راهنمای خرید کامپیوتر گیمینگ دست دوم | بایدها و نبایدها

در شرایط اقتصادی کنونی، یکی از بهترین راه‌ها برای خرید وسایل تکنولوژیکی، خرید آن به شکل دست دوم است. اراد به دلایل متفاوتی وسایل خود را به شکل دست دوم می‌فروشند. برخی از آن‌ها به دلیل نیازمندی مالی مجبور به فروش آن‌ها هستند. برخی نیز دیگر نیازی به وسیله خود ندارند و آن را برای بدست آوردن مقداری پول به فروش می‌رسانند. در هر صورت، شما همواره فردی را خواهید یافت که خواهان فروش وسیله خود باشد. یکی از این وسایل الکترونیکی، کامپیوتر شخصی است. از قدیمی‌ترین کامپیوترها گرفته تا کامپیوترهایی با عمر زیر یک سال، در میان این اقلام یافت می‌شوند. گاهی اوقات، فراتر از وضع اقتصادی، کامپیوترهای دست دوم موقعیتی منحصر به فرد برای خرید باشند. پس با نوین اسپات همراه باشید.

 

امروزه بازار اقلام دست دوم چندان سرد نیست. در تمامی نقاط دنیا، نه تنها این کار بسیار رایج است، بلکه صنعتی چند میلیاردی براساس آن نیز به وجود آمده است. سایت‌های بسیار زیادی مانند eBay و Craigslist، موفقیت خود را مدیون علاقه به فروش اقلام دست دوم هستند. یکی از محبوب ترین کالاها برای خرید و فروش به شکل دست دوم، وسایل الکترونیکی است. داستان جالب اولین کالای فروخته شده در سایت eBay نیز است که یک لیزر شکسته شده در آن به فروش رسید.

کامپیوترهای شخصی، برخلاف کنسول‌های بازی، ماژولار هستند و پی سی به پی سی، تفاوت‌های بسیاری موجود است. به همین علت است که در خرید یک کامپیوتر دست دوم، می‌بایست به این مسئله دقت کتید که کامپیوتر مورد نظر خود چه مشخصاتی دارد. بسته به این مشخصات، و قیمت آن‌ها به شکل نو، ممکن است ترکیب‌هایی بیابید که بسیار بهتر از خرید به شکل نو و دست اول است. به همین دلیل نکاتی موجود هستند که شما را نسبت به خرید یک کامپیوتر دست دوم ترغیب می‌کنند:

ارزانی: اصلی‌ترین نکته‌ای که هر کسی به خاطر آن سراغ خرید هر چیز دست دومی می‌رود، ارزانی آن نسبت به نمونه‌های نو در بازار است. به طور مثال اگر کالای X در بازار 3000 تومان قیمت داشته باشد، شاید بتوانید آن را با قیمت 2600 تومان خریداری کنید. بسیاری از افراد به دلیل بودن در مضیقه مالی یا به منظور صرفه جویی در هزینه‌های خود، خرید اقلام دست دوم را انتخاب می‌کنند. با این که برای برخی افراد چنین مسئله‌ای همواره مطرح نیست، گاهی اوقات تبدیل به یک الزام می‌شود.

بیشتر بخوانید :  ۵ ویژگی که انتظار می‌رود در کنسول پلی استیشن ۵ حضور داشته باشند

موقعیت‌های مناسب: گاهی اوقات ممکن است که شما چیزی را بخواهید اما به شکل نو در بازار موجود نباشد. در این هنگام، شما می‌بایست چشمتان به بازار دست دوم باشد. در این وضعیت شما شاید بتوانید جنس مورد نظر خود را در حالتی مناسب و با قیمتی خوب پیدا کنید. جدای از این مسئله، گاهی نیز موقعیتی پیش می‌آید و شما یک مورد بسیار عالی را برای خرید دست دوم پیدا می‌کنید که شاید هیچگاه دیگر تکرار نشود. به همین دلیل حتی افرادی که امکان خرید قطعات نو را دارند یا به علت موضوعی مجبور به خرید قطعات دست دوم نیستند، روزانه بازار دست دوم را چک می‌کنند تا شاید موقعیات اوکازیون را تور کنند.

بهتر بودن آن از بستن سیستم جدید برای موقعیت های خاص: گاهی اوقات شما می‌خواهید سیستمی داشته باشید که مخصوص یک موقعیت خاص است. شاید شما بخواهید تنها یک سرور خانگی عادی ایجاد کنید. شاید که می‌خواهید تنها یک مدیاسنتر راه اندازی کنید. با وجود موارد مناسب برای این کار، باز خرید یک سیستم دست دوم گزینه مناسبی است. شاید شما با همان هزینه برای یک قلم جنس نو، بتوانید کامپیوتری خریداری کنید که بهتر از مورد نو در بازار قدرت داشته باشد. این مسئله برای خرید سیستم‌هایی مخصوص وب گردی و بازی‌های کژوال و کامپیتیتیو نیز صدق می‌کند.

چه نکاتی را در خرید کامپیوتر دست دوم رعایت کنیم؟

در هنگام خرید یک کامپیوتر دست دوم، می‌بایست به نکاتی توجه داشته باشید. این نکات می‌تواند شما را از خرید یک کامپیوتر بد و ضرر زدن به شما نجات دهد.

ظاهر عمومی: نخستین چیزی که شما از یک کامپیوتر مشاهده می‌کنید، ظاهر آن است. ممکن است که یک کامپیوتر ظاهر خوبی نداشته باشد. با این حال، این مسئله همیشه دلالت بر بد بودن آن کامپیوتر نمی‌کند. تنها باید کمی دقت کنید تا معامله بهتری داشته باشید. در صورتی که کیس کامپیوتر مورد نظر شما آسیب دیده است، سعی کنید از سلامت اجزای داخلی آن اطمینان کسب کنید. این مسئله باعث می‌شود که متوجه شوید قیمت اصلی این کامپیوتر باید چه باشد. اگر آسیب تنها معطوف به کیس است و در کاهش قیمت لحاظ شده است، می‌توانید آن را خریداری کنید و بعدتر تنها نسبت به خرید کیس اقدام کنید. البته توجه داشته باشید که اگر کیس کامپیوتر مورد نظر مدل بالایی دارد و آسیب آن بسیار بد است، نسبت به خرید قطعات داخلی آن بیشتر اقدام کنید.

بیشتر بخوانید :  جمع بندی جدیدترین اطلاعات در خصوص Resident Evil Village

صدای فن و هارد درایو: اگر امکان بازدید از کامپیوتر به شکل حضوری را دارید، حتماً از صاحب آن بخواهید که یک بار برایتان کامپیوتر را روشن کند. پس از روشن شدن کامپیوتر، به صدای فن کامپیوتر دقت کنید. اگر صدای زیادی بدهد، این نشانه این است که فن این کامپیوتر پر از گرد و خاک است یا در حال از کار افتادن است. اگر این مسئله تنها مربوط به گرد و خاک بود، ایرادی ندارد. حتی در صورت از کار افتادن فن، موردی نیست. فن سی پی یو چندان قلم گرانبهایی نیست. همچنین می‌بایست صدای هارد درایو را چک کنید. اگر صدای کلیک کلیک از سمت آن می‌آمد، می‌تواند نشانه بدی باشد که این هارد درایو از سلامت صد در صدی برخوردار نیست. اگر حافظه کامپیوتر HDD است، سعی کنید به سرعت بوت آن دقت کنید. همچنین یک Diagnosis از آن برای تشخیص میزان سلامت و نبود هرگونه Bad Sector نیز کاری ضروری است.

قابلیت آپگرید آن:

گاهی اوقات کامپیوترهای دست دوم به شکلی هستند که از مادربردهای خوبی برخوردار هستند و می‌توان به آن‌ها به چشم موقعیتی برای آپگرید کردنشان نگاه کرد. این مسئله به این موضوع برمیگردد که گاهی اوقات هنگام بستن پی سی توسط مغازه داران، بهترین مادربردها برای حتی رده پایین ترین کارت گرافیک و سی پی یو ها به کار می‌رود. اگر سیستمی را مشاهده کنید که دارای مادربرد Z370 است اما سی پی یو آن یک Core i3 است، فکر نکنید که دستگاهی بد است. شما با فروش سی پی یوی آن و هزینه بیشتر، می‌توانید Core i7 آن نسل را بر روی این پلتفرم استفاده کنید. این مسئله می‌تواند عمر کامپیوتر دست دوم شما را بالا ببرد.

حال، اگر کامپیوتری خریداری کرده باشید که چیپست و سوکت قدیمی‌تری داشته باشد چه؟

توجه داشته باشید که می‌بایست از طریق مشخصات دقیق کامپیوتر در حال فروش متوجه شوید که با چه پلتفرمی روبرو هستید. اگر با نسل سوم به پایین اینتل مواجه هستید، بهتر است این پلتفرم را کنار بگذارید یا تنها برای مصارف عادی به آن نگاه کنید. حتی نسل چهارم اینتل را در صورت داشتن بهترین مادربرد و بالاترین نسخه سی پی یو آن نسل (4790K) به شکل استثنا خریداری کنید. این امر بدین دلیل است که این سیستم‌ها تنها رم‌های DDR3 را پشتیبانی می‌کنند. سعی کنید که پلتفرمی را انتخاب کنید که حداقل اینتل نسل پنجم باشد و از رم‌های DDR4 پشتیبانی کند.

بیشتر بخوانید :  چگونه از بن شدن در PUBG جلوگیری کنیم؟

رم

هنگامی که سیستم دست دوم خود را می‌خواهید انتخاب کنید، به رم آن و سه مولفه دقت کنید: نوع DDR آن، ظرفیت نهایی مادربرد و سرعت آن. براساس این سه مولفه می‌بایست سیستمی انتخاب کنید که رم آن طوری باشد که بتوانید بعدتر نسبت به آپگرید کردن آن اقدام کنید. برای این کار، می‌بایست رم‌هایی با سرعت و میزان تأخیر (CL) یکسانی تهیه کنید.

نکته شدیداً مهم: پاور!

یک سیستم خوب حتماً باید پاور خوبی داشته باشد. اگر پاور سیستم دست دومی که می‌خواهید خریداری کنید مناسب نیست، سعی کنید که حتماً پس از خرید آن سیستم، اگر آن را خریداری نمودید، نسبت به خرید یک پاور جدید و خوب اقدام کنید. بد بودن یک پاور می‌تواند تمامی سیستم شما را بسوزاند و ضرری باور نکردنی به شما بزند. حواستان باشد که بحث پاور حتی در بستن سیستم‌های نو با قطعات آکبند اهمیتی سه چندان دارد و بحث سیستم دست دوم، جای خود.

نکات پس از خرید کامپیوتر دست دوم

  1. گرد و خاک سیستم را تمیز کنید: یک اسپری هوای کمپرس شده را خریداری کنید. تمامی قطعات آن را یک بار باز کنید. داخل قطعاتی مانند فن‌ها را مجزا تمیز کنید. سپس گرد و خاک کلی مادربرد را تمیز کنید. البته اگر فروشنده معقولی داشته باشید، خود او این کار را برای شما انجام داده است.
  2. خمیر سیلیکون را تعویض کنید: اگر فروشنده خود نسبت به تعویض خمیری سیلیکون کاری انجام نداده است، از او بپرسید. اگر او این کار را انجام نداده است، خودتان بر روی سی پی یو خمیر سیلیکون جدید بمالید.
  3. یک دور ویندوز را عوض کنید: اگر برنامه یا بازی مخصوصی بر روی هارد درایو کامپیوتر جدید شما نیست، نسبت به تعویض ویندوز اقدام کنید. یک کامپیوتر تمیز، نیازمند یک ویندوز جدید و تمیز است.

نکته مخصوص خرید سیستم‌های قدیمی که سرور بوده‌اند

  1. نسبت به قوری بودن سی پی یو و رقابت آن با سی پی یو های امروزی اطمینان حاصل کنید.
  2. اگر مادربرد آن از رم‌های دارای قابلیت تصحیح خطا یا ECC پشتیبانی می‌کرد، حتماً از خرید آن‌ها دریغ نکنید؛ آن‌ها پرفورمنس پلتفرم قدیمی شما را بهبود می‌بخشند.

دیدگاه کاربران

0 دیدگاه

اولین نفری باشید که نظر میدهد...

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

`