Metro Exodus
metro exodus

پیش نمایش Metro Exodus | آخرالزمان در سرزمین‌های شمالی

بازی های مرتبط

با انتشار بازی Metro 2033 در سال ۲۰۱۰ این مجموعه موفق شد جایگاه مستحکمی را در بین بازی‌های ژانر فرا آخرالزمانی از آن خود کند. البته درست است که مجموعه‌ی مترو به اندازه‌ی مجموعه‌های بزرگی چون Fallout و Borderlands در این ژانر شناخته شده نیست اما به لطف ترکیب ماهرانه‌ی گیمپلی این بازی و فضای منحصر به فرد آن، این مجموعه توانست تجربه‌ی بسیار ارزشمندی از این ژانر را به مخاطبان ارائه کند و رشد و پیشرفت خوبی نیز داشته باشد. گیمپلی Metro اساساً بر مکانیک‌های بقا و حس ترس عمیق تکیه دارد. بازی در روسیه جریان دارد اما روسیه‌ای که پس از حمله‌ی اتمی و جنگ، تقریباً نابود شده است. در ادامه‌ی مطلب با پیش نمایش بازی Metro Exodus همراه سایت نوین اسپات باشید.

برای کسانی که با این مجموعه آشنایی ندارند باید عرض کنیم که Metro Exodus نسخه‌ی سوم سری Metro می‌باشد. نسخه‌ی اول و دوم آن به ترتیب Metro 2033 و Metro: Last Light نام داشتند. این مجموعه در دنیایی فرا آخرالزمانی جریان دارد که از مجموعه رمان‌های نوشته‌ی «Dmitry Glukhovsky» الهام گرفته شده است. Metro Exodus داستان یک بازمانده به نام «Artyom» را روایت می‌کند. این بازی دو سال پس از وقایع Last Light جریان دارد که در آن Artyom به همراه همسر خود Anna به گروهی از بازماندگان پیوسته است تا در سفری به خارج از موسکو برای یافتن مکانی بهتر برای زندگی، آن‌ها را همراهی کند.

Artyom در قطاری قدیمی روسی به نام Aurora به همراه گروه بازماندگان سفر می‌کند. وقایع Metro Exodus در طول یک بازه‌ی زمانی یک ساله روایت می‌شود. در طول داستان بازی، فصل‌ها از زمستان تا بهار تغییر می‌کنند و مکان‌هایی که بازیکنان با آن‌ها روبرو می‌شوند نیز مطابق این تغییر فصل‌ها، تفاوت خواند داشت. در تریلرهایی که قبلاً از بازی منتشر شده بود، بخش زمستان بازی به نمایش گذاشته شده بود اما اکنون مشخص شده است که فصل‌های بهار، پاییز و تابستان نیز در بازی وجود دارد. شما در Metro Exodus از زیست بوم‌های مختلفی دیدن خواهید کرد و با گروه‌های متفاوتی از انسان‌هایی که زنده مانده‌اند، تعامل خواهید داشت. همه‌ی این‌ها در حالی اتفاق می افتد که با عناصر و حیوانات وحشی جهش یافته‌ی موجود در بازی مبارزه می‌کنید. این موجودات هنگامی که شما در تونل‌های متروی مسکو در حال مخفی شدن بوده‌اید، در سطح زمین تکامل یافته‌اند. شما در این بازی می‌توانید ۳ اسلحه، یک فندک، یک مشعل و یک شارژر قابل حمل، یک نقشه، یک ماسک گاز، فیلترهای گاز و آیتم‌های دیگری را با خود حمل کنید. برای بقا باید در استفاده از این آیتم‌ها مهارت کسب کنید و در کنترل هر یک از آن‌ها حرفه‌ای شوید.

بیشتر بخوانید :  Gears 5 همان چیزی است که استودیو The Coalition به دنبال آن است

هنگامی که وارد یک منطقه‌ی رادیواکتیو می‌شوید باید خودتان ماسک گازتان را بیرون بیاورید. اگر به یک دشمن که در نزدیکی شما قرار دارد شلیک کنید و خون او بر روی ماسکتان بپاشد، باید برای دیدن خودتان ماسک را تمیز کنید. اگر هنگامی که ماسک به صورت دارید ضربه‌ای بخورید، ممکن است ماسک ترک بردارد که بعد از آن مجبور می‌شوید آن را ترمیم کنید. سلاح شما ممکن است هنگام تیر اندازی گیر کند. مهماتتان نیز محدود است. برای این که مشعلتان کار کند باید شارژ شود. مشعل ممکن است گهگاهی سوسو بزند و خاموش شود و شما را در در تاریکی تنها بگذارد. بعضی از سلاح‌هایتان نیز بادی هستند و برای این که عملکردشان اختلال پیدا نکند باید به آن‌ها گاز تزریق کنید. هر چقدر هم که نقشه‌هایی که در این بازی می‌ریزید استادانه باشد، باز هم ممکن است عملی نشوند.

تا کنون سه مکان مختلف از بازی مشخص شده است. The Volga، The Caspian و The Taiga. هر یک از این نواحی بحش کوچکی از جهان باز این عنوان را به نمایش می‌گذارند و پر از مکان‌های مخفی و آیتم‌هایی برای جمع آوری هستند. مهم‌ترین موردی که این نواحی امکانش را برای بازیکن فراهم می‌کند، امکان برنامه ریزی بازیکن برای نحوه‌ی بازی کردن است. این جهان‌های نیمه باز به شما اجازه می‌دهند با شیوه‌ی خودتان در بازی پیشروی کنید و همچنین هیجان‌هایی که مجموعه‌ی Metro با آن‌ها شناخته می‌شود را نیز به بازیکن ارائه خواهند کرد. بازی‌های قبلی مجموعه‌ی Metro تقریباً روندی خطی داشتند البته بخش‌های گشت و گذار در محیط به طور جزئی در بازی وحود داشت. Metro Exodus این عناصر گشت و گذار در محیط را به طور چشمگیری افزایش داده است و نه تنها محیط‌های بزرگتری را به این مجموعه آورده است، بلکه تنوع مکان‌ها و مناظری که در آن وجود دارد در هیچ یک از سایر عناوین Metro مشاهده نشده است.

بیشتر بخوانید :  ۱۰ پورت عجیب بازی DOOM بر روی دستگاه های مختلف

Metro Exodus نشان می‌دهد که چگونه یک مجموعه که محیط‌های آن عموماً تونل‌های متروی کم نور روسیه است می‌تواند خود را تغییر دهد و با محیط‌های جدیدی سازگار شود. البته مکان‌های نسخه‌های اول و دوم این بازی نیز فضای تأثیر گذاری را برای بازیکن ایجاد می‌کردند اما اکنون تنوع محیط ها بیشتر شده است. در بخشی از بازی باید بر روی سطح صحرای Caspian به دنبال یک بازمانده‌ی دیگر بگردید که در یک برج نگهبانی محبوس شده است. در این بخش عناصر مبارزه وجود دارد و بازیکن باید از طوفان‌های شن طاقت فرسا جان سالم به در ببرد. استفاده از ماسک گاز نیز در این بخش از گیمپلی وجود دارد.

در بخش دیگری از بازی بازیکن باید در تونل‌های زیرزمینی در زیر یک ساختمان به گشت و گذار بپردازد. محیط این بخش از بازی شباهت زیادی به آن چه در نسخه‌های قبلی این مجموعه دیده شده بود دارد. در این بخش باید با دسته‌هایی از موجودات جهش یافته که شبیه عقرب هستند مبارزه کنید و این مبارزات نیز در تاریکی اتفاق می افتند. هر دوی این بخش‌ها نشان می‌دهند که Metro Exodus توانسته است همان فضای پر تنش مجموعه‌ی مترو را به این بازی بازگرداند اما وجود محیط‌های مختلفی که بازیکن در طول کل بازی در آن‌ها قرار خواهد گرفت، تنوع بیشتری را برای بازی به ارمغان آورده است و عناصر گشت و گذار در محیط را تقویت کرده است. البته با این وجود باز هم بازی به طور کلی جهان باز نشده است و نمی‌توان آن را به عناوینی چون Red Dead Redemption 2 و Assassin’s Creed Odyssey تشبیه کرد. قطار Aurora بازیکنان را به مناطق مختلفی خواهد برد که باید در آن‌ها به گشت و گذار بپردازند.

شکی در این نیست که Metro Exodus برای پی سی ساخته شده است. البته این موضوع تنها به این دلیل نیست که نشانه گیری با ماوس ساده‌تر است بلکه به طور کلی سیستم کنترل آن برای پی سی طراحی شده است. برای مثال اگر با دسته بازی کنید، با زدن جهت پایین بر روی دی پد فیلتر ماسکتان را عوض می‌کنید و با نگه داشتن آن می‌توانید ماسک را به صورت خود بزنید و یا از صورتتان بردارید. با زدن دکمه‌ی چپ بر روی دی پد چراغ قوه‌تان را روشن می‌کنید و با نگه داشتن چپ شارژر را بیرون می‌آورید. با زدن دکمه‌ی راست شمارنده‌ی گایگر خود را بررسی می‌کنید و با نگه داشتن آن اسلحه‌ی خود را در جایگاهش قرار می‌دهید. اگر دکمه‌ی RB را نگه دارید تمام کارهایی که با جهت‌ها انجام می‌شد دوباره تغییر خواهد کرد. اگر LB را نگه دارید نیز عملکرد تمام دکمه‌های سمت راست دسته تغییر خواهد کرد. با X در اسلحه‌ی خود فشنگ قرار می‌دهید. X همچنین دکمه‌ی چراغ قوه‌ی شما نیز می‌باشد. اگر هنگامی که یک تفنگ بادی را در دست دارید، X را نگه دارید و ماشه‌ی سمت راست دسته را فشار دهید (که دکمه‌ی شلیک می‌باشد) به اسلحه گاز تزریق می‌کنید. کنترل بازی با دسته ممکن است بازیکن را گیج کند.

بیشتر بخوانید :  تماشا کنید: معرفی بازی Tell Me Why

یک نکته که مجموعه‌ی Metro در انجام آن همیشه مهارت داشته است شناور نگه داشتن بازیکن است. این کار با استفاده از چیزهای ساده‌ای مثل گیر کردن اسلحه یا پاک کردن خون از روی ماسک صورت صورت می‌گرفته است و باعث می‌شود بتوانید با شخصیت بازی ارتباط برقرار کنید. صداگذاری بازی نیز فوق العاده بوده است و توانسته است نقش موثری در غرق کردن بازیکن در فضای خود ایجاد کند. تنها چیزی که ممکن است شما را از این فضا بیرون بکشد این است که گاهی ممکن است لازم شود برای انجام یک کار ساده مجبور شوید کنترل‌های بازی را دوباره بررسی کنید. Metro Exodus به خوبی می‌تواند گیمپلی را با رویدادهای داستان و فضای بازی هماهنگ کند. مطمئناً در طراحی این بازی فرمول خاصی به کار رفته است و شیوه‌ی معرفی بازیکن به فضاهای بزرگ و جدید آن به خوبی صورت می‌گیرد. امیدواریم این مکان‌های جدید در تمام طول بازی به آن تنوع و تازگی ببخشند و از تکراری شدن آن جلوگیری کنند. بازی Metro Exodus در تاریخ ۱۵ فوریه ۲۰۱۹ مصادف با ۲۶ بهمن ۹۷ برای پلی استیشن ۴، ایکس باکس وان و رایانه‌های شخصی منتشر خواهد شد. در ادامه می‌توانید ۱۰ دقیقه گیم پلی این بازی را مشاهده کنید. همچنین برای مشاهده سایر اخبار در رابطه با این بازی می‌توانید به این لینک مراجعه کنید.

۱۰ دقیقه گیم پلی بازی Metro Exodus

دیدگاه کاربران

0 دیدگاه

اولین نفری باشید که نظر میدهد...

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

`