SOMA

۱۵ بازی برتر سبک ترسناک روان‌شناختی

بازی های مرتبط

بازی‌های زیادی وجود دارد که هیولاهای ترسناک بسیاری را به سمت بازی بازان پرتاب می‌کند و آنان را مجبور می‌کند با نفرت فراوان به هیولاها شلیک کنند. هرچند عناوین دیگری نیز وجود دارد که حس وحشت را از راه‌های معنادارتری منتقل می‌کنند. بله، این بازی‌ها هم خون و خشونت فراوانی دارند اما هدفشان این است که از راه‌های پیچیده‌تری وارد ذهن شما شوند و آزارتان دهند. بیایید نگاهی بیندازیم به ۱۵ بازی ترسناک روان‌شناختی.

Outlast

15 بازی برتر سبک ترسناک روان‌شناختی

بازی Outlast 2 ممکن است از لحاظ جلوه‌های بصری پیشرفت قابل تحسینی داشته باشد اما نسخه‌ی اول این بازی به شدت ترسناک‌تر است. در تیمارستان Mount Massive هیچ چیز سر جای خود نیست؛ از بیماران روانی ساکن آنجا گرفته تا یکی از اعجوبه‌های کریه منظر به نام Chris Walker که مدام مزاحمتان می‌شود. تمرکز اصلی بازی بر روی مخفی کاری و فرار از دشمنان، همراه با یک دوربین دید در شب است که در تاریکی به کمکتان می‌آید (هرچند برای شارژ آن نیاز به باتری دارید). از دیوانگی ناب گرفته تا خشونت افراطی در بازی، Outlast تجربه‌ای است که تا مدت‌ها بعد از تمام کردن بازی در ذهنتان باقی می‌ماند.

Condemned: Criminal Origins

15 بازی برتر سبک ترسناک روان‌شناختی

یک بازی ترسناک روان‌شناختی تأثیر گذار که شاید کمتر از آنچه لایقش است، مورد توجه واقع شده. بازی Condemned: Criminal Origins ترکیب نابی از روند بازجویی‌های پلیسی و وقایع ماورا الطبیعه، ارائه می‌کرد. همچنین مبارزات تن به تن در بازی بسیار کثیف و خشونت بار بودند. خشونت بازی به حدی بیش از اندازه بود که حتی غیر طبیعی و ناپخته به نظر می‌رسید. ممکن است داستان آن زیاد مخاطب را درگیر خود نکند اما مطمئناً این بازی از پس کار اصلی‌اش، که ترساندن بازی باز است، به خوبی بر می‌آید.

Amnesia: The Dark Descent

15 بازی برتر سبک ترسناک روان‌شناختی

بازی‌های اول شخص ترسناک همیشه در انتقال حس ترس بهتر عمل می‌کردند اما بازی Amnesia: The Dark Descent  از این هم فراتر رفته و مخاطب خود را در دریایی از وحشت غرق می‌کند. نیاز اصلی شما در این بازی پیدا کردن نور و حفظ سلامتی عقلانی خودتان است. روایت داستان قطره‌ای با نوشته‌های کوتاهی که پس زمینه‌ای از داستان بازی ارائه می‌کند، شما را در دنیای گیج کننده و راز آلودی راهنمایی می‌کند. موجوداتی که در قلعه پرسه می‌زنند باعث می‌شوند در هر لحظه حواستان جمع باشد و همچنین حس درماندگی در بازی باز ایجاد می‌کند. ممکن است این بازی چیز جدیدی برای ارائه نداشته باشد اما به خوبی موفق شد با تکیه بر اصول اولیه بازی‌های ترسناک، حس وحشت را به بازی بازان ارائه دهد.

بیشتر بخوانید :  ۱۵ نکته که قبل از انجام بازی Call of Duty: Black Ops 4 باید بدانید

SOMA

15 بازی برتر سبک ترسناک روان‌شناختی

هر چند استودیوی Frictional Games می‌توانست نسخه‌ی دیگری از بازی ترسناک اول شخص خود، Amnesia، بسازد اما تصمیم گرفت با ساختن SOMA راه متفاوتی را پیش بگیرد. این بازی تنها یک عنوان ترسناک نبود و با فضای تاریک علمی تخیلی فانتزی خود و موجودات شیطانی نیمه مکانیکی موفق شد حس سردرگمیِ راز آلودی در مخاطب ایجاد کند. بازی بازان در یک مرکز تحقیقاتی در زیر آب پیش روی می‌کنند. در ابتدا آنان به دنبال سر در آوردن از اتفاقات آنجا هستند اما در ادامه با چیز بسیار جدی تری روبرو خواهند شد. حتی اگر شما این بازی را روی درجه‌ی سختی آسان و بدون رویارویی با هیچ‌یک از هیولاهای بازی، تمام کنید همچنان داستان عمیق و روان‌شناختی SOMA ارزش تجربه کردن را دارد.

F.E.A.R.

15 بازی برتر سبک ترسناک روان‌شناختی

سبک تیر اندازی در جنگ جهانی دوم در سال ۲۰۰۵ محبوبیت بسیاری یافت اما یکی از بازی‌های این سبک موفق شد در میان عناوین دیگر سر بیرون آورد و برجسته شود. بازی F.E.A.R.  ساخته‌ی Monolith Productions، به خاطر اکشن جذاب و هوش مصنوعی عالی‌اش شهرت یافت. هرچند هیچ‌کس نتوانست حس ترسی که با این بازی تجربه کرده بود را فراموش کند. بیشتر این حس ترس از Alma نشاءت می‌گرفت. او یک دختر بچه‌ی شکست ناپذیر بود که در راهروها پرسه می‌زد و در بدترین شرایط ممکن روبروی چشمتان ظاهر می‌شد. با گذر زمان ما از حالت اصلی Alma و وحشت‌هایی که درون او بود آگاه شدیم اما در کل F.E.A.R. موفق شد اکشن بازی و نوشته‌های داستانی را بسیار ماهرانه در بازی بگنجاند.

Call of Cthulhu: Dark Corners of the Earth

زمانی که Resident Evil 4، Doom 3 و F.E.A.R. در سال ۲۰۰۵ تمام توجه‌ها را به خود جلب کرده بودند، این بازی اول شخص موفق شد در سبک Lovecraftian تجربه‌ای جدید ارائه کند. Call of Cthulhu: Dark Corners of the Earth لبریز از مخفی کاری و مکانیک‌های زنده ماندن است. همچنین جو سنگین حاکم بر آن شما را به چالش ذهنی می‌طلبد. صدابرداری و فهم اندک مخاطب از طبیعت ترس در این بازی موجب می‌شود آن‌ها هرچه بیشتر و عمیق‌تر غرق آن شوند. مخاطبان با استیصال می‌خواهند از وحشت‌های این بازی فرار کنند اما نمی‌توانند از آن روی برگردانند. بله Cthulhu این است.

I Have No Mouth, and I Must Scream

بسیاری از بازی‌های حاضر در این فهرست آزار دهنده هستند اما هیچ کدام به گرد پای I Have No Mouth, and I Must Scream نمی‌رسند. این بازی بر اساس داستان کوتاهی از Harlan Ellison، که خود یکی از طراحان بازی است، ساخته شده. داستان بازی بر روی AM تمرکز دارد. این ابررایانه علاقه‌ای غیر معمول به شکنجه‌ی روانی انسان‌ها دارد و برای ۵ شخصیت بازی، داستانی ساخته است که آنان را با بدترین ترس‌هایشان روبرو کند. در ماجرایی درباره‌ی رستگاری و فهم طبیعت انسان، I Have No Mouth, and I Must Scream will محدودیت‌های شما را امتحان خواهد کرد.

بیشتر بخوانید :  تمایل سازندگان Alan Wake برای ساخت نسخه دوم بازی

The Evil Within 2

15 بازی برتر سبک ترسناک روان‌شناختی

نسخه‌ی اول The Evil Within ایده‌های جذاب بسیاری داشت اما در پیاده سازی آن‌ها نتوانست به خوبی عمل کند. خوشبختانه The Evil Within 2 حتی بیشتر از نسخه‌ی اول موهای تنتان را سیخ خواهد کرد و کابوس‌های جدیدی برای زمانی که می‌خوابید، به شما هدیه می‌دهد؛ از Obscura، یک دوربین عکاسی با سه پا، گرفته تا Anima که سریعاً Mama ی Guillermo del Toro را به یادمان می‌اندازد. سرعت پیشرفت بازی و مبارزات آن، بسیار بهبود یافته است. ترکیب سبک زنده ماندن با عجایب خیالی درون بازی حقیقتاً The Evil Within 2 را به تجربه‌ای وحشتناک بدل کرده است.

Eternal Darkness: Sanity’s Requiem

15 بازی برتر سبک ترسناک روان‌شناختی

بیشتر بازی‌ها از ایده‌ی سلامت روانی و تأثیرات آن بر شخصیت بازی، به وفور استفاده می‌کنند اما Eternal Darkness: Sanity’s Requiem سطح جدیدی از این ایده را معرفی کرد. این بازی با کشتن بازی باز در توهم‌های مختلف، قطع کردن دسته‌ی بازی، خاموش کردن تلویزیون و هر چیز دیگری که در توان داشت سعی می‌کرد شما را از پای در بیاورد. همچنین این بازی موفق شد با داستان عجیب و غریب و ترسناکش که شامل شخصیت‌های فراوان و نسل‌هایی از خونریزی و وحشت بود، احترام بیشتری به دست آورد.

Silent Hill 2

15 بازی برتر سبک ترسناک روان‌شناختی

اولین نسخه از مجموعه‌ی Silent Hill ساخته‌ی Konami، موفق شد با ترس روان‌شناختی و جلوه‌های بصری سرسام آور خود، به یکی از تأثیرگذارترین بازی‌ها تبدیل شود. Silent Hill 2 یک مرحله از آن نیز فراتر رفت و با غرق کردن بازی باز در فانتزی‌های دیوانه وارد James Sunderland در سرزمینی خیالی، او را سر در گم کند. این بازی به خاطر فضای سنگین خود، معرفی کله هرمی و کند و کاو بخش‌های تاریک روح آدمی، شناخته شده است و البته موسیقی آن که اثر Akira Yamaoka می‌باشد نیز به عظمت این بازی افزوده است.

Sanitarium

Sanitarium بازی بی نقصی نیست. در هنگام عرضه این بازی باگ‌های فراوانی داشت و کنترل آن بسیار دشوار بود و به مدتی زمان نیاز داشت تا از آن سر در بیاورید. البته این مشکلات با وجود داستان درگیر کننده و طبیعت آزاردهنده‌ی محتوای بازی، بسیار ناچیز محسوب می‌شوند. شخصیت اول بازی، Max ، در تصادفی حافظه‌اش را از دست می‌دهد و در یک بیمارستان روانی به هوش می‌آید. او هویتش را فراموش کرده و در طول بازی، وارد دنیاهای مختلفی می‌شود و حتی یک سیرک دیوانه وار هم بازدید می‌کند. به خاطر جلوه‌ها ویژه‌ی تاریخ مصرف گذشته‌ای این بازی از آن صرف نظر نکنید.

بیشتر بخوانید :  بررسی امنیت کنسول پلی استیشن ۱

The White Chamber

15 بازی برتر سبک ترسناک روان‌شناختی

The White Chamber چیست؟ این رازی است که به این بازی زیبایی می‌بخشد. شما در نقش شخصیتی هستید که در یک ایستگاه فضایی متروکه به جست و جو می‌پردازد. خدمه‌ی این ایستگاه کجا هستند؟ چرا شخصیت اول بازی فلش بک‌های خشونت آمیز را به یاد می‌آورد؟ منظره‌های عجیب و غریبی که ظاهر می‌شوند از کجا آمده‌اند؟ حتی با وجود اینکه The White Chamber یک بازی رایگان است اما فضای خوفناک و کارگردانی هنری فوق العاده‌ی آن باعث شده است بعد از گذشت سال‌ها هنوز این بازی در خاطره‌ها ماندگار باشد.

Fatal Frame 2: Crimson Butterfly

با استفاده از مکانیک Camera Obscura که در نسخه‌ی قبلی این مجموعه هم حضور داشت، بازی Fatal Frame 2: Crimson Butterfly موفق شد با استفاده از افسانه‌های محلی و فضای روستایی ژاپنی که زمینه‌ی حضور ارواح خبیث را فراهم می‌کرد، به این ایده جان دوباره‌ای ببخشد. داستان آن هم زیاد شوکه کننده نبود بلکه با در بر داشتن ماهیت آنچه باعث شد فیلم‌هایی مانند Ringu  به آثاری به یادماندنی تبدیل شوند، بیشتر غم انگیز و ناراحت کننده بود.

System Shock 2

15 بازی برتر سبک ترسناک روان‌شناختی

درست است که نسخه‌ی اول System Shock برای نخستین بار به ما ایده‌ی تیراندازی اول شخص نقش آفرینی را معرفی کرد اما System Shock 2 نشان داد که این دنیا چقدر می‌تواند وحشتناک باشد. بیشتر این موفقیت نیز مدیون صداگذاری محشر و نورپردازی بی نقص آن است. این بازی تجربه‌ی قدرتمندی است که دشمنان ترسناکش باعث می‌شود بر جذابیت آن افزوده شود. در کل System Shock 2  بازی فنی‌تری بود و سرعت پیشرفت ثابت و خوبی داشت و روی هم رفته با وجود اینکه صحنه‌های آزار دهنده‌ای را روی صفحه‌ی نمایشتان نشان می‌داد، اما شما را درگیر خود می‌کرد.

Alan Wake

15 بازی برتر سبک ترسناک روان‌شناختی

مدت زیادی بود که عنوان ترسناک استودیوی Remedy در حال ساخت بود. میدانیم این بازی بلاک‌باستر بزرگی نبود و از ابتدا هم قرار نبود جهش عظیمی در بازی‌های ترسناک ایجاد کند اما موفق شد با نورپردازی، صداگذاری و صحنه سازی فوق العاده‌ی خود داستانی غیر معمول را برای مخاطب روایت کند. هرچند ممکن است از آن سر در نیاورید یا شاید برایتان جذاب باشد به هر حال کابوس بی پایان Alan Wake و مشکلات درونی او با نویسندگی و ورود شیاطین ساخته‌ی ذهن او به دنیای واقعی، هنوز هم ارزش تجربه کردن را دارد.

دیدگاه کاربران

1 دیدگاه
nfs3forever

ممنون مقاله جذابی بود

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Novinspot
`