Far Cry 5

بررسی بازی Far Cry 5

بازی های مرتبط

  • ژانر: اکشن ادونچر، شوتر اول شخص، جهان باز
  • سازنده: Ubisoft
  • ناشر: Ubisoft
  • پلتفرم‌ها: پلی‌استیشن ۴، ایکس باکس وان، پی سی
  • صفحه دانلود بازی: کلیک کنید


این بررسی به قلم ادموند ترن (Edmond Tran) نگاشته شده و در وبسایت Gamespot به انتشار رسیده است. نوین‌اسپات برای اطلاع‌رسانی بهتر این مقاله را به زبان پارسی بازنشر می‌کند.

اگر با ماهیت اصلی فارکرای آشنایی داشته باشید می‌دانید که این سری کوشیده تا ارتشی تک نفره را به قلب گروهی از افراد خطرناک فرستاده و تجربه‌ای هیجان انگیز را در قالب یک بازی شوتر اول شخص برای مخاطبان فراهم کند. در نسخه جدید سری، سازنده کوشیده تا جایی که ممکن است دست گیمر را برای استفاده از محیط اطراف باز بگذارد؛ در نتیجه خواهید توانست با استفاده از طبیعت و حیواناتی که در اطراف‌تان پرسه می‌زنند استراتژی‌های مختلفی را برای از بین بردن دشمنان و پیشرفت در بازی به کار گیرید. این اتفاق شاید به طور کلی امری تکراری در مجموعه فارکرای بشمار آید ولی نسخه پنجم کوشیده تا تمام شاخصه‌های هیجان‌انگیز نسخه‌های گذشته را یکجا به مخاطب عرضه کند و باید گفت که سازنده در انجام چنین امری بسیار موفق عمل کرده است. نکته اصلی که این نسخه را از عناوین گذشته Far Cry متمایز می‌کند این است که خواهید توانست بدون حواس پرتی از محیط زیبای بازی، ساعت‌ها غرق در گشت و گذار و انجام فعالیت‌های مختلف شوید؛ بدون آنکه گذر زمان تاثیری روی لذت بردن‌تان داشته باشد.

مهم‌ترین تغییر Far Cry در نسخه جدید این است که بالاخره گیمرها آزادند هرگونه که می‌خواهند بازی را به پیش ببرند و این بدان معناست که از همان لحظه اولیه حضورتان در بازی خواهید توانست تمام منطقه موسوم به «ایالت هوپ» که یک شبیه سازی از «ایالت مونتانا»ی آمریکاست را زیر پا گذاشته و بدون هیچ محدودیتی تمام نقشه از همان ابتدا برای گیمر باز و آزاد است. نقشه بازی متشکل از سه منطقه بزرگ است و در ابتدای بازی پیشنهاداتی به شما داده می‌شود که برحسب سلیقه‌تان یکی را باید برای گشت و گذار اولیه انتخاب کنید. میزان احتمالات و نحوه رسیدن شما از یک نقطه به نقطه دیگر در طول این بازی بسیار بالاست و تقریباً بی‌نهایت راه برای رسیدن به نقاط مختلف نقشه وجود دارد.

سازنده بازی برای اینکه آزادی عمل گیمر را در گیم‌پلی افزایش دهد، داستان را در خدمت آن قرار داده است و آزادی عمل شما برای پیش بردن بخش داستانی بازی به اندازه گیمپلی آن بالاست. هدف شما در سه منطقه بزرگ بازی این است که به قدر کافی امتیاز و توانایی بدست آورید تا بتوانید به سه رئیس اصلی فرقه‌ای که نام خود را «دروازه بهشت» گذاشته‌اند نزدیک شوید و با شکست دادن آن‌ها بتوانید سر دسته شان یعنی «جوزف سید» را از پای درآورید. هر کدام از این سه رهبر نقش متفاوتی را در پیشبرد اهداف فرقه «دروازه بهشت» ایفا می‌کنند و این بخش از بازی آنچنان که انتظار می‌رفت جذاب طراحی نشده است و سازنده می‌توانست بیش از این به عمق داستانی این سه رهبر گروه بیفزاید. به منظور افزایش توانایی شخصیتی که در بازی هدایتش را برعهده دارید باید امتیازاتی موسوم به «Resistence Point» یا «امتیاز مقاومت» به دست آورید که این مسئله در بازی به طرق مختلفی امکان پذیر است. تکمیل کردن مراحل اصلی و جانبی ساده‌ترین مسیر برای به دست آوردن امتیازات بیشتر است اما سازنده گزینه‌های بیشتری برای سرگرم کردن گیمر درون نقشه وسیع بازی تعبیه کرده است. از جمله ی این‌ها می‌توان به آزاد کردن مردمی که توسط گروه گروگان گرفته شده‌اند اشاره کرد. پیدا کردن و از بین بردن مخفیگاه دشمن، مسابقات مختلف، آزادسازی اردوگاه‌های اشغال شده و… از جمله راه‌های دیگر افزایش امتیازتان در بازی می‌باشند.

 

بیشتر بخوانید :  معرفی بهترین بازی های ماجراجویی که می‌توان در سال ۲۰۲۱ تجربه کرد

[miptheme_alert type=”info” close=”false”]مطالعه کنید : هر آنچه باید درباره Far Cry 5 بدانید[/miptheme_alert]

به لطف هوش مصنوعی خوبی که برای اتمسفر بازی نوشته شده، شاهد آن هستیم که مهم نیست چه نوع فعالیتی را انجام می‌دهید؛ بازی تقریباً به تمام فعالیت‌های مثبتی که درون نقشه انجام می‌دهید امتیاز و پاداش خواهد داد. روی نقشه‌ای که پیش روی‌تان قرار می‌گیرد هیچ مقصد از پیش تعیین شده‌ای وجود ندارد؛ در نتیجه این شمائید که با آزمون و خطا خواهید توانست مکان‌های مهم روی نقشه را به حافظه بسپارید. این سیاست جدید یوبیسافت نشان می‌دهد که سازندگان به فکر هرچه واقعی‌تر کردن تجربه بازی بوده‌اند و بدین منظور کلیشه‌های مرسوم روی Map سری بازی‌های فارکرای را کنار زده اند و به رویکردی جدید پناه آورده‌اند که از قضای روزگار بسیار هیجان انگیز از آب در آمده است. برای مشخص کردن نقاط مهم در بازی چند راه وجود دارد. نخست اینکه خود بازی به صورت اتوماتیک اگر متوجه شود به منطقه مهمی رسیده‌اید که ممکن است در آینده به کارتان بیاید، نقشه را علامت گذاری می‌کند. اگر به شکار حیوان خاصی مشغول شوید نقشه بازی به شما خواهد گفت که در این منطقه می‌توانید حیوان X یا Y را شکار کنید. در خانه‌ها و سازه‌های مختلفی که درون بازی وجود دارند اسناد و مدارکی پیدا می‌کنید که ممکن است بعضی از آن‌ها دربردارنده ی اطلاعاتی از موقعیت یک سلاح ویژه یا رویداد به خصوص باشند. به این صورت محل دقیق این موارد نیز روی نقشه نشانه گذاری می‌شود. تمام این شاخصه‌های خرد و کوچک بازی در کنار هم به صورت یکپارچه عمل می‌کنند تا تجربه‌ای هیجان انگیز برای گیمر به ارمغان بیاورند. در ادامه پای صحبت‌های یکی از افرادی که بازی را انجام داده می‌نشینید تا متوجه پویایی گیمپلی بازی شوید.

در یکی از مراحل تصمیم گرفتم به صورت مخفیانه به هدف نزدیک شوم در نتیجه پاورچین به سوی آن حرکت کردم. در اواسط راه شهروندی را دیدم که به من گفت در آن حوالی یک مزرعه کدو تنبل وجود دارد که توسط افراد دروازه بهشت تسخیر شده است. از آنجائیکه عاشق کدوتنبل هستم به سراغ مزرعه‌ای که این شخص از آن حرف میزد رفتم. با تیراندازی به سوی دشمنان توانستم مزرعه را از چنگال شان نجات دهم و بعد از چند دقیقه که راهم را به سوی هدف اولیه ام کج کردم متوجه شدم مردی که به من درباره مزرعه خبر داده بود مرا تعقیب می‌کند. او به من مرحله جانبی دیگری پیشنهاد داد که جالب تر از قبلی به نظر می رسید. به دنبال انجام مراحل این مرد رفتم و دیگر انجام مرحله که هدف اصلی بازی بود فراموشم شد.

چنین لحظاتی در Far Cry5 بسیار زیاد است و به قدری پویایی بازی بالاست که از انجام هیچکدام از مراحل جانبی یا اصلی احساس تکرار و خستگی به شما دست نمی‌دهد. در این نسخه از بازی هیچ نقشه کوچک یا MiniMap خاصی وجود ندارد و به جای آن قطب نمایی باریک در بالای صفحه تعبیه شده که به شما محل نقاط مهم نزدیک تان را نشان می‌دهد اما هیچ اطلاعاتی از اینکه در منطقه‌ای که هستید چه چیزی در انتظار تان است به شما داده نمی‌شود. نبود نقشه در گوشه تصویر به شما این امکان را می‌دهد که بدون حواس پرتی، تمرکزتان را روی جزئیات محیطی که در آن قرار دارید بگذارید و محو زیبایی و ظرافتی که سازنده در طراحی بازی به خرج داده شوید. تقریبا هر گامی که در بازی بر میدارید پر از جزئیات و ظرافت است و سازنده به تک تک فریم‌هایی که ممکن است از جلوی دیدگان تان عبور کند بها داده است.

بیشتر بخوانید :  AC Odyssey | نحوه به دست آوردن Olive Wood

اگر نسخه‌های قبلی فارکرای را به یاد بیاورید، عمدتاً برای نزدیک شدن به ایستگاه دشمنان تنها راهی که پیش رویتان قرار می‌گرفت تفنگ و شلیک و سر و صدا بود. در این نسخه می‌توانید ابتدا حیواناتی را به سوی دشمنان بفرستید؛ خواهید توانست با مخفی کاری و بدون دیده شدن منطقه‌ای را پاکسازی کنید؛ کل منطقه را با استفاده از مواد منفجره به هوا بفرستید و در نهایت اسلحه به دست گرفته و با شیوه مرسوم عناوین اول شخص به کشتار دشمنان بپردازید. سیستم ارتقای مهارت‌ها همچنان در بازی وجود دارد ولی هیچ چیز بازی قفل نیست و از همان ابتدا اگر مواد لازم برای استفاده از آن مهارت در اختیارتان باشد خواهید توانست از آن استفاده کنید. به طور مثال اگر جزو آن دسته گیمرهایی هستید که مخفی کاری را بیشتر ترجیح می‌دهند، از همان ابتدا خواهید توانست با کسب کمی امتیاز مهارت‌هایی چون آرام راه رفتن، بیشتر نگه داشتن نفس و آیتم‌های دیگر مربوط به مخفی کاری را برای شخصیت خود فعال نمائید. در این بازی توجه ویژه‌ای به بخش شکار حیوانات شده است. فروش پوست حیوانات یکی از سریعترین راه‌های افزایش پول تان برای ارتقا اسلحه‌ها و مهارت‌های تان است. یک شاخصه بسیار جالب که در فارکرای ۵ شاهدش هستیم این است که می‌توانید برای انجام یک مرحله از مردم محلی کمک بگیرید و با ارائه دستورات مختلف آن‌ها را به نفع خود استفاده کنید؛ در نتیجه اگر با دقت از این افراد در مراحل استفاده کنید ممکن است بسیاری از مراحل را بدون اینکه خودتان مستقیماً درگیر باشید به پایان برسانید.

بیشتر بخوانید :  نقد و بررسی A Plague Tale: Innocence | در جستجوی روشنایی

هوش مصنوعی که کنترل شخصیت‌های بازی را برعهده دارد گاهاً ضعیف عمل می‌کند اما میزان بی دقتی کارکترهای دیگر به قدری پائین است که اصلاً به چشم نمی‌آید. شخصیت‌هایی که به همراه تان می‌آیند مطیع دستورات تان هستند. به طور مثال اگر با یکی از شخصیت‌های متحدتان در بازی به سمت نقطه‌ای رهسپار شوید در صورت مشاهده دشمنان می‌توانید به وی دستور دهید که با شعله افکن خود ماشین دشمن را که قصد آسیب زدن به شما دارد را بسوزاند! کل بازی فارکرای ۵ بر همین مبنا طراحی شده است. هیجان و غافلگیری و تجربه‌ای فراموش نشدنی از استرس و چالش.

اگر جزو آن دسته گیمرهایی هستید که بازی گروهی را ترجیح می‌دهند باید عرض کنیم که فارکرای ۵ کوشیده تا تجربه هیجان انگیز بخش تک نفره را به بخش چند نفره نیز منتقل نماید. در این بازی به صورت CoOp یا Online خواهید توانست با دو یا چند نفر از دوستان تان مراحل را پشت سر بگذارید. بخش دو نفره بازی محدودیت‌هایی دارد که از جمله آن‌ها می‌توان به این نکته اشاره کرد که ذخیره کردن پیشرفت بازی برعهده کسی است که در نقش Host بازی را پیش می‌برد و تنها اوست که می‌تواند شخصیت‌های فرعی بازی را کنترل کند. در این حالت نمی‌توانید تمام مراحل اصلی بازی را با دوست تان پشت سر بگذارید ولی ایده اینکه بعضی مراحل را با دوست تان همراه می‌شوید به قدر کافی می‌تواند برای شما و دوست تان لحظات شاد و مفرحی پدید آورد. در این بازی همچنین بخشی به اسم Map Editor وجود دارد که به شما اجازه می‌دهد برای بخش‌های آنلاین و دونفره بازی نقشه‌هایی که باب میل خودتان هست را طراحی کنید و در محیط بازسازی شده توسط خودتان به بازی بپردازید. گیمرهای این بازی تا به این لحظه توانسته اند نقشه بازی‌هایی چون PUBG، Resident E7il و Counter Strike را درون فارکرای شبیه سازی کنند.

گرافیک و موسیقی متن بازی جزو نکات دیگری هستند که در نسخه جدید فارکرای دستخوش تغییرات اساسی شده اند. نورپردازی، کیفیت تکسچرها، رندرینگ و عمق تصویر در این نسخه همگی به سطحی بسیار بالا ارتقا پیدا کرده‌اند و می‌توانید جزئیات بسیار زیادی را در ابعاد وسیع به تماشا بنشینید. این بخش از فارکرای همواره در طول سال‌های اخیر با پیشرفت مواجه بوده است و باید بابت این قضیه به سازندگان بازی تبریک گفت.

جمع بندی

باید گفت فارکرای ۵ با وجود حفره‌های داستانی کوچک و بزرگی که دارد یک تجربه فوق العاده برای تمامی گیمرهایی است که خود را طرفدار ژانر شوتر اول شخص می‌دانند. نقشه بازی یا همان Hope County محیطی پویا با جزئیاتی باورنکردنی است که باعث می‌شود گیمر تا جاییکه وقت اجازه می‌دهد مشغول گشت و گذار و کشف رازهای بازی باشد. این بازی تمام آنچه از یک شوتر اول شخص جهان باز می‌خواهید را یکجا دارد.

امتیاز سایت

فوق العاده9

میانگین امتیاز کاربران

فوق العاده9.4

نقاط قوت

نقاط ضعف

دیدگاه کاربران

0 دیدگاه

اولین نفری باشید که نظر میدهد...

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

`