Kena Bridge of Spirits
بررسی بازی Kena: Bridge of Spirits

بررسی بازی Kena: Bridge of Spirits | زیباترین سفر سال ۲۰۲۱

بازی های مرتبط

در این مطلب قصد داریم به بررسی بازی Kena: Bridge of Spirits بپردازیم، عنوانی که در ابتدای معرفی، مورد توجه کمتر کسی قرار نگرفت اما پس از انتشار و جلب نظر مخاطبان و منتقدان، توانستند نامی برای خود دست و پا کند و بدین ترتیب عده‌ی کثیری از طرفداران بازی های اکشن ماجراجویی ، برای تجربه این اثر، ترقیب شدند. به شخصه از ابتدای معرفی این بازی در رویداد رونمایی از کنسول پلی استیشن ، نسبت به آن امیدوار بودم. در حقیقت این اثر به منزله‌ی اولین ساخته‌ی استودیوی اِمبِر لَب به شمار می‌رود. همچنین تعداد توسعه دهندگان آن نیز کمتر از ۲۰ نفر بودند و این موارد دست در دست هم دادند تا فشار بسیاری بر روی توسعه‌دهندگان، وارد شود. حال متوجه شدیم که سازندگان به خوبی از پس کنترل این فشار بر آمده‌اند و توانستند که محصولی درخور و منحصر به فرد را برای طرفداران بازی های اکشن ماجراجویی، در نظر بگیرند. در نقد و بررسی بازی Kena: Bridge of Spirits ، قصد داریم تا وجهه‌های مختلف این عنوان را موشکافی کنیم و نقاط مثبت و منفی آن را به همراه یکدیگر، بررسی نماییم. به صورت کلی می‌توان گفت که گیم پلی بازی از سه قسمت اصلی یعنی حل کردن معما و پلتفرمینگ و مبارزات تشکیل شده است. توسعه‌دهندگان رویکرد متفاوتی نسبت به هر کدام از المان های مذکور، داشته‌اند. همچنین هر کدام از آنها دارای نقاط قوت و ضعف مخصوص به خود می باشند. شاید در نگاه اول، Kena: Bridge of Spirits یک بازی کوچک کم اهمیت و به دور از هرگونه جاه‌طلبی به نظر برسد اما این موضوع را در خاطر داشته باشید که، قضاوت یک کتاب از روی جلد آن، صحیح نیست. مقدمه را کوتاه می کنم و شما عزیزان را دعوت به مطالعه چند خطی در خصوص Bridge Of Spirits می کنم. همراه وب سایت نوین اسپات باشید.

اجازه دهید تا در همین ابتدای بررسی بازی Kena: Bridge of Spirits به سراغ داستان و نحوه روایت، برویم. توسعه‌دهندگان تصمیم گرفته‌اند تا یک دنیای کاملا اورجینال و شخصیت‌های کاملاً تازه و عناصری منحصر به فرد را برای روایت بهتر در این اثر، به کار بگیرند اما متاسفانه همه چیز به بهترین شکل ممکن پیش نرفته و مشکلاتی در داستان پردازی این اثر مشاهده می‌شود. در این عنوان کنترل شخصیتی به نام کِنا را در دستان خود می گیرید، وی به عنوان یکی از محافظان ارواح شناخته می شود. همه چیز از آنجایی آغاز می گردد که کنا ، وجود ارواحی آشفته را در جزیره‌ای احساس می‌کند و برای به سرانجام رساندن وظیفه خود، وارد این جزیره بسیار زیبا و چشم نواز می‌شود. باید به این موضوع اشاره داشت که ظاهر شخصیت ها و محیط، بسیار زیبا و چشم نواز طراحی شده اند، به طوری که چشم برداشتن از نمایشگر، به هنگام اجرای بازی، کاری سخت به شمار می‌رود. بدین ترتیب با تماشای هر کاراکتر جدید ، ناخواسته عاشق آن می‌شوید و می‌خواهید که اطلاعات بیشتری را در خصوص‌شان به دست آورید. کِنا، شخصیتی مهربان زیبا و دوست داشتنی است که در صدد کمک به ارواح سرگردان در این جزیره بر آمده. با پیشروی در بازی و مشاهده کات سین‌ها، می‌توانید ابعاد شخصیتی این دختر را به صورت بهتری درک کنید و رفته رفته میزان همذات پنداری با او، افزایش می‌یابد. به هر حال انتظار داشتیم تا توسعه‌دهندگان، شخصیت های فرعی بیشتر و همچنین پخته‌تری را در پیکره‌ی داستان قرار می‌دادند تا سطح کیفی داستان‌پردازی بازی، افزایش یابد. رفته رفته، با پس زمینه داستانی کِنا بیشتر آشنا می‌شوید و این امر به مخاطب کمک می‌کند تا به صورت بهتری او را درک کند و کنترلش را به دست بگیرد.

 

بیشتر بخوانید :  آمارهای جدیدی از فروش Doom Eternal و Half-Life: Alyx

پایان بندی Kena: Bridge of Spirits راضی کننده است و امیدواریم که با این میزان از استقبال مخاطبان از بازی، شاهد توسعه‌ی دنباله آن در سال‌های آینده باشیم.

بررسی بازی Kena: Bridge of Spirits

اما در دومین قسمت از بررسی بازی Kena: Bridge of Spirits به سراغ گیم‌پلی که به عنوان مهمترین بخش بازی به شمار می‌رود، برویم. در ابتدا باید به این موضوع اشاره داشت که در دنیای بسیار گسترده و بزرگی برای کاربران و مخاطبان طراحی شده. طراحی این دنیای بزرگ درست مانند یک تابلوی نقاشی سه بعدی بسیار زیبا و چشمگیر می‌باشد. هر قسمت از جهان بازی، رنگ و بوی متفاوتی دارد. در لحظه لحظه‌ی ماجراجویی هیجان انگیز و دوست داشتنی شما در Kena: Bridge of Spirits ، موسیقی متن لذت و آرام‌بخشی پخش می‌شود تا همواره احساس خوبی در طول بازی داشته باشید. با پیشروی در هر منطقه، قابلیت‌های جدیدی برای شخصیت اصلی آزاد می‌شود و بدین ترتیب می‌توانید به دیگر مناطق دنیای بازی سفر کنید. صد البته که این فرمول کلیشه‌ای و تکراری به نظر می‌رسد اما المانهای گیم پلی آن قدر جذاب و نرم طراحی شده‌اند که نمی‌توان تکرار این چرخه را خسته کننده خطاب کرد. یکی از موضوعاتی که توانست نظر من را جلب کند، اطلاعات داستانی منحصر به فردی بود که با پیشروی در بازی، در خصوص سرزمین و پس زمینه داستانی آن، به دست می‌آوردیم. همانطور که در ابتدای مقاله‌ی بررسی بازی Kena: Bridge of Spirits ذکر نمودیم، در قسمت هایی از این اثر شاهد فلش بک هستیم که اطلاعات بیشتری را در اختیار مخاطبان قرار می‌دهد.

بررسی بازی Kena: Bridge of Spirits

اما به سراغ یکی از اصلی‌ترین المان‌های گیم پلی یعنی بخش مبارزات Kena: Bridge of Spirits بپردازیم که متاسفانه به عنوان بزرگترین نقطه ضعف بازی به شمار می‌رود. البته منظور من را بد برداشت نکنید، سیستم مبارزات عذاب آور و ناقص نیست. راستش وقتی به تمام نکات مثبت بازی فکر می‌کنم و متوجه می‌شوم که توسعه دهندگان چقدر برای طراحی آنها تلاش کرده‌اند، افسوس می‌خورم که سیستم مبارزه پیچیده‌تر و حرفه‌ای تری برای این اثر در نظر گرفته نشد. فیزیک مبارزات در حد قابل قبولی قرار دارد. بدین ترتیب به خوبی می‌توانید ضربات وارد شده را احساس کنید. اما موضوعی که در بخش مبارزات من را اذیت کرد، ساده بودن بیش از حد آن است. کِنا از چوب دستی مخصوص خود برای حمله دشمنان استفده می‌کند. به صورت کلی دو نوع حمله وجود دارد، حمله سبک و حمله سنگین. موضوع ناراحت کننده اینجاست که قرار نیست تا انتهای بازی اسلحه جدیدی را دریافت کنید و یا چند ضرب های مختلفی را برای کِنا فرا بگیرید. چقدر خوب میشد اگر توسعه‌دهندگان اسلحه‌های مختلف و یا چند ضربه های کارآمدی را برای بازی طراحی می‌کردند تا اشتیاق مخاطب برای پیشروی، افزایش پیدا کند. اما صحبت از پیشروی شد، متاسفانه یکی دیگر از بزرگترین نقاط ضعف بازی ، سیستم پیشروی تقریباً ناکارآمد و بسیار توخالی آن می باشد. با به دست آوردن پِرک های جدید، حرکات تازه‌ای برای مبارزه فرا می گیرید اما هیچ کدام از آنها ضروری نیستند و حتی یک گیمر متوسط، بدون استفاده از آپگرید ها، به راحتی می‌تواند خط داستانی را به اتمام برساند. در حقیقت سیستم پیشروی توخالی و سیستم مبارزات نه چندان جالب Kena: Bridge of Spirits ، به عنوان بزرگترین نقاط ضعف این اثر به شمار می روند.

بررسی بازی Kena: Bridge of Spirits

نکته‌ی خوشحال کننده اینجاست که می‌توانید از چوب دستی خود به عنوان یک تیر و کمان نیز استفاده کنید. حداقل این امر باعث شده که تنوع مبارزات کمی افزایش پیدا کند و مخاطب بتواند از روش‌های مختلفی برای نابود کردن دشمنان پیش روی خود، استفاده نماید. در طول بازی شاهد حضور موجودات کوچک و سیاه رنگی به نام رات ها می باشیم که نقش پررنگی در داستان و در گیم پلی بازی ، ایفا می‌کنند. فساد، قسمت های مختلف دنیای بازی را فراگرفته و رات‌ها نقطه‌ی مقابل این فساد هستند. در طول سکانس های مبارزه می توانید بر روی دشمنان خود لاک کنید تا دوربین شما را به صورت بهتر یاری کند. همچنین شخصیت اصلی توانایی پَری کردن ضربات و جاخالی دادن را نیز دارد. بسیاری از معماهای و پلتفرمینگ ها و حتی مبارزات بازی با کمک و استفاده از رات ها صورت می‌گیرند و همین موضوع مخاطب را تشویق می‌کند تا همواره درمحیط، به دنبال این موجودات سیاه و کوچک بگردد.

بررسی بازی Kena: Bridge of Spirits

اما نوبت به این رسیده تا به یکی از بزرگ ترین نقاط قوت این اثر در نقد و بررسی بازی Kena: Bridge of Spirits ، اشاره کنیم. توسعه دهندگان موفق شده اند تا مدل های مختلفی از دشمنان را برای بازی طراحی کنند. با پیشروی در خط داستانی، با مدل های جدیدی از دشمنان رو به رو می شوید که هرکدام از آن ها قابلیت های منحصر به فردی دارند. نقاط ضعف این دشمنان متفاوت از یکدیگر است و همین موضوع سبب می‌شود که بازی کننده برای شکست آنها، از تاکتیک‌های مختلفی استفاده کنند. حال که صحبت از مدل های مختلف دشمنان شده، بد نیست اشاره‌ای به سکانس های مبارزه با باس فایت ها داشته باشیم. برخی از این سکانس ها واقعا جذاب و به یاد ماندنی هستند و میزان آدرنالین خون مخاطب را افزایش می‌دهند .

در پاراگراف های بالا در خصوص سیستم پیشروی بازی صحبت کردیم. متاسفانه این سیستم به‌گونه‌ای طراحی نشده تا گیم پلی بازی را بهبود و تکامل ببخشد. همان قدر که سیستم پیشروی ناکارآمد طراحی شده، سیستم پلتفرمینگ بازی منحصر به فرد و فوق العاده ساخته شده و می‌تواند حسابی مخاطبان را راضی کند. دنیای بازی Kena: Bridge of Spirits مملو از پلتفرم های مختلف و قابلیت‌های منحصر به فرد برای جابجا کردن آنها می‌باشد و معمولاً پس از یک سکانس مبارزه هیجان انگیز و جذاب، وارد محیط بزرگی می شوید تا به مصاف یک معمای محیطی بروید. از آنجایی که مخاطبان می‌توانند به صورت آزادانه در دنیای این اثر به گشت و گذار بپردازند، توسعه‌دهندگان لوکیشن‌های مخفی بسیاری را در گوشه و کنار این دنیا قرار داده‌اند. شاید بهتر بود تا سیستم جایزه دهی نفیس‌تری برای بازی تدارک دیده می‌شد تا اشتیاق ما برای گشت و گذار در این دنیا، افزایش پیدا می کرد.

تمام هدف ما در نقد و بررسی بازی Kena: Bridge of Spirits ، این بود که بتوانیم به بهترین شکل ممکن به نقاط قوت و ضعف این عنوان را بیان کنیم و شما را برای تصمیم‌گیری، کمک کنیم. در انتها باید گفت که Kena: Bridge of Spirits  یک بازی بسیار زیبا و منحصر به فرد با المان‌های استاندارد و دوست داشتنی می باشد که می تواند شما را حدود ۱۲ تا ۱۵ ساعت، سرگرم کند. پس اگر از طرفداران بازی های اکشن ماجراجویی سوم شخص هستید و خاطرات بسیاری با بازی هایی همانند زلدا رقم زده اید، در تجربه‌ی ساخته‌ی جدید اِمبِر لَب، شک نکنید و بدانید که سفری هیجان انگیز و به یاد ماندنی برای شما فراهم آورده شده؛ سفری که خاطرات خوبی را برایتان رقم خواهد زد و کاری می‌کند که برای انتشار دنباله بازی، بی صبرانه انتظار بکشید.

بررسی بازی Kena: Bridge of Spirits

آشنایی با Kena Bridge of Spirits

شما در این بازی نقش دخترکی به نام کنا را بازی می کنید. وی به عنوان محافظ ارواح شناخته می‌شود و به روستایی سفر می‌کند. این روستای ناشناخته توسط نیروی اسرار آمیزی مورد حمله قرار گرفته است. حال وظیفه اوست که به مبارزه با این نیروی مرموز بپردازد و اسرار نهفته را یافت کند. یکی از مهمترین ویژگی‌های Kena Bridge of Spirits رابطه‌ی دوستانه کنار با سردسته رات ها می باشد. هرچقدر که این رابطه دوستانه و قوی تر و عمیق تر شود، کنا موارد جدیدی را برای مبارزه کردن با دشمنان و غلبه برآنها می‌آموزد. اسلحه‌ی کِنا (شخصیت اصلی) یک چوب جادویی است. به کمک این اسلحه می توانید ضربات نزدیک وارد کنید. همچنین این چوب جادویی می تواند تبدیل به یک تیر و کمان شود که مناسب برای آسیب زدن به دشمنان از فاصله دور می باشد. همچنین کنا قابلیت ایجاد سپری برای خود دارد تا در مقابل حملات دشمنان پناه بگیرد. اما این چوب جادویی تنها اسلحه شخصیت داستان نیست. با گشت و گذار در محیط، می توانید موجودات کوچک و بامزه به نام رات را یافت نمایید. این موجودات کوچک توانایی های بسیاری به شما خواهند داد و در گوشه گوشه‌ی دنیای Kena: Bridge of Spirits مخفی شده‌اند. در ابتدا از کمک آنها بی‌بهره هستید تا اینکه با حل پازل های مختلف و یا انجام ماموریت های متعدد و یا جستجو در گوشه و کنار نقشه بازی، آنها را یافت کنید. حتی به کمک رات‌ها می توانید برخی از پازل ها را حل کنید. همچنین این موجودات کوچک و بامزه در مبارزات نیز به شدت کارآمد خواهند بود و به کنا می‌کنند که چند ضربه های جدید را فرا گیرد و میدان مبارزه را بهتر اداره کند.

جمع بندی

Kena: Bridge of Spirits  یک بازی بسیار زیبا و منحصر به فرد با المان‌های استاندارد و دوست داشتنی می باشد که می تواند شما را حدود ۱۲ تا ۱۵ ساعت، سرگرم کند. پس اگر از طرفداران بازی های اکشن ماجراجویی سوم شخص هستید و خاطرات بسیاری با بازی هایی همانند زلدا رقم زده اید، در تجربه‌ی ساخته‌ی جدید اِمبِر لَب، شک نکنید و بدانید که سفری هیجان انگیز و به یاد ماندنی برای شما فراهم آورده شده؛ سفری که خاطرات خوبی را برایتان رقم خواهد زد و کاری می‌کند که برای انتشار دنباله بازی، بی صبرانه انتظار بکشید.

امتیاز سایت

عالی8.6

نقاط قوت

  • یکی از زیباترین و چشم‌نواز ترین بازی های دهه‌ی اخیر
  • چالش خوب مبارزات
  • پلتفرمینگ سرگرم کننده
  • معماهای محیطی لذت بخش
  • سکانس‌های باس فایت عالی
  • یک ماجراجویی منحصر به فرد و خاطره انگیز

نقاط ضعف

  • سیستم پیشروی توخالی و ناکارآمد
  • سیستم مبارزات می‌توانست خیلی پیچیده‌تر باشد
  • جستجو برای یافت لوکیشن‌های مخفی، با پاداش ارزشمندی همراه نشده

دیدگاه کاربران

0 دیدگاه

اولین نفری باشید که نظر میدهد...

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

`