تعلیق گسترده کرک در سراسر جهان

اگر از دنبال کنندگان جهان پایرسی بازی و فیلم باشید، حتماً متوجه این نکته شده‌اید که برای بیش از یک هفته است که خبری از گروه‌های کرک کننده معتبر مانند CODEX و… نیست. با وجود انتشار عناوین مورد انتظاری مانند Tell Me Why و NBA 2K21 و کرک نشدن آن‌ها توسط این گروه‌ها، برای بسیاری از افراد پرسشی مطرح شده است که چه اتفاقی افتاده است؟ برای پاسخ به این پرسش، باید نگاهی به رخدادهای جهان واقعی و مسائل قانونی بپردازیم. با نوین اسپات همراه باشید.

چه‌اتفاقی افتاده است؟

در اواخر ماه آگوست 2020 پلیس در کشورهای اروپایی تعداد بسیار زیادی سرورهای شخصی گروه‌های وارِز سین را ضبط و اپراتورهای آنان را دستگیر کرده است. این امر باعث شده است تا گروه‌های کرک‌کننده‌ی بسیاری به‌طرز ناگهانی از فعالیت دست باز زدند. حال چرا چنین اتفاقی افتاده است؟

از کدام گروه‌های کرک کننده حرف می‌زنیم؟

پیش از آن‌که توضیح دهیم که چرا گروه‌های مذکور در صحبت‌هایمان غایب‌اند، باید در ابتدا توضیح دهیم که منظور ما از “گروه‌ها” به‌عنوان یک اسم خاص چیست. به‌طور کلی تعدادی از افراد اگر دور هم جمع شوند و هویتی برای خود برگزینند، به یک گروه تبدیل می‌شوند. حال اگر اعضای این گروه با کار جمعی دست به کرک کردن نرم‌افزارها و بازی‌های ویدئویی بزنند، این گروه را می‌توان یک گروه کرک کننده نامید. با این حال ممکن است بگویید که امکان آن وجود ندارد که تمامی گروه‌های کرک کننده بازی‌ها در دنیا به‌کل ناپدید شوند. برداشت شما کاملاً درست است. حال می‌بایست در بین گروه‌‌های کرک کننده نیز تفاوت‌هایی بگذاریم. دسته‌ی اول کرکرهای P2P هستد و دسته‌ی دوم، که گروه‌هایی مانند کدکس از آن‌ها هستند، گروه‌های کرک‌کننده‌ی Scene.

اصطلاح وارِز (Warez) به‌فعالیت‌هایی اطلاق می‌شود که در آن قوانین حق نشر یا کپی‌رایت نقش می‌شوند. از نشر یک آلبوم موسیقی یا فیلم سینمایی به‌شکل غیرقانونی گرفته تا کرک و عرضه‌ی نرم‌ افزارهای کارآمد و الی الخصوص بازی‌های ویدئویی. در اینترنت جامعه‌ای زیرزمینی وجود دارد که به‌فعالیت‌های وارِز می‌پردازند که این جامعه را صحنه وارِز یا Warez Scene می‌نامند. البته این افراد در سطح قابل دسترس برای عموم فعالیت نمی‌کنند و حتی هدف آن‌ها گسترش استفاده غیرقانونی از اقلام دارای حق‌نشر نیست. آن‌ها بیشتر برای “رقابت با یکدیگر” و “این‌که صرفاً می‌توانند” اقدام به نشر محتوای وارِز دست می‌زنند. آن‌ها همواره در اطلاعاتی که همراه با رلیزهای خود منتشر می‌سازند،

تفاوت اصلی این افراد با P2P در ایدئولوژی آن‌ها (همان‌گونه که گفته شد) و نحوه کار آن‌ها است. در Warez Scene جامعه‌ی کوچک گروه‌ها رلیزهای خود را بر روی سرورهای FTP بسیار خصوصی و بسیار سریع منتشر می‎کنند، در صورتی که در P2P فایل‌ها از طریق ترکرهای تورنت و سایت‌های آپلود عمومی هستند. در سین کاربرانی موسوم به مسابقه‌دهندگان یا ریسرها (Racers) سعی می‌کنند تا با آپلود بازی‌ها از یک سرور فوق‌العاده سریع FTP به یک سرور فوق‌العاده سری FTP دیگر آپلود کنند تا امتیازهای حق آپلود و ماندن بر روی سرورها را دریافت کنند که معمولاً از به‌ازای هر یک گیگ آپلود، آن‌ها سه گیگ را دریافت می‌کنند. در P2P نیز نحوه‌ی کارکرد ترکرهای خصوصی تورنت چنین است که کاربران می‌بایست فایل تورنتی را که دانلود کرده‌اند به‌اصطلاح سید (Seed) کنند تا امتیاز خوبی را داشته باشند و بر روی سایت ترکر باقی بمانند.

دایاگرامی از سیر تبادل فایل در وارِز سین. فایل‌ها در ابتدا توسط گروه رلیزکننده در یک تاپ‌سایت آپلود می‌شوند، سپس توسط کوریرها به سایت‌ها و فروم‌های FXP رسیده و توسط لیچرها دانلود می‌شوند. این لیچرها سپس فایل‌ها را در ترکرهای خصوصی تورنت آپلود می‌کنند و سپس در ترکرهای عمومی و سپس در وب‌سایت‌های دانلودی که در نهایت به‌دست شما عزیزان می‌رسد.

هنگامی که از گروه‌های کرک‌کننده بازی و نرم‌افزار حرف می‌زنیم، در اکثر اوقات منظور گروه‌های سین هستند. مطرح‌ترین این گروه‌ها شامل‌اند از کدکس (CODEX) و زیرگروه‌های آن مانند پلازا (PLAZA) و سیمپلکس (SiMPLEX) و وی‌آراکس (VREX) و اکتیویتد (ACTiVATED)، سی‌پی‌وای (CPY)، ریلودد (RELOADED) و زیرگروه‌های آن مانند پرافت (PROPHET) و روولور (REVOLVER) و 0x00007 و بَت (BAT؛ مخفف BATTERY)، ریزر 1911 (Razor 1911)، فیرلایت (FAiRLiGHT)، اسکیدرو (SKiDROW)، هودلوم (HOODLUM)، پارادوکس (PARADOX)، آنلیشد (Unleashed)، استیم‌پانکز (STEAMPUNKS) و دارک‌سایدرز (DARSiDERS) به‌همراه دیگر گروه‌های کوچک (مانند DINOByTES، DELiGHT، rG، DOGE ،I_KnoW ،ANOMALY ،TiNYiSO، CLASS) هستید.

بیشتر بخوانید :  چرا Stadia تاثیری بر روی پلی‎ استیشن ۵ نخواهد داشت؟

دستگیری گروه‌های رلیز سینمایی و تأثیر آن‌ها بر روی تمامی سین

پیش از آن‌که به مسئله‌ی دستگیر شدن برخی از گروه‌های سینمایی در وارِز سین بپردازیم، می‌بایست مقداری از مخفیانه بودن این جامعه و دیگر عملیات‌های دستگیری‌ در سین صحبت کنیم. در اواخر دهه‌ی 1970 و اوایل دهه‌ی 1980 میلادی، گروه‌های سین در ابتدا به‌مانند دوستان کتابخانه‌ای بودند که انگار می‌توانستند هرکدام نرم‌افزارها را مانند یک کتاب خریداری کنند و به‌راحتی به‌اندازه‌ی دیگر اعضای گروه آن را کپی کرده و برای آن‌ها ارسال نماید. پس از فراگیر شدن کامپیوترهای خانگی، نخستین شیوه‌های ارتباط درلحظه از راه دور نیز به‌وجود آمدند. پیش از اینترنت، در ابتدا بوردهای BBS (مخفف Bulletin Board System) که با خط تلفن همراه کار می‌کردند، اشتراک نرم‌افزارهای کرک یا ریپ شده به فضای برخط کشیده شد. در همین زمان‌ها بود که قفل‌ها و تکنیک‌های ضدپایرسی به‌وجود آمدند. کم‌کم بحث کرک بازی‌ها به یک سرگرمی تبدیل شد و گروه‌های سین به‌شکل جدی‌تر به رقابت ادامه می‌دادند.

با عرضه‌ی کامپیوترهای IBM PC و مدیای سی‌دی رام و محبوب‌تر بازی‌های ویدئویی و عرضه‌ی دیگر رسانه‌ها مانند موسیقی، تبادل غیرقانونی رسانه‌های صوتی و تصویری در اینترنت اهمیت بسیاری پیدا کرد. به‌همراه ظهور شیوه‌ی چت آنلاین در لحظه‌ی آی‌آرسی (IRC؛ مخفف Internet Relay Chat)، سین در معرض دید عموم قرار گرفت. برخی افراد با الگوگرفتن از سین تصمیم به عرضه‌ی غیرقانونی رسانه‌ها با هدف دسترسی رایگان به این اقلام توسط خود و یا بازنشر رلیزهای سین در سایت‌های مختلف نمودند. این امر برای کاربران سین که ایدئولوژی آن‌ها “خصوصی بودن، محض لذت خود و رقابت با دیگر گروه‌ها” است، چندان خوشایند نبود. در ابتدا برخی ترفندهایی توسط کاربران سین اجرا شد تا از کاربران غیرسین (P2P) دوری کنند. با این حال، امری اتفاق افتاد که موجب شد این امر برای آن‌ها بیشتر مسجل شود.

بیشتر بخوانید :  تاثیرگذارترین بازی‌های قرن ۲۱ | قسمت دوم | Dark Souls

در بین سال‌های 2001 تا 2004، دپارتمان عدالت آمریکا (DOJ) با همکاری پلیس فدرال آمریکا (FBI) به‌همراه پلیس اطلاعات چندین کشور اروپایی توانستند کاربران و رهبران گروه‌های متعددی در سین که رسانه‌های متعددی از جمله نرم‌افزار و بازی، فیلم، موسیقی و کتاب را به‌شکل غیرقانونی منتشر می‌کردند را دستگیر کردند. معروف‌ترین فرد دستگیر شده، رهبر گروه Razor 1911 با نام “Pitbull” بود. پس از این اتفاق، سین به‌طور کامل از دید عموم پنهان شد و تنها از طریق واسطه‌‎هایی می‌توان محصولات آن‌ها را دریافت کرد. هرچند که این پنهان شدن موجب مستقل شدن P2P در بخش فیلم و موسیقی شد.

چنین دستگیری‌هایی مختص به

حال اخیراً پس از 16 سال دوباره یک عملیات ضربتی برای دستگیری گروه‌های سینمایی سین شکل گرفته است. از آنجایی که اعضای گروه بسیار مطرح SPARKS، که در زمینه‌ی رلیز فیلم‌های سینمایی روز و تاریخ سینما با کیفیت بالا مطرح بود، هدف اصلی این عملیات‌ها بودند این عملیات به “Operation SPARKS” معروف شده است. پیش‌‎تر عملیات‌هایی که به‌آن‌ها اشاره شد دارای اسم‌های رمزی مانند “Operation Fastlink” و “Operation Buccaneer” داشتند. پس این اتفاق، فعالیت گروه‌های سین ناگهان متوقف شد. گفته می‌شود که نزدیک به 29 تاپ‌سایت (سرورهای FTP فوق العاده سریع) بزرگ مورد استفاده توسط گروه‌های سین در 14 کشور مختلف در دست پلیس قرار دارند و از طریق آن‌ها می‌توان به اطلاعات برخی افراد دسترسی داشت.

دارایی‌ گروه‌های وارِز سین ضبط شده توسط پلیس کشورهای آلمان، اسپانیا، پرتقال، سوئد، سوییس، کره جنوبی و لتونی در جریان عملیات ضربتی SPARKS.

اعضای سین نیز در یک پیام کلی، که اکثراً با نام گروهی SCENENOTiCE منتشر می‌شوند، در ابتدا نکاتی را روشن‌تر کردند. آن‌ها در این پیام گفته‌اند که یکی از احتمالات لو رفتن اطلاعات یکی اعضای فرانسوی سین از طریق یک سرور آی‌آرسی که خود صاحب آن در سیستم Linknet بوده است. همچنین به‌اعضا و اپراتور دیگر تاپ‌سایت‌های باقی‌مانده پیشنهاد شده است که دیتابیس اعضای خود را ریست کرده و با ارتقای نرم‌افزارها و کرنل سیستم‌عامل سرور خود موجب افزایش امنیت سرورهای خود شوند. همچنین از کاربران آی‌آرسی و کوریرها خواسته شده است تا یوزر و پسورد خود در تاپ‌سایت‌ها را عوض کرده و به‌وسیله‌ی رمزگذاری بیشتر و هویت مخفی‌تری وارد شوند.

نخستین بیانیه‌ی سین در رابطه با دستگیری‌ها

چه اتفاقی برای سین خواهد افتاد؟

از آن پس برای مدت بیش از ده روز است که از عدم فعالیت نسبی سین می‌گذرد. گروه‌های بخش بازی‌های ویدئویی پی‌سی موسوم به ISO Scene همچنان غیرفعال است. مشخص نیست که اعضای گروه کدکس نیز دستگیر شده‌اند یا خیر. اخبار چندانی از سین به‌گوش نمی‌رسد و تنها می‌بایست به بیانیه‌های رسمی سین رجوع کرد. با این حال، چنین امری به‌معنای مرگ سین نخواهد بود. همچنان صحنه‌ی رلیز موسیقی‌های MP3 و تلویزیون‌های فرانسوی و آلمانی به‌مانند سابق فعال هستند. لازم به‌ذکر است که تمامی تاپ‌سایت‌های سین مسدود نشده‌اند اما مهم‌ترین آن‌ها به‌چنین سرونوشتی دچار شده‌اند. پس از گذشت مدتی تاپ‌سایت‌های بزرگ بیشتری دوباره به‌راه خواهند افتاد و حتماً روند سین از سر گرفته خواهد شد. این امر ممکن است مدت زمان بسیاری به‌طول بیانجامد، اما قطعاً رخ خواهد داد.

بیشتر بخوانید :  Denuvo Anti-Cheat | ابزار ضدتقلب دنوو جنجال آفرین شد

بدون شک امنیت سرورهای سین برای پنهان ماندن از سمت سرویس‌های اطلاعاتی ارتقا خواهد یافت. از نظر کم‌فعالیتی در بخش ISO Scene، می‌توان گفت که ممکن است به‌دلیل کمبود تاپ‌سایت‌ها امکان آپلود فایل‌های حجم بالا چندان وجود ندارد. فایل‌های موسیقی MP3 و فیلم‌های تلویزیونی حجم زیادی نمی‌طلبند و به‌همین جهت به تاپ‌سایت‌های حجم بالا نیاز خاصی ندارند. حتی ممکن است که این تاپ‌سایت‌ها به‌این‌گونه اقلام اختصاص دارند و به‌همین جهت امکان آپلود بازی‌ها به‌شکل روزانه وجود ندارد.

پیش‌تر در زمانی که سین از عملیات‌های ضربتی بیشترین ضربه را دید، بازگشت گروه‌ها تنها پس از یک یا دو سال صورت گرفت. افراد جدیدی نیز در طی این مدت به سین ملحق شدند. به‌همین دلایل می‌توان گفت که امکان از بین رفتن سین بسیار پایین است. چنین موقعینی می‌تواند باعث شود که P2P بیشتر در زمینه‌های قفل‌های پیچیده مستقل شود. تابحال بازی‌هایی که تنها قفل‌های کلاینت استیم و فروشگاه Windows Store را داشتند به‌سادگی توسط P2P کرک و عرضه شدند. در فروم‌هایی مانند cs.rin.ru افرادی غیر از سین هستند که همکاری عالی با یکدیگر دارند.

هرچند که سین به‌علت قوانین سخت‌گیرانه‌ی خود، کیفیت بیشتری در زمینه‌ی انتشار کرک‌ها و رلیزهای خود دارد. درصورتی که یک رلیز از این قوانین پیروی نکند و یا مشکل داشته باشد، توسط مدیران تاپ‌سایت‌ها از اعتبار ساقط یا اصطلاحاً نوک (Nuke) می‌شود. این اتفاق موجب می‌شود تا ریسرهای مربوط به آن گروه امتیاز از دست دهند و از دست دادن امتیاز آپلود در بلندمدت می‌تواند بسیار مشکل‌ساز باشد. به‌همین جهت بسیاری از افراد ترجیح‌شان بر آن است که یک کرک نهایی سین را دانلود کنند که حتی در صورت مشکل داشتن می‌توانند مطمئن باشند که حتماً یک فیکس درست و حسابی دریافت خواهند کرد. کرک‌های P2P می‌توانند مشکلات زیادی را داشته باشند. شاید معروف‌ترینِ کرک‌های مشکل‌دار در خاطرات کاربران کرک بازی GTA V توسط گروه P2P چینی 3DM است. تمامی کرک‌های این گروه در برخی از جهات دارای مشکلاتی اساسی بودند.

نتیجه‌گیری: پایرسی بازی، نرم‌افزار و فیلم به‌شکل گسترده‌ای در تعلیقی موقت قرار دارند. می‌توان پیش‌بینی کرد که پس از مدتی مخفی ماندن و ارتقای امنیت در همین حین، وارِز سین می‌تواند دوباره به فعالیت خود ادامه دهد. تا آن موقع، باید صبر پیشه نمود. بدون شک از سمت P2P در آینده‌ای نزدیک می‌توان اخبار خوبی را شنید.

دیدگاه کاربران

0 دیدگاه

اولین نفری باشید که نظر میدهد...

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

`