بررسی بازی God of War از دید وبسایت گیم‌اینفورمر

بازی های مرتبط

  • ژانر : هیجانی، نقش آفرینی، ماجراجویی
  • سازنده: سانتا مونیکا
  • ناشر: سونی
  • تاریخ انتشار: ۲۰ آوریل ۲۰۱۸

این بررسی به قلم جو جوبا (Joe Juba) نگاشته شده و در وبسایت GameInformer به انتشار رسیده است. نوین‌اسپات برای اطلاع‌رسانی بهتر این مقاله را به زبان پارسی بازنشر می‌کند. برای مشاهده‌ی مقاله‌ی اصلی کلیک کنید.

بهتر باش!

عبارتی که مدام از سوی کریتوس پیر در نسخه جدید God of War می‌شنویم که خطاب به پسرش، آترئوس است. کریتوس همواره می‌کوشد در این بازی به فرزندش بفهماند پیروی از تصمیمات دیگران همیشه جوابگو مشکلات پیش رو نخواهد بود. وقتی به ساختار بازی جدید سانتا مونیکا می‌نگریم، شاهد آنیم که این استودیو با تمام توان خود در عملی کردن همان شعاری که در بالا نقل قول شده تلاش کرده است. اگرچه فرمول قدیمی سانتامونیکا چندین نسخه پاسخگوی نیازهای‌شان در حوزه بازیسازی بود و مخاطبان بسیاری را جلب مجموعه God of War نمود ولی در این نسخه، تیم مذکور کوشید تا بهتر باشد و در انتها شاهد آنیم که خدای جنگ جدید از نسخه‌های دیگر مجموعه بهتر عمل کرده است و اثری به مراتب بهتر از تمام خدای جنگ‌های عرضه شده است. داستان بازی خطی و ساده است. کریتوس و پسرش باید به بلندترین قله در سرزمین میدگارد برسند تا خاکستر مادر آترئوس را در آن جا پخش کنند ولی آنچه بخش داستانی خدای جنگ جدید را از نسخه‌های قبلی متمایز می‌کند، لذتی است که در ماجراجویی با کریتوس نهفته است. در این نسخه هدایت کریتوسی متفاوت از نسخه‌های قبل را برعهده خواهید داشت.

تعامل پدر و پسر در این نسخه از سطح صفر به سطح صد تغییر می‌کند و هرچه بیشتر در بازی به پیش روید به میزان هیجان این تعامل افزوده خواهد شد. در تمام مسیر آترئوس با خود فکر می‌کند اگر مادرش پیشش می‌بود چه چیزی به او می گفت. کاری که نزد کریتوس بسیار بی‌اهمیت و ناچیز است. کریتوس گاهاً در بازی می‌کوشد کتبیه‌هایی را بخواند ولی به دلیل لهجه و تلفظ اشتباهش مورد تمسخر کودکش قرار می‌گیرد. در این بازی برخلاف نسخه های قبلی که سراسر خشونت و سر و صدا بودند با پدیده ای به اسم سکوت مواجهیم. شاید یکی از مهمترین شاخصه‌هایی که خدای جنگ به آن نیاز داشت همین سکوت زیبایی بود که گاهاً در بازی تجربه خواهید کرد. لحظاتی که در سکوت سپری می‌شوند و پدر و پسر به جای تظاهر به سکوت کردن، از بودن در کنار هم لذت می‌برند. کریتوسی که تا دیروز با نعره‌ها و غرش هایش لرزه بر اندام کوه المپ و سکونتگاه خدایان می‌افکند، در این نسخه آرام و هشیار است.

بیشتر بخوانید :  Assassin’s Creed Valhalla موفق به شکست Call of Duty: Black Ops در جدول فروش هفتگی شد

سکوتی که صحبتش را می‌کنیم بدان معنا نیست که خدای جنگ دیگر به مانند گذشته بی رحم نیست. در همان اوایل بازی با موجودی به اسم «غریبه» برخورد خواهید کرد و درست همان لحظه‌ای که فکر می‌کنید کریتوس از کشتنش عاجز است، با خشونتی مواجه می‌شوید که می‌توان به جرئت گفت نمونه مشابهی در سری خدای جنگ نداشته است. در طول مسیر که گام برمی‌دارید باید موجی از موجودات ریز و درشت و باس‌فایت های نفس‌گیر دست و پنجه نرم کنید. دوربین سینماتیک جدیدی که برای بازی طراحی شده شما را به بخش هیجان‌انگیز بازی نزدیک‌تر می‌کند و به جای آنکه از زاویه بالا شاهد حرکات کریتوس باشید،  نزدیکتر و شانه به شانه او دشمنان را از پای خواهید افکند.

شاید دیگر از اساطیر یونان خبری نباشد، ولی کریتوس همچنان خدای جنگ است و مهارت هایی که در حین مبارزه از خود نشان می دهد منبعی الهی و خداگونه دارند. او با وجود داشتن اصالت یونانی، با مهارتی بسیار در سرزمینی گام برمی‌دارد که آکنده از موجودات خبیث اقتباس شده از اساطیر اسکاندیناویست. در این بازی خبری از شمشیر های دوگانه کریتوس که با نام شمشیرهای آشوب به یادشان داریم نیست و به جای آن یاور اصلی‌تان در مبارزات، تبری به اسم «لوایتان» است که در نوع خود طراحی منحصر به فردی دارد. این سلاح به مانند Blades of Chaos به یکباره گروهی از دشمنان را سلاخی نخواهد کرد ولی در عوض اگر به درستی حملات‌تان را طراحی کنید شاهد آن هستید که خشونت برخاسته از حرکات این سلاح همچنان ارضا‌کننده روح و روان‌تان است. در ابتدای گیم‌پلی، مجبور می‌شوید که استفاده از تبر و دفاع کردن را بیاموزید ولی وقتی در بازی پیش می‌روید جسارت و چابکی‌تان بیشتر می‌شود و حتی ممکن است با دستان خالی به سوی دشمنان خیز بردارید. در این بازی کمبو ها و تکنیک های بسیاری برای مبارزه طراحی شده است، در نتیجه این که چگونه دشمنان را از پای در می‌آورید تنها به ذوق و سلیقه خودتان بستگی دارد.

بیشتر بخوانید :  ماموریت‌های اصلی Cyberpunk 2077 بسیار کوتاه‌تر از ویچر ۳ خواهند بود

شما در این بازی با استفاده از تجربیاتی که به دست می‌آورید خواهید توانست تکنیک‌های جدید و جالبی را به کریتوس بیاموزید. به طور مثال گاهاً قابلیتی در بازی به دست می‌آورید که هیچ ارتباطی با نحوه ضربه زدن به دشمنان ندارد و تنها مربوط به هوش مصنوعی کریتوس است که در ابتدا با خود می‌اندیشد چگونه کارآمد‌تر به دشمنان یورش ببرد. بخش هایی از بازی نیازمند آنند که به حرکات آترئوس در مبارزات متکی باشید. این بخش از بازی می‌توانست خیلی زودتر به گیمر آموزش داده شود و معیاریست که تقریباً تا اواسط بازی زیاد به کارتان نخواهد آمد؛ اما با این وجود، بخش مبارزات در این بازی هرگز برای تان تکراری و خسته کننده نخواهد شد.

بخش شخصی‌سازی بازی نیز با عناوین قبلی کمی تفاوت دارد. در این بازی شما خواهید توانست تا کوچکترین مهارت‌های کریتوس را ارتقا بخشید و جزئیات این بخش بسیار زیاد است. درست به مانند بازی های RPG، در این بازی تلاش های‌تان با پاداش روبه رو هستند و از این امتیازات می‌توانید برای ارتقا شخصیت‌تان استفاده کنید. گاهاً برای ساخت یک سلاح یا خرید لباس به موادی نیاز دارید که در اختیارشان ندارید، در نتیجه پیشنهاد بازی به شما آن است که مراحل جانبی را تجربه کنید که در نوع خود جالب و چالش برانگیز طراحی شده اند.

God Of War جدید اگرچه در قالب Open-World یا جهان باز ساخته نشده ولی بارقه هایی از این سبک بازی ها در آن دیده می‌شود و بسیاری از لحظات خواهید توانست آزادانه در محیط به گشت و گذار بپردازید. بازی همواره به شکلی طراحی شده که گشت و گذار در آن به یادماندنی باشد ولی نقشه ای که در اختیار دارید آنچنان که باید به کارتان بیاید طراحی نشده و گاهاً برای پیدا کردن مواد مورد نیاز جهت تهیه یک ابزار به خصوص، با تلاش و تقلا مواجه خواهید شد. طراحی دقیق بازی به گونه‌ایست که بعد از ۳۰ ساعت گشت و گذار در نقشه وسیع بازی احساس خستگی نخواهید کرد.

بیشتر بخوانید :  جزئیات جدیدی از آپدیت Destiny 2: The Witch Queen منتشر شد

دیدگاه کاربران

0 دیدگاه

اولین نفری باشید که نظر میدهد...

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

`