هر آنچه باید درباره Denuvo بدانید

یکی از چالش‌های سازندگان محتوا در طی تاریخ جلوگیری از دسترسی رایگان افراد به محتوای آنان بوده است. از نویسندگان کتاب گرفته تا بازی‌سازان در پی جلوگیری از نقض حق نشر خود بوده اند. به همین سبب متد‌های مختلف برای جلوگیری از نقض حق نشر محتواهای مختلف به وجود آمده است. شاید امروزه اسم Denuvo Anti-tamper در چندین و چند بار شنیده باشید. اغلب اوقات شما شنیده اید که عنوان تازه منتشر شده ای از قفل Denuvo استفاده می‌کند یا عنوانی که دارای این قفل بوده است به تازگی کرک شده است. اما به راستی این قفل که سر زبان همگان است چیست؟

نخست می‌بایست با مفهوم DRM آشنا شوید. DRM مخفف عبارت Digital Right Management می‌باشد. به شکل کلی DRM ها یک سیستم منسجم برای مدیریت محتوای دیجیتال است. تفاوتی ندارد که محتوای دیجیتال کتاب های الکترونیک یا فیلم های کوتاه باشد. در طی سالیان در پی‌سی گیمینگ شاهد DRM های بسیار بوده ایم. معروف‌ترین سیستم مدیریت محتوای دیجیتال در پی‌سی گیمینگ شبکه استیم است. علاوه بر استیم، می‌توان به DRM های دیگری در پی‌سی گیمینگ اشاره کرد که زمینه کنسول ها نیز مطرح هستند. به عنوان مثال شبکه Origin که متعلق به شرکت Electronic Arts است، سیستم مدیریت محتوای بازی های شرکت EA است. سیستم های مدیریت محتوای دیجیتال اغلب دارای یک سیستم امنیتی هستند که به کاربر اجازه نمی‌دهند که با استفاده های فایل های بازی و بدون خرید لایسنس آن بازی را اجرا کنند. اما این سیستم های امنیتی از ضعف های زیادی برخوردار هستند و در تمامی شرایط به سادگی کرک می‌شوند. در اینجا سیستم های امنیتی ثانویه به درد خواهند خورد. سیستم های امنیتی ثانویه در اصل یک محافظ برای سیستم مدیریت محتوا یا DRM است. این سیستم ها از توابع و متد های پیشرفته ای استفاده می‌کنند تا بیش از پیش از نقض کپی رایت ها جلوگیری کنند. این گونه نرم افزار ها با نام Anti-tamper شناخته می‌شوند.

نرم افزار های Anti-tamper غالباً در نرم افزارها و بازی‌ها استفاده می‌شوند. سیستم ضد کرک Denuvo نیز یک Anti-tamper است. کارکرد نرم افزار های Anti-tamper ایجاد ابهام در مهندسی معکوس برای کرک کنندگان است. در این نرم افزار ها متدهای پیشرفته ای برای چلوگیری از کرک بازی‌ها استفاده می‌شود که بسیار به سیستم های ضد تقلب در بازی های آنلاین شباهت دارد مانند چک کردن مموری در هنگام اجرای بازی برای تشخیص اجرا شدن بازی توسط سیستم مدیریت محتوا یا رمزکذاری کردن فایل اجرایی بازی است. سیستم Denuvo Anti-tamper توسط شرکت Denuvo GmbH تولید و عرضه شد. این سیستم توسط کارکنان سابق Sony DADC طراحی و کدنویسی شده است. افراد سازنده این سیستم امنیتی سابقا نجربه ساخت سیستم مدیریت محتوای SecuROM شرکت Sony را داشته است. سیستم Denuvo Anti-tamper با نوشتن فایل هایی متناسب با سخت افزار کاربر و رمز گذاری این فایل ها به چک کردن صحت بازی می‌پردازد. همچنین عناوین محافظت شده توسط این سیستم نیازمنده فعال‌سازی آنلاین هستند. این فعال‌سازی همواره به مذاق کاربران خوش نیامده است. زیرا بعد از هر گونه آپدیت درایورهای کارت گرافیک یا قطعات دیگر، بازی برای اجرا شدن نیازمند فعال‌سازی مجدد اینترنتی توسط این سیستم امنیتی است. همچنین سیستم Denuvo Anti-tamper در روز تنها اجازه فعال سازی بازی بر روی پنج دستگاه را می‌دهد.

بیشتر بخوانید :  بررسی بازی Ni No Kuni 2: Revenant Kingdom

اولین عنوانی که توسط سیستم Denuvo Anti-tamper محافظت می‌شد، عنوان Fifa 15 بود که در ماه سپتامبر ۲۰۱۴ منتشر شده است. این سیستم امنیتی در تمامی بازی های شرکت Electronic Arts استفاده می‌شود. اولین عنوان محافظت شده توسط سیستم Denuvo که کرک شد، عنوان Dragon Age Inquisition بود که توسط گروه کرک کننده چینی ۳DM منتشر شد. گروه ۳DM اظهار داشت که این سیستم امنیتی از یک سیستم رمز گذاری ۶۴ بیتی برای رمز گذاری فایل ها استفاده می‌کند. همچنین برخی از کاربران از آسیب رسیدن به حافظه های جامد یا SSD های خود توسط این سیستم امنیتی اظهار داشتند. هرچند که کمپانی Denuvo این ادعا را رد کرد و اذعان داشت که سیستم امنیتی Denuvo به حافظه های جامد آسیبی نمی‌رساند.

سیستم امنیتی Denuvo تاکنون چندین نسخه داشته است. اولین نسخه از این قفل ضد کرک که در عناوینی مانند Fifa 15, Dragon Age Inquisition و چند بازی دیگر مانند Batman Arkham Knight استفاده می‌شد و تمامی عناوین آن توسط گروه ایتالیایی CPY (کوتاه شده Conspicary) با استفاده از یک حفره امنیتی کرک شد. نسخه دوم این قفل اولین بار در بازی Fifa 16 استفاده شد و اولین عنوان کرک شده ای که دارای نسخه دوم این قفل بود، عنوان Rise Of The Tomb Raider بود که توسط گروه CPY کرک شد. اولین عنوانی که از نسخه سوم این قفل استفاده می‌کرد عنوان Deus Ex Mankind Divided بود که این عنوان نیز توسط گروه CPY کرک شد. نسخه چهارم این قفل دارای چندین زیر نسخه است که در بازی های مختلف استفاده شده است. گروه های CODEX، STEAMPUNKS و SKiDROW از گروه های کرک کننده هستند که موفق به کرک این قفل شده اند.

بیشتر بخوانید :  نحوه Matchmaking بازی Fallout 76 مشخص شد

 

عناوین دارای قفل Denuvo جنجال کم نداشته اند. برخی از آنها به شرح زیر هستند :

گروه ۳DM که چند عنوان دارای دنوو را به صورت ناقص کرک کرده بود، پس از مدتی اعلام کردند که به کرک عناوین دارای Denuvo ادامه نخواهند داد تا تاثیر کرک نشدن بازی ها را در بازار چین مشاهده کنند. این تصمیم گروه ۳DM به مذاق کاربران منتظر کرک خوش نیامد. البته بعد ها این گروه اعلام کرد که عناوین Just Cause 3 و Rise Of The Tomb Raider را کرک کرده است اما این گروه هیچگاه این کرک ها را منشتر نکرد. همچنین پس از یک سال از اعلام کرک نشدن عناوین دارای Denuvo گروه ۳DM، این گروه هیچ گونه گزارش کار یا نتیجه ای را اعلام نکرد. همین کار سبب تنفر بسیاری از کاربران از این گروه شده است.

قفل Denuvo در سیستم های UNIX-Based مانند توزیع های سیستم عامل GNU/Linux و MacOSX پشتیبانی نمی‌شود. به همین دلیل کاربران عناوینی که در سیستم عامل Windows کرک نمی‌شدند ولی برای سیستم عامل های Linux و Mac عرضه می‌شدند را زودتر در این سیستم عامل ها تجربه می‌کردند. اولین عنوان دارای قفل Denuvo که ابتدا در سیستم عامل غیر ویندوزی کرک شد عنوان Deus Ex Mankind Divided بود که به همراه DLC ها توسط گروه معروف Razor 1911 کرک شد. نسخه سیستم عامل Windows این عنوان چند ماه بعد توسط گروه CPY کرک شد.

عنوان Yesterday Origins اولین عنوانی دارای قفل Denuvo بود که از موتور بازی سازی Unity استفاده می‌کرد. در بازی های ساخته شده با موتور Unity نمی‌توان قفل Denuvo را فایل اجرایی بازی قرار داد و به همین دلیل کرک شدن این عناوین بسیار راحت می‌شد. چند ساعت پس از عرضه این عنوان گروه چینی ALI213 کرک این عنوان را منتشر کرد. اما گروه SKiDROW که یک گروه Scene است، کرک گروه ALI213، که یک گروه Scene نیست را به نام خود منتشر کردند. گروه CPY پس از این اقدام گروه SKiDROW، آپدیت های این عنوان را کرک کرد و SKiDROW را دزد خطاب کرد. هر چند گروه SKiDROW زیر بار این اتهامات نرفت. تمامی آپدیت های منتشر شده عنوان Yesterday Origins توسط گروه SKiDROW کرک شده است.

بیشتر بخوانید :  راهنمای خرید صندلی گیمینگ | باید ها و نباید ها

عنوان RiME که در ابتدا در انحصار کنسول PS4 بود و بعد ها برای پلتفرم های دیگر تایید و عرضه شد، در ابتدا توسط قفل Denuvo محافظت می‌شد. اما این عنوان پس از شش روز توسط کرکر روسی به نام Baldman کرک شد. پس کرک شدن سریع این عنوان، سازنده این عنوان با توجه به این موضوع و همچنین شکایت کاربران از سازندگان، این قفل را از بازی حذف کرد.

اما عنوان Yesterday Origins تنها جنجال گروه SKiDROW نبود. این گروه عنوان Deus Ex Mankind Divided را با تمامی آپدیت ها و DLC ها کرک و منتشر کرد. هرچند که این عنوان توسط CPY کرک کرده بود اما تنها یکی از دو دی ال سی داستانی این عنوان در آن کرک قرار داشت. اما بعدا مشخص شد که گروه SKiDROW در کرک کردن این عنوان تقلب کرده است. این گروه از فایل اجرایی بازی Deus Ex Breach، که نسخه ای ساده و ابتدایی از عنوان DXMD بود و به شکل رایگان در دسترس بود، استفاده کرد و به همین شکل این عنوان را کرک کرد. هرچند که این کرک مشکلات بسیار زیادی داشت و دو فیکس برای این کرک عرضه شد. این کرک به علت نقض قوانین Scene از بابت استفاده از فایل های دموی یک بازی فاقد اعتبار شناخته و اصطلاحا Nuke شد.

 

قفل ضد کرک Denuvo هنوز توسط بازی‌سازان استفاده می‌شوند. هرچند که دیگر کارایی سابق خود را ندارند. برخی از ناشران نیز پس از مدتی این قفل را از عنوان خود حذف کرده اند و یا نسخه محافظت نشده آن را در سایت GOG به فروش گذاشتنه اند. همچنین کاربر های بسیار زیادی من جمله کسانی که بازی ها را خریداری می‌کنند از این قفل راضی نیستند. باید دید که آینده Denuvo چه خواهد شد.

دیدگاه کاربران

2 دیدگاه
Smash

مطلب عالی بود.
سایت عالیه!
با همین فرمون برین جلو…

    سپهر اسدی

    درود. نظر لطف شماست. پاینده باشید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

`