هشت روز با کنسول های بازی
هشت روز با کنسول های بازی

۸ روز با Gaming | روز اول | معرفی کنسول های بازی نسل اول

در این مجموعه مقالات که طی ۸ روز ارائه میگردد، به نقد و بررسی و همچنین نکات قوت و ضعف کنسول های بازی مهم از نسل اول تا به امروز (نسل هشتم) خواهیم پرداخت. هدف از این مجموعه‌، مقایسه یا معرفی کنسولی خاص تحت عنوان ‘برتر’ نبوده و بر همگان روشن است کدام کنسول در نسل خود برنده بوده است و یا بازنده. مجموعه پیش رو حول محور بازنگری و بررسی کنسول ها به تفکیک تاریخچه و نسل های متفاوت بطور جداگانه خواهد بود. پس با نوین اسپات همراه باشید.

کنسول‌ های بازی نسل اول

زمانی که صحبت از کنسول های بازی ویدئویی بسیار قدیمی و تاریخی می شود، ممکن است به دهه ۵۰ یا ۶۰ فکر کنیم و از اینکه دقیقا اولین کنسول بازی ویدئویی تاریخ کدام است کاملا مطمعن نباشیم. اما وقتی سخن از کنسول های بازی خانگی می شود با اطمینان بیشتری قادریم آنها را به خاطر بیاوریم. ممکن است این تفکر پیش آید که این مبحث منحصرا به کنسول Atari 2600 یا Atari Pong اشاره دارد. البته که Atari Pong جزو کنسول های نسل اول بوده اما اولین کنسول بازی تاریخ نیست. همانطور که احتمالا قبل تر هم شنیده اید، اولین کنسول ویدئویی خانگی تاریخ در اصل ‘Magnavox Odyssey’ است. کنسول Odyssey در سال ۱۹۷۲ عرضه شد که ساخت آن در ابتدای سال ۱۹۶۶ توسط مهندس رالف بائر شروع شده بود. سه سال بعد از اولین عرضه Odyssey، شرکت Atari کنسول ویدئویی خانگی Arcade خود را به نام Pong عرضه نمود.

بیشتر بخوانید :  چه اتفاقی برای سری Dead Space افتاد؟

کنسول Magnavox Odyssey

دارای کارتریج های مختلفی برای بازی ها بود. اما بر خلاف کنسول های مدرن تر، بازی مورد نظر جزو محتویات کارتریج نبود. بلکه بازی ها بخشی از محتویات سیستم بودند و کارتریج ها فقط به سادگی مشخص می کردند که عملیات سوئیچ و جابجایی بین بازی های مختلف چگونه انجام شود. ساختار بازی ها هم البته از تنوع خاصی بهره نمی بردند. این بازی ها غالبا بصورتی یکنواخت اما با قوانین مختلف در دسترس کاربران بودند.
در روش تبلیغاتی که Magnavox در پیش گرفته بود، اینگونه به نظر می رسید که کاربران برای پرداختن به بازی های دلخواه خود حتما باید از تلویزیون مخصوص Magnavox استفاده کنند که در اصل چنین چیزی صحت نداشت و همین امر موجب کاهش فروش این کنسول شد.

هشت روز با کنسول های بازی

نمایی از کنسول Magnavox Odyssey

کنسول معروف Atari Pong

دلیل محبوبیت این کنسول حالت ساخت و شکل بدون کنترلر آن بود. که البته این شکل از طراحی مزیت و معایب خاص خود را داشت. از مزیت های آن می توان به تاثیر Pong در مارکت و بازار کنسول های نسل اول بخاطر نزدیک بودن طراحیش به کنسول های آرکید اشاره کرد. همچنین محدود بودن این کنسول به بازی Pong بزرگترین عیب آن محسوب می شد. ساختار ساده و انحصار آن تنها به یک بازی، فرصتی برای پرداخت مفصل تر به جزئیات آن باقی نمی گذارد.

هشت روز با کنسول های بازی

نمایی از کنسول Atari Pong

کنسول Nintendo TV Game

برخلاف باور عموم، اولین کنسول کمپانی نینتندو NES (در ایران به نام میکرو شناخته می شد) نبوده است. بلکه اولین کنسول این شرکت Color TV Game نام داشت. بازی های این کنسول شباهت بسیاری به Atari Pong داشتند که البته فقط در ژاپن عرضه شدند. تمامی مدل های مختلف کنسول مذکور حدود ۳ میلیون دستگاه فروش داشتند که این رقم با توجه به منطقه عرضه شده بسیار چشمگیر بود.

هشت رو با کنسول های بازی

نمایی از کنسول Nintendo TV Game

کنسول های نسل اول به دلیل سادگی و نوپا بودن این صنعت، مورد خاصی برای پرداختن و بررسی باقی نمی‌گذارند.
در مقاله بعدی به بررسی نقات قوت و ضعف کنسول های مهم نسل دوم خواهیم پرداخت. برای مشاهده سایر مقالات به قسمت تحریریه سایت حتما سر بزنید.

بیشتر بخوانید :  پیش نمایش بازی Left Alive | در کرانه‎های جنگی بی‎پایان

دیدگاه کاربران

0 دیدگاه

اولین نفری باشید که نظر میدهد...

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Novinspot
`