xbox
xbox

اختراعات مایکروسافت در بهبود کنترلر‌های Xbox

بازار رقابت همیشه پیشرفت را با خود به‌همراه می‌آورد. مایکروسافت یکی از شرکت‌هایی است که در دهه اخیر در ساخت کنسول‌های مختلف و صنعت بازی‌های کامپیوتری بسیار فعال بوده و توانسته پیشرفت‌هایی عظیمی در زمینه جلوه‌های بصری٬ آرگونومیک کنترلر‌های کنسول‌ها و …. بدست آورد. در ادامه برای مروری بر اختراعاتی که این شرکت برای کنترلر‌های Xbox کرده و نگاهی به آینده‌ی آن٬ همراه نوین اسپات باشید.

در ماه گذشته مایکروسافت چهار پیشرفت و به نوعی اختراع را ثبت کرده که همگی در کنترلر‌های کنسول Xbox دیده شده اند. به نظر می‌رسد اکثر این اختراعات همه بر روی تکنولوژی force feedback خلاصه شده و اهمیت این قابلیت در کنترلر‌های اکس باکس را نشان می‌دهد. مدت طولانی‌ای است که کنسول‌ها و کنترلر‌های آن‌ها از قابلیت‌های لمسی در اجزای‌ مختلف خود استفاده می‌کنند. خلاصه‌ی این اختراعات نشان می‌دهد که بسیاری از برنامه‌های کاربردی نیازمند استفاده‌ی کنترلر‌های مخصوص هستند. اما زمانی که با دقت بیشتری به قضیه نگاه کنیم متوجه می‌شویم که هر اپلیکشن یا برنامه‌ی کاربردی نیازمند گونه‌ی خاصی از کنترلر می‌باشد.

برای مثال می‌توان گفت که در حوزه‌ی بازی‌های کامپیوتری اختراعاتی که در زمینه‌ی تکنولوژی force feedback ثبت می‌شوند طرفداران بیشتری خواهند داشت. به این طریق هیجان بیشتری به مخاطب القا می‌شود و  وی می‌تواند با بازی و اتمسفر آن برای بازی‌کنندهارتباط بیشتری برقرار کند و بازی را ملموس‌تر تلقی کند. در جمع بندی کلی می‌توان گفت که در حوزه‌ی بازی‌های کامپیوتری کنترلر‌های دکمه‌ای به همراه ویبره می‌تواند انتخاب بهتری نسب به کنترلر‌های لمسی باشد.

شاید با خود بگویید که می‌توان یک ویبراتور به کنترلر لمسی متصل کرد و همان کارایی force feedback را تحویل گرفت. اما این حرف تا حدی نادرست است. زمانی که با کنترلر‌های لرزشی شروع به بازی می‌کنید به نسبت اتفاقاتی که برای شخصیت شما در درون بازی می‌افتد٬ لرزش را حس خواهید کرد. برای مثال زمانی که در یک بازی مسابقه‌ای هستید و می‌خواهید از پیچ تندی با سرعت بالا عبور کنید و یا هنگامی که در یک بازی اول شخص شوتر با سرعت بسیار بالایی در حال پیشرفت هستید و در همین حین گلوله‌هایی به شما اصبت می‌کند و ….. در این حالات توصیف شده کنترلر‌های لرزشی می‌توانند برای مخاطب صحنه‌های به‌یاد ماندنی‌تر و ملموس‌تری ایجاد کند و او را راضی نگه دارد.

بیشتر بخوانید :  فصل دوم Apex Legends مشابه فورتنایت خواهد بود

در حقیقت سطح بالاتر از غوطه وری در بازی توسط این‌گونه کنترلر‌ها بیان می‌شود. مغز انسان لرزش‌های ناشی از اتفاقات درون بازی را توسط لرزشی که از کنترلر به دستان وارد می‌شود٬ دریافت کرده و سعی می‌کند که با تغییر موقعیت شخصیت بازی٬ موقعیت بازی‌کننده‌ی را تغییر دهد. مسئله‌ی بسیار مهم دیگر که جزو اختراعات بزرگ مایکروسافت در زمینه‌ی کنترلر‌ها محسوب می‌شود٬ ماشه‌های کنترلر‌های XBOX هستند. تصور کنید که در حال کنترل یک وسیله نقلیه مانند موتور در یک بازی کامپیوتری هستید. مقدار گاز دادن شما و سرعت موتور به میزان فشار دادن ماشه‌ی کنترلر می‌باشد. از این جهت شما می‌توانید وسیله‌ی نقلیه‌ای که در بازی سوار هستید را بهتر هدایت کنید. به‌گونه‌ای مغز شما پس از چند دقیقه تطابق دهی با قوانین و مکانیک‌های بازی می‌تواند دستور درست‌تری برای تنظیم میزان و فشار بر روی ماشه‌ی کنترلر Xbox را بدهد. در نتیجه باز هم می‌توانید بیشتر و بیشتر در بازی غوطه ور شوید و از آن لذت بیشتری ببرید.

برای درک بهتر اهمیت ماشه‌های کنترلر اکس باکس می‌توان به بازی‌های شوتر اشاره کرد. وقتی سرگرم تیراندازی در این گونه عناوین هستید با لمس چیزی مانند ماشه‌ی اسلحه‌‌ای که شخصیت بازی در دست دارد٬ می‌توانید ارتباط بهتری با بازی برقرار کنید و آن حس تیراندازی به شما القا شود. از این بحث که بگذریم می‌توان گفت که تکنولوژی Force feedback به آرامی ولی با قدرت به پیش‌روی خود ادامه می‌دهد. مطمئناً در آینده از این تکنولوژی استفاده‌های بهتر و عمیق‌تری خواهد شد که بازی‌کنان بتوانند حتی بیشتر از حال حاظر در عناوین مورد علاقه‌شان غرق شوند. به‌نظر می‌رسد که مایکروسافت باز هم اختراع جدید در ایجاد المان‌های مختلف برای کنترلر‌های Xbox داشته باشد. باید منتظر ماند و نسل آینده‌ی این کنسول محبوب و قدرتمند را مشاهده کرد. همچنین شایعات بسیاری درباره‌ی کنسول بعدی مایکروسافت در فضای مجازی پیچیده شده که برای کسب اطلاعات بیشتر از آن می‌توانید به اینجا مراجعه کنید. همچنین شما می‌توانید نظرات خود را راجع به این مطلب و کنترلر‌های Xbox با ما در میان بگذارید.

بیشتر بخوانید :  Xbox Series X تبدیل به موفق‌ترین کنسول مایکروسافت در هنگام عرضه شد

دیدگاه کاربران

0 دیدگاه

اولین نفری باشید که نظر میدهد...

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

`