Batman: The Enemy Within

نقد و بررسی Batman The Enemy Within

بازی های مرتبط

  • ژانر : اکشن، داستانی، فانتزی
  • سازنده : Telltale Games
  • ناشر :    Telltale Games
  • پلتفرم :Windows,iOS,Android,PS4,Xbox One

Batman:The Enemy Within را همین که چند دقیقه بازی کنید متوجه می شوید استودیوی Telltale تمام تجربه ی هشتاد ساله ی قصه گویی اش را برای ساختن این بازی به کار گرفته است. نخستین دیالوگی که گیمر باید در این بازی انتخاب کند نظر بروس وین درباره ی زندگی دوگانه اش می باشد. در این بازی بروس وین را در مرکز یک بازی نقش آفرینی وابسته به دیالوگ مشاهده می کنیم و گیمر در طول بازی با شخصیت هایی سر و کار دارد که خودشان نیز در دنیای خود زندگی دیگری را به پیش می برند. به طور مثال وقتی گیمر هدایت بروس وین را در اختیار می گیرد باید متوجه شود که این شخصیت در واقع سه زندگی برای زیستن دارد. نخست بروس وین است و دوم میلیاردر شهر گاتهام و سوم قهرمان شب یعنی بتمن! بروس وین این بازی اما با وجود پیشبرد هر سه شخصیت خود، وابسته ی هیچکدام شان نیست. در عین حال که در این افکار غوطه ور هستید فیلمی دربازی پخش می شود و بروس وین را در نقش جیمز باند می بینید. کسی که با یک هدفون در گوش قرار است پرده از راز فعالیت های یکی از کازینو های شهر بردارد.

این بازی در مقایسه با عناوین هم سبک خود زیاد وابسته به کمیک بوک ها نیست و همین مسئله باعث شده داستان آن قابل پیش بینی نباشد. شخصیت جوکر در این بازی با نام جان دو ظاهر می شود و تشخیص اینکه بین بروس وین و او چه اسراری در میان است کار دشواریست. در این نسخه از بازی با وجود اینکه در فصل دوم بازی به سر می بریم، می توان تغییرات زیادی را از سوی سازنده ی بازی یعنی Telltale مشاهده کرد. در این بازی شخصیت هایی که در فصل اول حضور داشتند را با جزئیات بیشتری می بینیم؛ به طور مثال جیمز گوردون اکنون افسر پلیس شده و برایش ریشی طراحی کرده اند که خیلی به طراحی چهره اش کمک کرده است. انتخابات گیمر به هنگام مبارزات همچنان به مانند گذشته است و تنوع آنچنانی در آن ها دیده نمی شود. به طور مثال به هنگام مبارزه از شما پرسیده می شود که دوست دارید با طناب قلاب مانندتان تابلوی توقف ممنوعی را از پنجاه متر آن طرف تر به سر دشمن تان بکوبید یا با مشت به صورتش ضربه بزنید. در این نسخه مبارزات کمی سریعتر از قبل شده اند و واکنش گیمر در پیشبرد شان باید در زمان کوتاه تری اتفاق بیفتد.

بیشتر بخوانید :  نقد و بررسی Days Gone | ولگردی در آخرالزمان

این نسخه از بازی به مانند گذشته روش های مرسوم قصه گویی را دنبال می کند ولی با این حال می توان بارقه هایی از ایده پردازی نوین را نیز در نحوه ی داستان سرایی آن مشاهده کرد. به عنوان مثال شخصیت The Riddler وقتی وارد بازی می شود نخست پیشینه ی داستانی اش برای گیمر نشان داده می شود و سپس شخصیت زمان حال او را مشاهده می کنیم. در این بازی باید تصمیم بگیرید که بیشتر به آماندا والر برای شکار مجرمان کمک کنید یا جیمز گوردن. اینکه داستان چگونه به این نقطه می رسد متکی به انتخاب های شما در طول بازی است.

بزرگترین تصمیماتی که در طول بازی گرفته می شود مربوط به رابطه ی بتمن با دوستان خود است. حرکتی که به نظر می رسد تلتیل برای ضربه زدن به روحیه ی گیمر ها انجام داده است. در پایان بازی به مانند بازی های دیگر Telltale انتخاب های تان با گیمر های دیگر مقایسه می شود و می بینید که سهم عمده ای از انتخاب های تان مربوط به عواطف و روابط بتمن به هنگام رویارویی با دوستان خود بوده است. در این بازی تاکید بر روی این است که گیمر قبل از انجام انتخاب از قبل چندین بار به عواقب آن فکر کند. به طور مثال وقتی دروغ بگویید ممکن است در طول بازی از خود بپرسید که آیا با این تصمیم من تصورشان از من تغییر می کند؟

این نسخه از بازی اگر چه می کوشد تا شما را تصمیم گیرنده ی اصلی برای سرنوشت بروس وین بداند ولی با این حال شخصیتی که هدایتش را برعهده دارید به نظر می رسد بدون لباس بتمن هم یک قهرمان است و کار دشواری در به تله انداختن مجرمان ندارد. به طور مثال در یکی از سکانس های بازی شخصیت ریدلر برای شما و همراهانتان نقشه ی قتل کشیده است که اگر معمای درون یک مکعب را حل نکنید خواهید مرد. شما تنها کافیست چند بار این شی را بچرخانید و نقاط موجود روی سطح آن را به هم وصل کنید و همه چیز تمام خواهد شد. اگر با داستان های بتمن آشنایی داشته باشید متوجه می شوید که ریدلر کسی نیست که به همین سادگی ها معمایی طراحی کند. با این وجود برای استودیویی چون Telltale طراحی همین معمای ساده هم کار بسیار بزرگی به حساب می آید. این نسخه از بازی بیشتر در حکم یک پیش درآمد برای عناوین آینده ی این استودیو به حساب می آید و با این وجود چالش های جالبی برای گیمر در این بازی وجود دارند که باعث شده اند بازی ارزش یکبار امتحان کردن را داشته باشد. این بازی همچنان متکی بر فرمول موفق Telltale در داستان سرایی است که باعث شده هر نسخه از آن غیرقابل پیش بینی تر از نسخه ی قبلی باشد.

بیشتر بخوانید :  راهنمای God of War ؛ آموزش کشتن ۹ والکیری

 

جمع بندی

میانگین امتیاز کاربران

عالی8.13

نقاط قوت

نقاط ضعف

دیدگاه کاربران

0 دیدگاه

اولین نفری باشید که نظر میدهد...

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

`