Dead Space

چه اتفاقی برای سری Dead Space افتاد؟

بازی های مرتبط

در سال‎های ابتدایی نسل قبل، طرفداران ژانر ترس و بقا انتخاب‎های چندانی نداشتند. بازی Resident Evil 4 کمی قبل از آن عرضه شده و عمر خود را گذرانده بود. تنها عناوین کوچک و نه چندان مطرحی بودند که آنان نیز اکثراً به رایانه‎های شخصی محدود بوده و بازی خاصی در این سبک وجود نداشت تا این که Amnesia عرضه شد و این ژانر تقریباً مرده را زنده کرد و آن را به شکوهی که امروزه می‎بینیم رساند. اما به غیر از آن، توسعه دهنده دیگری بود که خلاء موجود را دید و با عنوانی خاص، این خلاء را پر کرد. بازی Dead Space در سال ۲۰۰۸ برای پلی‎استیشن ۳، ایکس باکس ۳۶۰ و رایانه‎های شخصی توسط Visceral Games عرضه شد و چیزی استثنایی بود. در ادامه همراه وبسایت نوین اسپات باشید.

بازی Dead Space مجموعه‎ای از خون و خونریزی، تصاویر دلخراش و بی دفاعی زیاد بازیکن بود که همیشه وی را مجاب به گشتن دنبال مهمات می‎کرد و در نهایت، چیزی که یافت می‎شد به سختی می‎توانست بازیکن را تا برخورد بعدی با دشمنانش همراه کند. آخرین بازی ترس و بقای بی‎نظیری که بازیکنان در آن زمان تجربه کرده بودند، عنوان Resident Evil 4 بود. بازی Dead Space نیز همان راه را طی کرد و از دوربین روی شانه استفاده کرد که هم شلیک کردن را آسان‎تر کرده و هم بازیکن را نیز به اکشن و زد و خورد نزدیک‎تر می‎کرد تا حسی مانند دوربین اول شخص منتقل شود. چیزی که باعث بهبودی و برتری Dead Space نسبت به بسیاری از بازی‎های زمان خود شد، تنها شخصیت اصلی آن، یعنی آیزاک بود. او پلیس یا سربازی ماهر نبود؛ او تنها کارگری در آینده بود که در بدترین زمان در بدترین مکان ممکن حضور داشته و مجبور بود که راهش را به سمت رهایی، پیدا کرده و مبارزه کند. بازی Dead Space گونه‎های مختلفی از هیولاهای خاص را در بر داشته که در دسته بندی‎های مختلفی متناسب با هر شرایط قرار گرفته‎اند.

بازی Dead Space در زمانی که ژانر ترسناک کمرنگ شده بود، برای طرفداران این سبک معجزه‎ای به شمار می‎آمد.

بازی Dead Space ویژگی‎های جزئی جذابی نیز داشت که آن را از سایر عناوین متمایز می‎کرد. در این بازی، جزئیات سلامتی و نیز مهمات در گوشه و کنار صفحه و بر روی قسمت‎هایی ویژه به نمایش در می‎آمدند و نیاز زیادی به HUD نداشت به همین دلیل صفحه الکی اشغال نشده و بازیکن به خوبی می‎توانست غرق در محیط شود. بازی Dead Space هیچ وقت سعی نکرد که یک بازی ترس خالص باشد بلکه مانند بسیاری از عناوین ژانر ترس و بقا، بر روی اکشن نیز توجه کرده بود. گرچه نکته‎ای که آن را از دیگر عناوین متمایز می‎کرد، تمرکز فراوان بر روی ترس بود و این بخش، قطعاً از اکشن بازی پر رنگ‎تر است. چنین ویژگی در آن زمان، چیزی بود که طرفداران به شدت منتظرش بودند و همین باعث شد که Dead Space نقدهای مثبتی دریافت کرده و فروش خوبی را تجربه کند. این بازی نیز مانند نکرومورف‎های مخوفش پشت سر هم ادامه داشت و به نسخه‎های دوم، سوم انجامید و از طریق کتاب، فیلم‎های سینمایی و تعدادی بازی کوچک داستان‎های فرعی را نیز در همان فضای سری روایت کرد که همگی تقریباً بازخورد خوبی به همراه داشتند به غیر از نسخه سوم که بعضی طرفداران بر این عقیده بودند که Dead Space 3 از ویژگی‎هایی که نسخه‎های دیگر را به موفقیت رسانده، فاصله گرفته است. حال این سوال مطرح می‎شود که با این که Dead Space در مدتی کوتاه موفقیت‎های زیادی کسب کرد، حال چرا اصلاً انتظاری از آن نمی‎رود؟ واقعاً چه اتفاقی برای سری Dead Space افتاد؟

بیشتر بخوانید :  Star Wars Jedi: Fallen Order - نمرات و خلاصه نقدها

بخشی از دلیل محو شدن Dead Space از نظرها، به نقدهای نسخه سوم باز می‎گردد. سری Dead Space در نگاهی کلی هم توانست نظر منتقدان را جذب کند و هم فروش خوبی داشته باشد ولی این سری که تعادلی کم‎نظیر بین اکشن و ترس برقرار کرده بود، لغزش‎هایی را به سمت اکشن بیشتر تجربه کرد. در Dead Space 2 این مشکل حتی به چشم نیز نمی‎آمد زیرا تمام ویژگی‎های نسخه اول در این بازی دست نخورده بودند و فقط کنترل آیزاک کمی روان‎تر و طبیعی‎تر شده و مهمات نیز بیشتر شده بود. در نسخه دوم تمرکز بیشتری بر روی آیزاک شده و او در واقع دیالوگ داشت که باعث می‎شد کمی بهتر بتوان با او ارتباط برقرار کرد. تعدادی از طرفداران به همین سبب این ویژگی را دوست داشته ولی تعدادی نیز به دلیل عوض کردن فضای بازی و نیز پرت کردن حواس از جو و اتمسفر بازی، مخالف این ویژگی بودند. به هر حال، این تغییرات باعث شدند که Dead Space 2 به جای آن که بازگشتی به درون فضاهای خوفناک نسخه اصلی باشد، تنها یک ادامه معمولی بر این سری بود. از طرفی بخش آنلاینی ناکامل بازی به دلیل مداخله EA در بازی قرار داده شد که برای لحظات اول سرگرم کننده و جذاب به نظر می‎رسید ولی به مرور جذابیتش را از دست داده و بخشی کاملاً نالازم و اضافی بود.

Dead Space

بازی Dead Space 2 با آن که تغییراتی را به فرمول‎های اصلی وارد کرد، ولی همچنان بازی بدی به شمار نمی‎رفت و قابل قبول بود.

بازی Dead Space 2 تنوع و تفاوت‎های خوبی در بخش‎های مختلف بازی پدید آورد ولی به سبب این تغییرات، بعضی از نکات و ویژگی‎های حائز اهمیت نسخه اصلی از آن سلب شد. با این که نسخه دوم مورد قبول بسیاری از طرفداران اصلی سری نبود، به هر حال قابل قبول بود تا زمانی که نتیجه آن، یعنی Dead Space 3 به میان آمد. نسخه سوم راه نسخه دوم را شدیدتر ادامه داد و المان‎های اکشن بیشتری به بازی اضافه کرد؛ در این بازی دشمنان انسان نیز اضافه شده بودند که باعث می‎شد کاورگیری و نیز شلیک مستقیم به سمت دشمنان به میان بیاید که برای عده‎ای بسیار سنگین بوده و شکایت‎های بسیاری بر این نسخه پدید آمد که Dead Space 3 از آن چه ریشه‎های این سری بوده کاملاً فاصله گرفته و عناصری که سبب موفقیت آن شده بودند را به باد داده است. آنان زیاد در اشتباه نبودند زیرا Dead Space 3 با آن که به نظر یک Dead Space بود و حتی در مواقعی حس یک بازی Dead Space را منتقل می‎کرد، ولی دیگر عضوی از این سری نبود.

بیشتر بخوانید :  نقد و بررسی Gears 5 | بازگشت اقتدار

در Dead Space 3 شاهد ربات‎هایی بودیم که شخصاً مهمات را برای‎تان می‎آوردند و به غیر از این نیز محیط‎های مختلف، پر از مهمات بود که در گوشه و کنار افتاده بودند که باعث شد ترس و هیجانی که ناشی از گشتن به دنبال مهمات در نسخه‎های قبلی بود، محو شود. به غیر از این، سیستم ساخت و تغییر اسلحه به بازی اضافه گشت که باعث می‎شد بتوان آیزاک را تا دندان مسلح کرد که این نیز باعث محو شدن ویژگی می‎شد که با اسلحه‎های محدود و ضعیف، سازش کرده و با دشمنان درگیر می‎شدید. پس به طور کلی، این نسخه یک بازی اکشن کامل بود که در دنیای Dead Space جریان داشت. با این حال Dead Space 3 بخش Co-op موفق و جذابی داشت که بازیکنان را در نقش شخصیتی دیگر به نام کارور قرار می‎داد که داستانش در آن وهله از بازی، بسیار جذاب‎تر و درگیر کننده‎تر از داستان آیزاک است. متاسفانه این بخش کوتاه و نیز المان‎های اضافه شده کافی نبودند و طرفداران حس می‎کردند که این سری راهش را گم کرده است. البته این بازی فروش یا نقدهای بسیار بدی را تجربه نکرد، زیرا بازی بدی نبود ولی به عنوان بدترین نسخه Dead Space از آن یاد می‎شود و شاید منطقی بود که پس از چنین عنوانی، سری Dead Space در سکوت فرو رود.

Dead Space

بازی Dead Space 3 با آن که عنوانی خوب و سرگرم کننده بود، ولی یک Dead Space نبود و به غیر از اسم و جهان بازی، شباهت زیادی به این سری نداشت.

متاسفانه در مدتی که Dead Space در سکوت فرو رفت، ما شاهد مشکلاتی در استدیو Visceral Games بودیم. بازی Battlefield Hardline که توسط آنان ساخته شده بود چندان قابل قبول نبوده و عنوانی خسته کننده و بسیاری از طرفداران قدیمی سری Battlefield تا الان وجود چنین نسخه‎ای را نیز از یاد برده‎اند! کمی بعد شایعه‎ای از یک بازی از سری Star Wars با تمرکز بر روی داستان به میان آمد که باعث خوشنودی طرفداران استدیو Visceral Games و نیز سری Star Wars شد ولی آن نیز به مشکلاتی برخورد کرد. این مشکل، سبب از میان رفتن Visceral Games شد و با این که ای پی Dead Space هنوز تحت مالکیت شرکت EA است، تیم اصلی سازنده آن منحل شده و استدیو نیز از میان رفته است که باعث می‎شود احتمال ساخت نسخه‎ای دیگر از Dead Space در پایین‎ترین حد ممکن قرار دارد و با هر سال که پیش می‎رود، این احتمال کمتر و کمتر خواهد شد.

بیشتر بخوانید :  تاثیرگذارترین بازی‌های قرن ۲۱ | قسمت پنجم | Half Life 2

این کم و بیش اتفاقی است که برای سری Dead Space رخ داد. البته چیزی که در این میان بسیار ناخوش‎آیند است این است که به طور قطع، بسیاری از افراد تیم سازنده هنوز تمایل دارند تا دستی دیگر بر روی این سری بکشند و آن را به ریشه‎هایش بازگردانند و حتی ممکن است به عنوانی تبدیل شود که فروش خوبی را پشت سر بگذارد و باعث خوشنودی EA شود. بسیاری از طرفداران نیز هنوز امیدوار به نسخه چهارم هستند. به هر حال، این واقعیت که هیچ اشاره یا نکته‎ای به ادامه‎ای از این سری نشده و حتی بحث از یک بازسازی نیز در میان نیست، باعث می‎شود که احتمالات برای تجربه نسخه جدیدی از Dead Space بسیار کاهش یابد و اگر نیز دلتان برای کشتن مقداری نکرومورف تنگ شده است، بهتر است دستی به سخت افزارها و کنسول‎های قدیمی خود بکشید.

دیدگاه کاربران

0 دیدگاه

اولین نفری باشید که نظر میدهد...

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Novinspot
`