوانه وار بوده است. درست است که کنسول اخیر شرکت مایکروسافت شاید این شرکت را کمی از رقیبش عقب انداخته باشد و به موفقیت‌هایی که ایکس باکس ۳۶۰ موفق به دستیابی به آن‌ها شد نرسیده باشد اما این بار مایکروسافت پلتفرمی را ساخت که بسیاری از ایده‌های ناب و جدید را امتحان کرد، بسیاری از این ایده‌هایی که به احتمال زیاد به نسل آینده هم منتقل خواهند شد و بر روی آن تأثیر خواهند گذاشت. چند هفته‌ی پیش مقاله‌ی مشابهی به مناسبت سالگرد پنجمین سال کنسول پلی استیشن ۴ نوشتیم. حال می‌خواهیم نگاهی به به‌یادماندنی‌ترین و بهترین لحظات از تاریخچه‌ی کنسول ایکس باکس وان بیندازیم تا نمایی کلی از مسیری که این کنسول طی کرده است تا به جایگاه فعلی خویش رسیده، به دست آوریم.

انتشار کنسول ایکس باکس وان و آشفتگی‌های بعد از آن

از جهات بسیاری، معرفی کنسول ایکس باکس وان شاید حیاتی‌ترین لحظه برای این کنسول بوده است. این اتفاق طبیعت کنسول مایکروسافت را بسیار به خوبی تعریف می‌کند و شاید تأثیر بسیار زیادی بر آینده‌ی آن داشته است. این کنسول به صورت رسمی در تاریخ ۱۳ می ۲۰۱۳ (۲۳ اردیبهشت ۹۲) توسط رئیس کسب و کار سرگرمی‌های تعاملی مایکروسافت یعنی «دان متریک» معرفی شد. این دستگاه به عنوان یک پلتفرم همه چیز تمام توصیف شده بود که نه تنها نیازهای گیم شما را برآورده خواهد کرد بلکه برای دیدن تلویزیون، فیلم و هرگونه سرگرمی دیگر نیز می‌توانید از آن استفاده کنید. نام ایکس باکس وان نیز از همین جا آمده است. One در واقعاً اشاره به شعار All in one (یعنی همه چیز در یک واحد) دارد و هدف ایکس باکس هم همین بود که همه چیز را در قالب یک پلتفرم به مخاطب خود ارائه کند. همچنین گفته شد که این کنسول به همراه یک نسخه‌ی جدید و به‌روزرسانی شده از کینکت عرضه خواهد شد. کینکت یک دوربین مخصوص است که حرکات شما را حس می‌کند و متوجه آن‌ها می‌شود. این دوربین در نسل هفتم یعنی زمان ایکس باکس ۳۶۰ معرفی شده بود.

این تمرکز کنسول ایکس باکس وان بر انواع مختلف سرگرمی به مذاق برخی از گیمرانی که به دنبال دریافت کنسولی بودند که صرفاً مخصوص گیم باشد و همه‌ی تمرکز سازنده بر همین بخش قرار داده شده باشد، خوش نیامد. همین اتفاق باعث شد مایکروسافت چند هفته بعد در نمایشگاه E3 قول دهد که تمرکز بیشتری بر روی بخش گیم داشته باشد. در میان اخبار و اطلاعات دیگری که در این رویداد اعلام شد نیز برخی از آن‌ها کام مخاطبان را تلخ کرد و با اعتراض آنان همراه شد. به عنوان مثال مایکروسافت اعلام کرده بود که ایکس باکس وان از بازی‌های نسل‌های قبل پشتیبانی نخواهد کرد و نمی‌توانید آن‌ها را بر روی این کنسول اجرا کنید (که البته بعدها این مشکل رفع شد). همچنین محدودیت‌هایی که مایکروسافت در به اشتراک گذاری بازی‌ها تعیین کرده بود کمی سخت گیرانه به نظر می‌رسید و ذوق برخی از مخاطبان را کور کرد.

البته شاید برجسته‌ترین مشکلی که مخاطبان با آن روبرو شدند این بود که مایکروسافت در ابتدا برنامه داشت تا حتی کسانی که می‌خواهند به صورت آفلاین با کنسول خود بازی کنند نیز به صورت اجباری هر ۲۴ ساعت حداقل یک بار به اینترنت متصل شوند. هدف مایکروسافت از این برنامه‌ی خود جلوگیری از کپی خور شدن کنسول و استفاده از بازی‌های کپی شده بود اما این سیاست جدید باعث می‌شد کنسول ایکس باکس وان عملاً برای کسانی که به اتصال اینترنت خوبی دسترسی نداشتند بلااستفاده باشد. حتی خود دان متریک پیشنهاد داده بود که کسانی که به اتصال اینترنت قابل اعتمادی دسترسی ندارند بهتر است گزینه‌ی باقی ماندن با ایکس باکس ۳۶۰ را انتخاب کنند.

شاید معرفی کنسول ایکس باکس وان هنوز هم به عنوان یک شوخی مضحک به حساب بیاید. مایکروسافت تصمیم گرفت در کمتر از یک ماه بسیاری از ویژگی‌های اصلی‌ای را که این کنسول را شکل داده بود، تغییر دهد. مایکروسافت با معرفی ضعیفی که از کنسول خود ارائه کرد باعث شد نکته‌ای منفی در سابقه‌اش ثبت شود که هنوز هم بخشی از این تصمیمات غلط دامن‌گیر او هستند و به طور کلی از آن‌ها رهایی نیافته است.

نمایشگاه E3 2013 و پشت سر گذاشتن معرفی اولیه‌ی

بعد از معرفی کنسول ایکس باکس وان در ماه می، مایکروسافت کارهای زیادی برای برنامه ریزی E3 2013 و هفته‌های بعد از آن داشت. در همان ابتدا آن‌ها تصمیم گرفتند بسیاری از برنامه‌های خود برای این کنسول را که باعث دریافت بازخوردهای منفی از سوی مخاطبان شده بود حذف کنند. مایکروسافت لزوم اتصال به اینترنت برای هر ۲۴ ساعت یک بار و محدودیت‌هایی که در به اشتراک گذاری بازی‌ها ایجاد کرده بود را حذف کرد. علاوه بر آن دان متریک چند هفته بعد از نمایشگاه E3 2013 در تاریخ یکم جولای شرکت مایکروسافت را ترک کرد.

از دیگرهای چیزهایی که در نمایشگاه E3 2013 مورد بررسی قرار گرفت بازی‌های ایکس باکس وان بود. اگر بخواهیم به برخی از بازی‌هایی که مایکروسافت بر روی معرفی آن‌ها تمرکز کرده بود اشاره کنیم می‌توانیم از Ryse: Son of Rome، Sunset Overdrive، Forza Motorsport 5، Dead Rising 3، Quantum Break، Titanfall و Halo 5: Guardians نام ببریم. همچنین در این کنفرانس اعلام شد که کنسول ایکس باکس وان در اواخر ماه نوامبر همان سال منتشر خواهد شد و قیمت آن معادل ۴۹۹٫۹۹ دلار خواهد بود. چندی بعد مشخص شد که قیمتی که مایکروسافت تعیین کرده است ۱۰۰ دلار بیش از قیمت کنسول جدید شرکت رقیبش ینی سونی است.

انتشار جهانی ایکس باکس وان

در تاریخ ۲۲ نوامبر ۲۰۱۳ (یکم آذر ۹۲) کنسول ایکس باکس وان به صورت جهانی منتشر شد. بعد از دوران سختی که این کنسول از زمان معرفی خود تا راه‌یابی به بازار پشت سر گذاشت بالاخره این کنسول به فروشگاه‌ها راه یافت و برای خرید در دسترس قرار گرفت. در هنگام عرضه‌ی آن، بازی‌هایی که برای مخاطبان در دسترس بود اکثراً شامل بازی‌های میان نسلی مانند Assassin’s Creed IV: Black Flag، Madden 25 و Battlefield 4 بودند اما چندین عنوان انحصاری نیز در میان آن‌ها به چشم می‌خورد.

بازی‌های انحصاری مهم سال ۲۰۱۳

 • Dead Rising 3
 • Forza Motorsport 5
 • Ryse: Son of Rome
 • Killer Instinct
 • Lococycle
 • Crimson Dragon
 • Peggle 2

باندل بدون کینکت ایکس باکس وان در دسترس قرار می‌گیرد

مایکروسافت در حرکتی که شاید بتوان آن را به عنوان اهانتی به کسانی که کنسول ایکس باکس وان را در تاریخ عرضه‌اش خریداری کرده بودند به حساب آورد، اعلام کرد که در ماه ژوئن ۲۰۱۴ این شرکت کنسول‌های ایکس باکس وان جدیدی را روانه‌ی بازار خواهد کرد که باندل آن شامل کینکت نخواهد بود. به همین علت این امکان فراهم شد که قیمت این کنسول به میزان ۱۰۰ دلار کاهش یابد و بتواند با قیمتی مساوی با کنسول پلی استیشن ۴، رقابت بهتری با رقیب دیرینه‌اش داشته باشد. در همان زمان این حرکت مایکروسافت حاوی پیامی بود که به نظر می‌رسد کینکت به دوران پایانی خود نزدیک شده باشد. البته مرگ این دستگاه تا چندین سال اتفاق نیفتاد اما این حرکت شروعی بود که در آینده منجر به توقف تولید کینکت و مرگ رسمی این دستگاه شد.

بیشتر بخوانید :  آموزش کانتر استرایک-تجهیزات جانبی و نارنجک ها

کنفرانس بدنام E3 2014

کمی بیش از ۶ ماه بعد از عرضه‌ی کنسول ایکس باکس وان، «فیل اسپنسر» که به جایگاه ریاست بخش ایکس باکس در مایکروسافت ارتقا یافته بود، برای یک نمایش دیگر در کنفرانس E3 2014 به لس آنجلس آمد. البته در آن زمان این کنفرانس به هیچ وجه بد نبود و مخاطبان بسیار از آن لذت بردند. اما علت بد نامی کنفرانس E3 2014 مایکروسافت چیز دیگری است. در طول این نمایش ۹۰ دقیقه‌ای، مایکروسافت انواعی از بازی‌های انحصاری پیش رو را به مخاطبان معرفی کرد. از جمله‌ی این انحصاری‌ها می‌توان از Sunset Overdrive، Forza Horizon 2، Ori and the Blind Forest و Halo: The Master Chief Collection نام برد. تمام این عناوین در سال ۲۰۱۴ یا ۲۰۱۵ منتشر شدند.

اما شاید تمام مخاطبان با شنیدن نام کنفرانس E3 2014 مایکروسافت بازی‌هایی در ذهنشان تداعی شود که در این کنفرانس معرفی شد اما بعدها کنسل شد. بازی‌هایی مثل Fable Legends، Phantom Dust و Scalebound. مایکروسافت همگی این عناوین را به دلایل مختلفی در طول مسیر توسعه‌ی آن‌ها کنسل کرد و متأسفانه شاید هیچ‌گاه موفق به تجربه‌ی برخی از عناوینی که در این کنفرانس به نمایش گذاشته شدند، نشویم. حتی بازی Crackdown 3 هم که در این کنفرانس برای اولین بار از آن پرده برداری شد، تا کنون که این مقاله نوشته شده است منتشر نشده و تاریخ انتشار آن اوایل سال ۲۰۱۹ میلادی اعلام شده است.

مایکروسافت Minecraft را خرید

در ماه سپتامبر ۲۰۱۴، توسعه دهنده‌ی بازی ماینکرفت یعنی موجَنگ اعلام کرد که مایکروسافت شرکت آن‌ها را خریداری کرده است. مؤسس شرکت موجنگ یعنی ناچ احساس کرده بود که ماینکرفت تبدیل به بازی بسیاری بزرگی شده است و بر آمدن از عهده‌ی آن از توانایی‌های او خارج است. به همین علت او شرکتش و آی پی خود را به مایکروسافت فروخت. در نتیجه‌ی این عمل اکنون مایکروسافت کنترل یکی از بزرگ‌ترین بازی‌های تاریخ گیم را به دست گرفته است و نام این بازی هم در کنار فهرست بازی‌های فرست پارتی مایکروسافت واقع شده است.

بازی‌های انحصاری مهم سال ۲۰۱۴

 • Titanfall
 • Sunset Overdrive
 • Forza Horizon 2
 • Project Spark
 • Halo: The Master Chief Collection

قابلیت پشتیبانی از بازی‌های نسل قبل در E3 2015 معرفی شد

بعد از یک و نیم سال که کنسول ایکس باکس وان به بازار راه یافته بود و بازی‌های فوق‌العاده‌ای چون Sunset Overdrive و Titanfall را از آن دیده بودیم، بار دیگر نوبت نمایشگاه E3 رسید. مایکروسافت در این کنفرانس ادعا کرد که بهترین فهرست عناوین ایکس باکس را برای باقی سال آماده کرده است. نمایش آن‌ها در E3 2015 این بار بر بازی‌هایی چون Halo 5: Guardians، Forza Motorsport 6، Rise of the Tomb Raider تمرکز داشت. البته عنوان Rise of the Tomb Raider یک بازی از استودیوی اسکوئر اینکس بود که به مدت یک سال در انحصار ایکس باکس وان قرار داشت. از دیگر عناوین قابل توجهی که در این کنفرانس معرفی شدند می‌توان از Gears of War 4، ReCore، Sea of Thieves و Rare Replay نام برد. در E3 2015 همچنین از کنترلر الیت ایکس باکس وان پرده برداری شد. این کنترلر در اواخر سال ۲۰۱۵ به بازار آمد.

اما احتمالاً مهم‌ترین خبری که در طول این نمایش اعلام شد این بود که کنسول ایکس باکس وان به زوری از بازی‌های نسل قبل پشتیبانی خواهد کرد. این قابلیت Backward compatibility نام دارد و به مخاطبان اجازه می‌دهد تعدادی از عناوین منتخب کنسول ایکس باکس ۳۶۰ را بر روی پلتفرم خود اجرا کنند. مایکروسافت اعلام کرد که این قابلیت به همراه یک به‌روزرسانی سیستمی جدید در اواخر همان سال منتشر می‌شود و وجود آن به علت ساختار سخت افزاری کنسول ایکس باکس وان ممکن شده است. Backward compatibility در طول سال‌ها به یکی از عناصر کلیدی در بازاریابی این کنسول تبدیل شده است و این ویژگی بعدهای رشد پیدا کرد و علاوه بر قابیلت اجرای بازی‌های ایکس باکس ۳۶۰، توانایی اجرای بازی‌های کلاسیک کنسول ایکس باکس که متعلق به نسل ششم بود را نیز شامل شد. فیل اسپنسر هنوز بر توانایی اجرای بازی‌های نسل‌های گذشته تأکید فراوانی دارد و او عقیده دارد که این ویژگی برای آینده‌ی این پلتفرم از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است.

بازی‌های انحصاری مهم سال ۲۰۱۵

 • Rise of the Tomb Raider
 • Halo 5: Guardians
 • Gears of War: Ultimate Edition
 • Forza Motorsport 6
 • Ori and the Blind Forest
 • Rare Replay

با بسته شدن Lionhead Studios، بازی Fable Legends کنسل شد

مایکروسافت در حرکتی ناگهانی و غافلگیر کننده در اوایل سال ۲۰۱۶ میلادی اعلام کرد که به زودی Lionhead Studios را تعطیل خواهد کرد. این استودیوی محبوب توسعه دهنده‌ی فرنچایز پر طرفدار Fable بود. به همین دلیل پروژه‌ای که این استودیو در آن زمان روی آن کار می‌کرد یعنی بازی Fable Legends نیز کنسل شد. این خبر در ماه مارس اعلام شد و به دنبال آن در ماه بعد یعنی آوریل استودیوی Lionhead به صورت رسمی تعطیل شد. تا کنون که این مقاله نوشته شده است هیچ بازی جدید از سال ۲۰۱۲ از مجموعه‌ی Fable منتشر نشده است. آخرین عنوان این مجموعه که در سال ۲۰۱۲ منتشر شد Fable: The Journey نام داشت. البته چندی پیش شایعاتی منتشر شد که بر اساس آن‌ها توسعه دهنده بازی Forza Horizon یعنی استودیوی Playground Games در حال کار بر روی یک پروژه‌ی جدید از مجموعه‌ی Fable است.

نمایشگاه E3 2016 و معرفی پروژه‌ی Scorpio

بعد از ماه‌ها شایعه و حدس و گمان، مایکروسافت بالاخره در نمایشگاه E3 2016 حاضر شد تا نه تنها درباره‌ی بازی‌هایی که در آینده قرار است منتشر شود صحبت کند، بلکه از سخت افزاری جدید نیز پرده برداری کند. مایکروسافت نسخه‌ای جدید از کنسول ایکس باکس وان را معرفی کرد که ایکس باکس وان اس نام داشت. در این نسخه‌ی نازک‌تر از ایکس باکس وان دیگر آداپتوری که در نسخه‌ی اولیه‌ی این کنسول وجود داشت به چشم نمی‌خورد و همچنین قابلیت پشتیبانی از ویدیوهای ۴K نیز به این کنسول اضافه شده بود. سه نسخه‌ی متفاوت از کنسول ایکس باکس وان اس در اواخر ۲۰۱۶ منتشر شد که قیمتشان بسته به میزان فضای هارد داخلی آن‌ها از ۲۹۹ دلار تا ۳۹۹ دلار متغیر بود.

اما ایکس باکس وان اس تنها سخت افزار جدیدی نبود که مایکروسافت در کنفرانس E3 2016 از آن پرده برداری کرد. مایکروسافت همچنین درباره‌ی پروژه‌ی جدیدی به نام Project Scorpio صحبت کرد و اعلام کرد که در حال کار کردن بر روی آن است. Scorpio در واقع نامی رمزی برای نسخه‌ای جدید و قدرتمندتر از کنسول ایکس باکس وان بود که از اجرای بازی‌ها با رزولوشن ۴K پشتیبانی می‌کرد. فیل اسپنسر در همین کنفرانس قول داد که Scorpio قدرتمندترین کنسولی خواهد بود که تا به حال ساخته شده است. هرچند تا سال بعد از آن دیگر خبری از Scorpio به گوش نخورد اما این پروژه و اخبار مشابهی مبنی بر عرضه‌ی نسخه‌ای قدرتمندتر از پلی استیشن ۴ توسط سونی، ثابت کردند که چرخه‌های سنتی انتشار کنسول‌های بازی که در گذشته با آن‌ها آشنایی داشتیم در حال تغییر و دگرگونی هستند.

از دیگر اخبار مهم و قابل توجهی که در کنفرانس E3 2016 مایکروسافت اعلام شد معرفی Xbox Play Anywhere بود. این ویژگی ابتکاری جدید به مخاطبان اجازه می‌داد تا بتوانند برخی از بازی‌ها را تنها با یک بار پرداخت بهای آن‌ها، هم بر روی کنسول ایکس باکس وان خود و هم بر روی رایانه‌ی شخصی خود داشته باشند. این ویژگی همچنین باعث شد که عناوین فرست پارتی‌ای که در آینده منتشر می‌شوند تنها در انحصار کنسول نباشند و شاهد انتشار آن‌ها بر روی رایانه‌های شخصی نیز باشیم. این کار در نظر برخی بسیار عجیب و غیر قابل توجیه بود اما مایکروسافت عقیده دارد که این حرکت به طور کلی باعث سوددهی بیشتر به شرکت می‌شود و درآمد کلی آن‌ها را از طریق تمام کانال‌ها را افزایش می‌دهد. مایکروسافت در واقع به طور تنها به فکر کسب درآمد از ایکس باکس نیست و دوست دارد از طریق پلتفرم‌های دیگری که در اختیار دارد نیز پول به دست آورد. از نظر بازی‌ها نیز State of Decay 2، Forza Horizon 3 و Gears of War 4 تنها تعدادی از عناوین بزرگی بودند که در این کنفرانس به نمایش گذاشته شدند.

بیشتر بخوانید :  ابزار Self-Exploit Host v1.5.6 جهت جیلبریک کنسول های ۵٫۰۵ به زبان فارسی

انتشار XBOX ONE S و تبدیل شدن به یک مدل استاندارد جدید

در ماه آگوست سال ۲۰۱۶ کنسول ایکس باکس وان اس به فروشگاه‌ها راه یافت. در ابتدا تنها نسخه‌ی ۲ ترابایتی این کنسول جدید که ۳۹۹ دلار قیمت داشت در دسترس بود. چندین هفته بعد از آن نسخه‌های ۱ ترابایتی و ۵۰۰ گیگابایتی آن که قیمت کمتری داشتند نیز روانه‌ی بازار شدند. از آن لحظه Xbox One S تبدیل به نسخه‌ی پایه و اساسی این کنسول گردید و مایکروسافت تصمیم گرفت بر اساس همین مدل بازاریابی کند و مخاطبان را جذب کند. این شرکت به آرامی نسخه‌ای که در زمان عرضه منتشر شده بود را از دور خارج کرد و این نسخه‌ی جدید را جایگزین آن نمود.

بازی‌های انحصاری مهم سال ۲۰۱۶

 • Gears of War 4
 • Quantum Break
 • ReCore
 • Forza Horizon 3
 • Dead Rising 4

مایکروسافت بازی Scalebound را کنسل کرد

به احتمال زیاد یکی از غیر قابل باور ترین لحظاتی که در تاریخ کنسول ایکس باکس وان وجود دارد با کنسل شدن بازی Scalebound استودیوی پلاتینیم گیمز رقم خورد. مایکروسافت این خبر ناراحت کننده را در ماه ژانویه‌ی سال ۲۰۱۷ اعلام کرد. در ابتدا قرار بود این بازی اکشن در سال ۲۰۱۶ منتشر شود اما تاریخ انتشار آن به تعویق افتاد و بعد از آن نیز انتشار بازی به طور کلی کنسل شد. مایکروسافت اعلام کرد که علت کنسل شدن این بازی “یک تصمیم تجاری” بوده است و بعد از آن نیز هیچ‌گاه درباره‌ی این موضوع صحبت نکرد.

پایان یافتن توسعه‌ی بازی Scalebound مطمئناً خدشه‌ای به فهرست بازی‌های انحصاری‌ای که در پیش روی کنسول ایکس باکس وان بود، وارد کرد، مخصوصاً با وجود خبر ناراحت کننده‌ای که سال گذشته مبنی بر کنسل شدن بازی Fable Legends منتشر شد. این دو اتفاق به همراه نبودن هیچ خبری از بازی Crackdown 3 باعث شد نگرانی‌هایی که درباره‌ی فهرست عناوین فرست پارتی استودیوهای مایکروسافت وجود داشت، قوت یابد و بیش از پیش مطرح شود.

معرفی Xbox Game Pass و اعلام تاریخ عرضه‌ی آن

در فوریه‌ی ۲۰۱۷ مایکروسافت از اولین جزئیات سرویسی پرده برداری کرد که در آینده قرار است چشم انداز کنسول ایکس باکس وان را به طور کلی تغییر دهد. Xbox Game Pass به عنوان سرویسی مشابه شبکه‌ی نتفلیکس معرفی شد که به مشترکان خود اجازه‌ی دسترسی به فهرستی بلند بالا از بازی‌ها را می‌دهد که به طور دائم نیز عناوینی به این فهرست اضافه می‌شود. قیمت اشتراک این سرویس ۹٫۹۹ دلار در ماه است و به ازای پرداخت این مبلغ می‌توانید به اقیانوسی از بازی‌ها دسترسی داشته باشید. مشترکان Xbox Game Pass می‌توانند هر بازی‌ای که بخشی از این سرویس است را دانلود کنند و به طور کامل آن را بازی کنند. بالاخره در ماه ژوئن همان سال Xbox Game Pass عرضه شد و بیش از ۱۰۰ عنوان برای شروع در آن قرار داشت. تا امروز این لیست به طور پیوسته در حال تغییر بوده و دائماً بازی‌هایی به آن افزوده یا از آن حذف می‌گردد.

پروژه‌ی Scorpio در نمایشگاه E3 2017 تبدیل به XBOX ONE X می‌شود

یک سال پس از معرفی پروژه‌ی Scorpio بار دیگر زمان نمایشگاه E3 فرا رسید و این بار مایکروسافت تصمیم گرفت با اعلام جزئیات کاملی از سخت افزار جدید خود این کنفرانس را شروع کند. در ابتدا اعلام شد که نام این سخت افزار اکنون از Scorpio به ایکس باکس وان ایکس تغییر یافته است. این کنسول از رزولوشن ۴K برای بازی‌ها بهره می‌برد و به عنوان قوی‌ترین کنسولی است که تا کنون ساخته شده. علاوه بر این‌ها سخت افزار جدید مایکروسافت کوچک‌ترین کنسول ایکس باکسی است که این شرکت تا به حال طراحی کرده.

به طور خلاصه، این سخت افزار یک دستاورد فنی برای مایکروسافت بود و این شرکت ثابت کرد که هرچند ممکن است آن‌ها عناوین فرست پارتی‌ای که به فرست پارتی‌های سونی و یا نینتندو برسد و بتواند با آن‌ها رقابت کند، نداشته باشند اما تجربه‌ی بازی‌هایی که بر روی تمام کنسول‌ها عرضه می‌شود مطمئناً بر روی ایکس باکس وان ایکس لذت بخش تر از سایر کنسول‌ها خواهد بود. قیمت این کنسول در خرده فروشی‌ها ۴۹۹٫۹۹ دلار بود در اواخر همین سال در تاریخ ۷ نوامبر عرضه شد.

بعد از اعلام این خبر تقریباً اکثر وقت کنفرانس صرف معرفی و نمایش بازی‌های مالتی پلتفرم و به رخ کشیدن قدرت کنسول ایکس باکس وان ایکس در اجرای این عناوین، شد. Metro Exodus، Assassin’s Creed Origins، Anthem و Middle-earth: Shadow of War تنها بخشی از عناوین مالتی پلتفرم هستند که در کنفرانس ایکس باکس در E3 2017 به نمایش در آمدند. در حوزه‌ی بازی‌های انحصاری نیز اتفاقات خوبی در این کنفرانس رخ داد. اطلاعاتی از بازی‌های State of Decay 2 و Sea of Thieves منتشر شد و بازی Crackdown 3 نیز دوباره بعد از مدت‌ها در دید همگان ظاهر شد. در این کنفرانس همچنین اعلام شد که بازی Ori and the Will of the Wisps در دست توسعه است. به علاوه تاریخ انتشار بازی مستقل محبوب Cuphead نیز اعلام شد. این بازی در ماه سپتامبر عرضه شد.

در آخر هم خبری اعلام شد که شاید بتوان آن را جالب‌ترین اتفاق نمایشگاه E3 2017 خواند. مایکروسافت تأیید کرد که بازی‌های کنسول نسل ششمی ایکس باکس به زودی به جمع بازی‌های قابل اجرا بر روی کنسول ایکس باکس وان خواهند پیوست. مایکروسافت این ویژگی را در اواخر سال ۲۰۱۷ به ایکس باکس وان اضافه کرد و فهرستی از عناوین منتخب کنسول ایکس باکس که قابلیت اجرا بر روی Xbox One داشتند را نیز منتشر کرد. مخاطبان می‌توانستند این بازی‌ها را به صورت دیجیتالی دانلود کنند یا اگر هنوز دیسک بازی مورد نظر خود را در اختیار داشتند، مستقیماً آن را در داخل کنسول خود قرار داده آن را اجرا کنند.

توقف رسمی تولید کینکت

در ماه اکتبر سال ۲۰۱۷ عمر دستگاه کینکت به طور رسمی پایان یافت و مایکروسافت تولید آن را متوقف کرد. در حالی که کمی کمتر از ۴ سال پیش، در هنگام عرضه‌ی کنسول ایکس باکس وان، مایکروسافت این دستگاه را با کنسول خود در یک باندل قرار داده بود اما در سال ۲۰۱۷ این شرکت تصمیم گرفت تا به علت کمبود علاقه و اشتیاق مخاطبان به این محصول، تولید آن را متوقف کند. این تصمیم مایکروسافت با توجه به حرکت‌هایی که این شرکت در گذشته انجام داده بود و خود را با شرایط سازگار کرده بود، به هیچ وجه غافلگیر کننده به نظر نمی‌رسید اما این اتفاق به خوبی نشان می‌دهد که مایکروسافت در هنگام عرضه‌ی ایکس باکس در سال ۲۰۱۳ تا چه اندازه بی دقت و غیر حرفه‌ای عمل کرده بود.

انتشار ایکس باکس وان ایکس و نبود بازی انحصاری

در تاریخ ۷ نوامبر سال ۲۰۱۷ کنسول ایکس باکس وان ایکس بالاخره پس از گذشت تقریباً ۱۸ ماه از معرفی اولیه‌ی آن در کنفرانس E3 2016 مایکروسافت، منتشر شد. در ابتدا قرار بود که بازی Crackdown 3 به همراه این سخت افزار جدید و پر زرق و برق ایکس باکس منتشر شود اما این بازی استودیوی Sumo Digital بار دیگر با تأخیر در تاریخ انتشار خود مواجه شد و عرضه‌ی آن به تاریخ نا مشخصی در سال ۲۰۱۸ موکول شد. در حالی که مایکروسافت قدرتمندترین کنسول موجود در بازار را در اختیار داشت اما این شرکت تقریباً هیچ عنوان انحصاری‌ای برای پشتیبانی از این کنسول خود تا پایان سال ۲۰۱۷ نداشت.

بیشتر بخوانید :  رتبه بندی قسمت‌‌های مختلف Halo از بدترین تا بهترین

پیش از پایان سال ۲۰۱۷ استودیوی PUBG Corp معروف‌ترین بازی سال یعنی بازی PlayerUnknown’s Battlegrounds را به عنوان یک بازی Early Access که انحصاری کنسول ایکس باکس وان است، منتشر کرد. صرف نظر از این که بازی پابجی از معروف‌ترین بازی‌ها است اما در هنگام عرضه‌ی پابجی بر روی این پلتفرم بازی از باگ‌ها و مشکلات بسیار فراوانی رنج می‌برد که بر عملکرد بازی تأثیر شدیدی می‌گذاشت و تقریباً آن را برای بسیاری غیر قابل بازی کرده بود.

بازی‌های انحصاری مهم سال ۲۰۱۷

 • Cuphead
 • Forza Motorsport 7
 • Halo Wars 2
 • Super Lucky’s Tale
 • PlayerUnknown’s Battlegrounds
 • Phantom Dust

حضور تمامی عناوین انحصاری به محض انتشار در XBOX Game Pass

مایکروسافت تقریباً یک سال پیش از سرویس اشتراکی خود یعنی Xbox Game Pass پرده برداری کرد. این شرکت تصمیم گرفت سال ۲۰۱۸ را با خبری خوشحال کننده برای کسانی که از این سرویس استفاده می‌کردند آغاز کند. مایکروسافت اعلام کرد که از این پس تمام بازی‌هایی که به صورت انحصاری برای ایکس باکس وان منتشر می‌شوند از همان روز عرضه‌شان در Xbox Game Pass قرار خواهند گرفت. این ویژگی جدید که به سرویس Xbox Game Pass اضافه شد باعث شد جذابیت آن دوچندان شود و تقریباً به بزرگ‌ترین دلیل برای خرید اشتراک Xbox Game Pass تبدیل شد. بازی Sea of Thieves اولین عنوان انحصاری‌ای بود که به محض انتشار آن در ماه مارس در فهرست بازی‌های Xbox Game Pass قرار گرفت. در ادامه نیز اتفاق مشابهی برای بازی‌هایی چون State of Decay 2 و Forza Horizon 4 رخ داد.

خرید چند استودیو بازی سازی در E3 2018

پس از اعتراض‌هایی که از سوی مخاطبان مبتنی بر کمبود عناوین انحصاری برای کنسول ایکس باکس وان در آینده، به مایکروسافت وارد شده بود، این شرکت با سربلندی در نمایشگاه E3 2018 ظاهر شد و به طرفداران ثابت کرد که به حرف‌ها و نظرات آنان گوش می‌دهد. مایکروسافت طی حرکتی که ثابت می‌کرد این شرکت برای طولانی مدت به صنعت بازی‌های ویدیویی تعهد دارد، اعلام کرد که ۵ استودیوی جدید به فهرست استودیوهای فرست پارتی این شرکت اضافه شده است و این توسعه دهندگان قرار است در تولید بازی‌های انحصاری برای مایکروسافت نقش مؤثری داشته باشند. این ۵ استودیو شامل Ninja Theory، Undead Labs، Compulsion Games، Playground Games و یک استودیوی کاملاً جدید به نام The Initiative بودند. این حرکت در واقع تیم‌های بازی سازی داخلی مایکروسافت را دو برابر کرد و تعداد توسعه دهندگانی که مایکروسافت صاحب آن‌ها است را به عدد ۱۲ رساند. از دیگر بازی‌های قابل ذکری که در نمایشگاه E3 2018 معرفی شد می‌توان از Halo Infinite، Gears 5 و Gears Tactics نام برد. عناوین ذکر شده جزء بازی‌های انحصاری‌ای بودند که پیش روی این کنسول قرار داشت. شرکت‌هایی که بازی‌های مالتی پلتفرم می‌سازند نیز در این کنفرانس از چند بازی پرده برداری کردند که شامل Devil May Cry V، Sekiro: Shadows Die Twice، Cyberpunk 2077 و Dying Light 2 می‌شد.

از جمله اطلاعات دیگری که در طول رویداد E3 2018 به آن اشاره شد این بود که تیم سخت افزاری ایکس باکس هم اکنون در حال کار بر روی کنسول‌های بعدی ایکس باکس است. این خبر را فیل اسپنسر اعلام کرد و به طور کلی این اولین بازی بود که مایکروسافت به صورت رسمی نامی از کنسول‌های نسل بعد خود به زبان می‌آورد. هنوز بازه‌ی زمانی انتشار این کنسول‌ها مشخص نیست اما به نظر می‌رسد طول عمر کنسول ایکس باکس وان رو به اتمام باشد. همچنین در این کنفرانس به یک سرویس استریمینگ جدید نیز اشاره شد که به بازیکنان اجازه می‌دهد بازی‌های ایکس باکس وان خود را بر روی دستگاه‌های دیگر مانند گوشی موبایل خود استریم کنند و بتوانند هر کجایی که دوست دارند بازی دلخواه خود را تجربه کنند.

افزوده شدن قابلیت پشتیبانی از ماوس و کیبورد و کنترلر های انطباقی به XBOX

یکی از بزرگ‌ترین نوآوری‌های پلتفرم ایکس باکس وان در سال ۲۰۱۸ این بود که به بازیکنان اجازه می‌داد به شیوه‌ی مطلوب خود بازی کنند و برای برخی شیوه‌هایی را فراهم کرد که در صورت عدم وجود آن‌ها امکان بازی کردن برایشان وجود نداشت. این نوآوری را می‌توان در علاقه‌ی مایکروسافت به افزودن قابلیت پشتیبانی از ماوس و کیبورد به ایکس باکس وان و همچنین ظهور کنترلر های انطباقی دید. کنترلر های انطباقی به افراد دارای معلولیت کمک می‌کند تا بتوانند بسیار ساده‌تر از بازی‌های ویدیویی لذت ببرند. هم اکنون کنترلر های انطباقی برای خریداری در دسترس قرار گرفته‌اند و قابلیت پشتیبانی از ماوس و کیبورد نیز به تازگی بر روی ایکس باکس وان عرضه شده است اما تا زمان نوشته شدن این مقاله تنها ۱۴ بازی از این قابلیت استفاده می‌کنند.

بازگشت رویداد X018 و خرید استودیوهای بیشتر توسط مایکروسافت

آخرین تیتری که در این مقاله وجود دارد خبر از اتفاقی می‌دهد که تنها چندین هفته‌ی پیش طی رویداد X018 به وقوع پیوست. مایکروسافت این رویداد را در مکزیکو سیتی برای سرسخت‌ترین طرفداران ایکس باکس برگزار کرد. در این رویداد مایکروسافت خبرهای بیشتری درباره‌ی آینده‌ی عناوین انحصاری و استودیوهای فرست پارتی خود اعلام کرد. تا کنون دو استودیوی inXile Entertainment و Obsidian Entertainment نیز به فهرست استودیوهای فرست پارتی شرکت مایکروسافت افزوده شده‌اند. این دو توسعه دهنده بیشتر به علت کارهای خود بر روی عناوین نقش آفرینی شناخته شده‌اند. این حرکت مایکروسافت در واقع یک سرمایه گذاری دراز مدت محسوب می‌شود و بار دیگر تعهد این شرکت را به بازی‌های ویدیویی و برنامه‌هایی که این شرکت در آینده برای صنعت گیم دارد را به اثبات می‌رساند.

بازی‌های انحصاری مهم سال ۲۰۱۸

 • Sea of Thieves
 • State of Decay 2
 • Forza Horizon 4

با وجود شروع ضعیف مایکروسافت در نسل هشتم، کنسول ایکس باکس وان توانسته است با استفاده از سرویس‌های خلاقانه مانند Xbox Game Pass، سخت افزار فوق‌العاده‌ای چون ایکس باکس وان ایکس و تعهد به پشتیبانی از بازی‌های نسل قبلی (که سایر سازندگان پلتفرم نیز باید از این مورد الگوبرداری کنند)، صنعت بازی‌های ویدیویی را به تنهایی چندین قدم جلو ببرد. درست است که در زمینه‌ی بازی‌های انحصاری این پلتفرم توانایی رسیدن به رقیبش یعنی سونی را ندارد، اما شیوه‌ی خاصی که مایکروسافت و فیل اسپنسر در طراحی اکوسیستم کنسول ایکس باکس وان به کار برده‌اند باعث می‌شود این کنسول جذابیت مرموز و فوق‌العاده‌ای داشته باشد که مخاطبان را به سمت خویش جذب می‌کند.

باید ببینیم که این کنسول قبل از این که به تاریخ بپیوندد سال‌های پایانی عمر خود را چگونه طی می‌کند اما با تأکید شرکت مایکروسافت بر بازی‌های انحصاری و پایه گذاری‌هایی که این شرکت برای جبران ضعف‌های خود در این زمینه انجام داده است و همچنین ظهور سرویس‌های استریم بازی بر روی دستگاه‌های دیگر که در آینده‌ای نزدیک شاهد گسترش آن‌ها خواهیم بود، سخت است که تصور کنیم هیچ شرکتی به اندازه‌ی مایکروسافت آمادگی ورود به نسل جدید را داشته باشد.

دیدگاه کاربران

2 دیدگاه
SCORPION

فوق العاده بود. تشکر فراوان

  مهدی نقدی

  خوشحالم که خوشتون اومده. خواهش میکنم وظیفه س.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

`