Grand Theft Auto V

رازهای مخفی درون بازی‌ها؛ بخش دوم

بازی های مرتبط

در این سری مقاله به بررسی شایعات عجیب، ایستراگ‌ها و قصه‌های خیالی پیرامون بازی‌ها که اغلب در قالب سناریوهای تبلیغاتی برای فروش بیشتر بازی‌ها ساخته و پرداخته می‌شدند؛ می‌پردازیم.

شیطان پیکسلی

۳۵ سال پیش در سال ۱۹۸۱، جف دیلی (Jeff Dailey)، نوزده ساله بر اثر سکته قبلی درگذشت؛ آن هم درست پس از اینکه موفق شده بود تا به امتیاز ۱۶۶۶۰ در عنوان کلاسیک Berzerk دست یابد. یک سال بعد، پیتر برکوفسکی ، هیجده ساله نیز بر اثر سکته قلبی فوت شد؛ آن هم پس از اینکه توانسته بود دو بار رتبه اول را در لیست ۱۰ بازیکن برتر آن هم در عرض ۱۵ دقیقه کسب کند. به نظر شما این موارد تصادفی‌اند؟ شایعاتی که در این میان بین مردم پیچید حاکی از این موضوع بود که عدد ۶۶۶ که عدد اصلی شیطان می‌باشد و با رتبه کسب شده توسط این دو نوجوان همخوانی داشت، دلیل اصلی مرگشان است. شیطانی که این دو پسر را از طریق یک بازی رایانه‌ای به تسخیر خود درآورد!

 دمیدن درون کارتریج بازی‌ها

اگر شما نیز در عصر طلایی Super NES سر کرده باشید، حتما این شایعه را شنیدید که اگر کارتریج بازی‌تان ضعیف و فرسوده می‌شد می‌بایست درون آن می‌دمیدید تا بتوانید آن را به کار بی‌اندازید. صد البته حقیقت محض درباره این شایعه احمقانه این است که دمیدن درون کارتریج، نه تنها کمکی به درست شدن آن نمی‌کند، بلکه باعث آسیب رسیدن بیشتری به آن می‌شود و حتی کتابچه راهنما هم به وضوح به این نکته اشاره کرده است. شاید چیزی که باعث گسترش این شایعه بین عموم شده بود درواقع واکنش ذهن انسان به انتخاب ساده‌ترین راه حل برای رسیدن به بهترین نتیجه است ولی چیزی که واضح است این است که همان طور که فوت کردن بر روی زخم نمی‌تواند آن را ترمیم کند، فوت کردن درون کارتریج های نینتندو نیز دردی از آن ها دوا نمی‌کند.

اسلحه مخربی به نام PS2

در اواخر سال ۲۰۰۰، گزارشاتی مبنی بر جمع‌آوری کنسول PlayStation 2 توسط رئیس جمهور سابق عراق، صدام حسین به گوش رسید. PS2 در پاییز همان سال عرضه شده بود و رقم بسیار زیادی از آن نیز به عراق فرستاده شده بود. بیش از ۴۰۰۰ کنسول در عرض کمتر از چند ماه راه خود به این کشور را باز کرده بودند. هر چند سیستم دستگاه به ظاهر بی‌خطر به نظر می‌رسید، ولی کمی بعد گزارشات دیگری اعلام کردند که صدام این کنسول ها را برای قطعات CPU آن ها جمع‌آوری می‌کند. حال دلیل آن چه بوده است؟ شایعه این موضوع را مطرح می‌کند که هدف اصلی قرار دادن قطعات در کنار یکدیگر به منظور ساخت یک سیستم هدایت‌گر موشک بسیار قوی بوده است. جنجال‌ها زمانی به اوج خود رسید که مردم متوجه شدند که امکان ساخت همچین سیستمی بر اساس قطعات PS2 وجود دارد. به هر حال این اتفاق هیچ‌گاه رخ نداد زیرا به طور قطع ساختن همچین سیستم عظیمی با قطعات یک کنسول بازی آن هم برای کشوری مثل عراق کمی دور از واقعیت به نظر می‌رسید.

E.T دفن شده در صحرا

خب داستان از این قرار است که در سال ۱۹۸۲ بازی‌ای منتشر شد که امروزه از آن به عنوان بدترین بازی تاریخ یاد می‌کنند. عنوان E.T. The Extra Terrestrial که از روی فیلم بسیار موفقی به همین نام اقتباس شده بود به امید تکرار موفقیت فیلم برای کنسول آتاری Atari 2600 منتشر شد. کپی‌های بسیار زیادی از بازی به بازار فرستاده شدند ولی مشکل اصلی این بود که هیچ‌کس آن‌ها را نخرید. شاید دلیل اصلی شکست سهمگین E.T این بود که بازی‌ها در آن زمان از کیفیت مخصوص به خود بهره می‌برند و این بازی جلوه کلاسیک‌وار اکثر بازی‌های آتاری را حفظ کرده بود و هیچ نوآوری در آن وجود نداشت که بتوان به آن دل خوش کرد. بهتر است از بحث اصلی منحرف نشویم؛ مسئله اصلی این است که آتاری تمام کپی‌های بازی را که فروخته نشده بودند و پشت شیشه مغازه ها خاک می‌خوردند را جمع‌آوری کرد و همه آن‌ها را درون صحرای New Mexico دفن کرده تا برای همیشه از شر این عنوان وحشتناک خلاص شود. جالب اینجاست که این داستان قدیمی که هیچ سند و مدرک واقعی برای آن وجود نداشت، در سال ۲۰۱۵ کاملا واقعی از آب درآمد؛ آن هم در حالی که کاوشگران با گشتن این صحرا تمام کارتریج‌های منحوس را پیدا کردند و نکته جالب‌تر اینکه تمام آن‌ها در حراجی به مبلغی بالغ بر ۳۷ میلیون دلار فروخته شد؛ سودی که خود آتاری هرگز نمی توانست از این بازی در زمان خودش کسب کند.

بیشتر بخوانید :  راهنمای حل معماهای Resident Evil Village + ویدیوهای آموزشی

حروف اول عنوان مراحل، رازی ناراحت کننده

در بازی Dead Space که بمبی کامل برای طرفداران سبک وحشت و اکشن بود با رازی خیلی عجیب و غیر قابل باور روبه‌رو بودیم؛ رازی که اگر کسی قبل از اتمام بازی کشفش کند به طور قطع داستان برایش اسپویل می‌شود که این مورد برای ما نیز پیش آمده است.
خیلی ساده، فقط کافیست که حرف اول نام هر مرحله را برداشته و کنار هم قرار دهید تا به حقیقتی دردناک دست یابید.
نام مراحل به ترتیب و کشف حقیقت دردناک :

New Arrivals

Intensive Care

Course Correction

Obliteration Imminent

Lethal Devotion

Environmental Hazard

Into the Void

Search and Rescue

Dead on Arrival

End of Days

Alternate Solutions

Dead Space

که با قرار گرفتن در کنار هم این پیام به دست می آید :

Nicole Is Dead

نیکول نامزد گمشده ی آیزاک از مدت ها پیش مرده بود…

 

بابایی برگشته…دوباره

در عنوان GTA V،گاهی اوقات که با مایکل وارد منزلش می‌شوید، می‌توانید بشنوید که او فریاد می زند: بابایی برگشته عوضی‌ها. که در نگاه اول شاید برای مردی با شرایط پیچیده خانوادگی مایکل طبیعی به نظر برسد؛ ولی با کمی تحقیق می‌توان متوجه شد که این دقیقا همان دیالوگ کاراکتر دیوید بوسوی در اولین سکانس بازی GTA IV است که هنگامی که نیکو به خانه او می‌رود و در می‌زند متوجه می‌شوید که دیوید این جمله را فریاد می‌زند.

 

خرگوش های انتقام جو در watch dogs

یکی از محبوب‌ترین سری بازی‌های یوبی سافت که جزو بهترین بازی‌های پلتفرمر نیز هست بازی Raving Rabbids نام داره که انیمیشنی نیز از آن ساخته شده است. این بازی بارها رازه مخفی‌ای در دیگر بازی‌های یوبی سافت بوده است. سگ‌های نگهبان هم از این قاعده مستثنا نبوده است. در مرحله ی دوم با رفتم به اتاق خواهر زاده ی ایدن می‌توانید عروسک شخصیت این بازی رو مشاهده کنید.

 

گمشده در جزیره ای مرموز 

یکی از معروف‌ترین رازهای مخفی در بازی‌های ویدیویی این راز است که مطالق به بازی Just Cause 2 می‌باشد. اگر شما هم نام سریال معروف گمشده (Lost) رو شنیده باشید می‌دانید که در آن هواپیمای شخصیت‌های سریال بر روی جزیره‌ای اسرار آمیز سقوط می‌کند. حال اگر با هواپیما به سمت جزیره‌ای در بازی پرواز کنید هواپیمای شما آتش گرفته و سقوط می‌کنید. حتی می‌توانید پیام کمکی که ساکنین سریال روی خاک نوشتند را نیز در بازی مشاهده کنید.

بیشتر بخوانید :  در مواجهه با Mr. X در بازی Resident Evil 2 باید چه کار کرد؟

خوشمزه ترین هات داگ جهان

تعداد رازهایی که می‌توان از عناوین جی تی ای بیرون کشید نامحدود است. این هم یه راز بامزه ی دیگر که در عنوان GTA Vice City پیدا شده است. به مرکز خرید بزرگ بروید. به سمت مغازه ی هات داگ فروشی رفته و روی تابلوی مغازه کمی تامل کنید.

عنوان تابلو : هات داگ شفت

زیر تابلو : طعمی همچون گوشت واقعی انسان!

 

روح بیچاره در hitman contracts

این راز بسیار جالب را میتوان به دو صورت مشاهده کرد. روش اول اینکه در مرحله‌ای که مامور ۴۷ در هتل مستقر شده در طبقه ی همکف یک فرد کشته شده و پلیس هم اتاق وی را پلمپ کرده است و یک مامور هم جلوی در اتاق است. وقتی در راهروی سمت راست آن اتاق در حال راه رفتن هستید، روح مقتول را می‌بینید که در حال حرکت است . حالا همانجایی که روح را دیدید یک اتاق هست؛ به آنجا رفته و به حمام اتاق مراجعه کرده و خودتان را در آیینه نگاه کنید، روح پشت سر شماست. یک راه دیگر هم هست: وقتی در راهرو روح را دیدید، به سرعت به سمتش رفته و خفه کن را دور گردنش بندازید.

GLaDOS در واقع یک زن واقعیست که دست و پایش بسته شده است

آیا تا به حال با دقت به گلادوس (GLaDOS) (شخصیتی از سری بازی‌های Portal) نگاه کرده‌اید؟ با یک نگاه ساده شاید او را یک جارو برقی در نظر بگیرید که پشت و رو شده است، ولی اگر کمی از نزدیک به او نگاه کنید می‌توانید ببینید که او بیشتر شبیه یک انسان است که پشت و رو شده است. جرمی بنت (Jeremy Bennett)، کارگردان هنری بازی در جایی نقل کرده که این طراحی عمدی بود است: “در حقیقت ما با طراحی این شخصیت موفق شدیم هم احساسات یک ربات با توده‌ای از سیم‌ها و قطعات فلزی را به نمایش بگذاریم و هم جلوه ای زنانه به آن بدهیم”. به تصویر زیر نگاه کنید و بگویید که باز هم یک ربات عجیب و غریب ساده می‌بینید یا خیر!

موجودات مرموزِ دره جهنم

در حینی که بازی Super Mario Galaxy 2 تمام موفقیت‌های نسخه‌های قبلی سری را جمع کرده و در قالب یک بازی شاهکار به مخاطب عرضه کرده است، باز هم دلیل نمی‌شود که چیزهای عجیب و غریبی در بازی وجود نداشته باشند که تا مدت‌ها در مغز بازیکنان رژه بروند. در مرحله Shiverburn Galaxy شما می‌توانید با رفتن به حالت اول شخص و نگاه کردن به بالای کوه بالاسر خود سه پیکر عجیب را ببینید که به شما خیره شده‌اند. در هر نقطه دیگر در آن مرحله اگر به بالا و سمت چپ خود نگاه کنید، باز هم می‌توانید همان سه جسم عجیب و غریب را که با چشمان تو خالی خود به شما نگاه می‌کنند را ببینید. بازیکنان کنجکاو شروع به گشتن در بین فایل‌های بازی کردند و دریافتند که طرح‌های آسمان در آن مرحله “فراتر از Hell Valley” نامیده می‌شوند. Super Mario Galaxy 2 هیچ مرحله‌ای تحت عنوان Hell Valley ندارد و همینطور هم موجوداتی که در آن به شما نگاه کنند. فایل‌های بازی از آن‌ها به عنوان “درختان Hell Valley” یاد می‌کند. به عکس زیر نگاه کنید؛ به نظر شما این‌ها چه درختانی می‌توانند باشند؟

بیشتر بخوانید :  PlayStation 5 دیجیتالی و یا دیسک خوان؟ کدامیک برای شما مناسب تر است؟

کودکان شیطانی

در بازی مشهور World of Warcraft محصول بلیزارد (Blizzard)، شاهد یکی از عجیب‌ترین اتفاقات در تاریخ بازی‌های رایانه‌ای هستیم. هنگامی که بازی را در نقش یک انسان شروع کنید، اولین مکانی که در آن پا می‌گذارید شهری کوچک به نام Goldshire است. در خانه‌های کوچک و معمولا خالی این شهر، می‌توانید ۶ کودک را ببینید که راس ساعت ۷ ظاهر می‌شوند. کودکان در یک حالت ۵ ضلعی قرار گرفته و از Goldshire به سمت Stormwind حرکت می‌کنند. بسیاری از بازیکنان گزارش داده‌اند که گاهاً صداهای ناله و جیغ‌های بلندی را می‌شنوند که این جمله را به زبان می آورد : “تو خواهی مرد”. فرضیه‌ها در این مورد بسیارند ولی چیزی که مشخص است این است که شیطان قطعا دستی در این قضایا دارد.

نفرین Madden

madden nfl curse

یکی از بزرگ‌ترین خرافات تاریخ بازی‌های رایانه‌ای مربوط به بازی ورزشی و مشهور EA یعنی سری Madden می‌شود. این شایعه بیان می‌کند که هر بازیکنی که بر روی کاور نسخه‌ای از بازی ظاهر شود، در طی آن سال حتما اتفاقات بدی را در حرفه خود تجربه می‌کند؛ این اتفاق می‌تواند خراب کردن یک بازی یا حتی مصدومیت و محروم شدن از بازی کردن برای مدتی باشد. به عنوان مثال گریسون هرست (Garrison Hearst) که بر روی کاور نسخه سال ۱۹۹۸ قرار گرفت، مچ پایش به شدت آسیب دید، جوری که ۲ فصل را از دست داد؛ یا دانته کولپپر (Daunte Culpepper) که بر روی کاور نسخه سال ۲۰۰۲ قرار گرفت و پس از آن فصلی بسیار بد را تجربه کرد. خاله زنک ها نیز بیکار ننشسته و برای چند تصادف ساده کلی داستان و ماجرا ساختند. نمونه مشابهی از این موضوع برای عناوین FIFA نیز وجود دارد ولی آن ها به پر سروصدایی Madden نیستند.

سندروم شهر Lavender

این افسانه شاید جنجالی‌ترین و بحث برنگیزترین افسانه بین باقی رقبای خود باشد؛ که ادعا می‌کند موسیقی‌های نسخه ژاپنی بازی Pokemon Red and Green که در مرحله Lavender Town پخش می‌شدند به دلیل فرکانس‌های به خصوصی که داشتند در نسخه غربی یعنی Red and Blue سانسور شده و فرکانس‌های آن تغییر کرد. حال دلیل چیست؟ گویا این موسیقی صدها کودک که بازی را تجربه کردند را تا مرز دیوانگی برده و تمایل برای خودکشی کردن را در آن‌ها ایجاد کرده است. این قضیه هرگز به صورت رسمی ثابت نشد و کسی مسئولیتی را بر عهده نگرفت، گویا انگار هیچ تفاوتی بین موسیقی نسخه ژاپنی و آمریکایی آن وجود ندارد. بر اساس تئوری شهر لاوندر، بیش از ۲۰۰ کودک دست به خودکشی زدند و باقی کودکانی که بازی را تا آن مرحله پیش برده بودند، دچار بیماری عصبی شدند. ظاهرا نینتندو با دیدن وخامت اوضاع، موسیقی را ویرایش کرده و فرکانس‌های آن را پایین آورده بود، چون پس از مدتی دیگر هیچ خبری از بیماری یا خودکشی در اثر تجربه پوکمون به گوش نرسید.

دیدگاه کاربران

0 دیدگاه

اولین نفری باشید که نظر میدهد...

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Novinspot
`