It Takes Two

دست نوشته‌ای بر It Takes Two

بازی های مرتبط

صنعت بازی‌های ویدیویی، روز به روز به سمت جلو حرکت می‌کند و جاه طلبانه‌تر می شود. این جاه‌طلبی صرفا به دلیل افزایش جلوه‌های بصری و پیچیده‌تر شدن مکانیکه‌ای گیم پلی نیست. در حقیقت توسعه دهندگان در دهه‌ی اخیر، موفق شده‌اند تا از ایده‌های منحصر به فردی استفاده کنند و داستان‌های جنجال برانگیزی را روایت نمایند. داستان‌هایی که مشکلات بزرگ جوامع امروزی را به تصویر می‌کشد. انتقاد، همیشه بخش جدایی ناپذیر هنر بوده. در حقیقت هنر توسعه دهنده این است که مشکلات را در قالب سرگرمی به مخاطب معرفی کند. چنین موضوعی سبب می‌شود که میزان آگاهی مردم افزایش یابد. It Takes Two از آن دسته عناوینی است که برای طراحی داستان خود، به سراغ ایده‌ای رفته که شاید کمتر دیده باشیم. یکی از بزرگترین معضلاتی که جوامع امروزی را تهدید می‌کند، مقاله طلاق است. توسعه‌دهندگان با ظرافت خاصی دست روی این معضل گذاشته‌اند. شاید نتوان گفت که It Takes Two داستان عجیب و غریب و بسیار پیچیده‌ای را روایت می‌کند اما ایده‌ی کلی آن جالب و بر بحث برانگیز است. در این مطلب قصد داریم تا نگاهی کلی به It Takes Two اندازیم. اگر تمایل به کسب اطلاعات بیشتر دارید، در ادامه همراه وب سایت نوین اسپات باشید.

پروفایل بازی

It Takes Two توانسته به بهترین شکل ممکن، ازدواج شکست خورده را در قالب یک بازی ماجراجویی با المان‌های کوآپ، به مخاطب هدیه دهد و بدون شک این بزرگترین نقطه‌ی قوت بازی است. روایت حول محور دو شخصیت با نام‌های کودی و مری شکل می‌گیرد. آنها پس از ازدواج و گذراندن مدتی در کنار یکدیگر، متوجه می‌شوند که تمایلی به کنارهم بودن، ندارند. همین موضوع این زوج را به سمت طلاق سوق می‌دهد اما دختر بچه‌شان رز، این زوج را نفرین می‌کند و بدین ترتیب کودی و مری تبدیل به عروسک‌های کوچکی می‌شوند. نفرین جالبی به نظر می رسد مگر نه؟ این زوج پس از اتفاقاتی، متوجه می‌شوند که تنها راه شکسته شدن نفرین، پیدا کردن عشقی است که برای مدتی از میان آنها ناپدید شده. It Takes Two دارای شخصیت سومی نیز می‌باشد. این شخصیت کتابی سخنگو به نام دکتر حکیم است. آغاز بازی بسیار جالب صورت می‌گیرد و همه‌ی المان‌‌ها به درستی کارگذاری می‌شوند.

It Takes Two

همانطور که می‌دانید، It Takes Two توسط استودیوی Hazelight توسعه یافته است. اکثر مخاطبان و طرفداران بازی های ویدیویی، این استودیو را با عنوان موفق و دوست داشتنی A Way Out می شناسند. در عنوان مذکور نیز دو بازی کننده ملزم به کمک به یکدیگر برای پیشروی هستند. A Way Out موفق شد تا به فروش خوبی دست یابد و همچنین نظر قشر کثیری از مخاطبان و منتقدان صنعت بازی‌های ویدیویی را به خود جلب کند. It Takes Two نیز از برخی لحاظ، شبیه به A Way Out می‌باشد. مهمترین موضوع در هر دو عنوان، همکاری برای پیشروی است. به همین دلیل اگر بازی را خریداری کنید، می توانید یکی از دوستانتان را به صورت رایگان به این اثر دعوت کنید و با کمک یکدیگر به تجربه‌ی It Takes Two بپردازید. چنین امری سبب می‌شود که تعداد مخاطبان افزایش پیدا کند و افراد بیشتری با بازی سرگرم شوند.

It Takes Two

رز ضربه‌ی بزرگی از تصمیم پدر و مادر خود می‌گیرد. این دختربچه، احساس می‌کند که هیچ اهمیتی برای پدر و مادرش ندارد. قلب رز به سادگی می‌شکند و در همان لحظه، مشغول به بازی با عروسک‌های کوچک خود می‌شود. مشاجره‌های کودی و مری افزایش پیدا می‌کند و قلب این دختر بچه‌ی کوچک، بیشتر و بیشتر خرد می‌شود. وی تصمیم می‌گیرد که دوباره به سمت عروسک هایش برود و شروع به بازی کردن با آنها می‌کند. در همین لحظه، قطره اشکی مملو از ناراحتی و دلشکستگی، از چشم رز سرازیر می‌شود و همین موضوع، کودی و مری را نفرین می‌کند.

اما کمی هم در خصوص کتاب سخنگوی بازی صحبت کنیم. حکیم وظیفه دارد تا دوباره معنا و مفهوم عشق را به کودی و مری، یادآوری کنند. حکیم قصد دارد تا دلایلی که این زوج را به یکدیگر رساند، به پرده‌ی تصویر بکشد و آنها را به ماجراجویی‌های جالبی می‌فرستد تا بتوانند مشکلاتشان را در رابطه، برطرف کنند.

در یک کلام می توان گفت که گیم پلی It Takes Two بسیار متنوع است و داستان به خوبی شروع می‌شود و ادامه می‌یابد. صداگذاری بازی بسیار بسیار دقیق صورت گرفته و هیچ مشکلی نمی‌توان در آن پیدا کرد. صداپیشگان موفق شده اند تا با اتمام احساساتشان در قالب شخصیت‌ها صحبت کنند و همین موضوع مخاطب را در قالب بازی و داستان غرق می‌کند. از طرف دیگر، شخصیت‌ها بسیار باورپذیر و دوست داشتنی خلق شده‌اند. در این میان باید اشاره‌ای به کتاب سخنگوی بازی یعنی دکتر حکیم نیز داشته باشیم که با دیالوگ های منحصر به فرد و کنایه های خود، لبخندی را بر روی لبان مخاطب پدید می‌آورد.


مشکلات کودی و مری در قالب‌های بزرگسالانه روایت می‌شوند. این قالب‌ها انقدر ظریف طراحی شده‌اند که نمی‌توان ایرادی از آن‌ها گرفت. بازی به خوبی از کشمکش‌های میان کودی و مری استفاده می‌کند تا لحظات به یاد ماندنی را برای مخاطب رقم بزند. تفاوت و تنوع گیم‌پلی، آن قدر بالا و ستودنی است که هیچگاه نمی‌توان از تجربه مداوم It Takes Two خسته شد.

شاید بتوان گفت گیم پلی It Takes Two از زیر ژانرهای متعددی تشکیل شده است. همچنین باید به این نکته اشاره داشت که توسعه دهندگان، موفق شده اند تا به بهترین شکل ممکن، این زیر ژانرها را پیاده سازی کنند. شاید در برخی اوقات پلتفرمینگ بازی نتواند به خوبی عمل کنند اما عمق المان های دیگر، کاملا راضی کننده است.

نقطه عطف گیم پلی It Takes Two تجربه‌ی آن به صورت کوآپ می باشد. در حقیقت تجربه‌ی تک‌نفره این بازی غیر ممکن است و از همین رو احساس می کنم که حتماً باید با همبازی خود، ارتباط صوتی داشته باشید تا بتوانید به بهترین شکل ممکن در گیم‌پلی پیشروی نمایید. بازی آسان نیست اما نمی‌توان این اثر را به منزله‌ی بازی چالش برانگیزی به شمار آورد. البته در برخی از نقاط گیم پلی، مهارت شما و هم تیمی‌تان به چالش کشیده خواهد شد. یکی از مهمترین نکات در خصوص طراحی It takes Two ، اجبار بازی برای همگام شدن با روند این اثر می باشد. شما همواره در حال حرکت و انجام دادن فعالیت های مختلف هستید و همین موضوع، لحظات سرگرم کننده‌ای را برای شما ایجاد خواهد کرد.

 

بیشتر بخوانید :  ۱۵ نکته در مورد بازی Death Stranding

دیدگاه کاربران

0 دیدگاه

اولین نفری باشید که نظر میدهد...

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Novinspot
`