خرید CPU
خرید CPU

راهنمای خرید پردازنده مرکزی (CPU)؛ نکات مهم پیش از خرید سی پی یو

مهم‌ترین کار در بستن یک کامپیوتر خرید CPU است. تمامی موجودات زنده هوشمند، مغز دارند. مغز، مرکز پردازش اطلاعات بسیاری است که برای زنده ماندن آن موجود حیاتی است. بدون مغز، کارهای بسیاری را نمی‌توان انجام داد و از طریق آن است که تصمیمات روزانه خود را می‌گیریم و به کارهایمان می‌رسیم. کامپیوترها، شاید که موجودی زنده نباشند، اما همچنان هوشمند هستند. هوشمندی موجودات زنده خود از مغزی پیچیده است. کامپیوترها نیز دارای مغز هستند. مغز کامپیوترها، CPU است. تمامی ماشین‌های الکترونیکی نوعی واحد پردازنده مرکزی یا سی پی یو را دارا هستند. وجود یک سی پی یو قوی برای انجام مصارف سنگینی مانند گیمینگ بسیار ضروری است. در این مقاله، شما را راهنمایی خواهیم کرد تا سی پی یو را بیشتر بشناسید و بتوانید برای خرید بهتر تصمیم گیری کنید. با نوین اسپات همراه باشید.

خرید CPU

واحد پردازش مرکزی یا سی پی یو (CPU; Central Processing Unit) واحدی در کامپیوتر است که به وسیله آن تمامی داده‌ها محاسبه می‌شوند. بدون سی پی یو، امکان ندارد که یک کامپیوتر یا هرگونه ماشین کامپیوتری بتواند کار کند. سی پی یو درگاهی است که از طریق آن داده‌های مختلفی به قطعات کامپیوتر می‌فرستد، اطلاعات جدیدی را دریافت و پردازش می‌کند و دوباره به آن قطعات می‌فرستد. به بیان کلی و ساده، سی پی یو پل ارتباطی قطعات مختلف کامپیوتر است. درست به مانند مغز که اعضای مختلف بدن در اختیار آن است، پردازنده مرکزی کامپیوتر کنترل بسیاری از قطعات مانند کارت گرافیک، کارت صدا، رم و… را در دست دارد. در خرید CPU می‌بایست به مشخصات یک سی پی یو دقت کنید.

یک CPU چه مشخصاتی دارد؟

Cpu schematic

 • هسته (Core): هر CPU دارای هسته‌های پردازشی است. هر هسته، مسئول پردازش یک سری از اطلاعات است. هر هسته خود معمولاً دارای دو رشته (Thread) است. به همین جهت، یک پردازنده دو هسته‌ای به طور معمول دارای 4 رشته است. رشته‌ها می‌توانند هسته‌های مجازی را درون هسته‌های حقیقی تولید کنند.
 • نرخ پردازش (Clock Rate): نرخ پردازش به میزان اطلاعاتی که هسته در یک ثانیه می‌تواند پردازش کند گفته می‌شود. اطلاعاتی که یک پردازنده مرکزی پردازش می‌کند، داده باینری (صفر و یک) است. یک پردازنده هرمقدار صفر و یک بیشتری در ثانیه پردازش کند، نرخ پردازش آن بالا خواهد بود. واحد این نرخ به هرتز (Hz) است. اگر تنها یک داده باینری صفر و یکی در ثانیه پردازش شود، این نرخ 1 هرتز خواهد بود. پردازنده‌های امروزی نرخ پردازشی در مقیاس گیگاهرتز دارند که معادل 1 میلیارد پردازش باینری در ثانیه است. این پردازنده‌ها غالباً نرخ پردازشی در محدود 3 گیگاهرتز دارند. سرعت پردازش هسته‌ها می‌توانند از حد معمول خود فراتر بروند. این اتفاق با افزایش میزان جریان ورودی به آن‌ها اتفاق می‌افتد. این کار را اورکلاک کردن (Overclocking) می‌گویند. اورکلاک کردن اما نیازمند خنک کنندگی بالاتر از حد معمول است. البته برخی پردازنده‌ها خود به شکل اتوماتیک می‌توانند نرخ پردازش خود را افزایش دهند و کمترین افزایش دما را تجربه کنند. به این نرخ بوست کلاک (Boost Clock) می‌گویند. به طور مثال، یک پردازنده به طور عادی دارای نرخ پردازش 2.5 گیگاهرتز است و تا 3.2 گیگاهرتز قابلیت بوست کلاک دارد.
 • میزان TDP: تی دی پی یک پردازنده، مقدار انرژی است که از واحد پاور طلب می‌کند. محاسبه تی دی پی در دو مقوله کاربردی است: 1) محاسبه میزان قدرت مورد نیاز برای خرید پاور 2) امکان دمایی پردازنده؛ پردازنده‌ای که TDP بالاتری دارد، مستعد این است که دمای بالاتری داشته باشد و به همین منظور نیازمند کولری قدرتمندتر است. پردازنده‌ای بهتر است که نسبت به قدرت بالای خود، TDP کمتری داشته باشد. این رقم همچنین در زمینه اورکلاک کردن نیز اهمیت دارد. به همین دلیل به سرعت پردازنده خود در خرید CPU اهمیت دهید.
 • ریزمعماری (Microarchitecture): ریزمعماری یک پردازنده، معماری است که چینش ترانزیستورهای پردازنده را تشکیل می‌دهد. برحسب این چینش‌ها، پردازنده‌ها در هر نسل ارتقا می‌یابند. این ارتقا در ریزمعماری می‌تواند موجب افزایش سرعت پردازش به شکل بهینه شود.
 • لیتوگرافی: لیتوگرافی یک پردازنده، ضخامت کلی ترانزیستورهای پردازنده است. لیتوگرافی پردازنده‌ها نسل به نسل و سال به سال کاهش یافته است (هرچند که در سالیان گذشته در یک محدوده نسبتاً ثابت مانده است). لیتوگرافی کمتر می‌تواند سرعت بالاتر و مصرف برق و دمای کمتری داشته باشد. پردازنده‌های رایج امروزی لیتوگرافی بین 15-7 نانومتر دارند.
 • کَش‌ها (Cache): کش‌ها واحدهای حافظه کوتاه مدت پرسرعتی هستند که پردازنده برای ذخیره حیاتی‌ترین اطلاعات از آن‌ها استفاده می‌کند. سه نوع کش در سی پی یو وجود دارد: L1, L2, L3. کش L1، که مستقیماً درون ریزپردازنده قرار دارد، حیاتی ترین اطلاعات تازه پردازنده را ذخیره می‌کند. کش L2 به عنوان پلی میان عمل پردازش و حافظه قرار دارد. کش L3 وظیفه تغذیه کش L2 را دارد. در یک پردازنده حجم بالاتر کش‌ها، اهمیت بالایی دارد. هرچند که برای مصارف عمومی، این ارقام هرچند که حائز اهمیت هستند، چندان وارد معادلات نمی‌شوند.
 • سوکت: سوکت یک پردازنده محلی است که از طریق آن واحد پردازش به مادربورد متصل می‌شود. هر نسل از یک پردازنده و مادربورد دارای سوکت‌های خاصی هستند که می‌بایست سوکت‌های هر دو برابر باشند.
بیشتر بخوانید :  هر آنچه باید درباره A Way Out بدانید

مدل اینتل و ای ام دی برای خرید CPU

amd vs intel cpu

امروزه تنها کمپانی‌های اینتل و ای ام دی برای رایانه‌های شخصی CPU تولید می‌کنند. هرکدام از سی پی یوهای این دو کمپانی طرفداران خود را دارند. مدل‌های متعددی از سی پی یو های این دو کمپانی عرضه شده است. حال، می‌خواهیم به معرفی نسل‌های جدید مرسوم این دو کمپانی برای خرید CPU بپردازیم:

اینتل: پردازنده‌های کمپانی اینتل برای سالیان سال است که نزد مردم شناخته شده است. تقریباً تمامی لپ تاپ‌هایی که توسط افراد عادی و حرفه‌ای استفاده می‌شوند، اینتل هستند. پردازنده‌های اینتل غالباً تحت سری Core iX منتشر شده اند (i3, i5, i7, i9) و مدل‌های ارزان‌تر نیز با نام‌های سلرون (Celeron) و پنتیوم (Pentium) شناخته می‌شوند. شماره سی پی یو های اینتل به این شکل هستند که نخستین رقم مدل آن شماره نسل سی پی یو است (اگر رقم پنج رقمی باشد، دو رقم اول مانند 10xxx). سوکت پردازنده‌های جدید اینتل یا LGA 1151 یا LGA 1200 هستند.

ای ام دی: پردازنده‌های ای ام دی برای سال‌ها تحت سری AMD FX منتشر می‌شدند. اما حال پرچمدار پردازنده‌های ای ام دی، سری رایزن است. پردازنده‌های رایزن نیز در سه سری Ryzen 3، Ryzen 5 و Ryzen 7 در دسترس هستند (سری Ryzen Threadripper نیز برای سرورها و ورک‌استیشن‌ها نیز موجود است). دیگر سری مرسوم سی پی یوهای AMD، ای پی یو (APU)ها سری A هستند. سوکت سری رایزن و ای پی یوهای جدید AM4 هستند.

سری پردازنده و چیپست مادربورد ؟

مادربوردها دارای چیپست (Chipset) هستند که در آن میکروکدهایی مربوط به سری پردازنده مورد نظر نوشته شده است. گاهی اوقات ممکن است یک سری پردازنده و یک سری مادربورد دارای سوکت یکسانی باشند اما به علت پشیتبانی نشدن سری پردازنده در آن چیپست، امکان استفاده از آن پردازنده بر روی آن سری از مادربورد وجود ندارد. می‌بایست حواستان باشد که پشتیبانی هر سری پردازنده و چیپست مادربوردها متفاوت است و می‌بایست خود در پروسه خریدCPU به شکل مستقل آن را پیگیری کنید. لیست زیر، لیستی مربوط به سوکت پردازنده و چیپست مادربورد است.:

 • سوکت‌ LGA 1200: چیپست‌های Z490/Z590, H470/H570, B460/B560, H410/H510
 • سوکت LGA 1151: چیپست‌های  Z390, Z370, Z370, Q370, H370, B365, B360, H310
 • سوکت AM4: چیپست‌های X570, X470, X370, B550, B450, B350, B450, A320, X300, A300
 • سوکت LGA 2066 (اینتل ورک‌استیشن): چیپست X299
 • سوکت TR4 (ای ام دی ورک استیشن): چیپست X399
بیشتر بخوانید :  تاثیرگذارترین بازی‌های قرن ۲۱ | قسمت پنجم | Half Life 2

پردازنده‌های پیشنهادی ما :

cpu suggestion 1 novin

cpu suggestion 2 novin

 

 • اگر قصدتان این است که تنها به وبگردی و بازی‌های آنلاین سبک و قدیمی‌تر بپردازید، پیشنهاد ما این است که پردازنده‌هایی مانند APUهای سری رایزن را خریداری کنید که درون خود گرافیک مجتمع Rx Vega نیز هستند؛ مدل‌هایی مانند Ryzen 3 2200G یا Ryzen 5 2400G. همچنین می‌توانید پردازنده‌های مدل i5 نسل 6 یا 7 اینتل را نیز خریداری کنید؛ مانند i5 6600 یا i5 7500. در میان مدل‌های جدید، سلرون‌های سری G 5000 و پنتیوم گلدهای سری G6000 نیز پیشنهادهای خوبی هستند. در کنار آنها، نمی‌توان از پردازنده‌های i3 نسل هشتم، نهم و دهم نیز گدشت.
 • اگر قصدتان بستن سیستم گیمینگی است که بتواند از پس بازی‌های روز بر بیاید، پیشنهاد ما این است که پردازنده‌های سری Ryzen 5 نسل دوم و سوم را مدنظر داشته باشید؛ مانند Ryzen 5 2600 یا Ryzen 5 3600. همچنین می‌توانید نسبت به خرید پردازنده‌های i7 نسل ششم و هفتم و پردازنده‌های i5 نسل هشتم و نهم و دهم نیز اقدام کنید.
 • اگر می‌خواهید یک سیستم گیمینگ همه جانبه، برای گیمینگ و کارهای خلاقی مانند ادیت ویدئو بپردازید، پیشنهاد به شما خرید یک پردازنده نسل سوم یا پنجم Ryzen 7 مانند Ryzen 7 3600 یا Ryzen 7 5600X/5800X است. از آن طرف، پردازنده‌های i7 نسل‌های هشتم و نهم و دهم اینتل نیز مناسب هستند.
 • اگر می‌خواهید که تنها یک ورک استیشن مخصوص رندرینگ یا سرور داشته باشید، به سراغ جدیدترین پردازنده‌های سری Threadripper، سری Core i9 اینتل و  CPU های سری Xeon بروید. این سی یو یو ها قدرت بالایی دارند اما برای گیمینگ مناسب نیستند.

 

پیشنهاد مخصوص نوین اسپات برای افرادی که بودجه خاصی دارند و مشکلی با خرید CPU های قدیمی ندارند

پردازنده‌های سرور نسل‌های قدیم‌تر، همواره پس از 5 سال، با قیمتی بسیار نازل به همراه مادربردهایشان فروخته می‌شوند. این پردازنده‌ها در ازای قیمت یک پردازنده i3 نسل هفتم، پرفورمنس یک i5 نسل هشتم/نهم را می‌توانند بدهد. به همین دلیل می‌توانید در سایت‌هایی مانند Alibaba این گونه پردازش‌گرها را پیدا کنید. تنها یک مسئله وجود دارد و آن نکاتی منفی است که پیش از خرید این پردازنده‌ها باید به آن‌ها دقت کنید:

 • پردازنده‌های این شکلی دائماً روشن و تحت پردازش بوده‌اند. هرچند که سیستم کولینگ سروره بسیار عالی است، شاید مسئله استهلاک در خرید CPU دست دوم برای شما مهم باشد و می بایست این نکته را در نظر بگیرید.
 • اصولاً پلتفرم این سی پی یوها، درگاه‌های جدیدی مانند PCI-E 4.0 و رم‌های جدید DDR5 یا حتی DDR4 را پشتیبانی نمی‌کنند (البته اگر دستتان به رم‌های ECC مخصوصشان برسید، این نکته مربوط به رم کمی قابل چشم پوشی است). برای همین در انتخاب کارت گرافیک، رم، اس اس دی و برخی قطعات محدودتر هستید.
 • راه اندازی آنها کمی دردسر دارد؛ شاید چندان راغب به انجام کارهای تخصصی نداشته باشید.
 • تحقیقات مربوط به پرفورمنس این پردازنده‌ها در امر خرید CPU بر عهده‌ی فرد است پس می‌بایست کمی صبور و جوینده باشید.
 • گارانتی برای این شکل پردازنده‌ها وجود ندارد.
بیشتر بخوانید :  لیست بازی‌های منتشر شده برای PlayStation 5

با این حال، اگر دنبال کمی ماجراجویی هستید و سرتان برای کارهای بنچمارکینگ می‌خارد، پیشنهاد می‌دهیم به سراغ این شکل پردازنده‌ها نیز بروید. آن‌ها نیز به کمی علاقه نیاز دارند.

دیدگاه کاربران

0 دیدگاه

اولین نفری باشید که نظر میدهد...

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

`