۹ بازی ریبوت شده‌ی برتر در تاریخ صنعت ویدئوگیم

دنیای بازی‌های ویدئویی به قدری گسترده است که ما شاهد فرنچایزها و سری عناوین بسیاری هستیم که هر کدام چندین نسخه داشته و تعداد زیادی نیز طرفدار دارند. برخی اوقات حال به دلایلی چون قدیمی شدن بازی، تکراری شدن آن و یا بعضی اوقات تنها تلاش برای متفاوت بودن، سازنده سعی می‌کند عنوان جدیدی از سری بازی در دست ساختش عرضه کند که یک ریبوت برای کل سری محسوب می‌شود. ریبوت‌ها عناوینی هستند که اغلب شماره خاصی ندارند، برای مثال نسخه سوم یا چهارم نیستند و تنها نام اصلی بازی را یدک می‌کشند. عنوان DOOM که در سال ۲۰۱۶ عرضه گشت، یک ریبوت برای آن سری است که همانطور که می‌بینید، شماره خاصی نداشته و تنها با نام DOOM شناخته می‌شود. در یک عنوان ریبوت، سازنده سعی می‌کند تا جای ممکن تغییرات اساسی را در بازی پیاده سازد. حال این تغییرات می‌توانند در زمینه گیم‌پلی باشند یا داستان و گرافیک! برخی عناوین لیست امروزمان تغییرات اساسی خود را در زمینه گرافیک انجام داده و برخی دیگر بیشتر از این‌ها پیش رفته و حتی داستان را نیز دستخوش تفاوت‌هایی کرده‌اند. در این مقاله، با ۹ ریبوت اساسی از سری‌های محبوب در خدمت‌تان خواهیم بود و شما را با ریبوت‌هایی آشنا می‌کنیم که گاهی اوقات ممکن است فرنچایز خود را نجات داده باشند! البته لازم است که توجه داشته باشید در این مقاله رتبه‌بندی خاصی صورت نگرفته و اعداد کنار اسامی، صرفاً عدد هستند. پس برای مطالعه این مقاله با نوین اسپات همراه باشید.

۱- Tomb Raider

ریبوت

طرفداران عناوین ماجراجویی، خصوصاً بازی‌بازان با سن و سال‌تر، به خوبی سری معروف Tomb Raider را می‌شناسند؛ عنوانی با شخصیت اصلی جنجالی و المان‌های بی‌نظیر ماجراجویی که در آن زمان به راستی چیزی جدید و باورنکردنی بود. نسخه‌های اولیه آن در سال‌های ۱۹۹۶، ۱۹۹۷ و … منتشر شدند که توانستند سیل عظیمی از گیمرها را به خود جذب کرده و تبدیل به نامی فراموش نشدنی در تاریخ بازی‌های ویدئویی شوند. در سال ۲۰۱۳، بالاخره ریبوت این سری تحت عنوان Tomb Raider منتشر شد که لارا کرافت، شخصیت اصلی بازی را در اوج جوانی و خامی خود نشان می‌داد و به گونه‌ای می‌خواست به بازی‌باز بفهماند که وی چگونه به چنین ماجراجوی نترس و محبوبی تبدیل شده است. قطعاً می‌توانید حدس بزنید که پیشرفت گرافیکی یک بازی در سال ۲۰۱۳ چقدر نسبت به نسخه‌های اولیه آن در ۱۹۹۶ و ۱۹۹۷ زیاد است! این بازی توسط Crystal Dynamics توسعه داده شد و قطعاً یکی از برترین عناوین ماجراجویی است که می‌توانید تجربه کنید! سری مذکور یکی از پایه‌گذاران سبک اکشن-ماجراجویی است پس مطمئن باشید که با عنوانی بی‌نظیر روبرو هستید. در مورد تغییرات این نسخه نیز نمی‌توان سخن زیادی به میان آورد زیرا از تمام جهات، چه گیم‌پلی چه گرافیک و … بسیار گسترده و اساسی تغییر کرده است و به تجربه‌ای کاملاً استاندارد، لذت‌بخش و متفاوت برای بازی در سال ۲۰۱۳ تبدیل شده است.

۲- Deus Ex: Human Revolution

ریبوت

نسخه اول عنوان نقش‌آفرینی شوتر Deus Ex در سال ۲۰۰۰ منتشر شده و موفقیت‌هایی کسب کرد. سپس نسخه دوم آن تحت عنوان Deus Ex: Invisible War منتشر شد؛ این نسخه هم عملکرد مناسبی داشت ولی نتوانست به موفقیت چشمگیر نسخه اول دست یابد. تا سال ۲۰۱۱ این سری کاملاً در سکوت فرو رفته و هیچ خبری از هیچ نوع دنباله‌ای برای آن نبود تا این که Deus Ex: Human Revolution معرفی گشت. این عنوان یک ریبوت کامل از تمام نظرها بود و دریچه‌ای جدید را به روی دنیای Deus Ex بازی کرد. داستانی کاملاً جدید به همراه گیم‌پلی بی‌نظیر با المان‌های بسیار عالی که در کمتر عناوین دیده می‌شود ویژگی‌های این ریبوت بود. Human Revolution شخصیتی کاملاً جدید به همراه داستانی جدید را معرفی می‌کرد؛ آدام جنسن شخصیت جدید این بازی بوده و بازی‌باز شاهد همه چیز او بود. به عبارتی دیگر، از ابتدای بازی دلیل کارهای جنسن برای بازیکن به خوبی معلوم می‌شود و داستان شروعی بسیار قدرتمند دارد. گیم‌پلی نیز یکی جذاب‌ترین ترکیب ژانرها را دارد؛ نقش آفرینی، شوتر و مخفی‌کاری قطعاً می‌تواند معجونی بی‌نظیر باشد که تجربه‌ای جدید برای بسیاری از بازی‌بازان محسوب می‌شود. به طور کلی می‌توان گفت Deus Ex Human Revolution یک ریبوت قدرتمند است که با معرفی یک داستان درگیرکننده و با پتانسیل بالا، راه را برای ادامه دادنش هموار کرده و دست به نوآوری‌های زیادی زده است که در نهایت نیز کاملاً موفق از آب در امده است.

بیشتر بخوانید :  پیش نمایش بازی RAGE 2 | هیجان، خشونت و شوخ طبعی

۳- Wolfenstein The New Order

ریبوت

اگر به یاد داشته باشید، آخرین نسخه از سری معروف Wolfenstein در سال ۲۰۰۹ منتشر شد که کلاً فضا و حال و هوای سری را به سوی فانتزی شدن سوق داده و کمی المان‌های اصلی آن را نیز حفظ کرده بود. بعد از آن، شاهد ریبوتی بسیار قدرتمند از سوی MachineGames بودیم، عنوان Wolfenstein The New Order که با گرافیکی خارق‌العاده، گیم‌پلی بسیار هیجان انگیز و همچنین داستانی کاملاً جدید و به دور از تخیل عرضه شد، عنوانی بود که این سری به آن نیاز داشت. این بازی داستان را از دیدی جدید روایت کرده و ما شاهد پیروزی نازی‌ها هستیم و در جهانی قدم می‌گذاریم که همه چیز تحت حکومت آلمان نازی است. بازیکن در نقش ویلیام بلزکویکز (William Blazkowicz) قرار می‌گیرد و بایستی با مبارزه با سربازان نازی و غول‌های مکانیکی آنان، یادآور شود که مقاومت هنوز وجود دارد و آلمان نتونسته به پیروزی قاطعانه‌اش دست یابد. داستان بازی بسیار روایت مناسبی داشته و کاملاً جهت و پیشبردی مناسب دارد که محال است از آن لذت نبرید. در واقع داستان برای یک عنوان شوتر، بسیار قوی است و گیم‌پلی نیز به خوبی به شما ثابت می‌کند که با یک Wolfenstein اصیل و بی‌نظیر روبرو هستید. مخفی‌کاری نیز در حدی کم به بازی اضافه شده ولی استفاده از آن کاملاً به دلخواه بازیکن است و بازی هیچ‌گاه کسی را مجبور به مخفی کاری نمی‌کند. عنوان Wolfenstein The New Order ریبوتی کاملاً ماهرانه است که چه برای طرفداران این سری و چه برای دوست داران عناوین شوتر، می‌تواند بازی ارزشمندی باشد.

۴- DOOM

ریبوت

سری Doom بدون شک یکی از پایه‌گذاران سبک شوتر بوده و شوتر بازان اصیل، با این فرنچایز خاطرات بسیاری دارند. این عنوان برای اولین بار در سال ۱۹۹۳ با نام Doom برای پلتفرم‌های وقت منتشر گشت. سپس با دو نسخه اصلی دیگر ادامه داده شد و تا سال ۲۰۱۲ ما شاهد چندبار باز عرضه نسخه سوم آن تحت عناوین متفاوت و با محتوای بعضاً اضافی بودیم و سپس خبری از ادامه‌ای بر این سری دیده نشد. سرانجام DOOM جدید به میان آمد که ریبوتی بسیار اساسی بر بازی بوده و همه چیز از گیم‌پلی گرفته تا گرافیک و داستان دستخوش تغییرات فراوان شده بود تا هم به ریشه‌های یک عنوان واقعی از این سری باز گردد و هم بتواند به گونه‌ای باشد که در میان شوتران بزرگ و با ارزش نسل جدید خوب ظاهر شود. کار توسعه این بازی برعهده id Software بوده و Bethesda نیز ناشر آن است. بازی DOOM، ریبوتی بود که این سری به معنای واقعی کلمه به آن نیاز داشت. بعد از نمرات و استقبال نه چندان خوب از آخرین نسخه که Doom 3 BFG Edition نام داشت، ریبوتی کامل با گرافیکی خیره‌کننده و هیجانی باورنکردنی، قطعاً تمام آن چیزی بود که سری DOOM لازم داشت. تجربه این عنوان به تمامی شوتر دوستان و بازی‌بازان پیشنهاد می‌شود زیرا می‌تواند عنوانی بسیار سرگرم کننده باشد که تا حد زیادی آدرنالین خون‌تان را بالا برده و شما را هیجان زده می‌کند.

بیشتر بخوانید :  جنگ جهانی پنجم | نقد و بررسی Battlefield V

۵- Prince Of Persia

ریبوت

قطعاً همه بازی‌بازان با فرنچایز معروف یوبی‌سافت یعنی Prince Of Persia آشنا هستند؛ عنوانی بسیار به خصوص و جذاب با داستانی درگیرکننده و شخصیت‌هایی بی‌نظیر که همگی دست به دست هم داده‌اند که آن را به یکی از محبوب‌ترین فرنچایزهای یوبی‌سافت تبدیل سازند که متاسفانه در این چند سال متوالی نیز در سکوت خبری فرو رفته و هیچ خبری از وجود ادامه‌ای بر این سری وجود ندارد. البته، عنوان مورد نظر ما در این سری، نسخه ۲۰۰۸ است که با عقیده بعضی، یک ریبوت بوده و بعضی دیگر نیز آن را صرفاً عنوانی فرعی می‌پندارند. ما در این مقاله، این بازی را به عنوان یک ریبوت در نظر گرفته‌ایم. Prince Of Persia 2008 از هر نظر با دیگر عناوین سری متفاوت است. گرافیک اولین تفاوتی است که به چشم می‌آید. بازی در این زمینه کلاً راه جدایی را طی کرده است و شبیه عناوین قبلی خود نیست. گیم‌پلی نیز تغییراتی دارد ولی ریشه کلی سری را به خوبی حفظ کرده است. از طرف دیگر، داستان و شخصیت‌ها کاملاً جدید است و این عنوان بی‌ارتباط به نسخه‌های قبلی بوده و داستان جدید و صد البته جذاب خود را روایت می‌کند. اگر این بازی را یک ریبوت معرفی کنیم، قطعاً در کار خود بسیار موفق عمل کرده و داستانی بی‌نظیر نیز ارائه داده است که بازیکنان زیادی سال‌ها است خواستار ادامه‌ای بر آن هستند ولی همچنان با سکوت یوبی‌سافت روبرو هستیم.

۶- Fallout 3

ریبوت

عنوان Fallout 3، نسخه سوم از این فرنچایز محبوب و یک ریبوت کامل بر این سری است که آن را به شدت دگرگون ساخته و به شکلی در آورد که امروزه می‌شناسیم. نسخه‌های اولیه این سری یک نقش آفرینی نوبتی بوده و دوربین ایزومتریک داشته که کنترل آن برای بازی‌بازان کنونی بسیار سخت است! نسخه سوم این فرنچایز، ترکیبی از دوربین اول شخص و سوم شخص را به این سری آورد و در کنار تغییرات گسترده دیگر از جمله حذف حالت نوبتی بودن و تبدیل آن به مبارزات ریل تایم، اصالت خود را نیز به خوبی حذف کرد و به هیچ وجه از یک Fallout واقعی بودن دور نشد. حتی می‌شود گفت این عنوان باعث گشت که سری Fallout به کیفیت و محبوبیتی که امروزه دارد، برسد پس عجیب است که نامی از آن در میان برترین ریبوت‌های دنیای بازی‌های ویدئویی نباشد.

۷- God Of War

ریبوت

فرنچایز God Of War از معروف‌ترین عناوین انحصاری سونی بوده و طرفداران بسیاری در سراسر جهان دارد. این سری، عنوانی در ژانر هک و اسلش است که گیم‌پلی بسیار هیجان‌انگیز و داستانی مناسب داشته و همیشه از گرافیکی بی‌نظیر نیز برخوردار بوده است. آخرین نسخه این فرنچایز، God Of War III بود که در سال ۲۰۱۳ و به طور انحصاری برای کنسول پلی‌استیشن ۳ سونی منتشر گشت و تقریباً پایانی بر داستان کریتوس بود. پس از آن از این سری فقط بازسازی‌های مختلف یا عناوین فرعی منتشر شد که از نمونه آن می‌توان به God Of War Ascension اشاره کرد که جریانات قبل از نسخه اول را روایت می‌کند. پس از آن، ما شاهد ریبوتی از این سری بودیم که تنها با نام God Of War شناخته شده و به طور انحصاری برای کنسول پلی‌استیشن ۴ عرضه شد. این نسخه، برخلاف نسخه‌های قبلی از دنیای اساطیری یونان فاصله گرفته و به دنیای اساطیری اسکاندیناوی وارد شده است. در این بازی، بازیکن کریتوس پیر و پسرش را در ماجراجویی‌های‌شان دنبال می‌کند. تغییرات این ریبوت تا حد زیادی گسترده است که از نمونه آن می‌توان به عوض شدن دوربین به دوربین روی شانه، اضافه شدن قابلیت تعویض زره، گرافیک بسیار دیدنی و دیگر تغییرات ریز و درشت اشاره کرد.

بیشتر بخوانید :  آموزش نصب و انتقال بازی های PS4

۸- XCOM: Enemy Unknown

ریبوت

سری XCOM از عناوین قدیمی در دنیای بازی‌های ویدئویی است که اولین نسخه آن در سال ۱۹۹۴ منتشر شد. جریان این سری همواره حول مبارزه با بیگانگان فضایی بوده و هست. از ابتدا، این بازی در سبک استراتژی بود و نسخه‌های بعدی که از این سری منتشر می‌شدند، هر کدام به مرور تحولاتی را به خود دیدند تا این که عنوان X-COM: Interceptor که در سال ۱۹۹۸ منتشر شد، ترکیبی از سبک‌هایی مانند شبیه‌سازی پرواز، شبیه‌ساز کسب و کار و المان‌های یک عنوان استراتژی بود. این رویه ادامه داشت تا آن که به عنوان X-COM: Enforcer به شوتری سوم شخص تبدیل شد که کوچک‌ترین اثری از المان‌های نقش آفرینی در آن موجود نبود. این عنوان در سال ۲۰۰۱ عرضه گشته و سپس تا ۲۰۱۲ عنوانی از این سری، منتشر نشد. در نهایت، ما شاهد عنوان XCOM: Enemy Unknown بودیم که بازی تاکتیکی به همراه مبارزات نوبتی است. از تغییر ژانر می‌توان دریافت که تغییرات این عنوان بسیار گسترده است و به نوعی می‌توان گفت نسخه ۱۹۹۴ را به طور کامل تغییر داده و آن را به یک بازی امروزی تبدیل کرده است.

۹- Mortal Kombat

ریبوت

سری Mortal Kombat از معروف‌ترین و قدیمی‌ترین عناوین ژانر مبارزه‌ای در دنیای بازی‌های ویدئویی است که از سال ۱۹۹۲ نسخه‌های مختلفی از آن برای پلتفرم‌های مختلف عرضه می‌شود. عنوانی که امروز مورد بحث ماست، نسخه سال ۲۰۱۱ است که توسط استدیو NetherRealm برای پلتفرم‌های رایانه‌های شخصی، ایکس باکس ۳۶۰، پلی‌استیشن ۳ و پلی‌استیشن ویتا منتشر شده و با استفاده از موتور قدرتمند Unreal Engine 3 ساخته شده است. این بازی نهمین نسخه از این سری بوده و یک ریبوت کامل برای آن محسوب می‌شود. این عنوان داستانی جدید را با شخصیت‌های سری روایت می‌کند که البته ممکن است کمی به پیش زمینه‌هایی از نسخه‌های قبلی نیاز باشد ولی همچنان درک آن برای کسی که از تجربه نسخه‌های قبل محروم بوده، ساده و بدون مشکل است. گیم‌پلی نیز تغییراتی گسترده به خود دیده که بازی‌بازانی که نسخه‌های قدیمی را تجربه کرده‌اند، به خوبی می‌توانند این تغییرات را حس کنند. البته خوشبختانه هیچکدام تغییری منفی نبوده و همه در جهت بهبود بازی انجام شده که در این کار موفق نیز بوده‌اند.

دیدگاه کاربران

0 دیدگاه

اولین نفری باشید که نظر میدهد...

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

`