Assassin's Creed Valhalla
Assassin's Creed Valhalla

نقد و بررسی Assassin’s Creed Valhalla | فرقه‌ی وایکینگ‌ها

بازی های مرتبط

بدون شک مجموعه‌ی بازی‌های اساسینز کرید، خاطرات ریز و درشتی را برای قشر کثیری از مخاطبان و طرفداران صنعت بازی‌های ویدیویی، رقم زده‌اند. این مجموعه‌ی جنجالی، همواره با نظرات ضد و نقیض منتقدان و مخاطبان مواجه شده ولی هر قسمت از آن، توانسته با فروش غیر قابل توصیف روبرو شود و یوبی سافت را به میلیون‌ها دلار نزدیک نماید. سال ۲۰۱۹ بدون انتشار نسخه‌ی جدیدی از این مجموعه‌ی پرحاشیه، به اتمام رسید و در شرف به پایان رسیدن سال ۲۰۲۰ میلادی، شاهد انتشار جدیدترین نسخه از مجموعه فرقه‌ی قاتلین تحت عنوان Assassin’s Creed Valhalla بودیم.

نام بازی : Assassin’s Creed Valhalla

توسعه دهنده: Ubisoft Montreal

ناشر: Ubisoft

پلتفرم:  کامپیوترهای شخصی و ایکس باکس وان و پلی استیشن ۴ و ایکس باکس سری ایکس و ایکس باکس سری اس و پلی استیشن ۵ و استیدیا

پروفایل بازی

Assassin's Creed Valhalla

گیم پلی مجموعه‌ی فرقه قاتلین در طی سالهای اخیر، دچار تغییرات بسیار زیاد و بزرگی شده است. در حقیقت این مجموعه از هویت خود مبتنی بر یک اثر در ژانر اکشن ماجراجویی به سمت یک بازی نقش آفرینی حرکت کرد. اساسینز کرید اورجینز این تغییرات را آغاز کرد. همه چیز در این نسخه متحول شده بود. در اورجینز، لازم بود که به انجام ماموریت های فرعی بپردازیم و امتیاز تجربه جمع آوری کنیم. المان های نقش آفرینیِ پررنگ با مجموعه‌ی فرقه قاتلین، غریب بودند تا اینکه نوبت به انتشار اساسینز کرید آدیسی رسید. بدون شک آدیسی یکی از جنجال برانگیزترین بازی های کمپانی یوبی سافت در پنج سال اخیر بود. بسیاری این اثر را به دلیل جاه طلبی هایش برای ساخت دنیای بزرگ و روایتی غنی با انتخاب های متعدد و فعالیت های بی شمار، ستایش کردند و عده ای دیگر اظهار داشتند که این بازی هویت خود را به صورت کامل از دست داده است. در حقیقت، آدیسی پیش درآمدی بر داستان مجموعه‌ی اساسینز کرید به شمار می‌رفت. به هر حال قسمتی از فعالیت های موجود در اساسینز کرید آدیسی، حالتی هجو داشتند و نمی توان منکر این موضوع شد. آدیسی با تمام شایستگی‌های خود، دارای نقاط ضعفی بود. حال نوبت به Assassin’s Creed Valhalla رسیده است.

Assassin's Creed Valhalla

بدون شک والهالا یکی از مورد انتظار ترین بازی های سال ۲۰۲۰ قلمداد می شد. راستش را بخواهید، از صرف کردن زمان خود در دنیایی عظیم و منحصر به فردِ ساخته‌ی جدید یوبی سافت، بسیار لذت بردم. والهالا توانسته بزرگترین مشکلاتی که در اساسینز کرید آدیسی دیده می شدند را برطرف کند و همچنین با بازگرداندن المانهای فراموش شده‌ی مجموعه‌ی فرقه‌ی قاتلین، عنوانی ارزشمند را به مخاطبان ارائه نماید. داستان و روایت، امری بسیار مهم در اساسینز کرید والهالا به شمار می رود و به تک تک سکانس های مختلف بازی، الصاق شده‌اند. مثل همیشه هدف هر نقد و بررسی، زیر ذره بین بردن قسمت های مختلف و کیفیت سنجی کلی بازی می باشد. پس از گذراندن ۸۰ ساعت در دنیای بزرگ Assassin’s Creed Valhalla ، تصمیم گرفتم تا چند خطی در خصوص بازی بنویسم. پس اگر تمایل به مطالعه‌ی یادداشت‌های بنده دارید، در ادامه همراه وب سایت نوین اسپات باشید.

آیا Assassin’s Creed Valhalla به ریشه‌های این فرنچایز بازگشته است؟

Assassin's Creed Valhalla

لازمه‌ی بقا برای هر مجموعه، المان تنوع میباشد. داستان اساسینز کرید والهالا بیشتر در خصوص وایکینگ ها است تا فرقه‌ی قاتلین. از همین رو تصمیم گرفتم که این مقاله را فرقه‌ی وایکینگ‌ها نامگذاری کنم. آن زمان که کنترل قاتلان سنتی را در دست می گرفتیم، گذشته. حال زمان آن رسیده که نقش یک وایکینگ را بر عهده بگیریم. درست همانند زمانی که نقش یک دزد دریایی (بلک فلگ) و یک موزدور (آدیسی) و یک محافظ (اورجینز) را در دست گرفتیم. زمان آن رسیده که از انتظارات افراطی خود دست برداریم و کمی به توسعه دهندگان اجازه‌ی مانور دهیم. سالهاست که نسخه های مختلفی از مجموعه‌ی فرقه قاتلین منتشر می شود و به نظر می رسد که این روند به این زودی‌ها، به اتمام نخواهد رسید. پس بهتر است که از آن لذت ببرید و اجازه دهید تا توسعه‌دهندگان شما را در نقش شخصیت های مختلف، در فرقه های متفاوت، قرار دهند. شخصیت هایی که اهدافشان به صورت موازی با اهداف اعضای فرقه قاتلین، حرکت می کند

برای اینکه پاسخ درست و صحیحی به این سوال بدهیم، باید چندین موضوع را زیر ذره بین ببریم. اول از همه باید انتظار خود را از بازی مشخص کنید. آیا انتظار دارید که کنترل شخصیتی همانند الطائر را در دست بگیرید و تک به تک به مبارزه با تمپلار‌های همیشگی بپردازید؟ اگر پاسختان مثبت بود، شاید Assassin’s Creed Valhalla شما را ناامید کند. اما بیایید کمی دقیق تر به داستان و پس زمینه‌ی داستانی مجموعه بازی های فرقه‌ی قاتلین نگاه کنیم. روایت این فرنچایز همواره حول محور مبارزه خیر با شر گشته است. شخصیت های اصلی مجموعه بازی های اساسینز کرید، به صورت مستقیم و غیر مستقیم به این عمل می پردازند. همچنین شاید بازگشت سلاح معروف این مجموعه یعنی هیدن بلید نیز به مذاق بسیاری از طرفداران قدیمی، خوش آید. به هر حال قصد اسپویل داستان والهالا را برای شما ندارم از همین رو نمی‌توانم به صورت کامل در خصوص موارد مربوطه، صحبت کنم. اما به نظر بنده هویت اصلی مجموعه در Assassin’s Creed Valhalla حفظ شده است. لازمه‌ی بقا برای هر مجموعه، المان تنوع میباشد. داستان اساسینز کرید والهالا بیشتر در خصوص وایکینگ ها است تا فرقه‌ی قاتلین. از همین رو تصمیم گرفتم که این مقاله را فرقه‌ی وایکینگ‌ها نامگذاری کنم. آن زمان که کنترل قاتلان سنتی را در دست می گرفتیم، گذشته. حال زمان آن رسیده که نقش یک وایکینگ را بر عهده بگیریم. درست همانند زمانی که نقش یک دزد دریایی (بلک فلگ) و یک موزدور (آدیسی) و یک محافظ (اورجینز) را در دست گرفتیم. زمان آن رسیده که از انتظارات افراطی خود دست برداریم و کمی به توسعه دهندگان اجازه‌ی مانور دهیم. سالهاست که نسخه های مختلفی از مجموعه‌ی فرقه قاتلین منتشر می شود و به نظر می رسد که این روند به این زودی‌ها، به اتمام نخواهد رسید. پس بهتر است که از آن لذت ببرید و اجازه دهید تا توسعه‌دهندگان شما را در نقش شخصیت های مختلف، در فرقه های متفاوت، قرار دهند. شخصیت هایی که اهدافشان به صورت موازی با اهداف اعضای فرقه قاتلین، حرکت می کند.

Assassin's Creed Valhalla

شاید در ابتدای کار و ساعات اولیه، نتوان با ایور ارتباط چندانی برقرار کرد. این موضوع، رفته ‌رفته کمرنگ‌تر می‌شود و پس از پشت سر گذاشتن چندین مأموریت، با وجه‌های شخصیتی ایور، بیشتر آشنا می شوید. چنین موضوعی به صورت مستقیم با شخصیت‌های فرعی داستانِ Assassin’s Creed Valhalla در ارتباط است.

اجازه دهید تا در ابتدای مطلب به سراغ داستان و روایت Assassin’s Creed Valhalla برویم. در این نسخه کنترل شخصیتی به نام ایور را در دست می‌گیریم. سکانس آغازین بازی، با پیش‌زمینه‌ی داستانی این شخصیت همراه می‌شود. ایور در میان وایکینگ ها با لقب Wolf kissed شناخته می شود (بوسیده شده توسط گرگ). هیجان از اولین سکانس داستانی، یقه‌ی مخاطب را در دستان خود می گیرد. در حقیقت داستان اساسینز کرید والهالا با محوریت شخصیت اصلی و اتفاقات رخ داده برای او، به جلو هدایت می شود و چنین موضوعی مقوله‌ی پرداخت شخصیت اصلی را بسیار مهم جلوه می‌دهد. شاید در ابتدای کار و ساعات اولیه، نتوان با ایور ارتباط چندانی برقرار کرد. این موضوع، رفته ‌رفته کمرنگ‌تر می‌شود و پس از پشت سر گذاشتن چندین مأموریت، با وجه‌های شخصیتی ایور، بیشتر آشنا می شوید. چنین موضوعی به صورت مستقیم با شخصیت‌های فرعی داستانِ Assassin’s Creed Valhalla در ارتباط است. در حقیقت قسمتی از بار شخصیت‌پردازی ایور برعهده‌ی شخصیت های فرعی مهم می باشد و داستان پردازان، توانسته اند به بهترین شکل، نحوه‌ی عملکرد شخصیت ها را رشد دهند و پله پله آنها را در دل مخاطب و همچنین اعماق داستان، جای دهند.

بیشتر بخوانید :  Assassin's Creed Valhalla

Assassin's Creed Valhalla

توسعه‌دهندگان توانسته‌اند به بهترین شکل ممکن داستانهای اسکاندیناوی و فرهنگ وایکینگ ها را به پرده‌ی تصویر بکشند و مخاطب را در دل و اتمسفر بازی غرق نمایند. از طرف دیگر طراحی برخی از لوکیشن های اساسینز کرید والهالا  و دست نوشته‌هایی که در این لوکیشن ها یافت می شوند، نقش مهمی در القای اتمسفر به مخاطب، ایفا می‌کند.

بنابراین کمی زمان لازم است تا همه‌ی کاراکترها در جایگاه اصلی خود قرار و روایت جان بگیرد. پس از گذشت چند ساعت، تنش روایت افزایش پیدا می‌کند و تا انتها شاهد اضافه شدن شخصیت های فرعی بیشتر و گسترده تر شدن داستان هستیم. البته باید به این موضوع اشاره داشت که نحوه‌ی روایت در Assassin’s Creed Valhalla بسیار سرراست و برخا قابل پیش بینی می باشد اما به میزان زیادی راضی‌کننده قلمداد می شود. در کل می‌توان گفت که داستان اساسینز کرید والهالا به کمک شخصیت‌های پرداخت شده و همچنین شخصیت اصلی دوست داشتنی و با هویت، بسیار جذاب به شمار می‌رود. توسعه‌دهندگان توانسته‌اند به بهترین شکل ممکن داستانهای اسکاندیناوی و فرهنگ وایکینگ ها را به پرده‌ی تصویر بکشند و مخاطب را در دل و اتمسفر بازی غرق نمایند. از طرف دیگر طراحی برخی از لوکیشن های اساسینز کرید والهالا  و دست نوشته‌هایی که در این لوکیشن ها یافت می شوند، نقش مهمی در القای اتمسفر به مخاطب، ایفا می‌کند. یکی از سرگرم کننده ترین موارد در Assassin’s Creed Valhalla ، گشت و گذار در نقشه‌ی بزرگ بازی و انجام فعالیت‌های مختلفی است که هر کدام از آنها داستانی کوتاه ولی جالب را برای شما تعریف می‌کند. به نظرم این شیوه‌ی توسعه‌دهندگان برای روایت، موضوع بسیار مهمی به شمار می رود.

همانطور که کمپانی یوبی سافت وعده داد، برخی از عناصر نقش آفرینی در اساسینز کرید والهالا، بسیار پر رنگ شده اند و از همین رو در این نسخه، انتخاب های بیشتری در روبروی شما قرار می گیرد. بسیاری از این انتخاب ها، برخی از رخدادهای بازی را تحت تأثیر قرار می‌دهند و برخی دیگر از انتخاب های شما، روی پایان داستان تاثیر خواهند گذاشت. به هر حال پایان کلی از یک هویت مشخص برخوردار است و شما نمی توانید با انتخاب های خود تاثیر قابل توجهی بر روی داستان بگذارید.

در نهایت باید اظهار داشت که Assassin’s Creed Valhalla روایتگر داستان یک جنگجوی بزرگ و نامی در سرزمینی غریب می باشد. توسعه‌دهندگان توانسته اند که مفهوم کلی را به بهترین شکل ممکن به مخاطب خود ارائه دهند. همه چیز به صورت آرام شروع می شود و کم کم اوج می گیرد و دقیقا این موضوع سبب می شود که به خوبی درگیر روایت شوید. حفره‌ی داستانی خاصی در این اثر وجود ندارد اما سرانجام برخی از شخصیت‌های فرعی به بسته‌های گسترش دهنده‌ی داستانی که در آینده منتشر می شوند، واگذار شده. پایان اساسینز کرید والهالا ترتیب دهنده‌ی سکانسی منحصر به فرد است که به عنوان یک جمع بندی کلی از ماجراجویی‌های شما در انگلستان، به شمار می‌رود.

Assassin’s Creed Valhalla روایتگر داستان یک جنگجوی بزرگ و نامی در سرزمینی غریب می باشد. همچنین حضور نسبتاً کمرنگ داستان‌های خیالی – اساطیری اسکاندیناوی در Assassin’s Creed Valhalla رنگ و بوی منحصر به فردی به این اثر داده است. توسعه‌دهندگان توانسته اند که تعادل مورد نیاز برای دور نشدن والهالا از ریشه های تاریخی خود را رعایت کنند. به هرحال اکثر قسمت های مختلف مجموعه‌ی فرقه‌ی قاتلین برگرفته از اتفاقات تاریخی و شخصیت های تاریخی بوده است. در این میان چاشنی تخیل برای ساخت شخصیت‌ها نیز دیده می‌شود.

بدون شک می توان گفت که تک تک بازی های منتشر شده از فرقه‌ی قاتلین، دارای محیط های بسیار زیبا و چشم نواز بوده‌اند. Assassin’s Creed Valhalla نیز از این قاعده مستثنی نمی باشد. در حقیقت قسمت بزرگی از بارِ اتمسفر بازی بر دوش محیط و لوکیشن ها می باشد. به خوبی می توانید حس جنگجویی غریبه، در سرزمینی کاملاً جدید را دریافت کنید. همچنین حضور نسبتاً کمرنگ داستان‌های خیالی – اساطیری اسکاندیناوی در Assassin’s Creed Valhalla رنگ و بوی منحصر به فردی به این اثر داده است. توسعه‌دهندگان توانسته اند که تعادل مورد نیاز برای دور نشدن والهالا از ریشه های تاریخی خود را رعایت کنند. به هرحال اکثر قسمت های مختلف مجموعه‌ی فرقه‌ی قاتلین برگرفته از اتفاقات تاریخی و شخصیت های تاریخی بوده است. در این میان چاشنی تخیل برای ساخت شخصیت‌ها نیز دیده می‌شود.

اما به سراغ بحث شیرین گیم پلی برویم. موضوعات بسیار مهمی در گیم پلی Assassin’s Creed Valhalla وجود دارد که باید به آنها اشاره کرد. از تغییرات و بهبود های اعمال شده بگیرید تا موارد کاملاً جدید. بزرگترین بهبودی که در اساسینز کرید والهالا اعمال شده است، افزایش کیفیت ماموریتها نسبت به نسخه‌ی پیشین می باشد.

افزایش کیفیت ماموریت‌های و فعالیت ها در Assassin’s Creed Valhalla نسبت به نسخه های پیشین، به وضوح مشخص است. این بار داستان به صورت بهتری با ماموریت ها گره می خورد. همچنین تنوع فعالیت هایی که ملزم به انجام دادن آنها هستیم، زیاد است.

اساسینز کرید آدیسی دارای ماموریت های بسیار زیادی بود. برخی از این ماموریت ها از کیفیت مطلوبی برخوردار بودند و برخی دیگر نیز صرفاً حضور خارجی داشتند و با تجربه‌ی آنها لذت چندانی از بازی نمی بردید . افزایش کیفیت ماموریت‌های و فعالیت ها در Assassin’s Creed Valhalla نسبت به نسخه های پیشین، به وضوح مشخص است. این بار داستان به صورت بهتری با ماموریت ها گره می خورد. همچنین تنوع فعالیت هایی که ملزم به انجام دادن آنها هستیم، زیاد است. به لطف مینی گیم های اضافه شده، روند کلی حالت فان تری به خود گرفته. در هر ماموریت ملزم به انجام کاری مخصوص می باشید و در برخی اوقات توسعه‌دهندگان، نهایت خلاقیت خود را در ماموریت های اصلی، به پرده‌ی تصویر می‌کشند. چنین بهبودی به والهالا جلوه‌ی ویژه تری بخشیده و این بازی را نسبت به نیاکان خود (دو نسخه‌ی پیشین) برتر جلوه می دهد.

Assassin's Creed Valhalla

البته قسمت اصلی و جدایی ناپذیر اکثر فعالیت های درون بازی، مبارزات هستند. حال که در خصوص ماموریت های اصلی صحبت می کنیم، بد نیست اشاره ای به فعالیت های فرعی نیز داشته باشیم. ماموریت‌های فرعی اندک ولی با کیفیتی در دنیای Assassin’s Creed Valhalla دیده می شود. از طرفی دیگر در گوشه گوشه‌ی انگلستان شاهد حضور World Event های مختلف هستیم. با انجام این رویدادها امتیاز تجربه به دست می آورید. در هر کدام از آنها باید به انجام کاری متفاوت بپردازید. برخی از ایونت‌ها از پس زمینه‌ی داستانی بسیار مختصر ولی جالب و بحث برانگیزی برخوردار می باشند و اکثر آنها در کمتر از چند دقیقه به سرانجام می رسند و از همین رو، هیچگاه از تجربه‌ی World Event  ها خسته نمی شوید. به شخصه پس از انجام چندین ماموریت اصلی به سراغ این ایونت های جالب میرفتم تا کمی تنوع به روند گیم پلی اضافه کنم. اما تمام فعالیت های فرعی Assassin’s Creed Valhalla در انجام World Event ها خلاصه نمی‌شود. دنیای اساسینز کرید والهالا مملو از موارد مخفی و همچنین جالب و متنوع است. گاهی اوقات باید به حل کردن پازل ها بپردازید و گاهی اوقات در دل دانجن های پیچ در پیچ غرق می شوید تا به پیدا کردن آیتم های مخصوص پردازید. به صورت کلی باید گفت که تنوع فعالیت های فرعی و اصلی در اساسینز کرید والهالا، بسیار رضایت بخش هستند.

بیشتر بخوانید :  از کراس اور Monster Hunter Rise و اوکامی رونمایی شد (تریلر و اطلاعات تکمیلی)

Assassin's Creed Valhalla

اول از همه باید به اضافه شدن خط استقامت و یا همان استامینا در مبارزات اشاره کرد. بدین ترتیب با جا خالی دادن و ضربه زدن، مقداری از خط استقامت شخصیت اصلی، خالی خواهد شد. اما جای هیچ گونه نگرانی نیست. این نوار با سرعتی بسیار مناسب بازیابی می شود. در حقیقت بازیابی خط استقامت تبدیل به هسته‌ی مبارزات نشده. مقوله‌ی خشونت در Assassin’s Creed Valhalla پر رنگ تر از هر زمان دیگری شده. در حقیقت توسعه‌دهندگان از بستر داستانی بازی، به بهینه ترین شکل ممکن، استفاده کرده ‌اند. شما کنترل یک وایکینگ خشن و بی رحم را در دستان خود می گیرید. وایکینگ ها مبارزانی بسیار کاربلد و تشنه جنگ بودند. از همین رو، مقوله‌ی خشونت در اساسینز کرید والهالا، به خوبی گنجانده می شود.

توسعه دهندگان تصمیم به اعمال تغییراتی در پیکره‌ی مبارزات Assassin’s Creed Valhalla گرفته اند. اول از همه باید به اضافه شدن خط استقامت و یا همان استامینا در مبارزات اشاره کرد. بدین ترتیب با جا خالی دادن و ضربه زدن، مقداری از خط استقامت شخصیت اصلی، خالی خواهد شد. اما جای هیچ گونه نگرانی نیست. این نوار با سرعتی بسیار مناسب بازیابی می شود. در حقیقت بازیابی خط استقامت تبدیل به هسته‌ی مبارزات نشده. شاید بتوان مهمترین موضوع مبارزات را سیستم Parry کردن به شمار آورد. دشمنان نیز دارای خط استقامت هستند و بازی کنندگان با پَری کردن ضربات دشمنان، می تواند نوار استقامت آنها را به اتمام برسانند. هنگامی که خط استقامت یک دشمن به انتهای خود برسد، می‌توانید تمام کنندهای بسیار خشن و جذابی را بر روی آن‌ها پیاده سازی کنید و از فواره زدن خون در هوا، لذت ببرید.

Assassin's Creed Valhalla

مقوله‌ی خشونت در Assassin’s Creed Valhalla پر رنگ تر از هر زمان دیگری شده. در حقیقت توسعه‌دهندگان از بستر داستانی بازی، به بهینه ترین شکل ممکن، استفاده کرده ‌اند. شما کنترل یک وایکینگ خشن و بی رحم را در دستان خود می گیرید. وایکینگ ها مبارزانی بسیار کاربلد و تشنه جنگ بودند. از همین رو، مقوله‌ی خشونت در اساسینز کرید والهالا، به خوبی گنجانده می شود. ضربه پذیری در سیستم مبارزات والهالا به خوبی به مخاطب منتقل می‌گردد و لرزش های دوربین به هنگام ضربات و قطرات خون، این امر را محقق می سازد.

یکی از  بهترین و جدیدترین موارد اضافه شده به Assassin’s Creed Valhalla ، قابلیت اداره‌ی پایگاه مخصوص به خودتان می باشد. در بسیاری از عناوین مشابه، چنین المانی وجود داشت اما والهالا توانسته با شیوه ای درست این المان را در گیم‌ پلی بگنجاند. به گونه ای که برای آپگرید کردن پایگاه خود، همواره تلاش می کنید. در حقیقت با آپگرید کردن پایگاه اصلی خود در انگلستان، ماموریت های فرعی جدید و موارد تازه‌ای آزاد خواهد شد. چنین موضوعی، شما را برای انجام دادن Raid های موجود در سرتاسر نقشه، ترغیب می‌کند.

بسیاری عقیده دارند که نسخه های مختلف مجموعه‌ی فرقه قاتلین، شباهت زیادی به یکدیگر دارند. اگر فرض را بر درست بودن این مبحث بگیریم، باز هم هر کدام از نسخه‌های منتشر شده از این مجموعه‌ی بزرگ و محبوب دارای المان های جدید و منحصر به فرد خود می باشد. یکی از  بهترین و جدیدترین موارد اضافه شده به Assassin’s Creed Valhalla ، قابلیت اداره‌ی پایگاه مخصوص به خودتان می باشد. در بسیاری از عناوین مشابه، چنین المانی وجود داشت اما والهالا توانسته با شیوه ای درست این المان را در گیم‌ پلی بگنجاند. به گونه ای که برای آپگرید کردن پایگاه خود، همواره تلاش می کنید. در حقیقت با آپگرید کردن پایگاه اصلی خود در انگلستان، ماموریت های فرعی جدید و موارد تازه‌ای آزاد خواهد شد. چنین موضوعی، شما را برای انجام دادن Raid های موجود در سرتاسر نقشه، ترغیب می‌کند. با شرکت در Raid  ها میتوانید مواد اولیه برای آپگرید کردن پایگاه خود به دست آورید. برای شرکت در هر کدام از Raid ها، به سطح قدرتی مخصوص نیازمندید و بهترین راه برای افزایش سطح قدرت شخصیت اصلی، انجام فعالیت های متعدد در نقشه می باشد. در نهایت زنجیره ای مستحکم به وجود می‌آید که بازی کننده را در صدها ساعت گیم پلی عمیق غرق می کند. جستجو در محیط Assassin’s Creed Valhalla با جوایز بسیار زیادی همراه است و چنین موضوعی از بزرگ ترین نقاط قوت اساسینز کرید والهالا به شمار می‌رود. به عبارتی دیگر، جوایز ارزنده و منحصر به فردی که در سرتاسر نقشه‌ی وسیع والهالا پخش شده است ، به همراه داستان‌های مختلفی که در هر قسمت آن قرار دارد،  همواره شما را برای جستجو در محیط بازی وسوسه می کند.

نوار آدرنالین هنوز هم در Assassin’s Creed Valhalla وجود دارد. استفاده از این نوار و پر شدن آن به اعمال شما در میان میدان مبارزه وابسته می باشد. هرچه بهتر مبارزه کنید و تسلط بیشتری بر روی ضربه زدن به دشمنان خود داشته باشید، نوار آدرنالین با سرعت بیشتری پر خواهد شد.

Assassin's Creed Valhalla

نوبتی هم که باشد، باید به سراغ مقوله‌ی سیستم پیشروی در اساسینز کرید والهالا برویم. پیشرویِ شما در دو قسمت مختلف تقسیم می شود. اولی به درخت مهارتها و دیگری مربوط به قابلیت های شخصیت اصلی می باشد. با ارتقای سطح، به تعداد دو عدد اسکیل پوینت دریافت خواهید کرد و می توانید این دو اسکیل پوینت را درخت مهارت ها استفاده کنید. درخت مهارت های اساسینز کرید والهالا بسیار گسترده است و موارد متعددی را در بر می گیرد. برخی از مهارت ها برای مخفی کاری و برخی دیگر برای تیراندازی با سلاح‌های دور زن و برخی دیگر برای مبارزه رو در رو به کار می روند. در این میان می‌توانید برخی از ویژگی های شخصیت مانند قدرت و میزان خط سلامتی و تعداد نوار های آدرنالین و میزان آسیب رسانیِ هدشات و … را اضافه کنید.

بیشتر بخوانید :  Assassin's Creed Valhalla - ده نکته که آن را بهتر از Odyssey خواهد کرد

در وهله‌ی دوم، قابلیت‌های شخصیت اصلی وجود دارند که برای به دست آوردن آنها باید محیط را به خوبی بگردید و در دانجن های پیچ در پیچ غرق شوید تا بتوانید آیتم‌هایی با نام Book of knowledge را یافت کنید. قابلیت های شخصیت اصلی به دو دسته‌ی نزدیک و دور زن تقسیم می شوند و هر کدام از آنها دارای آپگرید مخصوص به خود هستند. بدین ترتیب دلیل موجه دیگری برای انجام فعالیت های فرعی در Assassin’s Creed Valhalla یافت می شود.

Assassin's Creed Valhalla

استفاده از قابلیت های متفاوت در میدان مبارزه، بصورت کاملاً جذاب و کارآمدی طراحی شده. میدان های مبارزه‌ی Assassin’s Creed Valhalla بسیار شلوغ و پر هیجان هستند اما متاسفانه مشکل بسیار بزرگی در این میان دیده می‌شود. هر دشمن با شیوه‌ای مخصوص به سمت شما حمله خواهد کرد و برای آسیب رساندن به او، باید با استراتژی منحصر به فردی عمل کنید. اما موضوع اینجاست که تنوع مدل دشمنان نسبتاً کم می باشد و از همین رو ممکن است گاهی شاهد آسان شدن میادین مبارزه، باشیم. همچنین تنوع مدل های مختلف از دشمنان، سبب شده که برخی از سکانس های مبارزه حالتی تکراری به خود بگیرند.

Assassin's Creed Valhalla

باگ های موجود در هوش مصنوعی دشمنان، سبب می شود که لحظات بسیار خنده داری در میادین مبارزه به وجود آید. ممکن است که در یک سکانس مبارزه‌ی شلوغ، دشمنی را مشاهده کنید که بدون هیچ گونه حرکتی در جای خود ایستاده و منتظر است که وی را به کام مرگ بکشید.

حالا که صحبت از ایراد و ایراد گیری شد، باید به باگ های متعددی که در هوش مصنوعی دشمنان وجود دارد نیز اشاره کرد. در طی سالهای اخیر، مجموعه بازی های اساسینز کرید از باگ‌های متعددی رنج می بردند. باگ های موجود در هوش مصنوعی دشمنان، سبب می شود که لحظات بسیار خنده داری در میادین مبارزه به وجود آید. ممکن است که در یک سکانس مبارزه‌ی شلوغ، دشمنی را مشاهده کنید که بدون هیچ گونه حرکتی در جای خود ایستاده و منتظر است که وی را به کام مرگ بکشید. این دو معضل دست به دست هم داده تا میزان کیفیت سکانس های مبارزه کاسته شود. به هر حال شخصیت اصلی می توانند از انواع و اقسام اسلحه‌ها برای آسیب رساندن به دشمنان خود استفاده کنند. تنوع اسلحه ها در بازی بسیار راضی کننده هستند. همچنین توسعه دهندگان اسلحه های لجندری معدود ولی منحصر به فردی را برای بازی کنندگان در نظر گرفته اند.

Assassin's Creed Valhalla

یکی دیگر از بهترین موضوعات در خصوص سیستم بیشروی بازی، ارزشمند بودن تک ‌تک تجهیزاتی است که یافت می کنید. در حقیقت با استفاده از مواد اولیه‌ی مناسب، می توانید سلاح مورد علاقه‌ی خود را آپگرید نمایید. باهر آپگرید، شکل ظاهری اسلحه (و همچنین تجهیزات) نیز تغییر خواهد کرد و زیباتر خواهد شد. اما مقوله‌ی آپگرید کردن در Assassin’s Creed Valhalla در دو مرحله خلاصه می شود. در ابتدا باید رده بندی تجهیزات را افزایش دهید و سپس با مواد اولیه مختلف، به افزایش قدرت آنها بپردازید. ویژه بودن هر اسلحه و تجهیزات مختلف، سبب شده که دست مخاطب برای شخصی سازی کامل، بازتر شود.

در نسخه‌ های پیشین اساسینز کرید، شاهد اضافه شدن سکانس های باس فایت بودیم. این سکانس ها در Assassin’s Creed Valhalla بیش تر و با کیفیت تر شده اند و به صورت کلی، تنوع جالبی را به روند بازی داده‌اند. اما یکی دیگر از بهبود هایی که در پیکره‌ی گیم پلی اعمال شده است، کاهش میزان Grind در بازی می باشد. در حقیقت یکی از بزرگترین معضلات اساسینز کرید آدیسی، گرایند بیش از حد بود. برای ادامه دادن خط داستانی، مجبور بودید تا بر خلاف میلتان، تعداد زیادی از ماموریت های فرعی را تکمیل کنید. چنین موضوعی در اساسینز کرید والهالا نیز وجود دارد اما شدت آن کاهش یافته است. در حقیقت گرایند برای هر عنوانی لازم است تا مخاطب از دست آورد‌های خود لذت ببرد اما میزان آن باید تعادل داشته باشد. اساسینز کرید والهالا توانسته این تعادل را حفظ کند.

Assassin's Creed Valhalla

موضوع حائز اهمیت دیگری که در روند مخفی‌کاری اساسینز کرید والهالا به چشم می‌آید، کاربردی تر شدن اسلحه تیر و کمان می باشد.  البته در نسخه های پیشین نیز، این سلاح در دسترس شخصیت اصلی بود اما در Assassin’s Creed Valhalla استفاده از تیر و کمان، بهینه سازی شده. بدین ترتیب با آپگرید کردن این اسلحه می توانید بسیاری از دشمنان خود را به صورت کاملا مخفیانه نابود سازید.

مخفی‌کاری همواره یکی از المان‌های حاضر در مجموعه بازی های اساسینز کرید بوده است. این المان در نسخه های اخیر، بسیار کم رنگ‌تر شده بود. از آنجایی که المان های نقش آفرینی در روند بازی پررنگ‌تر شده بودند، شخصیت اصلی در نسخه های پیشین، ملزم به آپگرید کردن هیدن بلید خود بود. چنین موضوعی توانست آسیبی جدی به روند مخفی‌کاری اساسین کرید آدیسی و اورجینز بزند. اما Assassin’s Creed Valhalla مقوله‌ی مخفی‌کاری بهبود های بسیار زیادی یافته. قبل از هر چیز باید به این نکته اشاره کرد که دشمنان تنها با یک ضربه‌ی هیدن بلید به صورت مخفیانه، نابود خواهند شد. اما به هنگام کشتار مخفیانه‌ی دشمنان قوی‌تر به کمک هیدن بلید، مینی گیمی برای شما اجرا می‌شود و با فشردن دکمه در زمان‌بندی مناسب، می‌توانید دشمنان قوی تر را نیز به کام مرگ بکشانید. همچنین حدود ۲۰ عدد Zealot در بازی وجود دارند که به هیچ وجه قابل Assassinate شدن ، نیستند . موضوع حائز اهمیت دیگری که در روند مخفی‌کاری اساسینز کرید والهالا به چشم می‌آید، کاربردی تر شدن اسلحه تیر و کمان می باشد.  البته در نسخه های پیشین نیز، این سلاح در دسترس شخصیت اصلی بود اما در Assassin’s Creed Valhalla استفاده از تیر و کمان، بهینه سازی شده. بدین ترتیب با آپگرید کردن این اسلحه می توانید بسیاری از دشمنان خود را به صورت کاملا مخفیانه نابود سازید. تمام المان هایی که توضیح دادم، دست به دست هم می‌دهند تا روند مخفی‌کاری در والهالا بسیار لذت بخش طی شود.

Assassin's Creed Valhalla

اگر دقیق به خاطر داشته باشید، انیمیشن صورت ها و حرکات بدن شخصیت ها در اساسینز کرید آدیسی کمی خنده‌دار بودند و مخاطبان را یاد عنوان تحسین شده‌ی GTA San Andreas می انداختند. اما در اساسینز کرید والهالا بدین گونه نیست. انیمیشن صورت ها در سطح قابل قبولی قرار دارند و همچنین جلوه های بصری بازی به شدت چشم نواز و زیبا می باشد. از نورپردازی ها بگیرید تا جزئیات محیط و موارد دیگر، همه با وسواس بسیار زیادی طراحی شده‌اند. از طرفی دیگر موسیقی متن بی عیب و نقص Assassin’s Creed Valhalla سبب می‌شود که بهتر از هر زمان دیگری در سکانس‌های مبارزه و محیط غرق شوید.

جمع بندی

زمان آن رسیده که از انتظارات افراطی خود دست برداریم و کمی به توسعه دهندگان اجازه‌ی مانور دهیم. سالهاست که نسخه های مختلفی از مجموعه‌ی فرقه قاتلین منتشر می شود و به نظر می رسد که این روند به این زودی‌ها، به اتمام نخواهد رسید. پس بهتر است که از آن لذت ببرید و اجازه دهید تا توسعه‌دهندگان شما را در نقش شخصیت های مختلف، در فرقه های متفاوت، قرار دهند. شخصیت هایی که اهدافشان به صورت موازی با اهداف اعضای فرقه قاتلین، حرکت می کند.

امتیاز سایت

فوق العاده9

میانگین امتیاز کاربران

پیشنهاد وِیژه10.00

نقاط قوت

 • تجربه‌ای غنی که به ازای هر فعالیت، مخاطب را پاداش می‌دهد
 • سیستم مبارزات جالب
 • بهبود در روند مخفی کاری
 • سیستم پیشروی فوق العاده
 • روند ماموریت‌ها
 • شخصیت‌های دوست داشتنی

نقاط ضعف

 • باگ‌های خنده دار در هوش مصنوعی دشمنان
 • تنوع کم مدل‌های مختلف از دشمنان که به روند مبارزات آسیب می‌رساند و در مواقعی آن را خسته کننده می‌کند

دیدگاه کاربران

2 دیدگاه
علی

این بازی فوق العادس. نقدتون هم خیلی عالی بود. فقط چرا انقد بازدید سایت کمه؟؟ حیفه واقعا همچین سایتی با این بازدید کم. لطفا بخش دانلود بازیای ps4 رو بیشتر اپدیت کنید و کامنت ها رو زودتر تایید کنید. با تشکر

  نوبخت - محمد

  سلام تشکر از اینکه نظرتون رو با ما به اشتراک گذاشتید دوست عزیز.

  حتما رسیدگی میشه . همچنین در حال حاضر مشغول برطرف کردن مشکلات سرورهامون هستیم.

  پایدار باشید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

`