GTA San Andreas

۱۰ شخصیت منفی شرور در تاریخ صنعت بازی‌ها

چگونه امکان دارد که بتوانیم خوب را بدون بد در نظر بگیریم؟ تا وقتی که یک شخصیت منفی نباشد هیچ قهرمانی نمی‌تواند داستان خود را به طور کامل شرح دهد. یک ضد قهرمان که زندگی‌اش را صرف اهداف پلید و شرورش کرده و در این راه از هیچ چیزی نیز واهمه ندارد. وی تنها با یک انگیزه که در اکثر موارد نیز مخرب و کشنده است، رو به جلو حرکت کرده و از هیچ مانعی نیز ترسی ندارد. این موجودات شرور که در اکثر موارد دارای شخصیت پردازی بسیار خوبی نیز بوده و در میان طرفدارن آن اثر خاص از محبوبیت خوبی نیز برخوردار هستند، در بسیاری از صنایع سرگرمی، از جمله کمیک بوک، سینما و ادبیات حضور موثری دارند. با این حال شاید بتوان در دنیای بازی‌های ویدیویی نیز با مقداری جستجو، شاهد حضور موجودات خطرناک در بسیاری از موارد هستیم. خوشبختانه به لطف قدرت و توانایی بازی‌ها در به تصویر کشیدن شخصیت‌های مختلف به شکل متنوع و رنگارنگ، در این زمینه نیز کیفیت بالایی را شاهد بوده و می‌بینیم که شخصیت‌های منفی و شرور بسیار بی‌نظیری در سراسر صنعت بازی در طی سال‌های گذشته وجود داشته است. در طی چهل سالی که از عمر بازی‌های ویدیویی می‌گذرد، شاهد حضور شرورترین ذهن‌ها و تفکراتی که پشت وقایع و مشکلات درون بازی‌ها می‌افتاد، بودیم. قطعاً امکان ندارد که در بحثی حول محور شخصیت بتمن، نتوان اسمی از شخصیت منفی کلیدی‌ای که در اصل مکمل حضور بتمن در کمیک‌هاست، یعنی جوکر نام نبرد. با دانستن این موضوع که این شخصیت‌های شرور از انگیزه‌های مخربی بهره می‌برند که در ذهن آن‌ها تنها با عقل جور در می‌آید و حتی اگر این انگیزه‌ها درباره ثروت و قدرت نیز نباشد و تنها انگیزه‌هایی روانی و شخصی باشد نیز نباید تعجب کنیم. پس حال متوجه هستید که یک کاراکتر اصلی داستان نمی‌تواند حتی لحظه‌ای از روایت داستانی مناسبی برخوردار باشد، اگر حضور شخصیتی منفی در خور وی در داستان وجود نداشته باشد. در این مقاله با ما همراه باشید تا نگاهی بیاندازیم به بهترین شخصیت‌های منفی در دنیای بازی‌های رایانه‌ای که با روانشناسی پیچیده‌ای که در بافت‌های ساخت خود دارند، به ما قدرت داستان سرایی و توانایی نویسندگان را در به تصویر کشیدن جنون و خشم نشان دادند. این شخصیت‌ها بر اساس قدرت روانپریشی و البته اعمال وحشتناکی که در طی بازی خود مرتکب شده‌اند، توانسته‌اند حضورشان در لیستمان را قطعی کرده و برای خود جایگاهی در این مقاله دست و پا کنند. در زمان‌هایی، حتی تاثیر گذاری و بی‌نقص بودن تصویر این شخصیت‌های منفی به حدی بی‌نقص و تمام و کمال است که حتی می‌توانند بیشتر از شخصیت‌های اصلی داستان نیز درخشیده و آن‌ها را به سوی فرعی شدن هدایت کرده و بازیکنان را تحت تاثیر قرار دهند. با تمامی این موارد در نظر داشته باشید که رتبه بندی شخصیت‌هایی که در لیست می‌بینید، همگی بر اساس نظر شخصی ما بوده و دلیلی بر برتری فردی بر فرد دیگر در این مقاله وجود ندارد. پس با در نظر داشتن این موارد، این شما و این هم لیست، ۱۰ شخصیت منفی شرور در تاریخ صنعت بازی‌ها. همچنین در نظر داشته باشید که ممکن است در متون زیر مقداری اسپویل داستانی وجود داشته باشد که در صورت تجربه نکردن آثار، بهتر است از خواندن متن صرف نظر کنید.

۱۰- شخصیت Zeus از بازی God of War

زمانی که کرونوس، پدرش را کله پا کرد می‌دانست که فرزند خودش نیز با وی همچین کاری خواهد کرد. پس قصد می‌کند تا تک تک فرزندانی که از وی متولد می‌شوند را زنده زنده بخورد؛ در این شرایط زئوس به دنیا می‌آید. رئا مادر زئوس، قطعه سنگی را به جای زئوس به کرونوس غول پیکر داد و در خفا زئوس را تربیت کرد تا بزرگ شود. او پس از آزاد کردن خانواده‌اش تا از چنگال تایتان‌ها، نبرد بزرگی علیه آن‌ها به راه انداخت و آن‌ها را یا زندانی کرد یا کشت. زئوس در ابتدا خدای نور و آسمان بود ولی اندک اندک بصورت خدای خدایان در آمد هیچ چیز از چشم او پنهان نبود هیچ چیز نمی‌توانست برخلاف میل او باشد در این صورت زمین و ماه و به لرزه می‌افتاد با این حال زئوس خدایی عاقل محسوب می‌شد. زئوس به عنوان خدای خدایان که دارای قدرت‌های فراوانی نیز بود، هیچ فردی را در مقابل خود به عنوان رقیب نمی‌دید. زئوس و کالیستو صاحب دو فرزند می‌شوند که یک از آن‌ها کریتوس نام داشت. کریتوس به سرعت رشد کرد تا به فرماندهی اسپارتا رسید. زئوس او را رقیبی جدی یافت و به او خیانت کرد و بهانه‌ای به کریتوس فانی داد تا او را به چالش بکشد. زئوس که از شخصیت‌های محبوب افسانه‌های یونان به حساب می‌آید، به واسطه ظلمی که در طول سری به شخصیت اصلی محبوب داستان یعنی کریتوس کرده، از دید اکثر بازیکنان دنیا جزو منفورترین شخصیت‌های منفی تاریخ به حساب می‌آید که در طی سری نیز کریتوس به خوبی با وی برخورد می‌کند و انتقام چند ساله‌اش را از این خدای یونانی به خوبی در آخرین نسخه سه گانه اول بازی می‌گیرد.

بیشتر بخوانید :  حل مشکلات و ارورهای بازی Mafia Definitive Edition

۹- شخصیت Nemesis از بازی Resident Evil 3: Nemesis

تنها موجود شرور این لیست که هیچگونه انگیزه و هدف پیچیده و خاصی را برای کارهای شرورانه‌اش دنبال نمی‌کند و در واقع زیاد فکر نمی‌کند. اگر به تجربه بازی Resident Evil 3: Nemesis پرداخته باشید به طور کامل در جریان هستید که دقیقاً چرا این شخصیت خوفناک در این لیست حضور دارد. شاید Nemesis به عنوان قدرتمندترین هیولا در سری Resident Evil به حساب بیاید. دلایل زیادی وجود دارند که چرا شخصیت Nemesis یکی از خاص‌ترین و مهم‌ترین شخصیت‌های منفی و شرور تمام تاریخ صنعت بازی‌های ویدیویی به حساب می‌آید؛ مهمترین این دلایل را می‌توان به نوستالژی خاصی که ما ایرانی‌ها و بسیاری از بازیکنان قدیمی با این شخصیت دارند نام برد. فلسفه ساخته شدن Nemesis در آزمایشگاه کمپانی Umbrella در کشور فرانسه این بود که هیولایی خلق شود که بتواند طبق فرمان‌هایی که از طریق مرکز فرماندهی به وی داده می‌شود پیش برود و هوشمندتر از سایر زامبی‌های احمق درون بازی باشد. حتی نام این هیولا نیز اشاره‌ای به هدفی که برای آن ساخته شد (شکار اعضای گروه S.T.A.R.S) بر اساس الهه یونانی انتقام انتخاب شده است. پس از خلق ویروس Nemesis و به وجود آمدن این هیولای بی‌رحم، یکی از محبوب‌ترین شخصیت‌های منفی سری Resident Evil و تمام تاریخ که عذابی برای شخصیت‌های اصلی و البته ما بازیکنان بود، به وجود آمد. کشتن وی عملی بسیار طاقت فرسا بوده و نیازمند تمامی قوا و مهمات درون بازی می‌باشد.

۸- شخصیت Officer Frank Tenpenny از بازی Grand Theft Auto: San Andreas

Officer Frank Tenpenny شخصیت منفی اصلی بازی Grand Theft Auto: San Andreas است. اگر مانند ما از طرفداران بزرگ Grand Theft Auto: San Andreas باشید، مطمئناً از وی نفرت خاصی به دل دارید. پلیسی عوضی و فاسد و جنایتکار که باعث ایجاد مشکلات بزرگی برای شخصیت‌های اصلی بازی شده است. این پلیس فاسد که دو همکار و نوچه عوضی همیشه همراهیش می‌کنند، پس از مطلع شدن از پلیسی که قصد فاش کردن جنایاتشان را دارد، وی را کشته و گناهش را گردن شخصیت اصلی بازی یعنی سی جی میاندازند. وی که تازه پس از سال‌های دراز به شهرش San Andreas برگشته، توسط Tenpenny و دیگر افسرانش دستگیر می‌شود. آن‌ها از سی جی سو استفاده می‌کنند تا به مقصدهای پلیدشان برسند. به عنوان افسر دپارتمان پلیس شهر لس سانتوس (LSPD) وی همراه با دو زیر دست خود یعنی جیمی هرناندز (Jimmy Hernandez) و ادی پولاسکی (Eddie Pulaski) گروهی خصوصی تحت عنوان C.R.A.S.H (منابع جامعه بر علیه اوباش خیابانی) را تاسیس کرده که بر خلاف نام و آوازه‌اش، با دانش Tenpenny از گروه‌های گانگستری و خیابان‌ها، از آن‌ها به عنوان ابزاری برای رسیدن به اهداف کثیف خود استفاده می‌کند. وی پس از ورود سی جی به لس سانتوس وی را تهدید کرده و با زیر نظر گرفتن او، از آلوده شدن دست‌های خود جلوگیری می‌کند. Frank Tenpenny شخصیتی فاسد، ظالم، خشن و سادیمی دارد و از انجام هیچ کار خلافی هراسی ندارد. Frank Tenpenny در اکثر لیست‌های «ظالم ترین شخصیت های منفی در بازی های رایانه ای» حضور دارد و کاراکتری بیاد ماندنی است. دوبله وی را نیز بازیگر مشهور هالیوود، «ساموئل ال جکسون» (Samuel L. Jackson) انجام داده است.

۷- شخصیت Raul Menendez از بازی Call of Duty: Black Ops II

شخصیت‌های منفی در تاریخ اهداف فراوانی برای انجام اعمال تبهکارانه خود داشته‌اند؛ با این حال افرادی که در این میان چیزی برای از دست دادن نداشته و تنها هدفشان برای نابودی و تباهی، انتقام است، از سایرین بدتر هستند. Call of Duty: Black Ops II از این دسته افراد است که عقل خود را در اثر جنون انتقام از دست داده بود و چیزی جز نابودی نمی‌بیند. نوای شیون افرادی که در آتش در حال سوختن هستند و زجه می‌زنند همانند موسیقی به گوش این تروریست دیوانه است. از آنجایی که وی به معنای واقعی کلمه چیزی برای از دست دادن ندارد می‌توان به وی لقب یکی از خطرناک‌ترین و خونسردترین مجنونان صنعت بازی‌ها را داد. هدف اصلی وی برای نیست و نابود کشته شدن خواهرش به دست نیروهای مخالف بود که وی را تا مرز جنون پیش برده بود. Menendez یک شخصیت تاریک و سرد از تمامی افراد جنگ زده است. تصور کنید که تمام زندگی و خانواده‌تان را از شما جدا کرده باشند و در این میان نیز تحقیر شده باشید؛ حال شما تبدیل به یک ماشین کشتاری می‌شوید که جز نابودی و مرگ چیزی پیش روی خود مشاهده نخواهد کرد. وی همچنین از محبوب‌ترین شخصیت‌های منفی در طی سری Call of Duty است که در بازی Call of Duty: Black Ops II حضور پیدا کرد. Menendez از اصلی‌ترین مخالفان نیروهای مبارز آمریکایی و البته شخصیت‌های اصلی سری Black Ops یعنی «دیوید میسون» (Alex Mason) و «فرانک وودس» (Frank Woods) بود.

بیشتر بخوانید :  شوخی استودیوی BioWare درباره‌ی چاله‌های آب بازی Spider-Man

۶- شخصیت Albert Wesker از سری بازی های Resident Evil

شاید بدترین صفتی که یک شخصیت بسیار شرور و منفی می‌تواند از خود نشان بدهد، ظاهر شدن به عنوان دوست و سپس خیانت به شخصیت اصلی بازی است. «آلبرت وسکر» (Albert Wesker)، که در آغاز نسخه اصلی سری، رهبر گروهی تحت عنوان S.T.A.R.S بود، با خیانت به همگروهی‌های خود، دست به پخش کردن ویروس مرگباری که در سری مشاهده می‌کنیم، زد تا اهداف خود را راحت‌تر پیش ببرد. در خلال عرضه نسخه‌های Resident Evil، این شخصیت با توجه به تاثیرات مخرب ویروس، در هر سری خطرناک‌تر و قوی‌تر می‌شود، وی تا جایی پیش می‌رود که از یک فرد نفوذی و خیانتکاری پست، تبدیل به نماید شرارت و تباهی در طول سری بازی‌های Resident Evil می‌شود که هدفی جز آلوده کردن کل انسان‌ها به ویروس و تبدیل کردن آن‌ها به زامبی‌های گوشت خوار ندارد. وی دارای ظاهری جذاب (مانند تمامی شخصیت‌های اصلی سری!) بوده و همچنین فوق العاده قدرتمند و حرفه‌ای در استفاده از اسلحه‌های سرد و گرم است و سرعت بالایی نیز دارد. وی شخصیت منفی اصلی در بازی Resident Evil 5 است که در پایان نیز موفق می‌شویم پایانی به شرارت‌های وی بدهیم؛ با این حال نمی‌شود به این راحتی‌ها تاثیر گذاری وی را به باد فراموشی سپرد. با در نظر گرفتن تمامی این نکات گفته شده، باید بدانید که شخصیت آلبرت وسکر همچنان از به یادماندنی‌ترین و شاخص‌ترین شخصیت‌های شرور و تاریک صنعت بازی‌ها به حساب می‌آید.

۵- شخصیت Bowser از سری بازی های Super Mario Bros

آیا میتوان از شخصیت Bowser به عنوان پدرخوانده شخصیت های منفی و شرور در تاریخ بازی ها نام برد؟ جواب بدون شک بله است. زمانی که پای شرارت و قدرت خالص به میان می آید، هیچ شکی وجود ندارد که Bowser از بزرگان شرور در تاریخ است. فردی که مسئول دزدیده شدن مکرر شاهزاده Peach و به زحمت انداختن ماریو در هر قسمت از سری Super Mario Bros. است. وی در تمامی نسخه ای سری، عذابی برای شخصیت های اصلی بود و بزرگترین تهدید برای قلمروی قارچ ها محسوب میشود. وی در ابتدا با نام King Koopa شناخته میشد که در ادامه به Bowser تغییر نام داد و با هدف حکمرانی بر تمامی قلمروی قارچ ها، دست به ربودن شاهزاده Peach زد تا اینکه تنها فردی که در طول سری جرئت مقابله با وی را داشت، یعنی ماریو برای مقابله با او وارد عمل شد. Bowser همچنین یک باس فایت بسیار سخت در پایان بازی نیز می باشد که برای شکست دادن وی باید زحمت زیادی بکشید. وی ترکیبی از لاک پشت و اژدها بوده و موجودی بسیار عضلانی و قدرتمند محسوب میشود که توانایی شلیک گلوله های آتشین را نیز از دهانش دارد و در اکثر نسخه های سری وی را در قلعه اش پیدا میکنیم که شاهزاده را در آنجا زندانی کرده است. اهمیت شخصیت Bowser را در به تصویر کشیدن شخصیت های منفی کلاسیک در بازی ها نمیتوان نادیده گرفت و باید قبول داشته باشیم که علاوه بر شرور بودن، نمیتوان این اژدهای بی مغز را دوست نداشت.

۴- شخصیت Frau Engel از سری بازی‌های Wolfenstein

اگر شما یک نازی باشید، به صورت خودکار تبدیل به یک موجود شیطانی می‌شوید که هیچگونه رحم و مروتی حالیش نشده و از یک شیطان نیز پست‌تر است. حال رهبر نازی‌ها یعنی آدولف هیتلر را تصور کنید که دیگر شرورترین شخصیت منفی حقیقی در تاریخ بود و امکان ندارد که بتوان شخصیتی منفورتر از وی در دنیا پیدا کرد. با این حال در عنوانی که هم شامل گروه عظیمی از نازی‌های خونخوار و هم آدولف هیتلر است، به نحوی یک فرد دیگر که فرمانده نازی‌ها و فردی نزدیک به هیتلر است، توانسته مرزهای شرارت را شکسته و تبدیل به وحشتناک‌ترین شخصیت منفی بازی شود. Frau Engel که زنی آلمانی و روان پریش در بازی Wolfenstein: The New Order بود، به عنوان یک شخصیت کوچک و فرعی حضور داشت که آنچنان نیز خطری برای کاراکترهای اصلی بازی به حساب نمی‌آمد؛ با این حال وی در قسمت دوم این سری یعنی بازی Wolfenstein 2: The New Colossus هم به عنوان یکی از شخصیت‌های اصلی و هم شرورترین موجود سری حضور دارد. وی که صورتش در قسمت قبلی دارای زخمی ترسناک شد، حال با روش‌های شیطانی و روان پریشانه‌اش، برگشته تا عذابی برای کاپیتان براسکویچ و دوستانش شود. وی شاید از معدود شخصیت‌های منفی در تاریخ باشد که به معنای حقیقی کلمه، قهرمان داستان را به قتل می‌رساند! با این حال شخصیت اصلی به نحوی برمی‌گردد تا جلوی او را بگیرد. ژنرال Frau Engel بدون شک یکی از روان پریش‌ترین شخصیت های زن منفی در تاریخ بازی‌هاست.

بیشتر بخوانید :  تریلر معرفی " Little Nightmares Complete Edition"

۳- شخصیت Vaas Montenegro از بازی Far Cry 3

Vass از آن دسته شخصیت‌های منفی است که حتی شناخته شده‌تر و مهم‌تر از نقش اصلی داستان بوده است. حتی به عنوان یک شخصیت منفی، تصویر وی بر روی پوستر اصلی بازی Far Cry 3 نقش بسته و خبری از شخصیت اصلی بازی که آنچنان نیز دارای شخصیت پردازی پیچیده‌ای نیست، نبوده است. شاید Vaas به آن صورت در بازی حضور موثر و کافی نداشته باشد و تنها در طی چند میان پرده، وی را مشاهده کنیم؛ با این حال آنچنان حضور تاثیر گذار و جنون آمیزی در طی بازی دارد که به تنهایی تمام بعد داستانی Far Cry 3 را به دوش می‌کشد. وی یک دزد دریایی دیوانه و روان پریش است که در جزیره‌ای که جیسون و دوستانش سقوط می‌کنند، حمرانی کرده و تمامی ساکنان جزیره را در ترس فرو برده، به شکلی که حتی خانواده وی نیز با وی سر دشمنی دارند. شاید حتی کسانی که با این شخصیت بی‌رحم و خونخوار آشنایی نداشته باشند و درون بازی، وی را مشاهده نکرده‌اند، با جمله بی‌نهایت مشهور و افسانه‌ای وی که به شکل «آیا معنای حقیقی دیوانگی را می‌دانی؟» بوده آشنا باشند که در طی یک لحظه خطیر و هیجان انگیز توسط وی به شخصیت اصلی نقل می‌شود. بسیاری Vass را با جوکر افسانه‌ای دنیای کمیک بتمن از نظر دیوانگی و جنون مقایسه می‌کنند و دوبلور شخصیت وی یعنی «مایکل موندو» (Michael Mando) نیز به بهترین شکل ممکن این جنون را بر روی این شخصیت به یاد ماندنی منتقل کرده است.

۲- شخصیت Joker از سری بازی‌های Arkham

امکان ندارد که در محفلی، بحث درباره شخصیت‌های منفی شرور گل کند و کسی به نام مقتدرانه Joker اشاره نکند. این موجود روان پریش و بسیار خطرناک، حضور بسیار کلیدی خود را به عنوان یک شخصیت منفی، در تمامی رسانه‌های مختلف از جمله کمیک بوک‌ها، فیلم‌ها، انیمیشن‌ها و البته بازی‌های ویدیویی نیز به اثبات رسانده است. در چهار بازی کلیدی سری بازی‌های Arkham که شامل عناوین Batman: Arkham Asylum، Batman: Arkham City، Batman: Arkham Origins و Batman: Arkham Knight می‌توان شاهد حضور خوفناک شخصیت Joker بود و تنها واژه‌ای که برای وصف دیوانگی Joker می‌توان به کار برد، روان پریش جامعه ستیز است. مواظب باشید تا گول شکل مسخره و ساده وی را نخورید، زیرا پشت این آرایش دلقک وارانه، جنایتکاری بالفطره مخفی شده که ترس را به ستون فقرات یک دنیا تزریق می‌کند. وی به هیچ وجه از روش‌های خشونت آمیز فیزیکی استفاده نمی‌کند و آن‌ها را به خادمانش واگذار می‌کند؛ در عوض خود تنها با استفاده از روش‌های روانی و ذهنی، افراد مختلف را شکنجه می‌دهد. جملات و نقل قول‌هایی که از Joker در فیلم‌ها و مخصوصا در سری بازی‌های Arkham وجود دارد بی‌نظیر بوده و حس ترس را به بیننده القا می‌کنند. بدون شک Joker یکی از بهترین شخصیت‌های منفی تمام تاریخ صنعت سرگرمی است، چه در بازی، فیلم، کمیک و هر کجا که باشد Joker می‌تواند، ترس و وحشت را برای شخصیت‌ها و البته شما به ارمغان بیاورد.

۱- شخصیت GLaDOS از بازی Portal

به هیچ وجه امکان ندارد که یکی از محبوب‌ترین و مهم‌ترین شخصیت‌های منفی و شرور تاریخ در بازی‌های ویدیویی را از قلم بیاندازیم. اگر به تجربه عنوان Portal پرداخته باشید، شاید با ما هم عقیده باشید که هیچ شخصیتی تا به این اندازه آب زیره کاه و شرور مانند GLaDOS وجود ندارد. وی یک ربات راهنما با صدایی زنانه است که قرار است در طول این بازی معمایی و پازل، کمک حال و دستیار شما باشد. در بازی Portal نوزده اتاق معما وجود دارد که GLaDOS پس از رد کردن هر کدام به شما تبریک گفته و همچنین قول یک بشقاب کیک خوشمزه را می‌دهد که در آخرین اتاق معما انتظارتان را می‌کشد. با این حال در جملات و تن صدایش، شاید شما نیز متوجه شوید که هیچ کیکی قرار نیست در پایان به شما تحویل داده شود و نه تنها کیک یک دروغ بزرگ است، همچنین شخصیت GLaDOS  نیز یک موجود شرور و خطرناک است که به دنبال به قتل رساندن شما است. با این حال این شخصیت آنچنان دوست داشتنی و بامزه بوده که ما را بیشتر شیفته این کاریزمایش کرده تا شرارت خالصش. در آخرین مرحله بازی Portal وی غول مرحله آخر است و باید او را شکست دهید تا یک بار برای همیشه از شرش خلاص شوید. با این حال ترانه زیبایی که در تیتراژ آخر بازی برایتان می‌خواند و همچنین حضورش در نسخه دوم سری، بیش از پیش ما را با این ربات مرموز آشنا می‌کند که توانسته بود تنها با جملات و صدایش در طول بازی، تبدیل به بهترین شخصیت منفی در تاریخ بازی‌های ویدیویی شود.

دیدگاه کاربران

1 دیدگاه
حمزه

ورجیل رو فراموش کردیننننننننن

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Novinspot
`