Alan Wake
نقد و بررسی بازی Alan Wake Remastered

نقد و بررسی بازی Alan Wake Remastered | بازتجربه‌ای با لباس نو

بازی های مرتبط

بازی Alan Wake Remastered، چنانچه که از پسوند ریمستر آن پیدا است، عنوان جدیدی نیست. همان بازی است که در نسل هفتم بسیاری را مجذوب خود کرد. حال با استفاده از موارد فنی جدید، بازگشته است تا بتواند در نسل نهم بازی‌ها نیز جایگاهی در خور داشته باشد. این اثر کمپانی Remedy Entertainment را می‌توان به مانند دیگر بازی‌های این کمپانی، از آثار درخشان سه نسل اخیر خواند. با این حال، آیا این اثر ریمستر شده، ارزش این را دارد که باز سراغ این بازی بروید؟ و یا اگر می‌خواهید دوباره به سراغ این بازی بروید، آیا تجربه نسخه ریمستر بهتر خواهد بود یا رجعت به نسخه اصلی چندان تفاوتی نخواهد داشت؟ در ادامه با نقد و بررسی بازی Alan Wake Remastered همراه وب سایت نوین اسپات باشید.

اجازه دهید تا در ابتدای نقد و بررسی بازی Alan Wake Remastered ، به سراغ ریشه‌های بازی برویم. عنوان Alan Wake Remastered در ابتدا به شکل انحصاری برای کنسول Xbox 360 تولید و عرضه گشت. کمی بعدتر نیز برای رایانه‌های شخصی، به همراه بسته‌های الحاقی The Signal و The Writer نیز منتشر شد. حال در سال 2021، ریمستر این بازی برای کنسول‌های PlayStation 5، PlayStation 4، Xbox Series X|S، Xbox One و همچنین رایانه‌های شخصی منتشر شده است. این برای نخستین بار است که بازیکنان ثابت کنسول‌های پلی استیشن نیز می‌توانند این اثر تحسین شده را بر روی پلتفرم مورد علاقه خود تجربه کنند.

نقد و بررسی بازی Alan Wake Remastered

داستان بازی را به احتمال زیاد می‌دانید. با این حال، کسی نمی‌تواند بگوید که یادآوری آن در این مطلب ضرری خواهد داشت. دو سال پس از انتشار آخرین رمان خود، آلن ویک که دچار رکود خلاقیت شده است و دیگر نمی‌تواند به موضوعی در خور فکر کند، به همراه همسر خود، آلیس، کابینی در کنار یک دریاچه اجاره می‌کنند. این دریاچه در کنار شهری به نام برایت اسپرینگز (Bright Springs) قرار دارد. پس از یک درگیری لفظی میان آلن و همسرش، آلیس کابین را ترک می‌کند. پس از مدتی، آلیس به کابین باز نمی‌گردد و گم می‌شود. آلن به دنبال همسر خود می‌رود. در حین جستجو برای همسر خود، آلن ویک متوجه می‌شود که شهری که در حال حاضر در آن سکونت دارد، به هیچ عنوان شهری عادی نیست. رازی در این شهر وجود دارد که آلن می‌بایست آن را حل کند. در پس این راز، موجودی شرور قرار دارد که خود را تحت تاریکی نمایان می‌سازد. این تاریکی هر کاری می‌کند تا به آلن برسد. در این راه، از نابودی یا استفاده از هیچ چیزی فروگذار نخواهند بود. تنها راه مبارزه آلن با این موجودات، استفاده از چراغ قوه‌اش است. با تابیدن روشنایی بر این موجودات، می‌توان آن‌ها را نابود کرد.

بیشتر بخوانید :  Deathloop تا یک سال در انحصار ps5 خواهد بود

 

گیم پلی بازی Alan Wake Remastered مشابه بازی اصلی خود باقی مانده است. از نکات جالبی که گیم پلی در راستای شخصیت پردازی آلن ویک و عادات کاربر به هنگام بازی کردن یک اثر ترسناک دارد، چنین است که خود آلن ویک با شلیک گلوله‌های محدود خود، مرتباً به ریلود کردن می‌پردازد. اگر شما مرتباً به ریلود کردن دست بزنید، استرس آلن ویک برای ریلود کردن افزایش خواهد یافت. از لذت‌های این بازی، می‌توان به اسلو موشن کشته شدن برخی از موجودات اشاره کرد. بدون شک می‌توان از این که موجودات تاریکی را با چراغ قوه تضعیف و سپس نابود کرد، آن هم با صحنه اسلو موشن آن، لذت بالایی را تجربه کرد. چنین ریزه کاری‌های موجود در گیم پلی بازی، باعث می‌شود که ما اثری را داشته باشیم که در تجربه آن، می‌توان به خوبی تأثیر مناسب المان‌های اکشن در یک بازی ژانر Horror با ترس روانشناختی را احساس نمود. آلن ویک شاید از نخستین آثاری باشد که این چنین ظریف توانسته است المان‌های اکشن را در یک اثر ترسناک سینماتیک به کار بسته باشد.

یکی از ضعف‌های بازی Alan Wake Remastered، بدون شک دیالوگ نویسی آن است. هرچند که طرفداران این بازی ممکن است بگویند که تضعیف دیالوگ‌ها در اصل بخشی از بازی است. چنین دفاعی تا حدودی قابل قبول است. در داستان، ما نویسنده کتاب‌های پرفروش و Best-seller را داریم که دچار رکود نویسندگی (Writer’s Block) شده است. به همراه ناپدید شدن همسرش، ذهن مشوش او نمی‌توان به‌خوبی عمل کتد. برخی دیالوگ‌ها چنان بد هستند که برای شما لذت بخش خواهند بود (جمله معروف انگلیسی زبان‌ها که می‌گوید: “It’s so bad, it’s good”). اما بسیاری از دیالوگ‌ها نیز به اندازه‌ای بد هستند که ضعف نویسندگان این سری را نشان می‌دهد. در عناوین دیگر Remedy، مانند Control، Quantum Break و حتی Max Payne 3، ما شاهد دیالوگ نویسی‌های جالب و حتی سوال برانگیز بوده‌ایم. به همین دلیل، چنین امری چندان تعجب برانگیز نیست.

بیشتر بخوانید :  عناوین متن باز | آشنایی با بازی‌هایی که سورس کد آنها در دسترس است

نقد و بررسی بازی Alan Wake Remastered

با گذشتن از نکات مربوط به بازی اصلی، می‌بایست یادآوری کنیم که این عنوان بازسازی کامل از نسخه اصلی نیست بلکه ریمستر آن است. به همین جهت مناسب است که در نقد و بررسی بازی Alan Wake Remastered ، به نکات مربوط به ریمستر آن نگاهی بیاندازیم. با نخستین تجربه این بازی در کنسولی مانند PS5، متوجه می‌شوید که تغییرات مهمی رخ داده است. از مدل‌های بازسازی شده تا تکسچرهای جدید. حتی در محیط بازی، fooliageها و جنگل نیز یک بازسازی جدید دریافت کرده است. اما با این وجود، به خصوص با توجه به ریمیک‌های موجود در بازار، این بازی چندان عنوانی جدید به نظر نمی‌آید. هرچند که می‌بایست برای بار دیگر یادآوری کنیم که این اثر ریمستری از عنوان اصلی است، نه ریمیک آن.

با این وجود، اگر بر روی PS5 عنوان Alan Wake Remastered را تجربه کنید، بدون شک از تجربه این بازی با کنترلرهای جدید دوال‌سنس لذت مضاعف خواهید برد. کمپانی Remedy از قابلیت‌های جدید این کنترلر نهایت استفاده را برده است. امکان مقاومت تریگرهای این کنترلر موجب می‌شود که برای هر اسلحه شما مقاومت‌های متفاوتی را تجربه کنید. همچنین به هنگام راه رفتن، ضربان‌های کوچک در کنترلر باعث می‌شود قدم‌های آلن ویک را احساس کنید. چنین امری برای محیط بازی آلن ویک شدیداً ایده‌آل است. این اثر در ابتدا قرار بوده است که یک اثر جهان باز باشد. با این حال، المان‌هایی از یک بازی جهان باز در این اثر دیده می‌شود. شما می‌توانید با گشت و گذار آزادانه، فضای بازی را بیشتر از قبل کشف کنید.

بیشتر بخوانید :  دانلود بازی hack G.U. Last Recode برای PS4

از دیگر نقاط قوت مربوط به این ریمستر، نبود باگ‌های مربوط به نسخه اولیه است. استودیوی D3T، که مسئول تولیداین ریمستر بوده است، ماه‌ها وقت را صرف مطالعه موتور اصلی بازی Alan Wake اصلی کرده بود. بر این اساس، آن‌ها توانسته‌آند تا بسیاری از باگ‌های بازی را رفع کنند. در این راه، آن‌ها به بازنویسی بساری از نکات مربوط به انجین نیز متوسط شده‌اند. همین امر است که موجب می‌شود بازی Alan Wake Remastered به مانند یک نسخه ماد شده رایانه‌های شخصی از نسخه اصلی بازی به نظر نیاید. کمپانی D3T همچنین زمان زیادی را صرف ضبط دوباره مدل سخن گفتن کاراکترها کرده است. بدین وسیله، ما میمیک‌های بهتری از شخصیت‌های این بازی را شاهد هستیم. چنین مسائلی باعث می‌شود که این بازی را به عنوان یک نمونه خوب برای ریمستر یک بازی از نسل هفتم یا هشتم به نسل نهم بدانیم.

جمع بندی

بازی Alan Wake Remastered در این ده سال، تنها لباس‌های خود را عوض کرده است. این مسئله موجب می‌شود که برخی از افراد در خرید این نسخه جدید شک کنند. با این وجود، ما تجربه این نسخه از بازی را حتماً به افرادی که پیش‌تر نسخه اصلی این بازی را تجربه نکرده‌اند، پیشنهاد می‌کنیم. این اثر ریمستری قابل قبول است و حتی می‌توان گفت که رویکرد کمپانی رمدی در قبال ریمستر کردن این اثر، می‌توان الگوی بسیاری از کمپانی‌ها باشد. مایه خوشحالی است که چنین بازی خوب که به علت انحصاری بودنش چندان در مرکز توجه بسیاری از افراد قرار نگرفت، با این ریمستر در اذهان آن‌ها نیز جای گشته است.

امتیاز سایت

عالی8

نقاط قوت

  • داستانی گیرا و پر از تعلیق
  • موسیقی متن عالی
  • محیط و اتمسفر فوق العاده
  • قیمت مناسب نسخه ریمستر

نقاط ضعف

  • عدم پشتیبانی بازی از HDR
  • گیم پلی این بازی می‌تواند کمی خسته کننده باشد به خصوص اگر پیش تر آن را تجربه کرده باشید
  • برخی از دیالوگ نویسی های بازی

دیدگاه کاربران

0 دیدگاه

اولین نفری باشید که نظر میدهد...

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

`