Prey
طراحی مراحل بازی

۱۵ نمونه از بهترین طراحی مراحل در بازی‎های ویدئویی

طراحی مراحل یکی از مهم‎ترین اجزای یک بازی ویدئویی است که متاسفانه در بحث‎های مربوطه نیز آن چنان که باید مطرح نیست. یک مرحله جذاب، می‎تواند مانند بسیاری از اجزای حیاتی دیگر یک بازی، بازیکن را به خود جذب کرده و هیجان و لذت وی را دو چندان کند. در این مقاله، به بررسی 15 مرحله کم نظیر در بازی‎های ویدئویی می‎پردازیم که طراحی درست و هدفمند آنان به شدت خودنمایی کرده و تجربه‎ای فراموش نشدنی را ارائه داده است. در ادامه همراه وبسایت نوین اسپات باشید.

بازی Half Life مرحله Surface Tension

طراحی مراحل

مرحله Surface Tension یکی از بزرگ‎ترین مراحل بازی محبوب و مشهور Half Life است که در هنگام فرار گوردون فریمن (Gordon Freeman)، شخصیت اصلی، از تشکیلات Black Mesa جریان دارد. طراحی این مرحله به شکل بی‎نظیری جذاب است و شرایط در آن واقعاً پر تنش و هیجانی است. سربازان با استفاده از هلیکوپتر، تانک و اسلحه‎های مختلف با موجودات فضایی مبارزه می‎کنند و فریمن وظیفه دارد از میان این آشوب گذشته و مبارزه کند، از حمله‎های مختلف جان سالم به در ببرد و راهش را به درستی بیابد. هیجان در این مرحله بیداد می‎کند و هوش مصنوعی کم نظیر با توجه به زمان عرضه بازی نیز این هیجان را دو چندان می‎نماید.

بازی Half Life 2 مرحله Ravenholm

طراحی مراحل

اگر قرار باشد نسخه اول سری محبوب Half Life را در زمینه طراحی مراحل فوق العاده به شمار آوریم، پس نسخه دوم توصیف ناپذیر است. قطعاً مراحل بسیاری در این عنوان وجود دارند که لازم بود در این لیست حضور یابند اما مرحله Ravenholm که یکی از خاطره انگیزترین و جذاب‎ترین مراحل این بازی است، بیشتر از سایرین می‎درخشد. این شهر که یک شهر معدنی متروکه است، در گوشه و کنارهایش پر از زامبی‎های خشن و خونریز است و شما باید با استفاده از یک شاتگان و یک اسلحه مربوط به دستکاری جاذبه، بتوانید با موفقیت از آن گذر کنید. این مرحله را می‎توان پر از خطر، هیجان انگیز و حتی تا حدودی ترسناک نیز خطاب کرد.

بازی Bloodborne مرحله Central Yharnam

طراحی مراحل

اگر این عنوان را تجربه کرده باشید، می‎دانید که ابتدا در یک کلینیک مرموز شروع شده و سپس به Hunter’s Dream منتقل می‎شوید. ولی راستش را بخواهید، تا زمانی که به Central Yharnam نرسیده‎اید، بازی حتی شروع نیز نشده است. گوشه به گوشه‎ای این شهر ویران شده، پر از ترس‎ها و خوف‎هایی است که در یک لحظه می‎توانند جان‎تان را بگیرند؛ روستایی‎های دیوانه، کلاغ‎های بزرگ و خون‎خوار و … در هر جایی از این شهر انتظارتان را می‎کشند. در همین جا است که کم کم شروع به یادگیری بازی و آشنایی با عناصر مختلف آن می‎کنید که به خودی خود آموزشی سخت و البته فراموش نشدنی است. همه این‎ها به علاوه شخصیت‎های فرعی تاثیر گذار از قبیل خانواده پدر گسکوین (Father Gascoigne) این مکان را به یکی از برترین مراحل تاریخ تبدیل می‎نمایند.

بیشتر بخوانید :  ۸ روز با Gaming | روز سوم | ظهور نینتندو

بازی Divinity: Original Sin 2 مرحله Reaper’s Coast

طراحی مراحل

مرحله Fort Joy جایی است که با جزئیات Divinity: Original Sin 2 آشنا می‎شوید و چیزهای لازم را یاد می‎گیرید ولی در واقع این مرحله Reaper’s Coast است که شما را به طور کامل به درون این بازی کشانده و شما را با ماموریت‎های جانبی فراموش نشدنی، شخصیت‎های کم نظیر، فعالیت‎های فرعی سرگرم کننده و دشمنان متنوع آشنا می‎کند. این مرحله واقعاً یکی از جذاب‎ترین مراحل در یک عنوان نقش آفرینی است که علاوه بر تنوع، صحنه‎ها و لحظات شگفت انگیزی در آن رخ می‎دهد.

بازی Titanfall 2 مرحله Effects and Cause

طراحی مراحل

وقتی که به مرحله Effects and Cause می‎رسید، می‎توان گفت Titanfall 2 خود را به عنوان یک شوتر مناسب ثابت کرده است ولی این مرحله، کار را کمی به پیش می‎برد و تجربه‎ای کاملاً هیجان انگیز و جالب را به نمایش می‎گذارد. این ماموریت گذشته شخصیت اصلی را به بازیکن نشان داده و دشمنان قدرتمندی نیز در مقابل شما قرار می‎گیرند. این مرحله چه از نظر داستانی و چه از نظر وجود پازل‎ها و معما، ثابت کرد که بخش کمپین و طراحی مراحل Titanfall 2 می‎تواند بسیار بهتر از تصور باشد.

بازی Hollow Knight مرحله City of Tears

طراحی مراحل

بیشتر وقت‎تان در بازی Hollow Knight صرف گشت و گذار در غارهای ترسناک، جنگل‎های کشنده و دیگر مکان‎های قدیمی و دور افتاده می‎شود. با این حال، وقتی به پایتخت Hallownest با City of Tears که شهری خیره کننده و پر جزئیات است که در آن باران شدیدی می‎بارد. بسیاری از اوقات می‎توان غرق در طراحی خیره کننده این شهر شد و مدت‎ها به آن نگریست. در گوشه و کنارهای این شهر تحسین برانگیز، باس فایت‎های چالشی و نیز رازهای بسیار نهفته است که همین خود باعث می‎شود این مرحله بسیار فراموش نشدنی باشد.

بازی Super Mario Odyssey مرحله Metro Kingdom

طراحی مراحل

ممکن است مراحل Darker Side Kingdom یک چالش پلتفرمر حسابی باشند، اما Metro Kingdom از بسیاری نظرها جذاب‎تر است. در این مرحله، شما از یک آسمان خراش بالا می‎روید تا به باس مخوف آن رسیده و وی را از میان بردارید، در راه تعدادی تانک نیز تصاحب کرده و از آنان کمک می‎گیرید، در مسابقات RC شرکت می‎کنید، چالش پلتفرمر جذاب‎تر و نفس‎گیرتری را تجربه می‎کنید و بسیاری فعالیت‎های جذاب دیگر که همگی باعث می‎شوند Metro Kingdom در زمینه طراحی مرحله واقعاً در سطح بالایی قرار بگیرد.

بازی Batman: Arkham Asylum مرحله Arkham Asylum

طراحی مراحل

ممکن است کمی اغراق باشد اگر بگوییم که همه چیز در Batman: Arkham Asylum بی‎نقص است اما طراحی جزیره آرکام، به راستی سرآمد بوده و یکی از برترین طراحی مراحل در تاریخ است. شما از کانال‎های کولر، آزمایشگاه‎ها، حیات‎هایی که پر از نشانه قرمز تفنگ تک تیراندازها بر روی لباس‎تان است، گیاهانی که توسط Poison Ivy جهش یافته‎اند، فاضلاب و … خواهید گذشت در حالی که همیشه خطری در کمین‎تان است و تقریباً هیچ گاه از دست دشمنان آرامش ندارید. هر چیز خارق العاده ای که از تیمارستان آرکام و بتمن در ذهن دارید، در این بازی نیز لحاظ شده تجربه‎ای کم نظیر از مخفی کاری، مبارزات تن به تن، حل معما و … به شما ارائه می‎شود که واقعاً کم نظیر است.

بیشتر بخوانید :  ۱۰ باس پایانی برتر در بازی‎های ویدئویی

بازی Dark Souls مرحله Painted World of Ariamis

طراحی مراحل

منطقه The Painted World of Ariamis در میان آشوب و نابودی سرزمین Lordran مکانی خاص و متفاوت است. این مکان، با برف پوشیده شده و زیبایی خاصی به دنیای نابود شده Dark Souls می‎بخشد. باس فایتی که در اینجا با آن روبرو می‎شوید، Crossbreed Priscilla نام دارد که بسیار مخوف و البته قدرتمند بوده و این تجربه را بیشتر از قبل برای‎تان متفاوت و به یاد ماندنی می‎سازد. این منطقه، نمونه‎ای بسیار کامل از زیبایی و اهمیت طراحی مراحل در عناوین ساخته میازاکی را به نمایش می‎گذارد.

بازی Metroid Prime مرحله Tallon IV

طراحی مراحل

در Metroid Prime تقریباً هر گوشه و کناری از Talon IV انباشته از رازهای مختلف و چیزهای مخفی است. اگر این سری را تجربه کرده باشید، می‎دانید به طور کلی دوربین این سری سوم شخص بوده ولی Metroid Prime اولین نسخه از آن است که از یک دوربین اول شخص بهره می‎برد. ساخت مرحله‎ای مانند Tallon IV که باس‎ها و دشمنان خاص خود را دارد و گشت و گذار در آن هر لحظه چیز جدیدی را به شما نمایش می‎دهد، قطعاً کاری ساده نیست.

بازی Metal Gear Solid 5 The Phantom Pain مرحله Hellbound

در این مرحله از بازی، شما وظیفه دارید که دکتر Emmerich را نجات دهید. این مرحله، درست مانند مرحله‎ای معمولی شروع می‎شود ولی روند آن، بسیار متفاوت‎تر از یک مرحله عادی است. این مرحله با نفوذ که کمپی در افغانستان شروع شده و شما باید مخفیانه از میان دژی پر از سرباز عبور کرده و در نهایت به دکتر Emmerich برسید. البته، بخش سخت بازی از این جا آغاز می‎شود. بعد از پیدا کردن او، Sahelanthropus که یک متال گیر است، ظاهر شده و شما باید از دید او مخفی شده و به سمت هلیکوپترتان حرکت کنید. هیجان و استرس بسیاری در این مرحله به بازی‎باز القاء شده و همین، مرحله Hellbound را به یکی از برترین مراحل بازی تبدیل کرده و آن را می‎توان مثالی مناسب از طراحی مراحل در یک عنوان مخفی کاری تاکتیکی دانست.

بازی The Legend of Zelda: Breath of the Wild مرحله Eventide Island

بازی The Legend of Zelda: Breath of the Wild عنوانی است که شما در آن به معنای واقعی کلمه از صفر شروع کرده و کم کم راه خود را به سمت بهتر شدن پیش می‎گیرید و سلاح، زره قدرتمند و هر چه نیاز دارید را کسب می‎کنید. با این حال، زمانی که به Eventide Island می‎رسید، دوباره تمامی آیتم‎های‎تان را از دست داده و بایستی تنها با تکیه بر مهارت‎ها و هوش‎تان زنده بمانید. این مرحله واقعاً مرحله‎ای متفاوت و کاملاً به یاد ماندنی در این بازی است.

بیشتر بخوانید :  رتبه بندی بازی های مجموعه‌ی Assassin’s Creed

بازی Dishonored: Death of the Outsider مرحله The Bank Job

اگر سری بازی Dishonored را بازی کرده باشید، قطعاً می‎دانید مراحل آن با بسیاری از بازی‎ها تفاوت شده و بسیاری از آنان لیاقت حضور در این مقاله را داشتند. با این حال، مرحله The Bank Job در Death of the Outsider با بسیاری از آنان تفاوت دارد و یکی از بهترین‎ها است. هدف شما این است که به بانک Dolores Michaels دستبرد زده و اسلحه‎ای قدرتمند را به دست آورید. در این مرحله، شیوه‎های بسیاری برای ورود، باز کردن گاو صندوق و … وجود دارد؛ می‎توانید از سقف بروید، یا از فاضلاب استفاده کنید و یا هزاران روش دیگر که خودتان با خلاقیت خودتان ممکن است ابداع کنید! این همه روش متنوع برای پیشبرد یک مرحله، مخفی کاری کم نظیر و دیگر عناصر، همگی دست به دست هم می‎دهند تا مرحله The Bank Job به طور قطع مرحله‎ای به یاد ماندنی و نمونه‎ای کامل طراحی یک مرحله فوق العاده باشد.

بازی Prey مرحله Talos 1

استدیو Arkane مهارت خود را در زمینه طراحی مراحل اثبات کرده است و باری دیگر با بازی Prey آن را به رخ می‎کشد. قطعاً Talos 1 مکان زیبا، چشم نواز و آرامی که می‎خواهید نیست و گوشه و کنار آن از دشمنان پر شده و رازهای مختلف و داستان‎های فرعی در گوشه و کنار آن مخفی است. در این مرحله، منابع‎تان کاملاً محدود است و پیشروی مقداری سخت خواهد شد از این رو، نیاز دارید که بیش از پیش بر روی مهارت‎های‎تان تکیه کنید تا بازی را به بهترین روش به پیش ببرید.

بازی Uncharted 2: Among Thieves مرحله Locomotion

این مرحله که با اسم «مرحله قطار» نیز شناخته می‎شود، قطعاً به یادماندنی‎ترین مرحله از Uncharted 2 و یکی از برترین مراحل این سری است. در این مرحله، شما در یک قطار هستید و باید به آرامی به سمت جلو پیش بروید. در ابتدای آن اسلحه‎ای ندارید و باید کمی از مهارت‎های پلتفرمینگ‎تان برای پیش روی بهره بگیرید تا زمانی که بتوانید به راحتی با موج‎های پایان ناپذیری از دشمنان روبرو شوید. البته، حتی در طول مبارزه نیز این مرحله دست از شگفت زده کردن شما نمی‎کشد و تعدادی درگیری بسیار چالشی و به یادماندنی را برای‎تان رقم می‎زند که اکشن خالص در آنان بیداد می‎کند.

خب نظر شما چیست؟ کدام یک از این مراحل برای شما خاطره‌انگیز است؟ فکر میکنید که چه مراحل دیگری می‌توانست در لیست بالا قرار گیرد؟ نظرات خود را با در میان بگذارید

دیدگاه کاربران

2 دیدگاه
استیو ولف :دی

چرا مرحله سرقت از بانک در بازی جی تی ای وی رو اضافه نکردید!!!!!!!!!!!!

King

سلام دوست عزیز اول تشکر
بعد جان خودت اون متال گر پانتیموم چی بود دیگه آوردیش تو لیست
Mgs pp یک کلاه بزرگ بود که کونامی و کمی کوجیما سرهمه گذاشتن

بعد بنظرم کمی از دنیا فانتزی گذاشتین کمی هم دنیا واقعی مثلا نورماندی cod2 یا مرحله واشینگتون mw2 یا المپیوس god of war یا سفینه اشیوریما dead spaesو…
اما ی چیز که خوب ما گیمر ها باهم تفاوفق داریم این دنیا ها از بچگی تا الان قدم به قدم در ذهنمان نقش بسته اند

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Novinspot
`