شایعه: مدل تراشه‌ی کنسول پلی استیشن 5 لو رفت!
شایعه: مدل تراشه‌ی کنسول پلی استیشن 5 لو رفت!

شایعه: مدل تراشه‌ی کنسول پلی استیشن ۵ لو رفت!

سایت PCGamesN گزارشی را منتشر کرده است که بر اساس آن نوع تراشه‌ی سیستم پلی استیشن ۵ مشخص شده است. این گزارش خود بر اساس توییتی از یک کاربر تأیید نشده در توییتر بوده است و نمی‌توان به آن اعتماد کرد چرا که منبع موثقی ندارد. این خبر هم اکنون در حد شایعه است. برای اطلاعات تکمیلی در ادامه‌ی خبر با سایت نوین اسپات همراه باشید.

بر اساس گزارشی که این سایت منتشر کرده است کد محصولی از AMD که مخصوص کنسول پلی استیشن ۵ است به صورت آنلاین لو رفته است. این سایت اعلام کرده است که کد محصول مورد نظر ۲G16002CE8JA2_32/10/10_13E9 می‌باشد. بر خلاف چیزی که تصورش را می‌کنید، این کد حاوی اطلاعات بسیاری است و با بررسی این کد می‌توان ویژگی‌های زیادی از آن را کشف کرد.

اولین و واضح‌ترین اطلاعاتی که از این گزارش دریافت می‌شود این است که سونی برای کنسول بعدی خود نیز دوباره به سراغ AMD رفته است و از سخت افزار و تکنولوژی‌های این شرکت برای کنسول پلی استیشن ۵ استفاده خواهد کرد. البته اکثر افراد این موضوع را می‌دانستند و در واقع این بخش از اطلاعاتی که از گزارش برداشت می‌شود مهر تأیید دوباره‌ای بر همکاری شرکت سونی با AMD می‌باشد. شایعاتی در سراسر فضای اینترنت وجود داشت که بر اساس آن‌ها شرکت مایکروسافت نیز قصد دارد دوباره برای ساخت کنسول نسل جدیدش که با نام رمزی اسکارلت شناخته می‌شود، از سخت افزارهای شرکت AMD استفاده خواهد کرد. چندی پیش فیل اسپنسر در سخنرانی کوتاهی به طور تقریبی مهر تأییدی بر این شایعات زد و اعلام کرد که شرکت مایکروسافت از همکاری با شرکت‌هایی چون AMD بسیار مفتخر است و کار این شرکت را بسیار تحسین نمود.

بیشتر بخوانید :  Crystal Dynamics مشغول ساخت یک پروژه‌ی جدید AAA می‌باشد

دومین عدد این کد رمزی نشان می‌دهد که پلی استیشن ۵ از Zen+ Core بهره خواهد برد (به جای Zen 2 one) این بدان معناست که تکنولوژی به کار رفته در این کنسول آخرین تکنولوژی موجود نیست. با این وجود به نظر می‌رسد طراحی سخت افزار این کنسول به احتمال زیاد قبل از این که Zen 2 one به وجود بیاید شروع شده است. اگر این حرف درست باشد یعنی کنسول پلی استیشن ۵ در زمانی که مراحل توسعه‌ی سخت افزار آن شروع شده بود، از آخرین تکنولوژی موجود بهره می‌برد.

تعداد هسته‌های پردازنده‌ی مرکزی این کنسول را نیز می‌توان از کد محصول منتشر شده فهمید. پلی استیشن ۴ دارای پردازنده‌ی مرکزی‌ای با ۸ هسته خواهد بود. البته مشخص نیست که این هسته‌ها multi threading هم‌زمان خواهند داشت یا خیر (multi threading یا چند ریسمانی تکنیکی است که در آن یک بخشی از کد، در مراحل مختلف اجرا سازی‌اش، می‌تواند به وسیله‌ی چندین پردازنده مورد استفاده قرار گیرد) البته چه multi threading وجود داشته باشد و چه وجود نداشته باشد به طور حتم می‌توان گفت که در این بخش شاهد پیشرفتی نسبت به سخت افزار پلی استیشن ۴ و پلی استیشن ۴ پرو خواهیم بود.

تا کنون هیچ مدرکی که صحت این شایعه را تأیید کند یا حتی کمی به آن اعتبار ببخشد وجود ندارد و نمی‌توان به هیچ نحوی آن را به گزارش‌ها یا شایعات دیگری که منتشر شده‌اند ربط داد. تنها قسمتی که می‌توان به آن اعتماد کرد این است که سخت افزار پلی استیشن ۵ توسط شرکت AMD طراحی خواهد شد. البته با این وجود، با توجه به این که پلی استیشن ۴ به احتمال زیاد در سال ۲۰۲۰ میلادی منتشر خواهد شد، ویژگی‌هایی که در این شایعه اعلام شده است به نظر می‌رسد با زمان انتشار این کنسول سازگاری داشته باشد. البته زمان عرضه‌ی پلی استیشن ۵ نیز هنوز به صورت رسمی اعلام نشده است اما اکثر تحلیلگران پیش بینی کرده‌اند که کنسول‌های نسل فعلی تا بیش از سال ۲۰۲۰ دوام نخواهند داشت. علاوه بر صحبت‌های تحلیلگران، شایعات دیگری نیز در فضای اینترنت منتشر شده بود که آن‌ها هم زمان انتشار کنسول پلی استیشن ۵ را سال ۲۰۲۰ اعلام کرده بودند. در زیر می‌توانید توییتی که کد محصول شرکت AMD را اعلام کرده بود و بررسی و تحلیل این کد را مشاهده کنید:

۲G16002CE8JA2_32/10/10_13E9 Decode (Update)
۲ = ES1
۱۶۰۰ = Sony Custom SoC (PS5?)
۲C = TDP
E = Package
۸ = ۸C
J = Cache Size
A2 = A2 Stepping (?)
۳۲ = ۳٫۲Ghz (Boost)
۱۰ = ۱٫۰Ghz (Base)
۱۰ = iGPU Clock? (1Ghz?)
۱۳E9 = PCI-ID : Navi 10LITE (GFX1000/1001)

— 比屋定さんの戯れ言@Komachi (@KOMACHI_ENSAKA) January 18, 2019

دیدگاه کاربران

0 دیدگاه

اولین نفری باشید که نظر میدهد...

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Novinspot
`