زاویه‌ی دوربین اول شخص یا سوم شخص؟ کدام برای رزیدنت اویل بهتر است؟

مجموعه بازیهای رزیدنت اویل از قدمت بسیار زیادی برخوردار هستند و همچنان به فروش موفق خود ادامه می‌دهند. تا به حال نسخه های بسیاری از این عنوان منتشر شده که هر کدام از آن‌ها در سبک و سیاق مختلفی توسعه یافته اند اما پس زمینه‌ی ترس و وحشت در تمامی آن ها وجود داشته. حدود ۲۵ سال از تولد رزیدنت اویل می گذرد و طی این سال ها، کمپانی capcom تغییرات ریز و درشتی را در پیکره گیم پلی اصلی بازی اعمال کرده‌. در هر دوره با فرمول جدیدی برای رزیدنت اویل روبه‌رو شدیم که نقاط قوت و ضعف مخصوص به خود را داشت. اما در این اواخر شاهد انتشار نسخه های اصلی و موفقی از بازی رزیدنت اویل ۷ و ۸ بودیم که زاویه دوربین را از سوم شخص به اول شخص تغییر داد. اما کدام زاویه دوربین به عنوان بهترین برای مجموعه شناخته می‌شود؟ در این مطلب قصد داریم تا موارد مختلف را مورد بررسی قرار دهیم و به سوال مطرح شده، پاسخ دهیم. پس در ادامه همراه وب سایت نوین اسپات باشید.

 

 اجازه دهید کمی به گذشته بازگردیم. رزیدنت اویل در اولین سال های تولد خود دارای یک دوربین ثابت بود. بدین ترتیب در هر محیط، شخصیت‌ها و دشمنان از زاویه مشخص و از پیش تعیین شده، به پرده نمایش کشیده می شدند. گذشت و گذشت تا اینکه رزیدنت اویل ۴ توسعه یافت و به صنعت بازی های ویدئویی، زاویه دوربین از روی شانه را معرفی کرد. این زاویه دوربین بسیار محبوب شد زیرا که تسلط بسیار خوبی به بازیکنان می‌داد و به آنها اجازه می‌داد تا به‌راحتی میادین مبارزه و حرکات شخصیت اصلی را زیر نظر بگیرند. تا اینکه رزیدنت اویل ۷ معرفی شد و دوباره کپکام از زاویه دوربین اول شخص استفاده کرد. در حقیقت می توان گفت که رزیدنت اویل ۷ اولین نسخه اصلی از مجموعه به شمار می‌رود که دارای دوربین اول شخص می باشد و چنین موضوعی در ابتدا ریسک بسیار بزرگی برای کمپانی کپکام به شمار می‌رفت. در نهایت بازی منتشر شد و نظر قشر کثیری از مخاطبان را جلب کرد و توسعه‌دهندگان تصمیم گرفتند که برای رزیدنت اویل ۸ نیز این زاویه دوربین را در نظر بگیرند.

بیشتر بخوانید :  ۷ روز با هک کنسول | روز سوم | PS2

باید اعتراف کرد که میزان ترس و وحشت القا شده به مخاطب در زاویه دوربین اول شخص،بسیار بیشتر است و همانطور که می دانید رزیدنت اویل اکثر شهرت خود را به خاطر ترس و وحشت را به دست آورده. هنگامی که کنترل شخصیت اصلی بازی را به همراه دوربین اول شخص در دستان خود می گیرید، کوچک ترین صدا ها نیز می تواند شما را بترساند و از آنجایی که این دوربین برای افزایش میزان همذات پنداری مخاطب ساخته شده، گیمر نمی‌تواند تسلط چندانی بر روی پشت سر خود و اتفاقاتی که در اطراف می‌افتد، داشته باشد. درست همانند دنیای واقعی!

همچنین باید به این نکته اشاره کرد که به هنگام تجربه یک بازی از زاویه دوربین اول شخص، توانایی تماشای رخدادها و اشیا و هر چیز دیگری در محیط را از فاصله نزدیک دارید. در حقیقت بسیاری از بازی های ترسناکی که در این روزها منتشر می‌شوند از زاویه دوربین اول شخص برخوردار هستند. با وجود اینکه تغییرات بسیاری در رزیدنت اویل ۷ نسبت به نسخه های کلاسیک ایجاد شده بود، اما وجود پازل های مختلف و صحنه های تنش زا در بازی توانست نظر مخاطبان را جلب کند. در حقیقت کپکام مجبور بود این ریسک را انجام دهد زیرا که رزیدنت اویل ۶ به یکی از بزرگترین شکستهای کمپانی تبدیل شد. البته بسیاری معتقدند که زاویه دوربین اول شخص در رزیدنت اویل ۷، آسیبی به پیکره داستانی بازی وارد کرد. برای مثال گیمرها نتوانستند با شخصیت اصلی ارتباط چندانی برقرار کنند. از همین رو بود که کمپانی که کپکام برای بازگرداندن شخصیت ایتان در رزیدنت اویل ۸ ، تصمیم گرفت تا صدا پیشه‌ای را استخدام کند و دیالوگ هایی را برای او در نظر بگیرد تا مخاطبان بتوانند ارتباط بهتری برقرار نمایند.

بیشتر بخوانید :  ۱۰ لحظه‌ی ماندگار در مجموعه‌ی Metal Gear Solid

اما کدام یک از زوایای دوربین بیشتر به رزیدنت اویل می‌آید؟ اول شخص یا دوربین ثابت یا سوم شخص؟

اگر این سوال را از طرفداران پروپاقرص مجموعه رزیدنت اویل بپرسید، به احتمال زیاد شاهد این هستید که فرد مورد پرسش قرار گرفته شده، برای دقایقی در فکر فرو می‌رود و در نهایت ادعا می‌کند که تمام این زوایای دوربین خوب هستند و هر کدام از آنها دارای نقاط قوت منحصر به فرد خود می باشند. در حقیقت این پاسخ کاملا صحیح به شمار می رود اما ….

اما بیایید به این موضوع اعتراف کنیم که زاویه دوربین سوم شخص بیشتر از گزینه‌های دیگر به مجموعه رزیدنت اویل می آید. هنگامی که در این زاویه دوربین قرار می گیرید، می توانید تسلط بهتری بر روی شخصیت اصلی داشته باشید و همچنین محیط را با زاویه بزرگتری زیر نظر بگیرید. همچنین خلق صحنه های اکشن در این زاویه دوربین بسیار جذاب‌تر می باشد. بازسازی رزیدنت اویل ۲ به همه مخاطبان اثبات کرد که این زاویه دوربین برای نسخه های کلاسیک و فرمول کلاسیک رزیدنت اویل نیز جوابگو خواهد بود. در بازسازی رزیدنت اویل ۲ شاهد اتمسفری تاریک و داستان‌گویی قوی و پازل های به شدت خلاقانه و سکانس های اکشن هیجان انگیز بودیم. همچنین مکانیک ها و نحوه حرکت شخصیت اصلی نیز به بهترین شکل ممکن طراحی شده بودند.

اما به نظر شخصی بنده کمپانی کپکام سرمایه گذاری ویژه بر روی ساخت نسخه های مختلفی از رزیدنت اویل با دوربین اول شخص کرده. دیر یا زود قسمت نهم معرفی خواهد شد و بدون شک در آن شاهد بازگشت دوربین اول شخص به بازی خواهیم بود. همچنین این موضوع را می‌دانیم که بازسازی رزیدنت اویل ۴ در دسته توسعه قرار دارد.

بیشتر بخوانید :  بیست بازی مورد انتظار سال ۲۰۲۰

دیدگاه کاربران

0 دیدگاه

اولین نفری باشید که نظر میدهد...

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

`