Ghostrunner

نقد و بررسی Ghostrunner | پیش غذایی فوق العاده برای Cyberpunk 2077

بازی های مرتبط

نام بازی : Ghostrunner

توسعه دهنده: one more level

ناشر: 505 games

پلتفرم:  کامپیوترهای شخصی و ایکس باکس وان و پلی استیشن ۴ (نینتندو سوییچ در آینده‌‌ی نزدیک)

پروفایل بازی

دانلود بازی گوست رانر برای کامپیوترهای شخصی (نسخه‌ی کرک شده و کامل به همراه نسخه‌‌های فشرده) با لینک‌های مستقیم از وب سایت نوین اسپات

حال و هوای سایبرپانکی، به تازگی طرفداران بسیار زیادی پیدا کرده است. در طی سالهای اخیر، بازی های متعددی با پس زمینه‌ی سایبرپانکی منتشر شدند که هر کدام با مواردی ویژه و منحصر به فرد، این سبک و سیاق را به مخاطبان ارائه نموده اند. در این مطلب به سراغ یکی از دوست داشتنی ترین بازی های سال ۲۰۲۰ رفته ایم. این اثر چیزی نیست جز Ghostrunner .

Ghostrunner

متاسفانه مارکتینگ و بازاریابی خاصی برای بازی تدارک دیده نشد و از همین رو بسیاری از مخاطبان نام گوست رانر را نشنیده اند. این موضوع به دلیل بودجه‌ی کم برای تهیه‌ی بازی بوده است. به هر حال خوشحالم که بودجه‌ی محدود نتوانسته جلوی خلاقیت توسعه‌دهندگان مبتنی بر ساخت یک بازی منحصر به فرد و ویژه را بگیرد. لحظه لحظه‌ی گوست رانر، مملو از اتفاقات و سناریوهای مختلف است. این موضوع هیچگاه از آب و تاب نمی‌افتد و همواره مخاطب را در مرکز دایره‌ی هیجان قرار می‌دهد. گوست رانر بازی عجیب و در عین حال دوست داشتنی و منحصر به فردی به شمار می‌رود. همواره بازی های Stylish از جایگاه ویژه‌ای برای بنده برخوردار بودند. بدون شک متوجه منظور بنده، از استایلیش، شده اید. بسیاری از عناوین برای پیشروی از شما مهارت طلب می کنند و همچنین برای بهتر بازی کردن شما را تشویق می نمایند. به گونه ای که اگر باز پخش یک مرحله را مشاهده کنید، از تماشای آن لذت بسیار زیادی خواهید برد. برای مثال می توانم به عناوینی همانند دووم و یا دویل می کرای اشاره کنم که حالتی استایلیش داشتند و مخاطب را در عمق گیم پلی خود، غرق می کردند. دویل می کرای مملو از چند ضرب‌های مختلف است که سیستم مبارزات را پیچیده و خوش ساخت جلوه می‌دهد اما Ghostrunner به صورت دیگری عمل کرده است. مکانیک های بازی طراحی ساده‌ای دارند اما به خوبی در پیکره‌ی گیم پلی قرار گرفته‌اند و همین موضوع سبب شده که سکانس های اکشن و پلتفرمینگ، از تنوع بسیار بالایی برخوردار باشند. بهتر است که مقدمه را کوتاه کنیم و به سراغ اصل مطلب برویم. گوست رانر از المان های مختلفی تشکیل شده که برخی از این المان‌ها تبدیل به نقاط قوت و برخی دیگر نیز تبدیل به نقاط ضعف آن شده‌اند. اگر تمایل دارید که این نقاط قوت و ضعف را مطالعه کنید، در ادامه همراه بنده و وب سایت نوین اسپات باشید.

اگر با گوست رانر آشنا نیستید، پیشنهاد می‌کنیم که پیش از مطالعه‌ی نقد و بررسی، معرفیِ خلاصه‌ی بازی را مطالعه نمایید:

عنوان Ghostrunner در ژانر اکشن با زاویه‌ی دوربین اول شخص توسعه یافته. وظیفه‌ی توسعه‌ی این اثر بر عهده استودیوی one more level می باشد و بازی توسط کمپانی 505 games برای پلتفرم‌های کامپیوترهای شخصی و پلی استیشن ۴ و ایکس باکس وان منتشر شد. لازم به ذکر است که این بازی به کمک موتور گرافیکی قدرتمند آنریل انجین ۴ توسعه می‌یابد و از تکنولوژی ری‌ تریسینگ بر روی کامپیوترهای شخصی، پشتیبانی خواهد کرد. Ghostrunner یک اکشن بسیار سریع و منحصر به فرد می باشد. بازی در شهری که در یک ساختمان بسیار بسیار بزرگ واقع شده است، رخ می‌دهد و دنیای سایبر پانکی زیبایی را به تصویر می‌کشد. دنیا دچار بحران شده و بشریت اوضاع بسیار سختی را پشت سر می گذارد. فقر و خشونت سبب شده که گرو‌هک‌های شورشی متعددی به وجود آید. شما در این عنوان نقش یک قهرمان را بازی می‌کنید که از قابلیت‌های بسیار منحصر به فردی برخوردار می باشد و قادر است تا با شمشیر کاتانای خود، دشمنان را از بین ببرد. مهم‌ترین موضوع در گیم پلی بازی، نابود کردن دشمنان با یک ضربه است. به صورت واضح تر باید بیان کرد که هم شخصیت اصلی و هم دشمنان با یک ضربه کشته می شوند. مهمترین موضوع در گیم پلی بازی، نابود کردن دشمنان با یک ضربه است. به صورت واضح تر باید بیان کرد که هم شخصیت اصلی و هم دشمنان با یک ضربه کشته می شوند.

پیش غذایی فوق العاده برای سایبرپانک ۲۰۷۷

عنوان Ghostrunner یک اکشن بسیار سریع با روندی توقف ناپذیر می باشد. صد البته که بستر داستانی هر عنوانی باید با توجه به گیم پلی، طراحی شود. گوست رانر به یک داستان پیچیده و پر شاخ و برگ نیازمند نیست زیرا که چنین موضوعی به صورت ناخودآگاه، مخاطب را از روند سریع بازی جدا می‌کند. درحقیقت توسعه‌دهندگان ۷۰ الی ۸۰ درصد تمرکز خود را بر روی طراحی گیم پلی بازی منعطف کرده اند و همچنین سعی داشتند که روایتِ راضی کننده ای را در بازی قرار دهند. اما موضوع اینجاست که توسعه دهندگان به چه میزان موفقیت آمیز عمل کرده اند؟

بیشتر بخوانید :  بازی Control عنوانی جهان باز نخواهد بود

همه چیز به صورت گنگ و نامفهومی آغاز می شود و پله پله شاهد روشن شدن حفره های داستانی هستیم. شخصیت اصلی بدون اینکه گذشته‌ی خود را به یاد آورد، به هوش می آید. پرداخت شخصیت اصلی بسیار با کیفیت انجام شده است. کم کم هویت گوست رانر را متوجه می شوید و این موضوع تا انتهای بازی گسترده تر می گردد ویژگی های اخلاقی شخصیت اصلی با واکنش های وی نسبت به اتفاقات، تعریف می‌گردد. داستان به صورت پلکانی اوج می گیرد اما مشکلی در این موضوع دیده می‌شود. در اواسط روند، داستان به صورت کسل کننده و بدون هیچ سورپرایزی روایت می‌گردد و هیجان خاصی در آن یافت نمی کنید.

همه چیز به صورت گنگ و نامفهومی آغاز می شود و پله پله شاهد روشن شدن حفره های داستانی هستیم. شخصیت اصلی بدون اینکه گذشته‌ی خود را به یاد آورد، به هوش می آید. تصمیم ندارم که  داستان را برای شما اسپویل کنم و از همین رو به صورت بسیار سربسته، به موضوعات مختلف در خصوص داستان و شخصیت پردازی های Ghostrunner ، اشاره می‌کنم. باید اعتراف کرد که پرداخت شخصیت اصلی بسیار با کیفیت انجام شده است. کم کم هویت گوست رانر را متوجه می شوید و این موضوع تا انتهای بازی گسترده تر می گردد. ویژگی های اخلاقی شخصیت اصلی با واکنش های وی نسبت به اتفاقات، تعریف می‌گردد. وظیفه‌ی شما از ابتدای بازی مشخص است؛ نابود کردن آنتاگونیست اصلی یعنی Key Master. دنیای گوست رانر نقش پررنگی در روایت داستان ندارد و بارِ روایت بر دوش مکالمه های انجام شده بین شخصیت اصلی و دیگر شخصیت ها قرار داده شده. داستان به صورت پلکانی اوج می گیرد اما مشکلی در این موضوع دیده می‌شود. در اواسط روند، داستان به صورت کسل کننده و بدون هیچ سورپرایزی روایت می‌گردد و هیجان خاصی در آن یافت نمی کنید. پتانسیل Ghostrunner برای خلق شخصیت های مکمل بیشتر و شکافتن لایه های داستانی، مشخص است!

به هر حال پایان بندی این روایت، به بهترین شکل ممکن صورت می‌گیرد و هیچ حرفی برای گفتن باقی نخواهد گذاشت. در ابتدا، سوالات بسیاری برای شما به وجود خواهد آمد که خوشبختانه پاسخی برای تمام آنها تدارک دیده شده است و به مرور زمان، در قالب‌های مختلف، پاسخ‌ها به مخاطب ارائه می شوند.

لازم به ذکر است که Ghostrunner در محوطه‌ای به نام دارما رخ می دهد. حال و هوای سایبرپانکی لوکیشن ها، بسیار عالی طراحی شده. همانطور که در ابتدای این مطلب اشاره کردم، گوست رانر یک بازی اکشن می باشد و تمرکز بسیار زیادی بر روی گیم پلی خود داشته اما ساخت شخصیت های فرعی، توانسته کمک شایانی به بازی بکند. به هر حال پایان بندی این روایت، به بهترین شکل ممکن صورت می‌گیرد و هیچ حرفی برای گفتن باقی نخواهد گذاشت. موضوع دیگر که در داستان Ghostrunner به چشم می‌خورد، حضور گره های داستانی بسیار مناسب و باز شدن این گره ها با پیشروی در داستان است. در ابتدا، سوالات بسیاری برای شما به وجود خواهد آمد که خوشبختانه پاسخی برای تمام آنها تدارک دیده شده است و به مرور زمان، در قالب‌های مختلف، پاسخ‌ها به مخاطب ارائه می شوند. اما اشاره‌ی بسیار کوچکی به صداگذاری های دقیق و منحصر به فرد گوست رانر داشته باشیم که بسیار با کیفیت انجام شده اند. به صورت کلی باید گفت که روایت Ghostrunner بسیار قابل قبول بوده و با وجود مشکلاتی مانند کمبود شخصیت های فرعی و افت روند داستان در اواسط بازی و …. باز هم می‌تواند مخاطب را تا انتها، هیجان زده نگاه دارد و با یک پایان بندی فوق‌العاده، وی را به تحسین وا دارد.

Ghostrunner

ترکیب سرعت و خشونت

One Hit Kill مهمترین عنصر گیم پلی به شمار می‌رود. بدین ترتیب با یک ضربه می توانید دشمن خود را نابود کنید و همچنین با یک ضربه، کشته خواهید شد. پیاده سازی چنین موضوعی در گیم پلی بسیار سخت می باشد اما توسعه دهندگان توانسته‌ اند که با ظرافت خاصی، این امر را محقق کنند. لازم به ذکر است که پس از هر بار مردن، به سرعت وارد روند بازی خواهید شد و هیچ گونه صفحه‌ی لودینگی وجود ندارد. همچنین پیاده سازی المان One Hit kill سبب شده که چالش بسیار مناسبی به بازی اضافه شود. خوشبختانه تا انتهای این بازی، شاهد این چالش خواهیم بود. بدین ترتیب گوست رانر شما را تشویق می کند که به صورت استایلیش به تجربه‌ی بازی بپردازید. هیجان و لذت اصلیِ گوست رانر با این شیوه به مخاطب القا می‌شود. در ابتدا، برای ارزیابی گیم پلی Ghostrunner ، باید به سراغ مهمترین المان این اثر شده برویم.

بیشتر بخوانید :  برای به اتمام رساندن Ghostrunner به چند ساعت زمان نیاز است؟

One Hit Kill مهمترین عنصر گیم پلی به شمار می‌رود. بدین ترتیب با یک ضربه می توانید دشمن خود را نابود کنید و همچنین با یک ضربه، کشته خواهید شد. پیاده سازی چنین موضوعی در گیم پلی بسیار سخت می باشد اما توسعه دهندگان توانسته‌ اند که با ظرافت خاصی، این امر را محقق کنند. لازم به ذکر است که پس از هر بار مردن، به سرعت وارد روند بازی خواهید شد و هیچ گونه صفحه‌ی لودینگی وجود ندارد. همچنین پیاده سازی المان One Hit kill سبب شده که چالش بسیار مناسبی به بازی اضافه شود. خوشبختانه تا انتهای این بازی، شاهد این چالش خواهیم بود. بدین ترتیب گوست رانر شما را تشویق می کند که به صورت استایلیش به تجربه‌ی بازی بپردازید. هیجان و لذت اصلیِ گوست رانر با این شیوه به مخاطب القا می‌شود. موضوع دیگری که در سکانس‌های مبارزه، از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است و باید مورد بررسی قرار گیرد، تنوع دشمنان در نحوه‌ی حمله کردن همچنین جایگذاری آنها در محیط می باشد. لازم به ذکر است که دشمنانِ بسیار متفاوت و متنوعی در سر راه شما قرار خواهند گرفت و این روند تا انتهای بازی ادامه خواهد داشت. نحوه‌ی برخورد با هر کدام از مدل‌های مختلفِ دشمنان، به صورت منحصر به فردی طراحی شده. با پیشروی در خط داستانی، این تنوع افزایش می‌یابد و میدان‌های مبارزه‌ی چالش برانگیز و هیجان انگیزی را برای مخاطبان به وجود خواهد آورد. جایگذاری دشمنان در محیط نیز به صورت کاملاً استانداردی صورت گرفته. در حقیقت تمام المان ها دست به دست هم می‌دهند تا سکانس های بسیار هیجان انگیز و منحصر به فرد برای مخاطبان به وجود آید و میزان آدرنالین خون آنها به حداکثر برسد.

اما دومین مقوله‌ای که در بررسی Ghostrunner باید در نظر گرفته شود، پلتفرمینگ بازی می باشد. شخصیت اصلی گوست رانر توانایی های متعددی برای جابه جا شدن در محیط، داراست. از میان آنها می توان به قابلیت هایی همانند راه رفتن بر روی دیوار و گرفتن لبه های سطوح مختلف و پرتاب کردن طنابی برای جهش به سمت سکوها و … اشاره کرد. جایگذاری سکوها در محیط های مختلف، بسیار مناسب بود و پلتفرمینگ بازی در اکثر مواقع، سرگرم کننده می باشد. جالب است که توسعه دهندگان، در برخی از مواقع، چاشنیِ چالش را به پلتفرمینگ بازی اضافه می کنند که در نوع خود، امری بسیار مثبت قلمداد می‌شود. در بسیاری از سکانس های مبارزه، سکو های مختلفی طراحی شده و بازی کننده ملزم است که خلاقیت خود را به کار گیرد تا به صورت همزمان، دشمنان را نابود و همچنین از خطرات احتمالی، فرار کند. در خصوص مقوله‌ی پلتفرمینگ بازی نمی توان چیز خاصی گفت جز اینکه این بخش، به صورت کاملا بی نقص و روان طراحی شده و ترکیب آن با موارد مختلف، به صورت کاملا استاندارد و لذت بخشی صورت گرفته است.

Ghostrunner

قابلیت های شخصیت اصلی، چندان کارآمد نیستند و به جرأت می‌توان گفت که بدون استفاده از هیچکدام از قابلیت‌ها، می توانید بازی را به راحتی به پایان برسانید. به نظر می‌رسد که وجود قابلیت های متعدد برای شخصیت اصلی، تنها حالتی تزئینی دارند. هرچند که استفاده از آنها در برخی سکانس‌ها، روند را سینماتیک‌تر می‌کند اما هیچ اجباری در استفاده‌ی بهینه از این قابلیت‌ها، برای پیشروی، وجود ندارد.

شخصیت اصلی Ghostrunner دارای قابلیت های متعددی می باشد و با پیشروی در خط داستانی، این قابلیت ها بیشتر و بیشتر می شوند. یکی از نقاط ضعف گوست رانر نیز به همین مقوله باز می‌گردد. قابلیت های شخصیت اصلی، چندان کارآمد نیستند و به جرأت می‌توان گفت که بدون استفاده از هیچکدام از قابلیت‌ها، می توانید بازی را به راحتی به پایان برسانید. به نظر می‌رسد که وجود قابلیت های متعدد برای شخصیت اصلی، تنها حالتی تزئینی دارند. هرچند که استفاده از آنها در برخی سکانس‌ها، روند را سینماتیک‌تر می‌کند اما هیچ اجباری در استفاده‌ی بهینه از این قابلیت‌ها، برای پیشروی، وجود ندارد. در کنار قابلیت‌های Active ، مواردی به صورت Passive نیز حضور دارند که تا حدی روند بازی را شخصی سازی می کنند.

بیشتر بخوانید :  حالت NG+ به بازی God of War افزوده خواهد شد

Ghostrunner

اگر در میدان مبارزه بایستید، بدون شک خواهید مرد و بدین ترتیب همواره باید حواس خود را برای حمله‌ به دشمنان و جاخالی دادن از حملات آنها، معطوف کنید. هنر طراحی مرحله‌ی توسعه دهندگان بدین گونه به پرده‌ی تصویر کشیده می‌شود.

شخصیت اصلی در شرایط مخصوص (معلق در هوا) می تواند زمان را آهسته کند و حملات دشمنان را جا خالی دهد و سپس به سمت آنها یورش ببرند و دشمن مورد نظر را به تکه های غیر مساوی، تقسیم نماید. چنین موضوعی به شدت کارآمد بوده و روند را بسیار هیجان انگیز می کند و مخاطب را مجبور می نماید تا به هنگام مبارزه با دشمنان، تمام تمرکز خود را جمع‌ آوری نماید. به صورت کلی باید گفت که روند پیشروی در Ghostrunner ، بسیار سریع می باشد و چنین موضوعی واقعاً عالی طراحی شده. شخصیت اصلی می‌تواند به جهات مختلف، جهش کند و خود را تبدیل به هدف سخت تری برای نشانه گرفتن، تبدیل نماید. اگر در میدان مبارزه بایستید، بدون شک خواهید مرد و بدین ترتیب همواره باید حواس خود را برای حمله‌ به دشمنان و جاخالی دادن از حملات آنها، معطوف کنید. هنر طراحی مرحله‌ی توسعه دهندگان بدین گونه به پرده‌ی تصویر کشیده می‌شود.

پس از سکانس های هیجان انگیز و مملو از خشونت و خونریزی ،زمان آن می‌رسد که کمی به مغزتان فشار آورید و برای حل کردن پازل های محیطی سبک ، آماده شوید. گنجاندن چنین امری در پیکره‌ی گیم پلی، به بازی کمک زیادی کرده و همچنین سبب می‌شود که هیچگاه از تجربه‌ی مداوم Ghostrunner خسته نشوید.

باید به پازل‌های کم تعداد ولی خوش ساختی که در پیکره‌های Ghostrunner قرار داده شده اند نیز، اشاره‌ی کوچکی داشته باشیم. پس از سکانس های هیجان انگیز و مملو از خشونت و خونریزی ،زمان آن می‌رسد که کمی به مغزتان فشار آورید و برای حل کردن پازل های محیطی سبک ، آماده شوید. گنجاندن چنین امری در پیکره‌ی گیم پلی، به بازی کمک زیادی کرده و همچنین سبب می‌شود که هیچگاه از تجربه‌ی مداوم Ghostrunner خسته نشوید. لازم به ذکر است که خشونت، یکی از مهمترین ارکان گوست رانر می باشد. شما می توانید تمام ضرباتی که به دشمنان وارد می‌کنید را با تمام وجود حس کنید و چنین موضوعی به شدت عالی طراحی شده. همچنین با کشتن آخرین دشمن، صحنه آهسته می شود و به صورت کامل می توانید تکه تکه شدن حریفتان را، در حالی که قطرات خون فواره می‌زنند، مشاهده کنید.

توسعه دهندگان توانسته اند که سکانس های باس فایت کم تعداد ولی بسیار با کیفیتی را برای Ghostrunner در نظر بگیرند. این سکانس ها معمولاً ترکیبی از مبارزه با یک دشمن به همراه پلتفرمینگ می‌باشد. پیش از انتشار نسخه‌ی اصلی، سوالی مبتنی بر نحوه‌ی طراحی سکانس های باس فایت از کارگردان اجرایی را پرسیده شد و ایشان از انتشار اطلاعات خودداری کرده‌اند و اظهار داشتند که این سکانس ها، مخاطبان را سورپرایز خواهد کرد. در حقیقت استفاده از المان One Hit Kill در سکانس‌های مبارزه با باس فایت، امری است که خلاقیت نیاز دارد و گوست رانر مملو از خلاقیت های مختلف می باشد.

بالانس

یکی از مهمترین موضوعات در خصوص Ghostrunner ، بالانسی است که توسعه دهندگان در جریان بازی قرار داده اند. این بالانس در طراحی مراحل و همچنین میزانِ درجه‌ی سختیِ بازی، به وضوح مشاهده می شود. با فاکتور گرفتن از مرحله‌ی نهایی که ممکن است کمی خسته کننده به نظر برسد، هیچگاه به دلیل چالش برانگیز بودن گوست رانر، از آن خسته نمی شوید. چنین موضوعی می تواند تاثیر به سزایی در کیفیت نهایی محصول بگذارد. موسیقی متن Ghostrunner به شدت با روند بازی سنخیت دارد و همواره شما را در دنیای سایبرپانکی این اثر، غرق خواهد کرد. طراحی محیط ها خیره کننده هستند و جلوه های بصری در سطح بسیار خوبی قرار دارند.

Ghostrunner

در انتها باید گفت که تلاش توسعه‌دهندگان برای این ساخت یک اکشن اول شخص منحصر به فرد با حال و هوای سایبرپانکی، کاملاً مثمر ثمر واقع شده. اگر بی‌صبرانه منتظر سایبرپانک ۲۰۷۷ هستید و از تاخیرهای متعدد این عنوان به تنگ آمده اید، Ghostrunner می‌تواند عطش شما را به میزان زیادی کاهش دهد و ساعات بسیار لذت بخش و هیجان انگیز را برایتان رقم بزند.

جمع بندی

همان‌طور که کارگردان Ghostrunner اظهار داشت، این اثر یک پیش غذای فوق العاده برای طرفداران سایبرپانک ۲۰۷۷ به شمار می‌رود. مکانیک‌های بسیار نرم و روان و محتویات ویژه‌ی گوست رانر، نسبت به نقاط ضعف این اثر برتری دارند و همین موضوع سبب می‌شود که ساعات بسیار خوشی را با بازی، سپری کنید.

امتیاز سایت

عالی8.7

میانگین امتیاز کاربران

خوب7.00

نقاط قوت

 • پیاده سازی بسیار خوب سیستم One Hit Kill
 • موسیقی متن جذاب
 • سکانس‌های مبارزه‌ی هیجان انگیز
 • سکانس‌‌های مبارزه با باس فایت‌ها
 • روند متنوع
 • پلتفرمینگ بی نقص
 • پایان بندی خوب

نقاط ضعف

 • درخت مهارت‌های نا کارآمد
 • قابلیت‌های نه چندان ویژه
 • دیر اوج گرفتن داستان
 • پتانسیل بازی برای معرفی شخصیت‌های مکمل بیشتر

دیدگاه کاربران

2 دیدگاه
علی

عالی. اولین سایتی که تو ایران نقدشو گزاشت. به امید پیشرفت بیشتر.

  نوبخت - محمد

  امیدواریم مفید واقع شده باشه. مرسی دوست عزیز.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

`