Prince of Persia

سازندگان بازی Prince of Persia: The Sands of Time اکنون کجا هستند؟

بازی های مرتبط

چه کسانی یک بازی را می‌سازند؟ و بعد از به پایان رسیدن ساخت بازی به کجا می‌روند؟ تقریباً ۱۵۰ نفر بر روی بازی Prince of Persia: The Sands of Time کار کردند. اگر بخواهیم به سؤال مطرح شده درباره‌ی این بازی پاسخ بدهیم، جواب‌های متفاوتی خواهیم یافت. برخی از آنان در استودیوی Ubisoft  باقی ماندند، برخی به ساختن بازی‌های مستقل روی آوردند و حتی برخی عکاس عروسی شده‌اند!

معمولاً بعد از ساخته شدن یک بازی، تنها چهره‌های عمومی در کادر سازندگی مانند کارگردانان و تهیه کنندگان، مورد تحسین قرار می‌گیرند، اما برای ساخت یک بازی بزرگ، صدها نفر نقش دارند. آن‌ها کارهایی مانند ساختن skybox یا طراحی حرکات شخصیت در جهان بازی را انجام می‌دهند. البته تعداد دقیق افرادی که بر روی یک بازی کار می‌کنند ثابت نیست چرا که ممکن است هر ماه سازندگانی به استودیوی بازی سازی ملحق شوند یا آن را ترک کنند. دلایل زیادی برای ترک یک استودیو وجود دارد؛ ممکن است سازنده‌ای در استودیویی دیگر پیشنهاد کاری بهتری دریافت کند یا شاید از کار خود در آن استودیو خسته شده باشد. اگرچه با نزدیک شدن یک بازی به تاریخ انتشارش، استودیوی سازنده ممکن است از افرادی که در همان استودیو بر روی پروژه‌های دیگر کار می‌کنند بخواهد که به کار بر روی این بازی مشغول شوند.

در استودیوی Ubisoft Montreal همه‌ی این اتفاقات در طی ساختن بازی Prince of Persia: The Sands of Time رخ داد. این بازی ریبوت مجموعه‌ی کلاسیک ساخته‌ی Jordan Mechner است که در سال ۲۰۰۳ میلادی بعد از ۲۷ ماه کار بر روی آن، منتشر شد. توسعه‌ی این بازی با تیمی ۷ نفره شروع شد و بیشترین تعداد افرادی که به صورت هم‌زمان در حال کار بر روی بازی بودند به ۶۵ نفر هم رسید. در کل بیش از ۱۵۹۰ نفر بر روی بازی کار کردند، گروه‌هایی برای کار بر روی برنامه نویسی، صدا، طراحی هنری،بخش‌های سینمایی و غیره. بعد از پیدا کردن محل سکونت ۹۳ تن از این افراد (از مدیران، استودیوهای خارجی و تسترهای بازی صرف نظر شده است) آمارهایی درباره‌ی هویت این افراد و پیشینه‌ی کاری آنان در ۱۵ سال اخیر، از انتشار بازی Prince of Persia: The Sands of Time تا کنون، منتشر شده است.

اولین عنوان Prince of Persia تقریباً به طور کامل توسط Mechner  برای دستگاه Apple II در سال ۱۹۸۹ میلادی توسعه یافت. این بازی بیشتر بر روی حرکت‌های شخصیت اصلی تمرکز داشت. Mechner  از برادر خود کمک گرفت تا دویدن‌ها و پرش‌های شخصیت اصلی را با روش motion-capture در بازی ثبت کند. او همچنین از روش Rotoscoping (دنبال کردن فریم به فریم حرکات یک شخصیت، برای ایجاد انیمیشنی واقع گرایانه) استفاده کرد تا شیوه‌ی راه رفتن برازنده‌ی Prince را طراحی کند. اما این مجموعه در گذر خود از حالت دوبعدی به سه‌بعدی اندکی دچار مشکل شد چون‌که سازندگان نمی‌دانستند چگونه حرکات یک شخصیت سه‌بعدی که از polygon ساخته شده، را طراحی کنند. اولین تلاش آن‌ها برای وارد شدن به دنیای سه‌بعدی با Prince of Persia 3D محقق شد که به علت کنترل دشوار و دوربین نه چندان جالبش، مورد توجه واقع نشد.

سازندگان بازی Prince of Persia: The Sands of Time اکنون کجا هستند؟

بعد از اینکه استودیوی Ubisoft  حقوق این مجموعه را در سال ۲۰۰۱ خرید (این شرکت طی قراردادی حقوق دسته‌ای از بازی‌ها مانند Myst، Chessmaster و Petz را دریافت کرد) شاخه‌ی Montreal  این استودیو تصمیم گرفت کار بر روی یک نسخه‌ی سه‌بعدی دیگر از این مجموعه را شروع کند و از Mechner  درخواست کرد به عنوان مشاور، به آن‌ها در این پروژه یاری رساند. Ubisoft Montreal اطمینان داشت که می‌تواند در دنیای سه‌بعدی، برای طراحی حرکات شخصیت‌ها کار جدیدی بکند. نتیجتاً حرکات Prince  در این بازی فوق‌العاده از آب در آمد. او اکنون می‌توانست بر روی دیوارها راه برود و به سادگی از یک ستون به ستون دیگر بپرد. در بازی هنوز چاله‌های مرگ وجود داشت اما بجای اینکه بازی بعد از مرگ از checkpoint  دوباره بارگذاری شود، این بار بازی باز می‌توانست زمان را به عقب برگرداند و برای بار دوم (یا سوم) برای پشت سر گذاشتن چالش‌های بازی تلاش کند.

بیشتر بخوانید :  معرفی برترین بازی های موبایل که در سال ۲۰۲۰ منتشر شدند

با ترکیب گیمپلی خلاقانه و طراحی هنری چشم نواز و مراحل جذاب، این بازی توانست به سرعت به یکی از موفقیت‌های Ubisoft  تبدیل شود. در جوایز DICE همان سال، Sands of Time موفق شد با نامزد شدن در ۱۳ شاخه، از طراحی هنری گرفته تا انیمیشن و برنامه نویسی، رکوردی به نام خود ثبت کند. بازی Prince of Persia: The Sands of Time در سال‌های بعد از انتشارش توانست در کل به میزان بیش از ۱۴ میلیون نسخه فروش کند. برای مدتی این مجموعه به یکی از عناوین محبوب Ubisoft  تبدیل شد و این استودیو سال بعد، دنباله‌ای برای آن ساخت و سال بعد از آن نسخه‌ی سوم و یک اسپین آف از این مجموعه منتشر شد.

اما این دنباله‌ها توسط افراد یکسانی ساخته نشدند. اکثر افراد تیم سازنده‌ی بازی Prince of Persia: The Sands of Time بر روی دنباله‌ی آن، Prince of Persia: Warrior Within، کار نکردند و بیش از ۴۰ درصد آنان برای انجام کارهای دیگر، استودیو را ترک کردند. با گذشت چندین سال، توسعه‌ی مجموعه‌ی Prince of Persia به طور کلی منحل شد و جای خود را به مجموعه‌های جدیدی مانند Assassin’s Creed داد. استودیوی Ubisoft Montreal نیز تیم سازنده‌ی آن را تقسیم کرد و تصمیم گرفت بر روی پروژه‌های جدیدتری کار کند.

سازندگان بازی Prince of Persia: The Sands of Time اکنون کجا هستند؟

امروزه Ubisoft Montreal به شرکت قدرتمندی تبدیل شده است. این استودیو در سال ۱۹۹۷ تأسیس شد و در ابتدا کار خود را با ساختن عناوین متعلق به شرکت‌هایی مانند Playmobil  و Disney  شروع کرد و به زودی تصمیم گرفت بر روی بازی‌های سرسخت‌تری مانند Splinter Cell کار کند. با رشد سریع این شرکت، در سال ۲۰۰۶ بیش از ۱۴۰۰ نفر در دفاتر Montreal  مشغول کار بودند و مجموعه‌هایی مانند Far Cry و  Assassin’s Creed حاصل این تلاش‌ها بود. در همین سال Yannis Mallat، تهیه کننده‌ی بازی‌های ویدیویی، مدیریت این شرکت را بر عهده گرفت.

Mallat  در سال ۲۰۰۰ به این استودیو ملحق شد و اولین شغل مرتبط با بازی‌های رایانه‌ای را تجربه کرد. بعد از تهیه کنندگی بازی‌هایی مثل Little Nicky و The Emperor’s New Groove، آقای Mallat  این فرصت را یافت که به سری Prince of Persia جان دوباره‌ای ببخشد. بعد از اینکه مدیر سابق Ubisoft Montreal، آقای Martin Tremblay، در سال ۲۰۰۹ این شرکت را ترک کرد، Mallat با شعار: “تبدیل شدن به اولین استودیوی جهان” جای او را گرفت. تا کنون طی ۱۲ سال کاری او، Mallat  توانسته به رشد روزافزون استودیو ادامه دهد و  امروزه بیش از ۳۰۰۰ نفر در آن مشغول کار هستند.

با اینکه هزاران نفر به این استودیو ملحق شده‌اند اما تعداد زیادی از کارکنان ارشد آن هنوز در این شرکت مشغول کارند. اندکی بیش از ۴۰ درصد از کسانی که بر روی بازی Prince of Persia: The Sands of Time کار می‌کردند، امروز در سال ۲۰۱۸ هنوز پست خود را حفظ کرده‌اند. Nathalie Dubois یکی از این افراد است. او یک برنامه نویس چندکاره است که اندکی بعد از اینکه از دانشگاه فارغ‌التحصیل شد، در سال ۱۹۹۹ میلادی به عنوان برنامه نویس ابزار، به Ubisoft  پیوست. در سال ۲۰۰۸ بعد از اینکه به عنوان برنامه نویس عناوین Warrior Within و Assassin’s Creed درخشید، Dubois  به یکی از عناصر اصلی بازی‌های Assassin’s Creed 2 ، Brotherhood و ۳ تبدیل شد. طی چند سال اخیر او بر روی Far Cry 4 و ۵ کار کرده است و اکنون مشغول کار بر روی پروژه‌ای اعلام نشده است.

افراد دیگر استودیوی Ubisoft  برای کار در استودیوهای دیگر به سراسر جهان سفر کردند. Claude Langlais، برنامه نویس ارشد بازی Prince of Persia: The Sands of Time، در سال ۱۹۹۹ به عنوان اولین کارش در صنعت بازی‌های رایانه‌ای به این شرکت ملحق شد. بعد از سرپرستی یک پروژه‌ی کنسل شده در سال ۲۰۰۱، او کار خود بر روی Sands of Time را شروع کرد. او در این پروژه به تیمش برای ساخت نمونه‌های اولیه بازی کمک کرد. بعد از همکاری در پروژه‌ی Assassin’s Creed او در سال ۲۰۰۸ به سنگاپور رفت تا به استودیوی تازه تأسیس شده‌ای بپیوندد. در این استودیو Langlais  در ده سال گذشته به عنوان کارگردان فنی مشغول کار بوده است و در حال حاضر عنوان Skull and Bones را توسعه می‌دهد.

بیشتر بخوانید :  حل مشکلات و ارورهای بازی Hitman 2

با رشد Ubisoft Montreal ، استودیوهای بازی سازی کانادایی دیگری نیز ظهور کردند. Bethesda، Electronic Arts و Square Enix تنها تعدادی از شرکت‌هایی هستند که یک یا چند استودیو در مونترال تأسیس کردند. این پتانسیل بازی سازی در مونترال بالفعل شد و امروزه بیش از ۷۰ استودیوی مختلف بازی سازی را در خوی جای داده است. برای تأمین کارکنان این استودیوها، شرکت‌ها تصمیم گرفتند کارکنان Ubisoft Montreal  را جذب کنند.

همین اتفاق برای Patrice Désilets، کارگردان هنری بازی Prince of Persia: The Sands of Time، رخ داد. او  ریاست گروهی از بازی سازان را برای ساختن یک نسخه فرعی از این مجموعه بر عهده داشت. در این نسخه‌ی فرعی شما به جای بازی کردن با prince، در نقش محافظ یک شاهزاده هستید. با رشد ایده‌ی بازی و تکامل آن، این پروژه به Assassin’s Creed تبدیل شد. بعد از عرضه‌ی Assassin’s Creed 2 او Ubisoft  را ترک کرد و سال بعد به استودیوی تازه تأسیس THQ Montreal ملحق شد تا بر روی عنوان ۱۶۶۶ Amsterdam (که هرگز منتشر نشد) کار کند. در سال ۲۰۱۲ شرکت THQ  اعلام ورشکستگی کرد و دارایی‌هایش را فروخت. این استودیوی مونترالی توسط Ubisoft خریداری شد اما Désilets  باز هم در این استودیو نماند. در سال ۲۰۱۳ Ubisoft  او را اخراج کرد و این عمل باعث شد Désilets  از Ubisoft  شکایت کند و حقوق عنوان ۱۶۶۶ Amsterdam را در سال ۲۰۱۶ از آن خود کند. در سال ۲۰۱۴ او خود یک استودیو به نام Panache Digital Games تأسیس کرد که در حال حاضر بر روی بازی Ancestors: The Humankind Odyssey کار می‌کند که ناشر آن نیز Take-Two می‌باشد.

جابجایی بین استودیوهای بازی سازی کارِ مرسومی است. هم اکنون ۲۵ درصد از توسعه دهندگان بازی Prince of Persia: The Sands of Time در استودیوهای دیگری مشغول کارند. Yannick Bergeron، یکی از انیماتور های ارشد، در سال ۲۰۰۵ Ubisoft  را ترک کرد تا به Treyarch  در سانتا مونیکا بپیوندد. او در سال ۲۰۰۹ به عنوان انیماتور ارشد به استودیوی KAOS  پیوست اما سال بعد از آنجا رفت. در سال‌های بعد او حتی بیش از این میان استودیوهای مختلف جابجا شد. او در سال ۲۰۱۰ از Wendigo Studios به Code18 (که خودش یکی از مؤسسان آن بود) منتقل شد و تا ۲۰۱۱ آنجا مشغول کار بود. سال ۲۰۱۲ به Bloobuzz  رفت و در پایان سال ۲۰۱۴ تصمیم گرفت به صورت قراردادی برای استودیوی Eidos Montreal کار کند. سرانجام در سال ۲۰۱۵ به عنوان انیماتور ارشد تمام وقت در این استودیو استخدام شد.

سازندگان بازی Prince of Persia: The Sands of Time اکنون کجا هستند؟

افراد زیادی مانند Bergeron وجود داشتند که می‌خواستند خودشان استودیو تأسیس کنند. Celine Tellier، مدل‌ساز سه‌بعدی، در سال ۲۰۱۳ Ubisoft  را ترک کرد تا مدیرعامل Wild Sheep Studios شود. این استودیو در حال حاضر بر روی بازی Wild کار می‌کند که Michel Ancel کارگردانی آن را بر عهده دارد. یک مثال برجسته‌تر از این‌گونه استودیوها Red Barrels می‌باشد. این استودیو توسط David Châteauneuf و Philippe Morin تأسیس شد. آن‌ها طراح ارشد مراحل و بخش‌های سینمایی داخل بازی/ سرپرست دوربین و جلوه‌های بصری بودند. بعد از بازی Prince of Persia: The Sands of Time آن‌ها بر روی پروژه‌ی Assassin’s Creed کار کردند (توسعه‌ی نسخه‌ی پلی‌استیشن ۲ این بازی بر عهده‌ی Morin  بود که بعدها این نسخه کنسل شد) بعد از آن در سال ۲۰۰۵ Morin  برای کار بر روی بازی Uncharted استودیوی Ubisoft  را ترک کرد و وارد Naughty Dog شد. دو سال بعد Morin  دوباره به Ubisoft  بازگشت اما باز هم در سال ۲۰۰۹  آنجا را ترک کرد و به استخدام EA Montreal در آمد. در سال ۲۰۱۰ Châteauneuf  هم به او پیوست تا با سرپرستی  Hugo Dallaire ساختن بازی جدیدی را آغاز کنند. این بازی مدتی بعد کنسل شد و چند ماه بعد از آن Châteauneuf  و Morin همراه با Dallaire استعفا دادند. این سه تن تصمیم گرفتند خودشان شرکتی تأسیس کنند و بازی‌های ترسناک بسازند. Châteauneuf  و Marin  مدت زیادی بود که دوست داشتند یک بازی ترسناک بسازند و سرانجام موفق شدند با همکاری تیم کوچکشان، کار بر روی عنوانی به نام Outlast را آغاز کنند. این بازی با در سال ۲۰۱۳ منتشر شد و موفقیت بسیاری کسب کرد و استودیوی آن‌ها تصمیم گرفت در سال ۲۰۱۷ دنباله‌ای برای این بازی بسازد.

بیشتر بخوانید :  اشتباهاتی که نباید در Assassin's Creed Valhalla تکرار شوند

تولید بازی‌های جدید AAA  مستلزم کار افراد زیادی است و به همین علت است که کارهای قراردادی و استودیوهای پشتیبان امروزه بسیار مرسوم شده‌اند. هفت تن از سازندگان بازی Prince of Persia: The Sands of Time از جمله David Giraud چنین مسیری را پیش گرفتند. او طراح شخصیت‌های بازی است که در سال ۲۰۰۰ وارد استودیوی Ubisoft Montreal شد. بعد از اینکه در سال ۲۰۰۳ با ترک Ubisoft به استودیوی IO پیوست، Giraud  دوباره در سال ۲۰۰۵ به Ubisoft  ملحق شد اما در سال ۲۰۰۹ برای پیوستن به EA Montreal از آنجا رفت. در نزدیکی‌های پایان سال ۲۰۱۰ او در استودیوی THQ  مشغول شد تا اینکه دوباره Ubisoft  در سال ۲۰۱۳ او را جذب کرد. او برای بار سوم در سال ۲۰۱۴ Ubisoft  را ترک کرد و این بار شغلی آزاد برای خود انتخاب کرد. او برای شرکت‌هایی مثل DC Comics مجسمه می‌ساخت. از سال ۲۰۱۶ او در استودیوی Volta مشغول است. Volta یک استودیوی پشتیبان است که بر روی بازی‌هایی مثل Street Fighter V، For Honor و  Mass Effect: Andromedaکار کرده است.

عده‌ای حتی میان صنایع مختلف نیز جابجا می‌شوند. Jordan Mechner که مجموعه‌ی Prince of Persia را خلق کرد در سال ۲۰۱۰ در ساختن فیلمی از این مجموعه همکاری کرد. اخیراً او همه کاری، از ساختن بازسازی عناوینش گرفته تا نوشتن رمانی گرافیکی از آن‌ها، کرده است. Stuart Chatwood آهنگساز نیز موسیقی ۷ نسخه از مجموعه‌ی Prince of Persia و Darkest Dungeon را ساخته است اما بیشتر با گروه موسیقی خود، The Tea Party، کار می‌کند.

سازندگان بازی Prince of Persia: The Sands of Time اکنون کجا هستند؟

عده‌ی زیادی که Ubisoft  را ترک کردند در آخر دوباره به این استودیو بازگشتند. هم اکنون ۱۰ تن از سازندگان بازی Prince of Persia: The Sands of Time در Ubisoft  کار می‌کنند اما در گذشته آن را ترک کرده بودند. Raphael Lacoste، کارگردان هنری، قبل از اینکه در سال ۲۰۰۷ این استودیو را ترک کند، کارگردانی هنری بازی‌هایی مثل Assassin’s Creed را بر عهده داشت. بعد از آن Lacoste  بر روی فیلم‌هایی از جمله Terminator Salvation و Repo Men کار کرد اما بالاخره در سال ۲۰۱۰ به Ubisoft  بازگشت. او هم اکنون کارگردان هنری فرنچایز Assassin’s Creed است و برخی از طرح‌های هنری خود (هم طرح‌های شخصی و هم کاری) را در وب‌سایتش منتشر می‌کند.

سرانجام به کسانی می‌رسیم که با صنعت بازی به طور کلی خداحافظی کردند. ۱۷ نفر از سازندگان چنین شرایطی دارند. بیشترین شغلی که به سراغش می‌روند فیلم است (مونترال همچنین صنعت جلوه‌های ویژه‌ی عظیمی دارد؛ مانند Hybride که صاحب آن خود Ubisoft  است). اکثر تیم سینمایی بازی این مسیر را انتخاب می‌کنند.شغل‌های دیگری که سازندگان به آن‌ها روی می‌آورند شامل کار در بانک، مهندسی برای شرکت‌هایی که خودروهای تجاری تولید می‌کنند و صنعت اتومبیل می‌شود. Ned Mansour، کارگردان فنی جلوه‌های ویژه، به عکاسی مجالس عروسی روی آورد.  Julie Cossette، مدل‌ساز سه‌بعدی، برای کتاب‌های مخصوص کودکان نقاشی می‌کشد.

با گذشت یک و نیم دهه، بیشتر تیم سازندگی این بازی پراکنده شده‌اند. حدود ۶۰ درصد از آنان در جایی دیگر مشغول کارند و به نظر می‌رسد این رویه در دنیای بازی سازی، امری عادی باشد. برای مثال تنها ۳۲ درصد از افرادی که Knights of the Old Republic را ساختند اکنون در Bioware مشغول کارند همچنین ۱۳ درصد از تیمی که Metroid Prime را ساختن هنوز در Retro کار می‌کنند. هر نامی که در تیتراژ پایانی یک بازی نوشته می‌شود یک انسان است و هر انسان داستانی دارد. داستان‌های موفقیت و شکست بسیاری در تیتراژ پایانی هر بازی نهفته است. برخی از افرادی که در آن فهرست مشاهده می‌کنید دهه‌ها در این صنعت حضور داشتند و برخی دیگر به تازگی اولین بازی خود را تمام کرده‌اند. برخی پله‌های ترقی را یکی پس از دیگری پشت سر می‌گذارند. برخی تصمیم می‌گیرند در همان سِمت خود باقی بمانند.

دیدگاه کاربران

0 دیدگاه

اولین نفری باشید که نظر میدهد...

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Novinspot
`