بازی‌هایی که در آن‌ها گناهکار شخصیت اصلی است!

دنیای بازی‌های ویدئویی، برترین مکان برای اجرای عدالت و حس عدالت‌جویی درون افراد است. در این دنیا، به راحتی می‌توان قهرمانی شد که با پوشیدن ماسک و مبارزه با خلافکاران، امنیت را به شهر باز می‌گرداند و یا می‌توان سربازی شد که برای دفاع از میهنش، مبارزات و سختی‌های فراوانی را تحمل می‌کند. حتی در کوچک‌ترین جاها نیز می‌توان عدالت را جویا شده و کسی بود که همیشه مطابق قانون است. برای مثال، در عناوین نقش آفرینی می‌توان از فروشگاه‌ها دزدی کرده و یا اجناس مورد نظر خود را بدون انجام چنین کاری، خریداری کرد. البته، در این دنیای گسترده و وسیع، همواره می‌توان نقش منفی نیز بود و بدون توجه به نتایج اعمال، انسان‌های بی‌شماری را سلاخی کرد. گاهی در نقش یک انسان ما این سلاخی‌ها را انجام داده و گاهی در نقش موجودی فراتر از انسان (برای مثال یک موجود فضایی) دست به چنین اعمالی میزنیم ولی به هرحال، نکته مهم این است که بیشتر اوقات با خشنودی بسیار به این کار پرداخته و لذتی بی‌نظیر نیز می‌بریم! در این مقاله، به معرفی بازی‌هایی می‌پردازیم که بازیکن را در نقش منفی قرار داده و او را به سلاخی انسان‌ها تشویق می‌کند. توجه داشته باشید که فقط عناوینی انتخاب شده‌اند که نقش منفی بودن را به معنای واقعی القاء کنند و این ویژگی، در گیم‌پلی نیز به خوبی مشهود باشد. قرار نگرفتن عنوانی در این مقاله، به هیچ وجه ملاکی بر کم ارزشی آن نیست. پس با نوین اسپات همراه باشید.

۱- سری Postal

نقش منفی

سری Postal، فرنچایزی قدیمی در دنیای بازی‌های ویدئویی است که به طور کلی، عنوانی عجیب محسوب می‌شود. نسخه اول این سری که در سال ۱۹۹۷ منتشر شد، دوربین ایزومتریک داشته و گیم‌پلی بسیار عجیب، پر از خشونت و آزادی در کشتار را برای بازیکن به ارمغان می‌آورد. در این عنوان، محدودیتی نیست و هر کسی را به هر شیوه فجیعی که به ذهن می‌رسد می‌توان به قتل رساند و پس از مدتی این کار به قدری عادی و لذت بخش می‌شود که اصلاً حس نمی‌شود نقش منفی در واقع خود ما هستیم! نسخه دوم آن نیز در سال ۲۰۰۳ منتشر گشته و عنوانی در ژانر شوتر اول شخص است. همانطور که می‌بینید، ژانرهای نسخه دوم تفاوت بسیاری با نسخه اول دارند ولی پس زمینه اصلی بازی که کشت و کشتار هر کس و ریختن میلیون‌ها لیتر (!) خون باشد، حفظ شده و همچنان می‌توان ساعت‌ها در بازی غرق شد و به کشت و کشتار پرداخت. در نسخه دوم، بازی به شما ماموریت‌های خاصی می‌دهد که عمدتاً چیزهایی ساده مانند خرید شیر است و یک هفته برای انجام آنان وقت دارید. مثل همیشه، کاملاً آزادید که از راهی معمولی و کاملاً صلح طلبانه کارهای خود را انجام داده و یا با فجیع‌ترین و خشن‌ترین ممکن هفته خود را به پایان برسانید! در سری Postal، بازیکن همیشه توانایی انتخاب بین طی کردن بازی به صورت صلح طلبانه و یا کاملاً خشن را دارد؛ البته قطعاً بسیاری از بازی‌بازها با خود می‌گویند که اگر قرار باشد صلح طلبانه پیش برویم، لذت بازی در کجاست؟ بایستی بگویم که حق دارند زیرا این عنوان در صورتی که کاملاً عادی دنبال شود، می‌تواند بسیار خسته‌کننده و حوصله سربر باشد.

بیشتر بخوانید :  محتوای روز اول بازی Hitman 2 مشخص شد

۲- سری Hitman

اگر اهل عناوین مخفی‌کاری باشید، غیرممکن است گذرتان به Hitman نخورده باشد. این عنوان، با داشتن شخصیتی دوست‌داشتنی و تحسین برانگیز، بازی موفقی است که به خوبی خود را در دل بازی‌بازان جا می‌کند. در این سری، بازیکن نقش مامور ۴۷ را برعهده می‌گیرد و بایستی اشخاص خاصی را به شیوه‌هایی خاص ترور کرده و به قتل برساند. این افراد اکثراً افرادی شرور بوده و دلال مواد، آدم‌کش، دلال اسلحه و یا صرفاً فردی مضر برای جامعه هستند که به مامور ۴۷ دستور کشتن‌شان داده می‌شود. ممکن است با خود بگوید که مامور ۴۷ با این اوصاف، نقشی کاملاً مثبت داشته و در اصل دنیا را از افراد خطرناک پاک می‌کند، دیدگاه شما تا حد زیادی درست است ولی دلیل انتخاب این عنوان در این لیست، آزادی عمل فراوان بازی است. در سری Hitman، مهم نیست که برای رسیدن به هدف‌تان چه راهی را طی می‌کنید، تنها چیزی که اهمیت دارد به قتل رساندن و پایان بخشیدن به زندگی وی است. می‌توانید در این راه، افراد بی‌گناه زیادی را اعم از قصاب، خدمتکار، نگهبان، گل‌فروش و … به قتل برسانید که باعث می‌شود احساس کنیم که به راستی نقش منفی ما هستیم. البته این عنوان نیز دست بازیکن را برای رسیدن به هدفش باز می‌گذارد و شما می‌توانید بدون کشتن کسی به هدف رسیده و تنها او را به قتل برسانید که در این صورت، بایستی وقت زیادی را صرف یادگیری مکان‌ها و به دست آوردن فرصت‌های مختلف شوید و کارتان دو چندان می‌شود. پس قطعاً به قتل رساندن افراد بی‌گناه می‌تواند سود بیشتری (!) داشته باشد و باعث شود بهتر و آسان‌تر به هدف‌تان برسید.

۳- سری Manhunt

نقش منفی

سری Manhunt، فرنچایزی عجیب از Rockstar است که تمرکز و هسته اصلی بازی، دقیقاً بر روی به قتل رساندن به وحشیانه‌ترین و کثیف‌ترین شیوه ممکن است! این سری، دو نسخه دارد که نسخه اول در سال ۲۰۰۳ و نسخه دوم در سال ۲۰۰۷ منتشر شدند. در هر کدام از این دو نسخه، بازیکن نقش فردی روانی را برعهده می‌گیرد و باید راه خود را از میان انبوهی از دشمنان باز کند. در نسخه اول، کشتن دشمنان به شما دستور داده شده و تنها راه نجات‌تان قتل است. ممکن است بگوید که در نتیجه شخصیت اصلیی مجبور بوده و این کار باعث نمی‌شود وی نقش منفی باشد ولی به او تنها دستور کشتن داده شده نه سلاخی به کثیف‌ترین شیوه ممکن. در این بازی، تقریباً هر چیزی سلاح است، از چاقو و خودکار و سرنگ گرفته تا نایلونی که برای آشغال استفاده می‌شود! در نسخه دوم، کشتن دشمنان و افراد بی‌گناه در اکثر مواقع، به امری لذت بخش تبدیل شده و از نظر داستانی برخلاف نسخه اول شخصیت اصلی اصلاً مجبور به کشتن آنان نیست ولی با این حال، باز هم دست بازیکن برای کثیف‌ترین و فجیع‌ترین سلاخی‌های ممکن باز است و حتی ویژگی‌های جدیدتری نیز قرار گرفته است که کشتن را بیش از پیش لذت بخش کرده و فضای بازی را با خون آلوده می‌سازد. پس اگر می‌خواهید دقایقی از مشکلات فرار کنید، سری Manhunt یکی از بهترین‌ها است تا با کشتن و ریختن خون بی‌گناهان (!) کمی درگیری‌های‌تان را کاهش دهید و حس نقش منفی بودن، پیدا کنید!

بیشتر بخوانید :  Postal

۴- سری GTA

نقش منفی

دیگر کمتر گیمری است که عنوانی از سری معروف GTA را بازی نکرده باشد و این فرنچایز، به خوبی در میان بازی‌بازان شناخته شده است. این اثر، همواره عنوانی بوده که کنترل کردن یک نقش منفی را به تصویر کشیده و بازی‌باز را نیز برای شرارت‌ها و جنایت‌های مختلف آزاد می‌گذارد. در تمام نسخه‌های این سری، بازیکن یک گانگستر بوده که یا عضو خانواده خاصی است و یا فردی تازه‌کار است که بایستی سعی کند جایگاهی در این دنیا برای خود پیدا کند. پس امری عادی است که در بازی مشغول فروش مواد مخدر، قتل افراد گناه‌کار و بی‌گناه، فروش اسلحه، جنایت‌های فجیع و … باشید. چه در داستان و چه در گیم‌پلی بازی، نقش منفی بودن به خوبی مشهود است و بازیکن آزاد است تا میلیون‌ها پلیس یا میلیون‌ها انسان بی‌گناه را با کمال میل به قتل برساند و از زیر کارهایش به آسانی در رود! گیم‌پلی این سری یکی از کامل‌ترین مکانیزم‌ها را برای کشتن دارد و می‌توان گفت تنها یک اسلحه به دست گرفتن و قتل مردم و پلیس در خیابان‌ها نیز می‌تواند برای مدتی طولانی سرگرم کننده باشد! این وضعیت تنها در گیم‌پلی است و گاه در مراحل داستانی نیز کارهای عجیب و کثیفی به بازی‌باز محول می‌شود که از نمونه آنان می‌توان به دزدی، فروش مواد و قتل افراد مهم و تاثیرگذار اشاره کرد. قطعاً این عنوان نیز برای هر گیمری که از عدالت جویی خسته شده است، می‌تواند عنوانی بسیار لذت‌بخش و ارزشمند باشد.

۵- Aliens Vs Predator

نقش منفی

عنوان Aliens VS Predator که در سال ۲۰۱۰ منتشر شد، عنوانی اقتباسی از روی فیلمی به همین نام است. این بازی، در سبک اول شخص شوتر بوده و سه کمپین متفاوت و قابل بازی را ارائه می‌دهد. اگر سری فیلم Alien را دیده باشید، با موجودی به نام Predator و موجود فضایی معروف فیلم که زنومورف نام دارد، آشنا هستید. در بخش کمپین، می‌توان کنترل Predator، زنومورف و یا سربازها را در دست گرفت و بازی را پیش برد. هر سه بخش، ویژگی‌های خاص خود را داشته و به نوبه خود، بسیار لذت بخش هستند ولی بخشی که در مقاله امروز ما مورد بحث است، آن جایی است که کنترل زنومورف به بازیکن داده می‌شود. در نقش آن موجود، بایستی انسان‌های بی‌شمار را به وحشیانه‌ترین شکل ممکن به قتل برسانید، پس در اصل شما نقش منفی هستید. در این بخش با Predator نیز می‌توان مبارزه کرد ولی تمرکز اصلی بر روی انسان‌ها و به قتل رساندن سربازانی است که مزاحم آرامش زنومورف‌ها شده‌اند. در نقش زنومورف، بیشتر مبارزات نزدیک و سریع اهمیت دارد. بازیکن بایستی به سرعت به سربازان نزدیک شده و با ضربات دم یا پنجه آنان را به قتل برساند. پرش‌های بلند، سرعت بالا و خشونت فراوان از ویژگی‌های این بخش است. به طور کلی، اگر می‌خواهید در نقش موجودی فضایی و تشنه به خون قرار بگیرید و انسان‌های زیادی را به قتل برسانید، قطعاً Aliens VS Predator عنوان مورد نظر شماست.

۶- سری The Darkness

نقش منفی

سری بازی The Darkness که دو نسخه دارد، عنوانی در سبک شوتر است که ویژگی‌های متفاوت و نوآوری‌هایش نسبت به دیگر عناوین هم سبک، موجب موفقیت حدودی آن شده است. نسخه اول این بازی در ۲۰۰۷ و نسخه دوم در ۲۰۱۲ منتشر گشت و در هر دو نسخه، بازیکن نقش فردی به نام Jackie Estacado قرار دارد. این مرد، در شب تولد ۲۱ سالگی‌اش به دستور یکی از رئسای مافیای شهر نیویورک، مورد حمله قرار می‌گیرد و زمانی که خود را از مزدوران مخفی می‌کند، قدرتی شیطانی که نسل به نسل در خانواده آنان وجود داشته، بیدار می‌شود و تمام مزدوران را سلاخی می‌کند! و از آن به بعد، جکی مالک قدرتی وحشتناک می‌شود که فقط در تاریکی عمل کرده و می‌توان با استفاده از آن دشمنان را به فجیع‌ترین شیوه ممکن به قتل رساند. این قدرت، همان ویژگی و نوآوری این عنوان است که خشونت آن را دو چندان کرده و بازیکن می‌تواند افراد بی‌شماری را اعم از مافیا و غیرمافیا با استفاده از آن به قتل برساند و از این کار لذت ببرد. قابل ذکر است که دوربین این عنوان اول شخص بوده و به شکل کاملاً بی‌نظیری تمرکز بازیکن بر روی ریختن خون قرار داشته و باعث می‌شود این کار بیش از پیش جذاب و هیجان‌انگیز جلوه کند. پس اگر شوتری اول شخص می‌خواهید که لازم باشد در آن دقایقی از نبرد‌هایی مانند جنگ جهانی و یا نبردهای دنیای مدرن دور شده و در نقش فردی عادی با قدرت‌های شیطانی قرار بگیرید و حس یک شخصیت منفی در شما ایجاد شود، قطعاً سری The Darkness با داستان زیبا و درگیر کننده‌اش عنوان مورد نظر شما است.

بیشتر بخوانید :  Aliens vs. Predator

۷- Hatred

اگر می‌خواهید عنوانی را بازی کنید که بدون هیچ دلیل و منطق خاصی شما را به قتل عام انسان‌ها و وحشی‌گری و خونریزی در خیابان‌ها تشویق می‌کند، قطعاً Hatred بازی موردنظرتان است. این عنوان، بسیار خشونت آمیز بوده و پشت این خشونت و جنونی که شخصیت اصلی به وجود می‌آورد، هیچ منطق خاصی نیز وجود ندارد! کاملاً ناگهانی بازیکن کنترل او را در دست گرفته، با اسلحه‌ای از خانه‌اش بیرون آمده و تنها ماموریت بازی این است که تمام افرادی را که در خیابان می‌بینید، به قتل برسانید! از کشتن آنان با گلوله‌های اسلحه گرفته تا کشتن با چاقو آن هم به وحشیانه‌ترین شیوه ممکن، همه و همه در این بازی آورده شده‌اند و گیم‌پلی آن علی‌رغم مشکلات فراوانی که دارد، یک شبیه‌ساز کشتار (!) بی‌نظیر است. شما می‌توانید به راحتی به زن و مرد و کودک شلیک کنید و کوچک‌ترین ترسی از نتیجه کارتان نداشته باشید. حتی گاهی اوقات آنان را در حال فرار و جیغ کشیدن می‌یابید که باز هم بدون هیچ چشم داشتی می‌توانید به سرعت دویده و مانع فرارشان شوید و به قتل‌شان برسانید! قطعاً اگر تمام عناوین ذکر شده در این مقاله را نیز نتوانیم بازی کردن در نقش یک شخصیت منفی بنامیم، به راحتی می‌توان چنین اسمی بر روی Hatred گذاشت و خشونت و جنون موجود در آن را با هیچ دلیل منطقی و حتی غیرمنطقی نمی‌شود توجیه کرد که همین باعث می‌شود بدون توجه به اطراف‌تان در فضای تیره و تار بازی، مشغول کشتن شوید و رنگ قرمز را بیافرینید!

دیدگاه کاربران

0 دیدگاه

اولین نفری باشید که نظر میدهد...

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Novinspot
`